Топ-10 найпопулярніших пам’яток Франції, найбільша готична споруда світу, пам’ятка Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, величний середньовічний замок-фортеця, центр релігії і мистецтва, музична столиця Середньовіччя – це все про Папський Палац в Авіньйоні. Унікальна будівля, що має 700 років історії і 15 тисяч кв. метрів площі. Сьогодні тут розміщається музей, проходять виставки, фестивалі, концерти. Про квитки в палац, графік роботи та наші враження розповімо в цій статті.
Авіньйон – місто пап.
Процвітання Авіньйону почалось з 1309 року, коли Папа Климент V обрав місто своєю резиденцією. Протягом наступних 72 років Авіньйон був центром католицького світу. Такий історичний період назвали Авіньйонський полон пап. І це єдиний випадок в історії, коли офіційна “столиця” католицької церкви розміщалась не в Римі/Ватикані, а в іншому місті.
Читайте також: Путівник: Рим за три дні. Що подивитися: пам’ятки, маршрути, готелі. Як відвідати Колізей і музеї Ватикана без черги.
За 72 роки на престолі змінилось 7 пап, згодом ще 2 анти-папи. А населення міста збільшилось від 5 тисяч до 100 тисяч жителів. Звісно, Авіньйон в ці часи стрімко розбудовувався і став згодом другим містом Франції, після Парижа.
Резиденція перших двох пап розміщалась у домініканському монастирі та єпископському палаці. Практично за 20 років, з 1335 по 1352 роки, за правління пап Бенедикта XII і Климента VI, на високих скелях Авіньйона “виріс” грандіозний Папський палац.

Велична споруда складалась з двох фортець: Старий палац – Palais Vieux, зведений Бенедиктом XII та Новий палац – Palais Neuf, збудований наступним папою – Климентом VI, що прославився як шанувальник мистецтва, великий державний діяч і меценат.

Для оздоблення приміщень замку запрошувались найкращі митці того часу з різних країн. Тож Авіньйон став міжнародним центром культурного життя XIII-XIV століть, а Папський двір вражав розкішшю й витонченістю.


Для захисту від ворогів були споруджені вежі з бійницями. Наступні папи добудовували та укріпляли палац. Тож він став водночас потужним замком-фортецею і церквою – центром релігійного життя.

З XV до XVIII століття в ньому була резиденція намісників – легатів, після Французької революції – казарми. І лише на початку XX століття палац був відкритий для публіки. Сьогодні тут розміщається музей.

Папський палац в Авіньйоні.
Дізнатись про історію палацу, його будівництво, шедеври мистецтва, духовне й світське життя пап можна в експозиціях музею Папського палацу, а також завдяки сучасним цифровим технологіям.




Під час прогулянки палацем можна побачити майже 25 приміщень: зали, каплиці, зали судових засідань Велика Аудієнція та Консисторія, тераси, церемоніальні кімнати.

Особливі враження від приватних апартаментів Пап з унікальними розписами роботи художника Маттео Джованеті.




Авіньйонський фестиваль
Щороку у липні на міських площах Авіньйона проходять вистави просто неба, а головною локацією фестивалю є сцена у Парадному дворику Cour d’Honneur Папського палацу, що вміщає 2000 глядачів. Саме тут влітку 1947 року поетом Шаром Рене та режисером Жаном Віларом був заснований Авіньйонський фестиваль, що вважається найбільшим театральним фестивалем світу. Першою виставою була «Трагедієя короля Річарда II» Вільяма Шекспіра в постановці Жана Вілара. Щороку він збирає понад 120 тисяч глядачів, що відвідують біля 400 подій фесту.

Сьогодні сцена Папського палацу – це популярний майданчик для концертів і різних фестивалей.

Художні виставки у Папському палаці.
Цікаво, що після першого Авіньойнського театрального фестивалю, Папський палац був відкритий для публіки і став справжнім міжнародним мистецьким центром. У його величних залах щороку відбуваються художні виставки митців з Франції та інших країн.
Читайте також: Ліон – древній і сучасний. Звіт про подорож Швейцарія-Франція.
Протягом майже століття у Каплиці Клементина та в інших залах Палацу Пап проходили тематичні експозиції і виставки багатьох відомих художників, серед них: Пікассо, Родена, Огюст Шабо, П’єр Міньяр, Альберто Магнеллі, фотограф Себастьяо Сальгадо.

Під час нашого візиту в залах палацу проходила виставка відомої французької вуличної художниці Miss.Tic “До життя, до любові”. Майже 40 років тому вона прославилась зображеннями темноволосих жінок на вулицях Парижа.



Грандіозна каплиця Chapelle Grande Clementine вражає своїми розмірами: 52 м довжини, 15 м ширини і 20 м висоти. Зведена у 1351 році і названа на честь папи. В Середньовіччі Каплиця Клементина була відома завдяки дивовижній акустиці. В цій залі проходили урочисті меси й коронації.
Понтифіки запрошували оздоблювати палац італійських художників, а капеланами призначали найкращих співаків того часу родом з півночі Франції. Саме вони започаткували в месах поліфонічний багатоголосий спів, що згодом поширився в інших країнах християнського світу. Тож в ті часи Авіньйон вважався музичною столицею Середньовіччя.

Дивовижна панорама з Палацу пап.
Неймовірний краєвид на Авіньйон відкривається з високих веж Папського Палацу. По один бік – Площа Place du Palais з вишуканими старовинними будівлями і фестивалем. Вдалені височіє Годинникова вежа мерії Авіньйона. На виднокраї – виблискує на сонці річка Рона.

По інший бік на площі Place du Palais: Кафедральний собор Авіньйона зі Статуєю Богородиці – Cathédrale Notre-Dame-des-Doms d’Avignon, будівля Музею мистецтв – Musée du Petit Palais, пишні сади Jardin des Doms.

Вдалині – річка Рона з мостом Сен-Бенезе, острів Barthelasse, а на протилежному березі Рони можна побачити фортецю XIV століття Fort Saint-André з абатством Сен-Андре X століття.
Читайте також: Унікальний Авіньйонський міст.

З вежі цікаво роздивитись також внутрішні двори, вежі, дахи й стіни Палацу пап.


Сувенірна крамниця.
До речі, по завершенні візиту до Папського палацу можна придбати сувеніри в музейній крамниці. Тут великий вибір, прийнятні ціни. Крім різноманітних сувенірів, у продажу є локальне вино.

Променад пап – Promenade des Papes.
Щоб побачити грандіозні масштаби резиденції пап, оцінити висоту її веж і мурів, варто обійти навколо палацу. Promenade des Papes – “маршрут пап” промаркований вказівниками. Ним можна дійти до Папських садів.

По дорозі цікаво роздивитись величезні скелі, що стали фундаментом для потужних стін палацу. Шлях проходить поруч з тінистим майданчиком, тут можна відпочити з дітьми.



Сади Папського палацу – Jardins du Palais des Papes
Зі східного боку Папського палацу, у невеличкому закритому дворику з грядками, клумбами і фонтанами, розміщаються історичні сади Les jardins du Palais des Papes. Вони засновані у XIII столітті як приватний сад/город та місце для відпочинку й прогулянок пап. Овочі, фрукти, лікарські рослини з цих садів потрапляли на стіл палацу. Тут зводились вишукані альтанки, фонтани, затишні тераси, висаджувались рідкісні рослини. За часів папської резиденції, в певні періоди, в садах розміщався папський зоопарк, майстерня художника Маттео Джованеті.
Потрапити в Папські сади можна вуличками позаду Папського палацу. Орієнтуйтесь на вказівники на сад і маршрут Promenade des Papes.
Години роботи Папського палацу і садів:
Графік роботи Папського палацу і садів залежить від сезону. З березня по жовтень: 9-00 – 19-00. В зимовий період з 10-00 до 17-00.
Тривалість візиту до Палацу 1,5-2 години. Каси закриваються з 1 годину до завершення робочого дня.
Тривалість візиту до садів Папського палацу від 30 хвилин. Каса закривається за 30 хвилин до завершення часу візиту.
Вартість квитків.
Квиток в Папський палац коштує 12 євро, для дітей 8-17 років – вартість 6,50 євро. Для дітей до 8 років вхід безкоштовний. Є також сімейні квитки для родин з дітьми.
У вартість квитків до палацу входить користування сенсорним планшетом Histopad, що доступний на 7 мовах. За допомогою цього ґаджету з доповненою реальністю можна побачити частину залів Палацу такими, якими вони були у XIV столітті.

Ціна квитка до Папських садів – 5 євро, для дітей від 8 років і студентів 4 євро. Діти до 8 років безкоштовно. Доступні також сімейні та комбіновані квитки разом з Папським Палацем та Авіньйонським мостом.
Комбіновані квитки до Папського палацу.
Папський палац, сади та Авіньонській міст можна відвідати по комбінованим квиткам індивідуально, а також замовити екскурсію. Це дозволить заощадити кошти. Акутальні варіанти комбінованих квитків для відвідування Папського палацу, садів та мосту можна подивитись на сайті Tiqets:
Папський Палац на карті.
Палац розташований у Старому місті Авіньйона, за 15 хвилин ходьби від Центрального залізничного вокзалу.
Де зупинитись в Авіньйоні.
В Авіньйоні для короткого знайомства з містом краще бронювати житло у Старому місті. Так буде зручніше та економніше: до всіх основних пам’яток і центрального залізничного вокзалу можна дістатись пішки. Але найголовніше – самобутня атмосфера старих кварталів Авіньйона. Ми забронювали затишні апартаменти в Старому місті – L’appart d’Avignon.
Спецпропозиції та акції готелів Авіньйона дивіться на цьому сайті та у формі нижче:
Палац пап в Авіньйоні – неймовірна, грандіозна споруда. Навіть важко уявити, як цю величезну замок-фортецю з височезними вежами й мурами могли збудувати лише за 20 років, а ще й в XIII столітті! Цікаво було дізнатись про світське й духовне життя колись пишного папського двору, оздобленого унікальними творами мистецтва. Але й сьогодні Палац пап в Авіньйоні є центром культурного життя Франції.
Яскравих вам подорожей!
Папи (антипапти) ще в той самий період – так званої Західної Схизми, – жили й в Пізі. По-суті, авіньонський папа визнавався Францією, римський – Італією, а пізанський – поза їхніми межами.
Палац цікавий. Але й територія в околицях Авіньйону – не менш цікава. Чого тільки вартують вина та міст над Ґардом (Понт ду Ґард) 🙂
Пане Миколо, щиро дякуємо за коментар. Так, після Авіньйонського полону пап у католицький церкві виник конфлікт, існувало одночасно аж три папи, в Пізі, Авіньйоні та Римі. Локальні вина Авіньйонського регіону чудові. Оскільки на Авіньйон у нас був лише 1 день в подорожі, вина встигли спробувати у місцевих винарнях. Про це буде окрема стаття))). Бажаємо Вам яскравих мандрів!
Доброго дня Миколо, дякуємо за інформацію.Це цікаво:)