Куди поїхати з Будапешту на один день. Місто Жамбек, село Tök. Кінне шоу, музей старовинних ламп, древні руїни церкви XIII століття

Куди поїхати з Будапешту на один день. Місто Жамбек, село Tök. Кінне шоу, музей старовинних ламп, древні руїни церкви XIII століття

Колоритні гусари, граціозні коні, захоплюючі трюки, смачні угорські страви, запальний чардаш, старовинні лампи, тиша і велич древньої церкви – все це за один день можна подивитися в околицях Будапешта. Місто Жамбек і село Tök знаходяться всього в 30 км на захід від Будапешта. Тут напрочуд гарна природа.

Як дістатися з Будапешта до м. Жамбек і села Tök.
Село Tök – всього в 2-х км від Жамбек.

На автобусі: №778 від площі Etele tér (вона знаходиться поруч зі станцією метро Kelenföld vasútállomás, 4-а «зелена» лінія метрополітену), багато автобусів -№ 784- 789, № 795 – відправляється від площі Széna tér (станція метро Széll Kálmán tér 2-а «червона» лінія метрополітену).

Читайте також: Все про громадський транспорт Будапешта.

На машині: можна вибрати два маршрути через Будакесі і через трасу М1. Ми їхали з Будакесі. Їхати приблизно 30 хвилин.

До речі, дешево орендувати автомобіль в Будапешті можна на цьому сайті.

Всі дороги в Угорщині хорошої якості. Детальніше ми писали в цій статті:

= На машині в Угорщину. Оплата доріг, правила дорожнього руху, комплектація авто.

Ось така дорога в місті Жамбек.

Кінне шоу в чарді «Patko». Село Tök.

Село Tök знаходиться всього в 2-х км від Жамбек. У перекладі з угорської Tök значить «гарбуз». У цьому маленькому селі є кінний завод і Чарда при ньому. Сюди ми і прямуємо.

Чарда «Підкова» – «Patko».

Чарда.

Розведення коней – це традиційне заняття угорців. Воно сягає корінням в далеке минуле. Саме на конях прибули з Уралу угорські племена в ІХ -му столітті на територію сучасної Угорщини.

Читайте також: Чим відома Угорщина. 25 цікавих фактів, гастрономічних та туристичних відкриттів.

Після здобуття Батьківщини для захисту своєї держави виводилися унікальні породи коней, які відрізнялися особливою витривалістю, кмітливістю, невибагливістю. Угорські породи верхових коней з такими чудовими якостями прагнули захопити вороги, але жителі країни захищали і як могли берегли своє національне надбання. Історія зберігає багато таких випадків. Наприклад, Наполеон наказав спалити ціле місто Бабольна в покарання за те, що городяни вкрали в нього з під носа і сховали цілий табун коней цінної породи шагія.

Угорці – прекрасні наїзники, вони з особливою повагою і любов’ю ставляться до цих граціозних тварин. Пастухи здавна доглядали, вирощували, пасли на луках цілі табуни коней.

На цьому вершнику – традиційний костюм угорських пастухів.

кінне шоу будапешт угорщина фото 1

Угорщина – батьківщина знаменитих гусар. Саме тут вперше в світі з’явилися гусарські війська. Гусари – це легкоозброєні воїни- вершники. У XIV столітті король Матяш Корвін наказав кожного двадцятого «призовника» направляти в кавалерійські підрозділи. Слава про перемоги в боях, хоробрість і майстерність угорських гусар швидко рознеслася по Європі. Незабаром назва «гусари» з’явилася в Польщі, Пруссії, Литві, Росії. Росія ж запозичила у гусар не тільки назву, а й форму одягу.

А форма у гусар дійсно гарна)) У кінному шоу вони також беруть участь.

кінне шоу будапешт угорщина фото 2

Кінне шоу в чарді «Patko» можна подивитися безкоштовно. Воно проходить тільки під час прибуття великих туристичних груп за попереднім замовленням. У стандартній програмі таких турів спочатку – кінне шоу, потім обід в чарді.

Як відвідати кінне шоу самостійним туристам? Розкриємо секрет – зателефонуйте до чарди і дізнайтеся, коли планується відвідання групи туристів і кінне шоу. Контакти  чарди «Patko» +36 23 341 224 . Краще приїхати за 30-40 хвилин до початку, поки не прибула основна група туристів, спокійно погладити коней, покататися і не стояти в черзі, щоб зробити фото з ними.

кінне шоу будапешт угорщина фото 4
Три гусара)))

Такий колоритний пастух.

кінне шоу будапешт угорщина фото 5

Нарешті приїхала група туристів з Китаю та Італії. А ми зайняли найкращі місця))

І ось початок шоу! Повз нас пронісся табун коней, загнаний пастухами. Дуже потужне і захоплююче видовище!

кінне шоу будапешт угорщина фото 6

Пастухи демонструють своє мистецтво.

кінне шоу будапешт угорщина фото 7

кінне шоу будапешт угорщина фото 8

Наступне слово за гусарами. Стрибки через вогонь, чудеса верхової їзди, майстерність володіння шаблею. Дуже цікаво!

кінне шоу будапешт угорщина фото 9

Після кінного шоу зробили замовлення в чарді. Поки страви готуються, ми поїхали покататися на бричці по кінному заводу (ця послуга платна). Тут дуже велика територія.

кінне шоу будапешт угорщина фото 10

Коні доглянуті, чисті, з блискучими боками.

кінне шоу будапешт угорщина фото 12

На кінному заводі є бунгало на 2-4 людини, які можна орендувати.

Прийшов час обіду.

Інтер’єр чарди.

На аперитив – смачне і легке біле домашнє вино, діткам – сік.

Замовили національне угорське блюдо. Свиняча ніжка – ну дуже велика порція.

Діткам млинці в шоколаді на десерт.

Обідали під запальний чардаш. Це відома угорська музика і танець. Музиканти в національних костюмах піднімали настрій усім гостям. У вікно спостерігали, як літня італійка, бабуся «божий одуванчик», каталася на коні. Онуки були в захваті, а бабуся світилася від щастя.

Унікальні пам’ятки міста Жамбек

5 хвилин шляху від чарди і ми в м. Жамбек. Саме містечко маленьке. Тут живуть близько 5 тисяч осіб. У перекладі з угорської Жамбек значить «купина». Так назвали місто, тому що воно розташоване біля підніжжя гори Някаш, в низині, а навколо багато джерел. Статус міста Жамбек отримав тільки в 2009 році. Причиною тому стали його унікальні старовинні пам’ятки.

Стародавнє поселення кельтів на цьому місці зайняли в 1- м столітті до н. е. римляни на чолі з полководцем Тиберієм. Вони розбили тут великий військовий табір. Після здобуття угорцями Батьківщини в IX-му столітті селище процвітало і славилося як торгове містечко. Король Угорщини Бела III в 1186 році після одруження на сестрі французького короля Маргариті подарував Жамбек лицареві Айнарду (Енарей), який прибув в свиті нової королеви.

У 1220 р лицар побудував тут два замки. Один з них, що протягом століть багато разів був зруйнований і відбудований, відіграв велику роль в історії Угорщини. Саме в цьому замку проходили грандіозні прийоми, приймалися важливі для країни рішення. В 1445 р тут був обраний королем Угорщини трансільванський князь Янош Хуняді. До 1504 р замком в Жамбеці володів позашлюбний син короля Матяша – Янош Корвін. Угорський король Уласло II в XVII столітті ховався тут від страшної чуми. Після звільнення Угорщини від турецького володіння, замок в Жамбеці був куплений родиною графа Іштвана Зічі. Завдяки нащадкам графа, які постійно зміцнювали і добудовували замок, він зберігся до сих пір. І отримав назву Замок сім’ї Зічі. До 2003 р в ньому був педагогічний інститут, але заклад закрився після великої пожежі.

Знайшов фото в інтернеті, на якому видно обидва замки. У центрі – замок сім’ї Зічі XVIII століття, а вгорі праворуч на пагорбі трохи видно руїни базиліки і монастиря, другого замку лицаря Айнарда.

Базиліка і монастир в Жамбеці – це другий замок, побудований 1220 р лицарем Айнардом. Від нього залишилися тільки руїни. Але навіть в такому стані базиліка вважається однією з найбільш значних пам’яток архітектури Угорщини. Вхід на територію замку-музею – платний.

На місці старої кам’яної церкви 1050 року лицар Айнард в 1220 звів трехнефную базиліку. Побудована вона була в стилі пізнього романтизму з елементами ранньої готики. Поруч з базилікою – руїни монастиря французького ордена премонстрантів. Будинки храмів були пошкоджені під час навали татаро-монгол, також під час 150 -річного правління турків, але завжди знову відновлювалися.

жамбек угорщина фото 1

Сильний землетрус 1763 року остаточно зруйнував стародавні храми. Місцеві жителі завершили дію природних стихій – по камінчику розтягнули залишки стін на будівництво своїх будинків і парканів.

жамбек угорщина фото 2

У ХІХ столітті уряд і мистецтвознавці Угорщини схаменулися і вирішили законсервувати старовинну базиліку. Але коштів виділили мало, тому для часткової реставрації та зміцнення храму застосовувалися звичайні червоні цеглини. Їх чудово видно при огляді базиліки. Так можна визначити – де древні або нові частини арок і стін.

жамбек угорщина фото 4

У темних і таємничих підвалах церкви відкрито лапідарій. Представлені зразки стародавнього письма на каменях, а також залишки колон, арок, барельєфів древньої базиліки ХІІ століття.

Угорці дуже уважно ставляться до своєї історії. У 1933 році було вирішено побудувати точну копію Жамбекскої базиліки на площі Lehel tér. Так що при бажанні можна побачити, як виглядала базиліка в далекому ХІІ столітті.

Церква Святої Маргарити на площі Lehel tér в Будапешті – точна копія Жамбекской базиліки.

Тут дуже красиво. З пагорба видно околиці Жамбека. А на фоні древніх стін, влітку по суботах, проходять концерти і театральні постановки. Кажуть, тут прекрасна акустика. На подвір’ї храму встановлені лавочки, а біля стіни, на фоні якої ми сфотографувалися, є невелика дерев’яна сцена.

жамбек угорщина фото 6

Є в Жамбеці ще такі пам’ятки як турецька криниця XV- XVI століть, католицька церква XVIII століття, побудована родиною Зічі, чумна колона, школа XVIII століття з старовинним сонячним годинником, музей ППО. До речі, за радянських часів на околиці Жамбека перебувала радянська військова частина військ ППО. Тепер ця, колись секретна територія, розділена на дачні ділянки.

А ми прямуємо в унікальний музей, який занесений в книгу рекордів Гіннеса як найперший і найбільший Музей Ламп в Європі. Це приватний музей. Заснував його в 1970 р житель Жамбека Ференц Боруш.

Цікаво, що в Україні, у Львові, є оригінальний ресторан-музей «Гасова лямпа». Вважається, що саме Львів є батьківщиною гасової лампи.

Про це читайте тут: Львів за один день. Аромат кави, шоколаду і чарівництва.

Цікаво, що ідея створення Музею ламп з’явилася тільки після зібраної Борушом колекції місцевих вин. У підвалі музею власником зібрано понад 500 пляшок елітних угорських вин.

(А вина тут колись славилися на всю Угорщину. У XVI-XVII століттях в Жамбеці оселилися швабські німці, які втекли від турецьких військ. Вони посадили на схилах виноград і робили вино. В місті збереглися до наших часів понад 70 винних підвалів. Це цілий район льохів Йожефвароші. Зараз вони відновлюються і реставруються. У 1945 р німців насильно виселили з Жамбека, а на їх місце приїхали словаки, угорці та румуни).

Для освітлення винного льоху-музею Ференцу Борушу знадобилися лампи. Він знайшов кілька старовинних ламп, перших ламп нового унікального музею. І вже не зміг зупинитися. Ференц Боруш об’їздив у пошуках ламп всю Угорщину, оглянув багато горищ. Про відкриття музею написали в пресі, після цього приїжджали люди самі і пропонували купити у них старовинні лампи.

Адреса музею: вул. Мадяр, 18. Вхід платний.

Музей ламп розмістився в старовинному сільському будинку з арками і колонами. Це традиційна для Угорщини споруда.

Про традиції в архітектурі угорських будинків ми писали в цій статті:

=Поїздка в місто майстрів Сентендре і в Сканзен – колоритний етнографічний музей Угорщини.

музей ламп жамбек угорщина фото 1

Кафе у дворі музею.

Старовинний пожежний візок. У дворі вільно гуляють павичі. І для Вас популярна гра: знайди на фото павича))

Більше 1200 ламп різних часів з Австрії, Угорщини, Німеччини, Румунії, Чехії представлено в трьох залах музею. Чесно кажучи, були дуже здивовані такою величезною кількістю ламп. Тут є унікальний давньо – римський масляний світильник і оригінальні сучасні настільні лампи. У світі збереглося лише кілька унікальних ламп з масляним насосом, одна з них зберігається в музеї Жамбек.

музей ламп жамбек угорщина фото 2

Ось старовинні гасові лампи. Вони такі різні. Найпростіші такі ж, як були у моєї бабусі в селі на Хмельниччині. Пам’ятаю, коли вона їх запалювала, будинок наповнювався специфічним ароматом.

музей ламп жамбек угорщина фото 2

Багаті жителі Угорщини освітлювали свої будинки справжніми шедеврами. Гасові лампи виготовлялися з порцеляни, кераміки, фаянсу, металу. У музеї є навіть лампа з свічником із великої витонченої порцелянової китайської вази. Це найдорожчий експонат музею.

музей ламп жамбек угорщина фото 4

Зібрані в музеї церковні та кухонні лампи, а також технічні лампи для освітлення вулиць, будівель, поштових екіпажів, лампи, які застосовувалися на залізницях, шахтарські, морські, велосипедні та навіть військові прожектора.

музей ламп жамбек угорщина фото 6

музей ламп жамбек угорщина фото 7

У центрі великого залу – особливо цінні і красиві експонати. На дні вітрин з лампами -паперові гроші і монети з різних країн. Їх залишають гості музею. Є тут і українські гривні.

Пора повертатися))) День виявився цікавим, насиченим новими відкриттями та приємними враженнями.

Де зупинитися в Будапешті:



Booking.com


Радимо знайти житло також в Будакесі – це передмістя Будапешта. Поруч заповідний ліс, чудове повітря, активні розваги: парк диких звірів Вадошпарк, гора Янош, вежа Ержебет і дитяча залізниця. Детальніше – в нашому путівнику:

=  Куди піти в Будапешті з дітьми. Путівник по Будапешту для дітей. 7 найцікавіших маршрутів: розваги, визначні пам’ятки, музеї.

До Будапешта звідси просто добиратися – всього за 20 хвилин на автобусі №22 і 22А можна доїхати до станції метро Széll Kálmán tér (це колишня Москва тир). А звідти – на трамваї, метро, автобусах легко і швидко доїхати в будь-яку точку Будапешта. До того ж тут немає проблем з паркуванням, багато пропозицій недорогого і хорошого житла.

Де зупинитися в Будакесі.

Історія Угорщини, національний колорит, угорська кухня і музика, оригінальний музей – все помістилося в один насичений і пізнавальний день. Було дуже цікаво!

Бажаємо Вам нових яскравих подорожей!

Стаття написана з любов’ю і безмежною вдячністю нашим дорогим Людмилі і Олексію Ямковенкам.

Читайте також:

=== Термальні купальні Будапешта. Наш рейтинг кращих купалень міста. Відгуки. Корисні поради для відвідувачів.

=== Поїздка в місто майстрів Сентендре і Сканзен – колоритний етнографічний музей Угорщини.

=== Прогулянка по Будапешту: Проспект Андраші, Площа Героїв, парк Вайдахуняд, Будайська фортеця. Пляж Romai furdo.

=== Прогулянка по Будапешту. Вулиця Ваци, Парламент і старовинна купальня Рудаш

=== Мальовничій Ліллафюред і релакс в печерній купальні Мішкольц-Тапольца

=== Де поїсти в Будапешті. 10 недорогих закладів з смачною угорською кухнею.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking.com - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.

  • Skyskanner.com.ua - пошук дешевих авіаквитків

  • infobus.eu - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.

  • Rentalcars.com - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.

  • Hotline.finance - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на будь-яку страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
Нові статті на блозі
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.
Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....

Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.
Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.

На прямий потяг Київ-Будапешт придбати квитки майже нереально, тому я...

Як купити квиток на сайті угорської залізниці.
Як купити квиток на сайті угорської залізниці.

Покрокова інструкція - як купити квиток на сайті угорської залізниці....

Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.

Це той випадок, коли враження від міста перевершують очікування. "У...