Під час нашої подорожі по “неморський” Болгарії ми зупинились на нічліг у місті Враца. Це найбільше місто на північному заході країни, центр Врачанської області. Враца знаходиться в 110 км на північ від Софії, у підніжжя величних гір Стара Планина і природного парку Врачански Балкан. Чим цікаве місто. Що подивитись біля Враца. Де зупинитись. Як дістатись. Ділимось враженнями у статті.
“Град като Балкана – древен и млад!”, що значить:”Таке місто як Балкани – стародавнє і молоде!” – таким є девіз сучасного міста Враца. Протягом століть воно завжди було центром економічного й культурного життя регіону. Засноване у IV ст. до н.е. фракійським племенем Трибали як фортеця, яка охороняла торговий і військовий шлях крізь гори Стара Планина до мідних копалень. Назва міста Враца (раніше Вратица, Вратца) перекладається як “ворота“.
Саме біля високих стрімких скель Вратцата, що схожі на природні ворота, в 3 км на захід від центру сучасного міста була збудована перша древня фортеця Вратица. Ймовірно, вона стала столицею фракійських племен. Про силу й багатство фракійців свідчить багато археологічних знахідок, особливо вражає знаменитий “Рогозенський скарб” – велика колекція срібного посуду. Його можна побачити в Краєзнавчому музеї Враца.
Згодом фортеця на стратегічно вигідному місці укріплялась і використовувалась у період панування римської і візантійської імперій. За часів Другого Болгарського царства, у XII -XIV століттях, Вратица стала великим ремісничим й торговим містом. Воно розбудовувалось на схід, зайняло сучасну територію. Османська армія захопила і зруйнувала першу фортецю біля ущелини Вратцата. Про тривалу оборону замку Воєводою Раданом і його загибель на скелях розповідає місцева легенда.
Читайте більше тут: Ущелина Вратцата – дивовижні скелі Болгарії.
За турецького правління Враца було гарнізоном, придорожним містом. Для захисту від нападників навколо поселення змурували потужні фортечні стіни. Багато заможних болгар, щоб зберегти свої статки і положення у суспільстві, прийняли мусульманську релігію, почали служити загарбникам, збирати податки. Таких бояр називали “аяни”. Вони мали ворогів зовнішніх і ворогів серед місцевого населення, тому були змушені захищатись і укріпляти свої маєтки навіть всередині фортеці. В центрі міста Враца з тих часів залишились дві кам’яні вежі-донжони: Вежа Куртпаші та Вежа Мешчиите. Зазвичай вони розміщались посередині фортечних стін або на кутку.
У епоху Болгарського відродження, XVIII-XIX століття, торгове й ремісниче місто Враца прославилось національно-визвольною боротьбою. Тут бували відомі болгарські революціонери, письменники, єпископи. Серед них, революціонер Христо Ботев, письменники Іван Вазов й Алеко Константинов, єпископ Софроній Врацький, що виборював для болгарської церкви незалежність. У 1877 році Враца стало першим містом на північному заході Болгарії, звільненим від турецької влади.
Сьогодні Враца – центр Врачанської області, найбільше місто на північному заході Болгарії. Тут мешкає майже 60 тисяч людей. Місто розташоване у підніжжя гір, поруч з природним парком Врачански Балкан. Навколо мальовничі гори, ущелини, глибоки печери, найвищий водоспад Болгарії. До цих місць прокладено багато піших еко-стежок, а також маршрутів для альпіністів. Враца – популярний туристичний регіон Болгарії.
Пам’ятки Враца.
Наша неспішна прогулянка містом, без відвідування музеїв і ресторанів (були закриті через пандемію), тривала приблизно годину-дві. За цей час ми пройшлись центральними пішохідними вулицями, великою головною площею, побачили унікальні вежі-донжони, що збереглись з османського періоду.
Вежа Куртпаші – Куртпашовата кула.
За переказами, вежа XVII століття була колись житлом, частиною маєтку місцевого боярина. Звали його Курт-паша. Мав болгарське ім’я Валко, що значить “вовк”, а турецькою – “курт”. Він належав до місцевих бояр – аянів, тому боявся навіть місцевих людей. Курт-паші було від кого захищатись. Своє житло добре укріпив. 4-поверхова має висоту – 11 метрів, а товщину стін – 1,5 метри.
Краєзнавчий музей Враца.
За вежею Куртпаші знаходиться Краєзнавчий музей Враца, в експозиції якого представлений той самий знаменитий Рогозенський скарб. Це найбільший срібний скарб на території Болгарії. Колекція срібного посуду фракійського племені Трибалі – 165 срібних предметів. Цю знахідку у 1985 році викопав у себе в городі житель Врачанського села Рогозен. Звідси й назва “Рогозенський скарб”. Колекція побувала навіть на виставці в Луврі.
Відвідати Краєзнавчий музей можна щоденно з 9-00 до 17-00, перший понеділок місяця – вихідний. Квиток в музей коштує 5 лев, дитячий 2 лева, діти до 7 років – безкоштовно. Адреса: бульвар Христо Ботев 2. (На жаль, через обмеження пандемії ми не потрапили в музей).
Вежа Мешчиїте – Кулата на Мешчиите.
Вежа Мещчиїту, або Годинникова, – символ Враца. Найбільша з двох збережених, має висоту майже 13 метрів. Вона належала заможному мусульманському роду Мещчиїв, родичів місцевих правителів. Вежа мала 4 поверхи, один з них підземний. На кожному поверсі був камін. Піднятись наверх можна було лише по драбині, яку в час нападу прибирали. Вежа будувалась як добре укріплений замок: товщина стін першого поверху – майже 2 метра, нагорі – вогневі отвори, щоб відстрілюватись від ворогів та поливати їх окропом.
У XIX столітті вежу перебудували, повісили на ній годинник. Відтоді вона стала Годиннниковою.
Навпроти вежі – пам’ятник братам Кирилу і Мефодію.
Пішохідні вулички старого центру Враца.
Тут збереглось мало старовинних будинків. За останнє століття місто не раз руйнувалось: потужна пожежа 1923 року, бомбардування Другої світової війни, повінь 1966 року. Проте, на відновлених вуличках сучасного Враца своя особлива атмосфера.
Будівля муніціпалітету Враца.
Етнографічний музей Враца.
Старовинні будинка епохи Відродження можна побачити в етнографічному комплексі “Софроній Врачанський”. Тут збереглись три будинки-музея, Вознесенська школа та храм Вознесіння (тепер Св. Софронія Врачанського). У комплексі можна побачити традиційну архітектуру й інтер’єри будинків періоду Відродження, найстарішу церкву міста, дізнатись про народні місцеві ремесла, промисловість, культуру й освіту.
Етнографічний музей знаходиться на вул.Давида Тодорова 3. Працює з 9-00 до 17-00, перший понеділок місяця – вихідний. Квиток коштує 4 лева для дорослого, 2 лева – для дитини. Діти до 7 років – безкоштовно.
Читайте також: Етнографічний музей Етир – єдиний скансен у Болгарії.
Центральна площа Враца.
Площа Христо Ботев – центральна площа міста. На тлі величних гір – пам’ятник болгарському поету і національному герою Христо Ботеву, одному з видатних діячів національно-визвольної бротьби проти османської влади.
Біля будівлі Драматичного театру – місцева тусовка. Молодь катається на скейтах, спілкується. Поруч з фонтаном – готель “Хемус“.
Що подивитись біля Враца.
Найцікавіші місця знаходяться недалеко від міста Враца, у природному парку Врачански Балкан. Під час цієї подорожі, ми побували в Печері Леденика, у Черепишському монастирі, в ущелині Вратцата. Навколо Враца є ще багато гарних місць. Наприклад, найвищий водоспад Болгарії – “Врачанска Скакля”, природний феномен “Божий міст”, скелі Рітліте. По області прокладено багато мальовничих піших еко-маршрутів.
Печера Леденика.
Печеру Леденика називають однією з найгарніших в Болгарії. Як її відвідати читайте в цій статті:
===Печера Леденика – одна з найгарніших у Болгарії.
Черепишський монастир.
Дивовижне місце серед мальовничої природи парку Врачански Балкан. Про монастир читайте тут:
===Черепишський монастир. Болгарія.
Ущелина Вратцата.
Стрімки величні скелі, що оточили дорогу з обох боків, вражають. Це історичне місце, звідки пішла назва міста Враца.
Читайте більше тут: Ущелина Вратцата – дивовижні скелі Болгарії.
Місто Враца на мапі.
Враца знаходиться в 110 км від Софії, 250 км від Русе, в 200 км від Велик-Тирново, в 100 км від міста Белоградчик.
Дістатись можна: на автобусах з різних болгарських міст, залізницею із Софії, але зручніше на машині.
Ми взяли на прокат автомобіль в аеропорту Софія. Ділимось досвідом і контактами надійної прокатної контори в цій статті:
=== Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.
Місто Враца на карті Болгарії:
Де зупинитись. Готелі Враца.
У місті Враца туристи можуть зупинитись у готелях, апартаментах та гостьових будинках. Ми зупинялись у гостьовому будинку Раде 3-Враца. Це міні-готель, в 5-10 хвилинах супермаркет і центр міста. Парковка для машини безкоштовна – на вулиці перед готелем.
Чистий номер з власною ванною кімнатою.
Зранку було дуже приємно милуватись таким гарним краєвидом з балкона.
- Готель на центральній площі міста Враца – Hemus hotel.
- Якщо потрібні апартаменти з кухнею у Враці, то хороший віаріант – Comfort Luxury Apartments.
- Також за пару кілометрів від Враца, недалеко від скель Вратцата, серед мальовничої природи знаходиться готель Hotel Complex Chayka.
Спеціальні пропозиції й акції готелів, апартаментів, гостьових будинків Враца дивіться тут:
Враца – тихе невелике місто в Болгарії. Сюда варто заїхати переночувати або просто прогулятись кілька годин, адже найцікавіші місцеві локації знаходяться навколо міста. Дивовижно гарна, велична природа парку Врачански Балкан вражає. Це неймовірні місця, що надихають.
Бажаємо яскравих подорожей!
Ми користуємось в подорожах сервісами:
- Booking.com – наш улюблений сервіс бронювання готелів і апартаментів.
- Skyskanner.com.ua– тут ми шукаємо дешеві авіаквитки серд пропозицій сотень авіакомпаній.
- Infobus – міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потяги по Україні та Європі.
- Rentalcars.com – оренда автомобілів в будь-якій країні світу. Порівняння цін на різних сайтах бронювання і пошук найбільш дешевої ціни і вигідних умов оренди.
- Hotline.finance – сервіс онлайн-страхування: туристична медична страховка, зелена карта “Green card”, ОСАГО, КАСКО, Асистанс, страхування від нещасних випадків, страхування житла.
-
- Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
- Бонус 7% при купівлі Зеленої картки з промокодом EPGC7.
- Бонус 7% при купівлі Автоцивілки, Страхування житла, Мінікаско з промокодом EPF7.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.