Поїздка в місто майстрів Сентедре та Сканзен – колоритний етнографічний музей Угорщини

Поїздка в місто майстрів Сентедре та Сканзен – колоритний етнографічний музей Угорщини

Куди поїхати з Будапешта на один день. Цю захоплюючу поїздку по околицях столиці Угорщини можна назвати днем музеїв під відкритим небом. Ми побували в угорському етнографічному музеї «Сканзен» і арт-музеї під відкритим небом, так називають місто майстрів і художників Сентендре. Всього в 20 км від Будапешта повністю занурюєшся в унікальну атмосферу, історію, культуру і традиції Угорщини.

Багато мандрівників сперечаються – чи варто сюди спеціально їхати з Будапешта. Є думка, що Сентендре перетворився в «туристичний атракціон» або «місто-сувенір», адже сюди привозять автобусами дуже багато «пакетних» туристів. Можна, звичайно, начитавшись подібних відгуків в інтернеті, відмовитися від поїздки в Сентендре, а інший варіант – поїхати і самим зрозуміти, яким є місто саме для Вас.

Щоб визначитися, чи сподобалось місто, ми завжди ставимо собі питання: «Чи хочемо ми ще раз повернутися сюди?» Наша думка: Так! У Сентендре хочеться повернутися. Тут обов’язково треба побувати! Місто затишне, колоритне і цікаве.

А що цікавого подивитися в Сентендре – розповімо в цій статті)))

Спочатку ми поїхали в музей Сканзен, потім в центр міста Сентендре. Такий маршрут був обраний з урахуванням розподілу наших фізичних сил. Вранці витратимо більше зусиль, адже як і у всіх етнографічних музеях, в Сканзені потрібно багато ходити пішки. А в другій половині дня – неспішна прогулянка затишними вуличками і музеями Сентендре.

Як дістатися з Будапешта до Сентендре і музею Сканзен:

  • Машиною: Їхати хвилин 40 по дорозі 11 до м. Сентендре. У музей «Сканзен» ведуть вказівники.

Читайте також:На машині в Угорщину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, черги на кордоні.

Доречі, орендувати автомобіль в Будапешті вигідно на цьому сайті:

  • На приміському поїзді (електричці) HEV H5 з Будапешта, від станції Batthyany tér до Сентендре. Час в дорозі 40 хвилин. Розклад поїздів на сайті – https://www.bkk.hu . А вже від станції в Сентендре щогодини ходить місцевий автобус до «Сканзена».
  • На автобусі з Будапешта від станції метро Batthyany tér, від Újpest Városkapu, від моста Арпада до Сентендре. Розклад можна подивитися на цьому сайті – https://www.volanbusz.hu
  • На катері з Будапешта, від Vigadó Square влітку в Сентендре ходять катери. Розклад і ціни на сайті – http://www.mahartpassnave.hu/en/timetable/danube-bend-excursion-boat-lines/budapest-szentendre/ .

Етнографічний музей «Сканзен»

Якою була Угорщина 100-200 років тому. Як жили тут раніше в селах і містах. Які національні звичаї і традиції. Це, і ще багато всього цікавого можна дізнатися в музеї народної архітектури і побуту під відкритим небом. Подорож в минуле Угорщини починається тут. Вхід в музей «Сканзен».

Біля кас можна безкоштовно взяти карту-путівник по музею. Перше яскраве враження при вході в музей – старовинний потяг. Він відправляється від нової будівлі музею і робить коло по всій території. Поїзд історичний, був побудований в 30-х роках XX століття. Квитки на нього продаються окремо в касах.

сканзен будапешт угорщина фото 1

Час роботи музею: з 1 квітня по 31 жовтня: вівторок-неділя з 9-00 до 17-00, понеділок-вихідний. Взимку працює по вихідних з 10-00 до 16-00. Ціна квитків: дорослий (-2000 ф. (7 євро), дитячий -1000 ф. Для сімей з дітьми – знижки. Квиток на старовинний потяг, який курсує по території музею коштує : 500 ф – дор, . Прокат велосипедів на день-600 ф. Вартість парковки – 800 ф. (3 євро). Свежую информацию изучайте на сайте – https://www.skanzen.hu/ 

Корисна порада: обов’язкове  зручне взуття (без каблуків), головні убори від яскравого сонця і хороший запас води в жарку пору року.

На величезній території музею під відкритим небом «Сканзен» зібрані близько 400 оригіналів будинків, старовинних церков, млинів, присадибних будівель з різних регіонів Угорщини. Всі вони розподілені не тільки по регіонах, а й за періодами часу. Коли переходиш від однієї частини музею до іншого, створюється відчуття подорожі в часі. Воно починається в XVIII столітті.

Невелике село в регіоні Верхня Тиса початку XVIII століття. Охайно побілені хати із затишними двориками.

сканзен будапешт угорщина фото 2

Поруч господарські будівлі. В одній з них унікальна інтерактивна експозиція. Старовинні дитячі ігри. Дуже прості, але цікаві і забавні. Зроблені з дерева, соломи, каменів. Всі ми пограли з задоволенням.

сканзен будапешт угорщина фото 3

Ось так жила в старовину бідна сім’я.

сканзен будапешт угорщина фото 4

А так виглядає всередині хата більш заможного селянина.

сканзен будапешт угорщина фото 5

Невелика реформаторська церква в селі і поруч дзвіниця з гострим шпилем.

сканзен будапешт угорщина фото 6

Внутрішнє оздоблення церкви.

сканзен будапешт угорщина фото 7

Місто в знаменитому винному регіоні Токай XVIII – XIХ століття. Тут проходили великі ярмарки, працювали майстерні ремісників, працювали магазини.

сканзен будапешт угорщина фото 8

Будинки в містах будували кам’яні з глибокими винними погребами.

сканзен будапешт угорщина фото 9

У будинках городян XIХ століття – вишукані меблі, предмети мистецтва, фотографії, кераміка. Велика різниця з оздобленням сільських хат, в яких ми тільки що побували.

сканзен будапешт угорщина фото 10

У місті є де погуляти допитливому туристу. Можна зазирнути в крамницю і побачити чим і як торгувала єврейська сім’я. На першому поверсі магазин, на другому – жили господарі. Можна подивитися, як працює швець, пекар, як роблять вино. Працівники музею все показують і пропонують відвідувачам спробувати себе в ролі винороба або пекаря.

Піднімаємося на пагорб. Тут древня церква ХІІ століття і кладовище поруч з нею. (Правда, цвинтар несправжній, як розповів нам працівник музею).сканзен будапешт угорщина фото 11

Усередині церкви дуже красиво і заспокійливо.

сканзен будапешт угорщина фото 12

Типові угорські будинки регіону Балатон. Цікаво, що будинки у всій Угорщині добудовувалися одночасно зі збільшенням сім’ї. Спочатку будинок будували батько і мати, потім вже дорослі діти створювали свої сім’ї і добудовували його збоку. По мірі такого поступового будівництва будівля ставала довгою, з безліччю вікон, дверей і великою арочної терасою.

У XVIII столітті на Балатоні зводили будинки в селах з місцевих каменів: доломіту і вапняку сірого, жовтого або білого кольору. А дах і підлогу робили з обробленого дерева твердих порід. У таких будиночках працівники музею в національному одязі пропонують відвідувачам навчитися варити мило і прати так, як це робили люди в старовину. Інтерактив всюди))) І це чудово, адже через такі практичні моменти більше дізнаєшся про побут і культуру Угорщини.

сканзен будапешт угорщина фото 13

Протестантська сільська церква регіону Балатон.

сканзен будапешт угорщина фото 14

Внутрішнє оздоблення.

сканзен будапешт угорщина фото 15

Цікаво було побувати всередині водяного млина. Подивитися, як він влаштований і як працює.

сканзен будапешт угорщина фото 16

А ось ще й вітряний кам’яний млин. Його видно здалеку.

сканзен будапешт угорщина фото 17

А ще на території «Сканзена» є справжній скотний двір. Тут вирощують рідкісні ( що збереглися з минулих часів) породи овець, коней, свиней, курей, кіз, качок, гусей, корів. Живності багато! Домашніх тварин можна гладити – обережно через паркан. Наші діти з задоволенням годували їх травою.

Побували ми і на кузні, де коваль вчив дітей основам майстерності. А ще, сподобалося, що на території музею багато дитячих майданчиків і місць для відпочинку. На дальньому плані фото розважається група школярів.

сканзен будапешт угорщина фото 18

Добралися ми до початку ХХ століття і села з регіону Південно-Західної Угорщини. Тут біля будинків – техніка того часу. Трактор, косарки і ще багато всяких технічних сільськогосподарських пристроїв. Діти крутили ручки, крутили колеса, натискали кнопки – досліджували принцип дії на практиці.

сканзен будапешт угорщина фото 19

Наша подорож в часі за минулим Угорщини завершилося на початку ХХ століття. До частини території, присвяченій середині ХХ століття, ми вже не дісталися))) Втомилися, але залишили ще запас сил для наступного пункту нашої поїздки)) Нас чекав ще один музей під відкритим небом – Сентендре.

Місто майстрів Сентендре.

Припаркувалися безкоштовно поруч з набережною Дунаю, біля музичної школи. У центрі парковки платні. І вирушили оглядати місто Сентендре.

сентедре угорщина фото 1

«Святий Андрій» – так називається місто в перекладі з латинської мови. Таку красиву назву подарував в ХІ столітті новому місту на берегах Дунаю король Угорщини Іштван. Пізніше зруйноване монголо-татарами місто в XIV столітті відновили серби і греки. Вони змушені були тікати зі своїх земель, захоплених Османською імперією. Сентендре став великим торговим і ремісничим містом, цьому сприяло вигідне розташування на березі Дунаю.

З давніх-давен тут прекрасно уживалися разом угорці, серби, греки, румуни, словаки, німці. Це поєднання релігій і культур протягом століть створило унікальність в архітектурі і особливий колорит Сентендре. У місті діють чотири православних церкви XVIII століття, з них дві сербські, Соборна церква і храм Богоявлення, грецька Благовіщенська церква і Преображенська. Також в Сентендре є реформаторська церква Успіння і католицький храм Святих Петра і Павла. Навколо своїх храмів селилися і національні громади.

Церква Благовіщення на площі Фе тир.

сентедре угорщина фото 2

Унікальність Сентендре не тільки в суміші культур і традицій різних народів. У ХІХ столітті це місто стало справжнім містом художників, скульпторів, майстрів різних напрямків мистецтва. Тут, на берегах мальовничого Дунаю, утворилася справжня арт-колонія.

З усіх куточків Угорщини і з сусідніх країн в Сентендре приїжджали художники, відкривали свої майстерні і залишалися з сім’ями жити. Вони творили, обмінювалися досвідом, cтворювали нові ідеї. В художньому мистецтві з’явився навіть цілий напрям під назвою «сентендрейская школа». З появою колонії художників настав новий етап в житті Сентендре. Він став відомим у всій Угорщині містом майстрів, містом художників. А в наш час ще й містом-музеєм.

У Сентендре дуже затишно погуляти по набережній, по мощених вуличках серед старовинних будинків під червоною черепицею. Різнокольорові фасади будинків – жовті, червоні, помаранчеві піднімають настрій в похмуру погоду.

сентедре угорщина фото 3

Цікаво заглянути всередину деяких дворів.

сентедре угорщина фото 4

Особливо цікавими виявилися вузькі вулиці Сентендре. Називаються вони «тез». Ми спочатку думали, що це вхід у двір або під’їзд. Але ні ! Заходиш під арку над входом в вулицю і бачиш, що вона довга і продовжується вгору. Кам’яні сходинки ведуть до інших вулиць і будинків Сентендре. Удвох розминутися на такій вуличці можна, але складно. До речі, вулиця «тез» в Сентендре вважається однією з найбільш вузьких вулиць в світі. Ширина її трохи менше метра.

сентедре угорщина фото 5
В Сентендре багато національних ресторанчиків і кафе. У цьому ресторані під назвою Rab raby дуже оригінальний інтер’єр, створений з предметів старовини. Сайт – https://www.rabraby.hu/

сентедре угорщина фото 6

Наші «артисти» – біля входу в ресторан.

сентедре угорщина фото 7

Маленька площа Фе тир. У центрі площі Чумна колона з хрестом Лазаря, що збереглася з 1752р. Тут багато художніх музеїв: Картинна галерея в будинку сербських торговців XVIII століття, Музей Ференці- сім’ї скульпторів і художників, музей художника Лайоша Вайди, Музей кераміки Маргіт Ковач, музей мініатюр Mikro Csodak Museum.

сентедре угорщина фото 8

В Угорщині є 5 музеїв марципанів. Знаходяться вони в містах: Кестхей, Егер, Будапешт, Сентендре і Печ. Але Музей марципанів Сабо в Сентендре вважається одним з найцікавіших в Угорщині. Також він входить до трійки найбільш оригінальних «марципанових» музеїв Європи, разом з музеями міст Талліна і Любека.

сентедре угорщина фото 9

Знаходиться музей марципанів Сабо на вулиці Dumtsa Jenő 12, недалеко від площі Фе тир. Його складно пропустити, гуляючи по Сентендре)) Працює щодня з 9-00 до 19-00. Ціна квитка: дорослі -450 ф (1,5 євро), дитя- 300 ф (1 євро). сайт – https://www.szamos.hu/

Відкрив Музей марципану в Сентендре в 1994 році відомий кондитер Карой Сабо. На честь нього і названий музей. Кондитерського мистецтва Сабо почав вчитися в Трансільванії, звідки родом. Під час Другої світової війни емігрував до Австрії, а в повоєнний час сім років прожив в Лівані. У Бейруті кондитер навчився секретам мистецтва приготування марципанів. Сабо придбав будинок в тихому австрійському селі Пухберг і відкрив там кондитерську.

Одного разу він вирішив зліпити з марципану велику фігуру героя популярного в Австрії мультфільму. Виставив цю «мультяшну» смакоту у вітрину свого магазину, чим привернув увагу багатьох допитливих покупців. Завзятливий Сабо придбав патент на виготовлення героїв мультфільмів. Забавні і смачні фігурки вже не вміщалися в магазині, довелося добудовувати нові кімнати. Так в маленькому австрійському селі з’явилася найбільша кондитерська Австрії і одночасно найперший в Європі музей марципанів.

Жителі Пухберга були не раді популярності музею, адже з появою великої кількості туристів їх спокійне і розмірене життя зруйнувалося. Після смерті першої дружини, Карой Сабо одружився вдруге на мешканці Угорщини. У 1990 році він переїхав з Австрії, а в 1994 р відкрив кондитерську-музей в Сентендре. Багато фігур в експозиції музею зроблені самим Кароєм Сабо.

На другому поверсі музею – справжні шедеври з марципану. У кожному залі зібрані марципанові фігурки різної тематики. Історичні будівлі і величні замки, розкішні карети, витончені меблі, автомобілі, скульптури відомих людей, картини з марципану. Особливо багато героїв різних мультфільмів і цілі казкові сюжети.

Будівля Угорського парламенту.

сентедре угорщина фото 10

Видатні діячі Угорщини: Лайош Кошут і Іштван Сечені.

сентедре угорщина фото 11

«Солодке» марципанове озеро.

сентедре угорщина фото 12

А ось марципановий торт і його склад.

сентедре угорщина фото 13

Діти і ми в захваті від цієї солодкої краси!

Дуже багато в музеї героїв з різних мультфільмів. «Н-да, навіть нінзя-черепашки тут є?»

Мініатюрні і смачні меблі.

сентедре угорщина фото 16

На першому поверсі музею – майстерня. Цікаво поспостерігати, як народжуються солодкі марципанові шедеври.

сентедре угорщина фото 17

Тут знаходиться магазин з величезним вибором самих різних фігурок з марципанів.

сентедре угорщина фото 18

Закріпили ефект))) Дітки вибрали для себе солодкі фігури. Але з’їсти їх відразу так і не змогли. Дуже солодкі! Тому ще довго розтягували задоволення від марципану, з’їдаючи потроху.

Національний музей вина і паленки знайомить відвідувачів з традиційними напоями Угорщини та їх виробництвом. Тут представлені кращі елітні сорти вин з усіх регіонів країни. Смак і аромат вина в кожній області свій, унікальний. Багато в чому він залежить від природних умов – від особливостей ландшафту, кількості сонячних днів і опадів, температури повітря, складу грунтів і кута падіння сонячних променів в кожному регіоні.

Знаходиться музей на торговій вулиці Bogdányi utsa 10. Працює з 11-00 до 18-00. Вартість квитка 2600 ф. (9 євро). В цю ціну входить дегустація. Але відвідати музей можна і Безкоштовно! Для цього потрібно придбати пляшку вина. Що ми з задоволенням і зробили)))

Експозиція музею. Регіони і їх знамениті сорти вин.

сентедре угорщина фото 19

Тут можна вибрати і купити вино елітних сортів Угорщини.

сентедре угорщина фото 20
Такі погріби ми пізніше зустріли у нашій подорожі до міста Егер, столицю винного регіону, де виробляють вино Бича кров. Читайте про це тут:
= Місто-курорт Егер: термальні купальні, вино, цікаві пам’ятки. Угорщина. На машині по Європі частина 6

На завершення, ми прогулялися по гучній, багатолюдній, наповненій туристами торговій вулиці. Чого тут тільки немає!

Знамениті угорські спеції і перець.

сентедре угорщина фото 20

Витончені вироби ручної роботи, національний одяг і етно-сувеніри.

сентедре угорщина фото 22

Антикварні лавочки і художні магазини.

сентедре угорщина фото 23

Оригінально оформлений цей магазин з сумками і шарфиками.

сентедре угорщина фото 24

У Сентендре ми ще не все подивилися. Є тут оригінальний Музей громадського транспорту, ще один «солодкий» музей-кондитерська Добош. До речі, угорський торт Добош, придуманий кондитером Йожефом Добошем в 1885 році, дуже любила знаменита імператриця Сісі.

Місто-сувенір? Туристичний атракціон? Ми думаємо, що такі відгуки про унікальне місто Сентендре можуть писати тільки «пакетні» туристи, які обмежені програмою туру і максимальний час проводять за покупками на торговій вулиці. Дивно красиве і затишне місто-музей Сентендре має особливий шарм і колорит. Життєрадісна, автентична, наповнена позитивом і творчістю атмосфера дарує приємні емоції.

В гарному настрої ми повертаємось у Будапешт.

Де зупинитися в Будапешті та Сентендре:

Готелі Будапешта можна забронювати за цим посиланням:

Всім, хто хоче краще пізнати місто, буде цікаво знати, де зупинитися в Сентендре. Готелі чи апартаменти в Сентендре можна забронювати за цим посиланням:



Booking.com

Задоволення від поїздки в місто майстрів Сентендре отримали всі: і діти, і дорослі. Сюди варто приїхати! Це був насичений цікавими відкриттями і яскравими враженнями день!

Бажаємо Вам нових захоплюючих подорожей!

Стаття написана з любов’ю і безмежною вдячністю нашим дорогим Людмилі і Олексію Ямковенкам.

 

Читайте також:

=== Термальні купальні Будапешта. Наш рейтинг кращих купалень міста. Відгуки. Корисні поради для відвідувачів.

=== Куди піти в Будапешті з дітьми. Путівник по Будапешту для дітей. 7 найцікавіших маршрутів: розваги, пам’ятки, музеї.

=== Акваворд- наш улюблений аквапарк в Будапешті. Kак дістатися, відгуки, фото, ціна.

=== Приголомшливий Ліллафюред і релакс в печерної купальні Мішкольц-Тапольца.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking.com - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.

  • Skyskanner.com.ua - пошук дешевих авіаквитків

  • infobus.eu - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.

  • Rentalcars.com - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.

  • Hotline.finance - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на будь-яку страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).

Коментарі (4 ком.)

  1. Дякую.
    А скільки часу закладати на скансен (наскільки він великий, бо якщо як Пирогове, то то на цілий день) і містечко?

    1. доброго дня. Сканзен зайняв половину дня і то ми не все побачили і Сентедре іншу половину дня. Тому на ці локації сміливо можна закладита цілий день. Гарних Вам подорожей.

  2. Доброго вечора. Цікавий матеріал. Дякую за інформацію. У мене питання щодо можливостей розрахунку банківською карткою в місцях які йдейться зокрема у Сентендре та в цілому в Угорщині яку ви відвідали. Чи потрібно мати форінти з собою чи євро і яку суму з розрахунку на день на людину. Дякую за відповідь

    1. Олексій доброго дня. Ми у подорожі намагаємось фінанси розподілити у пропорції 50% готівкою і 50% карткою. В Угорщині ми періодично обмінюємо невеликі суми євро на форінти. В першу чергу для шопінгу на базаричках і купівлі квитків у невеликі туристичні пам`ятки. В усих інших місцях не було проблеми, щоб розрахуватись карткою.
      Гарної подорожі

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
Нові статті на блозі
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.
Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....

Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.
Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.

На прямий потяг Київ-Будапешт придбати квитки майже нереально, тому я...

Як купити квиток на сайті угорської залізниці.
Як купити квиток на сайті угорської залізниці.

Покрокова інструкція - як купити квиток на сайті угорської залізниці....

Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.

Це той випадок, коли враження від міста перевершують очікування. "У...