А ви знаєте, де народився Святий Миколай? Де знаходиться один з найгарніших і найдовших пляжів Туреччини? Патара – назва цього мальовничого пляжу і стародавнього античного міста, столиці Лікії і батьківщини Св. Миколая. Вони розташовані поруч. Цікаво, що 2020-й оголошено в Туреччині “Роком Патари”. Тут створили Музей під відкритим небом, досліджують і відновлюють древні споруди, серед яких античний маяк – єдиний у світі, що зберігся, і найдавніша будівля парламенту. Як дістатись до музею і пляжу Патара, про вартість квитків, історію міста і про пляж розповімо в цій статті.
Пляж Патара і Музей Античного міста Патара знаходяться в провінції Анталія, в 75 км від Фетхіє, в 43 км від міста Каш, в 220 км від Анталії. Найближче село – Gelemiş – розташоване в 2 км від Патари. Вздовж дороги від села Гелеміш до пляжу розкинулись руїни древнього міста Патара. На узбіччі височіє Триумфальна арка, видніються лікійські й римські саркофаги, залишки давніх стін і фундаментів. Колись тут, у мальовничий долині Ксантос, на березі гавані у гирлі річки Ксантос (тепер Ешен) було велике місто Патара. У ньому мешкало майже 20 тисяч людей.
Читайте також: Античне місто Ксантос і храми Летоон. Туреччина.
Перше поселення в цій місцині існувало вже у VIII ст. до н.е. За легендою заснував місто Патарус, син Аполлона і німфи Лікії. В хетських документах поселення згадується як Патар, в лікійських – як Птара. Місто було центром культу Аполлона – бога мистецтв, лікування, віщування. Місто славилось в античному світі оракулами, що пророкували майбутнє від імені божества.
Патара була великим морським портом і торговим містом. Майже 200 років, починаючи з V ст. до н.е. ним володіли перси. У 333 році до н.е місто без бою здалося Олександру Македонському. З II ст. до н.е. Патара стала столицею Лікійського Союзу. За панування Римської імперії місто зберегло свій статус столиці провінції Лікія, що у 74 році була об’єднана з Памфілією.
За Візантії, з VIII століття, Патара стала важливим христянським і військово-морським центром. Тут розміщалось єпископство. Патарські єпископи брали участь у шести Соборах. У 270 роках тут, у родині багатих торговців, народився Святий Миколай, згодом він став єпископом у місті Мира (тепер Демре). Звідси рушив у плавання до Риму апостол Павло і євангеліст Лука. Військово-морська база Патари була потужною частиною візантійського флоту. У XIII ст. місто захопили турки-сельджуки. З початком правління Османської імперії Патара втратила своє значення.
Занепаду міста також “сприяла” природа. Патара існувала допоки кораблі могли заходити в гавань. Піщані дюни стали займати все більше території морського порту. З часом глибока гавань перетворилась на болото. У XV столітті люди назавжди покинули місто. За століття його зовсім занесло піском. Античну Патару виявили під товстим шаром піщаних дюн лише у 1988 році. Пісок практично “законсервував” поселення, тому зараз ми можемо побачити як виглядало стародавнє, колись величне, античне місто Патара.
Великі піщані дюни утворили поруч з руїнами античного міста найдовший пляж Туреччини. Патара входить в десятку найгарніших пляжів країни.
Музей античного міста Патара.
Біля входу в музей Patara Antik Kenti (Patara Ancient City) – велика парковка, кафе, сувенірна крамниця. Дерев’яна стежка веде до Агори – комерційного та адміністративного центру стародавнього міста Патара. Тут розташований театр, терми Веспасіана, будівля Асамблеї Лікійської Лігі, храми, центральна торгова вулиця.
Театр Патари.
На схилі пагорба Куршунлутепе, в південній частині античної Патари, знаходиться стародавній театр.
Театр вміщав 6 тисяч глядачів, мав 80 метрів у діаметрі. На разі споруду відбудовують. Сьогодні у ній почали проводити концерти і фестивалі класичної музики.
Сцена театру була колись двоповерховою. На верхньому поверсі проходили вистави, на нижньому – грав оркестр. Сцена була прикрашена бічними колонами, вирізьбленими у камені орнаментами. У Римський період (І ст. н.е.) театр перебудували для гладіаторських боїв і боїв з тваринами.
Театр почав зводити у 126 році до н.е. Віліус Тітіанус (Vilius Titianus), завершила будівництво у 147 році до н.е. його донька Вілія Прокула (Vilia Procula). Про це свідчить древній напис, знайдений на фасаді.
Зал Асамблеї Лікійської Ліги – Булевтерій.
Патара була столицею Лікійського Союзу. Булевтерій – найдавніша будівля парламенту у світі. Тут з 167 року до н.е. проходили засідання Лікійської Ліги. До неї входило 23 міста і кожне було представлене у раді. Від розміру поселення залежала кількість його представників – голосів у Лізі. Маленькі поселення мали 1 голос, середні – 2, а великі – 3 голоси. Найбільшими містами Лікійської держави були: Патара (столиця), Тлос, Ксантос, Пінара, Олімпос, Міра.
Читайте також: Тлос – одне з найдавніших лікійських міст Туреччини.
Ці 6 важливих міст мали у Лікійському Союзі по 3 представника. Французький мислитель Шарль Луї де Монтеск’є у своїй праці “Про дух законів” (1748 року) згадує Лікійську Лігу як ідеальну модель конфедеративної республіки, як найдавніший і досконалий приклад управління державою. Ці думки мали великий вплив на формування основ Конституції США.
Зал Асамблеї збудований всередині у формі півкола, зі сценою внизу. Він вміщав 1400 людей. У центральній секції знаходилась велика ложа – трибуналія. Тут під час засідань сидів Лікіарх – намісник Лікії, приблизно так як на світлині))). На цю посаду раз на рік обирали найдостойнішого серед представників міст.
Перший зал був збудований на цьому місці у I ст. до .н.е. для засідань Лікійської Ліги. Після того, як у І столітті Лікія стала провінцією Римської імперії, а Патара залишилась столицею, при імператорі Клаудії або Нероні будівлю збільшили.
У 140 роках стався великий землетрус, що пошкодив споруду. Але її знову відбудували як Булевтерій і Одеон. Зал 2-в-1. Тут проходили засідання, театральні вистави і концерти.
Майже 600 років, починаючи з V століття, колишній Зал Асамблеї Лікійської Ліги виконував функції сторожової вежі/бастіону у захисних фортифікаціях візантійського міста Патара.
Лікійська держава була розвинутою країною, чеканила власні монети, мала свою писемність. Написи лікійською мовою на камінні збереглись дотепер.
Патара – античне місто-порт.
Патара була крупним торговим містом і морським портом, єдиним у долині Ксантос. Олександр Македонський, що захопив Патару у III ст. до н.е. називав її “емпоріум”, що значить великий міжнародний торговий центр. Сюди прибували кораблі з різних частини Європи. Під час розкопок у гавані був знайдений меч вікінгів, що датується 9-10 ст. Звідси доставляли зерно до Риму. У Патарі збереглись залишки великого зерносховища Гранаріума, збудованого у ІІ ст. за часів імператора Адріана. Це був один з 3-х найбільших складів зерна на східному узбережжі Середземного моря.
Біля будівлі парламенту – експозиція відновленого старовинного човна. Це “діюча” копія античного судна “Abora-IV”. Він зроблений з очерету і має 14 метрів довжини. 1 серпня 2019 р. човен покинув болгарський порт Варна, пройшов 1500 км через Чорне, Егейське і Середземне моря. За 3 місяці дістався порту турецького міста Каш, звідки був переправлений в Музей античного міста Патара.
Ця експедиція на копії стародавнього човна підтвердила слова давньогрецького географа та історика Геродота, про те, що Балкани активно торгували з Давньою Грецією та Єгиптом. Такі очеретяні кораблі могли перевозити майже тонну різного товару.
Навпроти човна – стара олива. Дерево побачило багато історій за своє життя, тож зберігає багато таємниць.
Центральна вулиця Патари.
Центральна вулиця Патари з’єднувала гавань і Агору – адміністративну, комерційну частину міста. Вона була найширшою і найгарнішою, представницькою вулицею міста. По обидва боки іі прикрашали колонади.
Колони з граніту і мармуру, оздоблені орнаментами, були висотою до 6 метрів.
Внаслідок численних землетрусів довга центральна вулиця Патари була затоплена. На сьогодні відреставровано тільки 100 м, маленька її частина. Науковці не знайшли на ній слідів від возів, колісниць. Тож колись це був широкий пішохідний бульвар. Від нього відходили численні бічні великі і маленькі вулички. Головною вулицею міста він був до VII століття.
Найдавніший напис із згадкою про центральну вулицю Патари датується І століттям до н.е.
На центральній вулиці міста (як і тепер) розміщались дорогі “бутики”. Тут торгували багатьма товарами, що привозились по морю з різних країн.
Ось так тепер виглядає вхід у крамницю.
Стародавні прилавки.
Недалеко від центральної вулиці знаходяться руїни зерносховища – Гранаріума. Його збудували у II ст. за наказом імператора Адріана і його дружини Сабіни, що навідались до Патари. Також тут можна побачити залишки стародавнього храму, терм Веспасіана.
Античний маяк – найдавніший, що зберігся.
При розкопках Патари був знайдений найстаріший і єдиний у світі античний маяк, що зберігся. Його збудували за наказом імператора Нерона у 64-65 роках. Маяк був зруйнований цунами і землетрусами. До нього веде старовинна міська дорога, що перетинає центральну вулицю. Потрібно повернути ліворуч і пройти близько 1-1,5 км. На разі, за допомогою сучасних технологій маяк відбудовують. Влада Туреччини виділила на це значні кошти. На світлині праворуч – макет маяка висотою 26 м. Так, за дослідженнями археологів, він виглядав у античний період.
Археологічні розкопки тривають. У Патарі був знайдений римський дорожній стовп I століття з написом на честь імператора Клавдія. На ньому вказані напрями і відстані до різних міст Лікії. Зараз стовп знаходиться в саду історичного музея Анталії. Нещодавно під час розкопок виявили жіночу статую віком 1900 років, жіночу кімнату з прикрасами, горщиками для ароматних масел і кухню віком 2400 років, давньогрецький алтар/жертовник з візерунком змії віком 2000 років.
Міністерство культури і туризму Туреччини для привернення уваги до історичного багатства країни кожен рік приурочує певній визначній пам’ятці. Наприклад, 2018 – був Роком Трої, 2019 – Роком Гебеклітепе (один з найдавніших храмів і поселень у світі, існував 12 тисяч років тому), а 2020 став Роком Патари. Це не просто “рекламна акція”, а перетворення стародавніх пам’яток на популярну сучасну туристичну локацію. Держава виділяє кошти на археологічні дослідження, реставрацію, обладнання музеїв. Розробляє культурну програму з концертами й фестивалями. Чудовий підхід до розвитку туризму в країні.
Пляж Патара (Patara Plajı)
Широкі піщані дюни пляжа Патара вражають красою. Це один з найгарніших і найдовший пляж Туреччини. На 18 км розтягнувся він вздовж узбережжя Середземного моря. Після прогулянки у спеку по руїнам античного міста, відпочинок на пляжі – суцільне задоволення.
Пляж Патара відкрито з 8-00 до 20-00. Вдень на ньому відпочивають люди, а вночі піщаний берег належить черепахам, які вже тисячі років відкладають тут яйця. Це рідкісний вид морських черепах Caretta, що охороняється законом. Патара є частиною Національного заповідника. Тут заборонено будь-яке будівництво, не можна ставити палатки. За даними науковців на пляжі Патара у 2019 році налічувалось 286 гнізд, відкладено 21 тисяча яєць, 17 тисяч малят caretta дісталось моря. На піску ми навіть знайшли сліди маленькх черепашок. Про життя місцевих черепах розповідає інформаційна таблиця при вході.
Від парковки Музея Античного міста Патара до парковки пляжу приблизно 1 км. Поруч розташований ринок з сувенірами, фруктами,, овочами. Від парковки до пляжу веде дерев’яна стежка довжиною 200-300 метрів. Невелику частину пляжу займає кафе і платна ділянка з шезлонгами і парасолями. Тут є кабіни для перевдягання, безкоштовний туалет, душ. Шезлонг і парасоля коштують по 10 лір. Пляж чистий, охайний.
Можна розміститись безкоштовно на власному покривалі або рушнику за межами платної ділянки. Місця вдосталь.)) З пагорба на виднокраї відкривається гарна панорама на пляж Патара. Але в спеку піднятись туди – ще той іспит. Ми обмежились морем)).
А море тут неймовірне, у нас просто “море емоцій”. На цьому узбережжі практично завжди дують вітри. Вони здіймають великі хвилі. Через це з дна піднімається пісок і блакитна вода стає трохи каламутною.
Читайте також: Фетхіє. 8 пляжів Бірюзового узбережжя Туреччини.
До глибини від берега метрів 10. Хоч пляж мілкий, але для дітей він не підійде. Хвилі занадто сильні, а дно всипане крупним камінням. Краще взути акватапки, щоб не поранити ноги.
Ці ж великі хвилі стали причиною наших радісних емоцій. Настрибались, нанирялись… Це місце не для спокійного плавання. Чудовий “фітнес-пляж”.
Кажуть, на Патарі дивовижно гарний захід сонця, що повільно ниряє у морські хвилі.
Вартість квитків і графік роботи.
- Ціна квитка – 30 TL. До вартості входить відвідування музею і пляжу Патара. Оплата карткою або готівкою. По річній музейній карті Museumcard+ вхід безкоштовний. По дорозі до Патари, за селом Gelemiş, встановлено кіоск і шлаґбаум. Тут потрібно купити квиток.
- Музей античного міста працює: з травня по вересень: 8-30 – 19-30, жовтень – квітень: 8-30 – 16-30.
- Пляж Патара відкритий для відвідувачів з 8-00 до 20-00, взимку до 17-30.
Античне місто краще відвідувати зранку або ввечері, коли ще немає сильної спеки. З собою варто взяти питну воду, сонцезахисний крем та капелюх, зручне взуття.
Як дістатись до Патари.
- На громадському транспорті: З міст Фетхіє, Калкан і Каш ходять автобуси і долмуши – місцеві маршрутки. Напрямок – Patara.
- На машині. Ми орендували автомобіль, щоб побачити більше цікавих місць турецького узбережжя.
Читайте про це більше тут: Оренда авто в Туреччині. Наш досвід.
Де зупинитись.
Готелі в Туреччині краще бронювати заздалегідь, вдома перед поїздкою. Перебуваючи на території Туреччини ви не зможете це зробити, адже сайт букінг тут не працює. Біля пляжу і музею Патара немає готелів. Це Національний природний парк, тому будівництво заборонене. Найближчі готелі, кемпінги, апартаменти знаходяться в селі Гелеміш, в 3-5 км від пляжу. Акції готелів Гелеміш дивіться тут:
Пляж і античне місто Патара на карті.
Для прикладу ми навели маршрут від Фетхіє до Патари.
Патара – колись величне античне місто, столиця Лікійської Ліги, місто-порт, центр торгівлі, військово-морська база. Археологічні дослідження тривають, тож це місто відкриє світу ще багато таємниць, які довги століття були поховані під піщаними дюнами. Для туриста Патара має суттєву перевагу, особливо у спеку)). Це локація 2-в-1. Чудово поєднати знайомство з руїнами стародавнього міста з відпочинком на пляжі.
Читайте про весь маршрут цього дня: Маршрут з Фетхіє: Летоон, Ксантос, Патара, Каш.
Бажаємо яскравих подорожей!
Читайте також:
= Туреччина самостійно. Чудовий відпочинок у Фетхіє.
=Олюденіз – дивовижний курорт Туреччини. Путівник.
=Цікавий маршрут з Фетхіє: Сакликент, Тлос, Якапарк.
=Аеропорт Даламан. Як дістатись до Фетхіє, Мармарису.
=Неаполь і Помпеї за один день. Як дістатись, де зупинитись, що подивитись.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.