Що потрібно знати про громадський транспорт Кракова. Скільки коштує проїзд, де купити квитки, як придбати квиток в автоматі, на чому доїхати з аеропорту, як заощадити на проїзді. Про це і не тільки ми розповімо в статті. Поділимось своїм досвідом і практичними порадами. Поїздка в транспорті Кракова комфортна і доступна за ціною. Просто дістатися з однієї частини міста в іншу. Автобуси і трамваї ходять часто і за розкладом. Туристу легко орієнтуватися в дорозі. До того ж в транспорті є Wi-Fi і кондиціонери.
Міський транспорт Кракова включає трамваї, автобуси. Транспортна мережа розгалужена, з’єднує центр і передмістя. На всі види транспорту діє єдиний квиток.
Трамвай.
Пересуватися по Кракову на трамваї комфортно і швидко. Трамвайні лінії мають 27 маршрутів, (№ 1 – № 24, № 44), два швидкісних маршрута № 50 і № 52, три нічних маршрута № 62, № 64 та № 69. У Кракові є дві підземні зупинки швидкісного трамвая Dworzec Główny Tunel і Politechnika. Вони знаходяться в тунелі, який побудований під центром Кракова.
Цікаво, що перші трамваї в Кракові з’явилися в 1882 році і тягнули їх коні. Довжина маршруту була близько 3-х км. Через 12 років з’явилися трамваї на електриці. Сьогодні в Кракові їздять сучасні і “старі”, але цілком охайні, трамваї. У трамваях на зупинках відкриваються не всі двері. При вході/виході потрібно натиснути кнопку збоку від дверей, щоб вони відкрилися на вашій зупинці.
Автобус.
У Кракові понад 100 автобусних маршрутів. Міські “miejskie” лінії – починаються на 100 (№ 100 – № 194), міські швидкісні лінії “miejskie przyspieszone” – починаються на 500, приміські “aglomeracyjne” з більш дорогим тарифом – на 200, швидкісні приміські “aglomeracyjne przyspieszone” – на 300 . Перша цифра нічних міських ліній “nocne” – 600, нічних приміських маршрутів – 900. Додаткові міські автобуси починаються на 400.
Як дістатися з аеропорту Кракова в центр.
Краків одне з найпопулярніших туристичних міст Польщі. Дістатися з аеропорту Кракова в центр міста також просто:
- На автобусах приміських “aglomeracyjne” ліній. Вдень – це маршрути № 208 і № 252, вночі маршрут № 902. Ціна одноразового квитка без пересадок – 4 зл, на 60 хвилин з пересадками – 5 зл, на 90 хвилин з пересадками – 6 зл. Квитки можна придбати в “Білетоматах” – автоматах з продажу квитків в терміналі аеропорту, на зупинці, в білетомате в автобусі, а також у водія.
- На поїзді до головного залізничного вокзалу Kraków Główny можна доїхати за 15 хвилин і 9 зл, до містечка Величка хвилин за 35-40 та 12,50 зл. Квитки можна придбати в автоматах в терміналі аеропорту, в автоматах на пероні, в поїзді у кондуктора.
Таксі.
У Кракові багато стоянок таксі. на всіх встановлені “шашечки” з назвою компанії і телефоном. Ціни цілком доступні. Плати за посадку немає. Є мінімальний тариф за проїзд – від 6 зл, але лічильник все одно починає з нуля. Середня ціна за 1 км шляху – 2 зл. Вигідніше замовити таксі по телефону. На шашечках і написах на машині вказано номер телефону.
Час роботи громадського транспорту Кракова.
Денні маршрути починають роботу з 5-00 і завершують о 22-00. Інтервал руху 10-15 хвилин. Час роботи нічних трамваїв і автобусів з 23-00 до 4-30. Інтервал руху 20-30 хвилин. Транспорт ходить точно за розкладом. Зручно, що на зупинках є таблиця з графіком руху і ось таке електронне табло. На ньому видно скільки часу чекати свій маршрут.
В сучасних краківських трамваях і автобусах є електронне табло – це практично великий екран від GPS-навігатора. На табло видно номер маршруту, дата і час, де ми знаходимося зараз, всі зупинки, карту міста, вулиці. Дуже комфортно, особливо для туристів, які вперше в місті.
Наприклад, ми їхали від парку Планти, зупинка Поштова, до Площі Героїв Гетто (Plac Bohaterow Getta) на трамваї № 24. З таким дисплеєм нам зручно було орієнтуватися в дорозі.
Вартість проїзду в транспорті Кракова.
Квиток дійсний для всіх видів транспорту. Ціна залежить від міської зони, часу в дорозі, часу дії, наявності пільг (для дітей і пенсіонерів).
-транспортна система Кракова діє в 2-х зонах: I зона “miejskie” лінії -в центрі міста, II зона – це приміські маршрути, їх називають “aglomeracyjne” лінії. Тариф на приміські маршрути дорожчий, ніж на міські.
-Білет “jednorazowy” актуальний тільки для однієї поїздки на одному виді транспорту без пересадок. Також є квиток “дворазовий” для 1 пасажира на дві поїздки. Для “Bilety czasowe” в центрі Кракова в зоні I протягом 20, 40, 60 або 90 хвилин можна необмежену кількість разів робити пересадки, користуватися різними видами громадського транспорту. Також є міський проїзний квиток на 24, 48, 72 години і тиждень.
-приміський “aglomeracyjne” квиток на I + II зони також є “jednorazowy” і “дворазовий”, на 60 і 90 хвилин, на 24 години і 7 днів. Наприклад, щоб з центру Кракова на автобусі доїхати до Соляної шахти Величка, потрібно купувати квиток для зони I + II за 4 зл. Аеропорт Кракова перебуває в зоні II, вартість проїзду на автобусі буде також 4 зл.
–Для сім’ї 2 дорослих та 1-2 дітей в суботу та неділю діє сімейний квиток вихідного дня. Важливо їздити за цим квитком тільки разом: дорослим + дітям.
– Квитки “normalny” з повною вартістю. Пільгові квитки називаються “ulgowy“. Знижки діють для дітей до 16 років, студентів (при наявності студентського квитка міжнародного зразка), літніх людей за 70 років.
Вартість проїзду для кожного виду квитка дивіться в таблиці. Ціни актуальні на 2018 рік.
!!! Обов’язково прокомпостуйте всі види квитків на самому початку поїздки. У транспорті Кракова встановлені такі жовті компостери. На квитку з’являться дата і точний час. Термін дії квитка стартує з цього моменту. Квиток на 1 день, 2, 3 дня або тиждень потрібно компостувати тільки один раз, на початку вашої першої поїздки.
На фото компостер і мобільний білетомат в трамваї.
Де купити квитки.
Квитки на міський транспорт Кракова можна купити тут:
1.кіоски і пункти продажу компанії MPK;
2.Biletomat на зупинці – спеціальний автомат з продажу квитків на громадський транспорт. На зупинках Кракова (не на всіх!) встановлено більше 100 таких автоматів. Приймає до оплати готівку і карти.
3.Biletomat в автобусі – мобільний автомат з продажу квитків є в автобусах і трамваях. На транспорті є знак, який повідомляє, що в цьому автобусі або трамваї встановлено білетомат. Оплата тільки картою. Дуже зручно, адже не на всіх зупинках є стаціонарні білетомати. І не треба бігати шукати, де продаються квитки. “Застрибнув” – купив квиток – їдеш з чистою совістю)))
Як купити квиток в автоматі. Коротка інструкція.
Це дуже просто. На фото білетомата – кольоровими стрілками показані основні моменти при покупці.
- На сенсорному моніторі (червона стрілка на фото) вибираєте мову (пол, англ, нім.), Далі – опцію “купити паперовий квиток” – “KUP BILET PAPIEROWY”. На екрані з’явиться інформація про види доступних квитків: “jednorazowy” або “bilety czasowe“.
- Вибираєте потрібний Вам квиток натиснувши кнопку на моніторі.
- Оплачуєте. У стаціонарному білетоматі є три варіанти оплати, в мобільному (в автобусах і трамваях – оплата тільки карткою).
Варіанти оплати (показані відповідними стрілками на фото)
- монетами
- платіжною карткою. Вставляєте карту в пристрій, що зчитує, магнітною смугою вниз, далі дотримуєтесь інструкцій на моніторі.
- банкнотами номіналом від 10 злотих. Вставляєте банкноту в спеціальний отвір білетомата.
4.Забираєте квитки і решту (при покупці готівкою) в віконці внизу (відзначений фіолетовою стрілкою).
Як заощадити на проїзді в транспорті Кракова.
1.Чи потрібно туристу купувати проїзний квиток на добу і більше.
Старе місто Кракова – компактне. Його легко пройти пішки. Трамваєм ми проїхали всього пару раз від / до району Подгуже (з музеєм Оскара Шиндлера) і району Казімєж. Їхали з центру без пересадок, користувалися тільки одноразовими “jednorazowy” квитками.
Якщо ви зупиняєтеся в центрі, то немає необхідності в покупці проїзного на добу і більше. Адже, щоб 24 – годинний тариф вартістю 15,00 злотих окупився потрібно зробити за добу мінімум 4 поїздки по “jednorazowy” квитку з ціною по 3,80 зл. Або зробити 4 поїздки 40- хвилинних, або 3 поїздки 60 – хвилинних. Купівля добових проїзних буде вигідною, якщо ви зупиняєтеся в передмісті Кракова або плануєте дійсно багато їздити по місту.
2. Який вигідніше вибрати квиток для поїздки: одноразовий або часовий.
Як дізнатися заздалегідь потрібну лінію транспорту, розклад руху, кількість пересадок і часу в дорозі.
*** Поділимося порадою – при плануванні маршруту по Кракову (і будь-якого іншого міста). Скористайтеся сервісом Google Maps – вбийте на мапі місто і маршрут (звідки і куди потрібно дістатися), натисніть знак “автобус” і далі подивіться “розклад міського транспорту”. Сервіс покаже графік руху, чи потрібні пересадки в дорозі, скільки часу витрачається на дорогу.
Після того, як ви проклали маршрут від однієї пам’ятки Кракова до іншої, подивіться який вид квитка Вам більше підійде. Якщо не потрібно пересадок і час у дорозі більше 20 хвилин – купуйте “jednorazowy”, а для такої поїздки туди і назад “дворазовий”. Для короткої поїздки досить недорогого квитка на 20 хвилин. У разі, коли без пересадок не обійтися, купуйте квитки на 40, 60, 90 хвилин – в залежності від часу, необхідного на дорогу. Якщо плануєте багато їздити – економніше купити проїзний на 24 години і т.д. Залишаєтесь в Кракові на місяць і більше – тоді відмінним рішенням стане сезонний іменний квиток на місяць і довше.
Туристичний транспорт.
Або Як НЕ економити на проїзді в Кракові))) Для туриста в Кракові є багато пропозицій швидко оглянути визначні пам’ятки міста. Це Сіті-тури. Круїзи по Віслі. По Старому місту їздять автобуси Hop On Hop Off. А яскраві електромобілі на 4-10 чоловік можна знайти практично на кожному розі.
Оригінальний спосіб відчути атмосферу Королівського Кракова – прокататися по вуличках Старого міста на справжній кареті з кіньми. Це традиційна краківська розвага для туристів.
Сподіваємося наша інформація та поради допоможуть Вам у поїздці до Кракова, одного з найкрасивіших міст Польщі.
До речі, житло в Кракові ми бронювали на цьому сайті.
Бажаємо яскравих подорожей!
Читайте також:
= Королівський Краків. Звіт про сімейну подорож до Польщі. Частина 2.
= Казковий Вроцлав – доміки та гноміки. Звіт про сімейну подорож до Польщі. Частина-1
= Громадський транспорт Вроцлава: вартість проїзду, де купити квитки, як заощадити.
= Аеропорт Вроцлава. Як дістатись у центр міста вдень та вночі.
Добрий день!!! Хочемо доповнити статтю порадою про оптимальний вибір маршруту громадського транспопту як у Кракові, так і у всій Польщі. Дуже зручні пошукові програми Jakdojade та BusNavi, які легко і швидко встановлюються з інтернету. Перша розраховує і мінімально можливу вартість проїзду (хоча може таку функцію і здійснює Google Maps), що зручно, як Ви зазначали у виборі різноманітних (разових, погодинних, поденних) квитків у Кракові. А друга програма дозволяє здійснювати оптимальний пошук квитків в режимі оффлайн, що дуже зручно для бюджетних туристів (скористатись wifi-єм у середині громадського транспорту не варіант – купити квиток треба ж зазлалегідь) . Готові до продовження обміном цікавої інформації про подорожі. Обіцяли доповнити статтю про Ріміні та Сан Марино, але за браком часу зробимо це трохи пізніше. Андрій і Людмила, бюджетні туристи зі Львова.
Добрий день, Андрію та Людмило!Щиро раді знайомству і спілкуванню з однодумцями-мандрівниками! Вдячні за цінну інформацію. Дійсно, корисні сервіси!Чудових вам подорожей!