Пула, Медулін, Фажана. Відпочинок на морі в Хорватії. Звіт про подорож. Частина 4

Пула, Медулін, Фажана. Відпочинок на морі в Хорватії. Звіт про подорож. Частина 4

Відпочинок на морі в Хорватії подарував чудові враження і зарядив позитивом. Вісім днів суцільного морського релаксу й задоволення від відкриття нової країни. Ми зупинились в курортному місті Пула, що розкинувся на березі Адріатичного моря на півострові Істрія. Пула заснована 3 тисячоліття тому. Прогулянки містом нагадували подорож у часі – від римського, венеційського, австрійського періоду до сучасності. Свій морській відпочинок  урізноманітнили поїздками в сусідні містечка Медулін та Фажану. Побували на тамтешніх фольклорних фестивалях, побачили місцеві памятки й мальовничі пляжі. У цій частині звіту про подорож до Хорватії поділюсь з вами враженнями про відпочинок на морі. Пула, Медулін, Фажана.

По дорозі з України до Хорватію ми заїхали в Словенію та італійське місто Трієст. Про нього та поїздку від Трієста до Пули читайте в цій частині звіту:

= Трієст. Італія. Маршрут Словенія-Хорватія. Подорож до Хорватії. Частина 3.

Нам не сидиться довго на одному місці, тому під час відпочинку на морі в Пулі ми робили “вилазки” в навколишні цікаві міста півострова Істрія. Поїздка в Ровінь зайняла майже весь день.

Як ми з’їздили в Ровінь читайте тут:

=  Романтичний Ровінь. Устриці на Лімському каналі. Колоритне Бале. Подорож до Хорватії. Частина 5.

Одного вечора ми навідались до курортного містечка Фажана, в інший – познайомились з Медуліном та його піщаним пляжем (можливо єдиним на полуострові Істрія). Кожен з цих хорватськіх курортів знаходиться лише в 10 км від Пули.

Фажана, Пула, Медулін на карті:

Для вашої зручності звіт про відпочинок на морі в Пулі буде розділений на частини.


Зміст:


Пула. Відпочинок на морі.

Пула для нас стала містом – пригодою. Відпочинок тут різноманітний і цікавий. Пула старовинна і водночас сучасна. Кришталево прозоре море, яскраве сонце, навколо аромат хвої та лаванди, вузенькі автентичні вулички, колоритні площі, стародавні пам’ятки, драйвові вуличні музиканти, смачна істрійська їжа, хорватська гостинність – це все про Пулу.

Читайте також наш авторський путівник по Пулі:

Пула. Хорватія. Путівник: відпочинок на морі, пляжі, готелі, пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.

Де зупинитися в Пулі.

Ми довго вибирали місце для відпочинку на морі в Хорватії. Хотілось, щоб житло було максимально близько до моря, вода чиста, спокійна атмосфера, а навколо – багато цікавих місць для коротких туристичних поїздок. Тому ще в лютому забронювали  апартаменти «Viole» в курортному місті Пула. Відпочинком залишились задоволені на всі 200%.

Приїхали ввечері, нас вже чекали і зустріли “як рідних” господарі апартів пані Віолета та пан Даян. Весь час вони були дуже уважні до нас, охоче спілкувалась, ділились корисними порадами. Коли ми виїжджали з апартаментів, Віолета спекла нам в дорогу смачний пиріг. Було дуже приємно.

пула де зупинитись фото 1

Житлом ми задоволені. До моря метрів 20, йти пару хвилин. Тихий район Пули, поруч дитячий та спортивний майданчики. Наші апартаменти були на першому поверсі віли, з видом на сад і безкоштовною парковою на вулиці. Квартира має дві спальні, вітальню, ванну кімнату, кухню. Житло розраховане на 6-8 гостей. Нашій родині було дуже комфортно.

В кожній спальні – двуспальне ліжко і односпальне.

пула де зупинитись фото 2

пула де зупинитись фото 3

У вітальні – диван, крісло, стіл, телевізор.

пула де зупинитись фото 4

Кухня облаштована всім необхідним для самостійного приготування їжі. Також тут були чай, кава, сіль, перець, цукор. В саду апартаментів росли м’ята, розмарин, базилік, лаванда, лавровий лист.

пула де зупинитись фото 5

Вхід в апартаменти і наш обідній стіл. Двір закритий, почувались у повній безпеці. У дворі затишний садочок з квітами.

пула де зупинитись фото 6

“Садок НЕ вишневий коло хати”.

пула де зупинитись фото 7

З досвіда раджу шукати й бронювати житло для відпочинку на морі в Хорватії як мінімум за півроку до літнього сезону. Ми “проґавили” ці апартаменти на березі моря в Ловрані, недалеко від Опатії, поки думали, їх вже забронювали. А на вілі Viole спочатку хотіли зняти апартаменти на другому поверсі з великою терасою та видом на море (фото Віолети), але не встигли. Нас випередила родина з Англії.

пула де зупинитись фото 8

Забронювати ці апартаменти в Пулі можна за цим посиланням.

Щоб знайти інші варіанти житла в місті Пула просто заповніть поля в цій формі:


Booking.com

*** Вам на допомогу покрокова інструкція з пошуку і бронювання готелю на букінгу. Читайте:

=Як забронювати готель через інтернет. Вибираємо кращий готель за ціною і якістю. Бронюємо готель без кредитної картки.

 Пляжі Пули.

Ми переживали, чи сподобаються нам хорватські пляжі. До цього відпочивали тільки на піщаних золотистих пляжах Чорного моря в Україні та  Болгарії,  Адріатичного моря в Ріміні, на пляжах з темним вулканічним піском Тіренського моря біля Риму , плавали на кам’янистих пляжах Середземного моря на Мальті.  Перед поїздкою ретельно вивчили ситуацію з узбережжям. У Хорватії пляжі в основному галькові, кам’янисті та бетонні, а піщані пляжі – це рідкість. Вони в основному на півдні країни та на чисельних островах. А на півострові Істрія чи не єдиний піщаний пляж у містечку Медулін. Про нього я розповім в цій статті нижче.

Детально про всі пляжі Пули з добіркою готелей й апартаментів близько до моря читайте тут:

Пула. Хорватія. Путівник: відпочинок на морі, пляжі, готелі, пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.

Поруч з нашими апартаментами розташований пляж Stoja з мальовничою набережною. Фото зроблено біля сходинок до галькового пляжу, а кам’янистий знаходиться трохи далі – біля пірса.

пляжі пули фото 1

Ми в основному відпочивали на пляжі з середньою й великою галькою. Сюда приходили родини з дітками. Глибина починалась приблизно за 3 метра від берега. Але це не заважало малечам бавитись на мілині. На початку липня температура води була комфортною – 23-25 градусів. Ось такий гальковий пляж в 25 м (2-х хвилинах) від нашого житла.

пляжі пули фото 2

пляжі пули фото 3

З пляжу видно наші апартаменти, перший будинок зліва. Все близенько і дуже зручно.

пляжі пули фото 4

Поруч з нами (в 20 м) був ще кам’янистий пляж. Сюда ми ходили купатись зранку перед сніданком. Тут глибина може бути відразу по пояс, але варто трохи пройтись, стати на камінь і знову вода по коліно. На таких пляжах маленьких дітей майже немає, плавають та стрибають с пірса старші діти.

пляжі пули фото 5

пляжі пули фото 6

Бетонні пляжі були далеко від наших апартаментів, тому там ми не плавали. Бачили, що вхід у воду в основному – гальковий, пологий, просто берег “вкритий” бетонними плитами.

Що вразило – ідеально прозора вода. Видимість 4-5 метрів. Скільки пливеш, стільки видно дно.

пляжі пули фото 7
пляжі пули фото 8


Чим не зручні галькові та кам’янисті пляжі. На піщаному пляжі пісок пристосовується під твоє тіло, а на цих пляжах тіло мусить підлаштовуватись до гальки та каменю. Тут не було платних шезлонгів, що значно економило бюджет відпочинку. Для комфорту ми брали з собою туристичні каремати, також люди користувались спеціальними товстими килимками (продаються в гіпермаркетах й на ринках).

Обов’язковим атрибутом хорватських пляжів є акватапки. Вони захищают ноги від гострих та слизьких камінців, полегшують пересування по нерівному дну. Наша донечка у перший день відмовилась носити акватапки. Але швидко змінила рішення, коли походила босоніж))). Купували ми аквавзуття ще в Україні в інтернет-магазині. Здивувались, що в торгівельних лавках та гіпермаркетах Пули ціна така ж сама – 10 євро. Але у Хорватії асортимент і кольорова гамма таких тапок набагато більша, ще й поміряти можна.

пляжі пули фото 9

За тиждень відпочинку ми зрозуміли, що галькові та кам’янисті пляжі Хорватії досить комфортні. Головне – правильно підготуватися.

Час від часу в нашу затоку заходили яхти, ставали на якір подалі від берега.

пляжі пули фото 10

пляжі пули фото 11

пляжі пули фото 12

Ввечері приємно було поплавати й помилуватись морем, пляжем, місяцем.

пляжі пули фото 13

Навпроти нашого пляжу Стоя на невеличкому півострові розташувався  кемпінг Stoja. Коли ми шукали собі житло на морі в Хорватії, то одним із варіантів був кемпінг. Але на цей раз перевагу надали звичним для нас апартаментам. Вирішили зробити собі ознайомчу екскурсію і подивитися, що таке європейський кемпінг.

пляжі пули фото 14

В першу чергу, кинулась в очі гарна організація побуту. При вході в кемпінг поруч з рецепцією є банкомат. На території багато кафешок і ресторанчиків))) Вся територія поділена на сектори для  наметів, кемперів та будиночків. Поруч з ними стоять бокси з холодильними камерами (виглядають як камера схову на залізничному воркзалі) та блоки з електричним струмом, до яких можна підключити свої переноски і мати світло у своїх наметах чи кемперах. Деякі відпочивальники навіть виставили на кемперах супутникові антени. Напевно, приїхали сюди на довгий термін.

На фото помаранчевий ящик – це як раз живлення 220 вольт.

пляжі пули фото 15

Санітарні зони чисті. Тут є душ, туалет, окреме місце для миття посуду.

пляжі пули фото 16

Також на території  є багато майданчиків для спортом, дитячих майданчиків. Періодично проходять дискотеки, але о 23-00 настає  тиша.

пляжі пули фото 17

На всьому півострові – сосновий ліс. Всюди відчувається аромат хвої. Більшість палаток, кемперів та будинків розміщені в тіні. У літню спеку це великий плюс. Вартість проживання залежить від сезону, місця розташування в кемпінгу і стартує від 18 євро (при ранньому бронюванні) за двох гостей на добу. Ціна включає місце для намету, парковку для автомобіля, користування електрикою.

пляжі пули фото 18

пляжі пули фото 19

В  кемпінгу Stoja можна  орендувати будинки для відпочинку. В кожному є кондиціонер, душ/туалет, кухня, тераса. В залежності від кількості гостей, вони мають одну або дві спальні.

пляжі пули фото 20

Будиночкі розташовані у шахматному порядку, тому 1-а та 2-а лінії  мають гарний вид на море.

пляжі пули фото 21

Пляжі на півострові – галька й камінь. Родини з дітками  надають перевагу гальковому пляжу кемпінга.

пляжі пули фото 22

Прозоре море, кам’яний чи гальковий пляж, сосни над водою – мальовнича картина справжнього “класичного” хорватскього пляжу на Істрії.

пляжі пули фото 23

пляжі пули фото 24

пляжі пули фото 25

пляжі пули фото 26

На краю півострова над водою здіймаються високі скелі. Звідси стрибають у воду найвідчайдушні відпочивальники кемпінгу. Є також тут школа підводного плавання.

пляжі пули фото 27

Після такого знайомства я зрозумів, що для відпочинку на морі у майбутньому не проти зупинитись у європейському кепмінгу. Як приклад кемпінг Stoja нам сподобався.

Вигідні акції та спеціальні пропозиції готелів, апартаментів та кемпінгів Пули дивіться тут:


Booking.com

Пула – прогулянки Старим містом.

Одним із критеріїв вибору саме цього міста для відпочинку була близькість цікавих туристичних місць. Ми кілька раз відвідали Старе місто Пули, містечка Фажану, Медулін, Бале, романтичний курорт Ровінь і устричну ферму на Лімському каналі. На громадському траспорті  доїзжали до історичного центру Пули приблизно за 10-15 хвилин. Автобус відправлявся від  кемпінга Stoja завжди по розкладу – кожні півгодини. Проїзд в одну сторону – 11 кун з людини. Трохи дорогувато для нас чотирьох, в порівнянні з вартістю проїзду в інших європейських містах. На авто з врахуванням ціни на паркінг виходило б дешевше, але хотілось відпочити від руля, випити місцевого пива у ресторанчику)).

Більш докладніше про траспорт Пули, ціни на парковку та іншу корисну інформацію читайте у статті:

=  Пула. Хорватія. Путівник: відпочинок на морі, пляжі, готелі, пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.

Пула – невелике курортне місто на березі Адріатичного моря. Місто входить в ТОП-100 популярних напрямків в світі. 60 тисячне населення міста влітку збільшується в кілька разів за рахунок туристів. Цікаво було подивитись як живуть місцеві мешканці. У вікно машини, автобуса і під час прогулянки в супермаркет роздивлялись житлові райони Пули. Є тут і приватні вілли, (у другій віллі на фото ми відпочивали)

пула відпочинок фото 1

і  ось такі багатоповерхівки.

пула відпочинок фото 2

Колоритно виглядають старі кам’яні житлові будинки.

пула відпочинок фото 3

Здивувались, що в центрі міста дорожній рух регулюють такі чарівні дівчата в яскравих жилетах))

пула відпочинок фото 4

Зупинка автобуса як раз знаходиться біля Арки Сергієв, однієї з визначних пам’яток міста. Золоті ворота стародавньої Пули звели римляни тисячу років тому. Це одні з трьох входів до міста, що збереглись до нашого часу. Тут завжди багато людей.

пула відпочинок фото 5

Навпроти Арки Сергієв – масивна будівля банку часів правління диктатора Муссоліні. (Друга світова війна).

пула відпочинок фото 6

Історична частина Пули розмістилась навколо пагорбу, на якому знаходиться фортеця Каштел. Маршрут прогулянки ми побудували так, щоб спочатку обійти пагорб, а тоді піднятись  на міцні фортечні мури. Вирішили обходити пагорб проти часової стрілки, щоб спершу подивитись на візитівку Пули – амфітеатр.

Від Арки Сергієв повернули праворуч и пішли вздовж залишків старовинних давньоримських міських стін. Побачили ще двоє збережених до сьогодні воріт римської епохи: Геркулесові

пула відпочинок фото 7

Та Подвійні ворота.

пула відпочинок фото 8

В давніх стінах прорублений один з виходів з підземних коридорів Zerro Strasse. Це тунелі під пагорбом Каштел, збудовані австрійською армією до початку Першої світової війни як укриття і місце зберігання зброї. В одну з прогулянок містом ми прогуляємось цими моторошними коридорами.

пула відпочинок фото 9

По дорозі до Амфітеатра перейшли через парк. На невеличкому фонтані сиділа чайка та ніби позувала туристам, що з захопленням її фотографували. Пула дуже зелене місто. Тут багато мальовничих великих і маленьких парків.

пула відпочинок фото 10

Амфітеатр «Арена» – головний символ Пули, один з визначних пам’яток Хорватії. Збудований римлянами для жорстоких розваг  тисячу років тому. Споруда нам нагадала Колізей у Римі, хоч і значно менше за нього розмірами. Дітям було цікаво глянути на таку давню архітектуру.

пула відпочинок фото 12

пула відпочинок фото 14

В цей час  в Амфітеатрі проходила вистава, в якій розповідалось про бої гладіаторів, Арену та період “хліба та видовищ”.  Ми думали над тим, щоб побувати на виставі, яка проходить в літній сезон 1-2 рази на тиждень. Але на місці побачили, що її можна безкоштовно подивитися. Ділимось секретом, чи як зараз модно казати “лайфхаком”)).

Ліворуч від Арени (якщо дивитись зі сторони моря) є майданчик на підвищенні й сходи. Звідси досить добре видно і чути виставу. Бажаєте “глядацького” комфорту? На майданчику вгорі є кафе. Приходите раніше, замовляєте чогось попити/поїсти, займаєте вільний столик і дивитесь “бої гладіаторів”.

пула відпочинок фото 15

Ось такий вид з майданчика і столиків кафе.

пула відпочинок фото 16

Від Арки Сергієв до Амфітеатра ми обійшли пагорб зі східної сторони. Тепер прогуляємось його західною половинкою, що розташована між пагорбом та морем.Маршрут від Амфітеатра через центральну площу Форум до Арки Сергієв. В парку по дорозі до Старого міста побачили оригінальний фонтан – карту Пули.

пула відпочинок фото 17

Наближався вечір і вулички Пули у світлі ліхтарів та рекламних вивісок набували романтично-загадкового шарму, ставали більш велелюдними і драйовими. Ми насолоджувались атмосферою вузеньких колоритних вуличок міста.

пула відпочинок фото 18

пула відпочинок фото 19

пула відпочинок фото 20

На площі Святого Фоми – старовинний Кафедральний Собор Вознесіння Блаженної Діви Марії та Дзвіниця.

пула відпочинок фото 21

Ось головна площа Пули – Форум. Ліворуч на фото – Храм Августа I cт. н.е, поруч – середньовічна будівля Ратуші у венеціанському стилі.

пула відпочинок фото 22

У вечірніх сутінках вулички Пули “ожили”- зазвучала різноманітна музика, від сучасної до класичної. Поділюсь з вами атмосферою вечірньої Пули у невеличкому відео.

Щодня на площах міста проходять якісь заходи: театральні перфоманси, виступи музичних та танцювальних колективів, фестивалі, ярмарки. Тут не потрібен готель з анімацією, достатньо приїхати ввечері в Старий центр міста. Не засумуєте)). Ось такий брейк-данс батл влаштували біля Храму Августа наступного вечора. Такий чудернацький контраст – сучасний танець на фоні давньоримської споруди.

пула відпочинок фото 23

Вийшли на набережну. Тут спокій, краса, море, яхти.

пула відпочинок фото 24

В порту “відпочивають” рибальскі роботяги-човни. Вже вдосвіта вони вийдуть в море за новим уловом.

пула відпочинок фото 25

Як стемніло, в порту Пули почалося шоу “Сяючі Гіганти”. Портові крані освітлювались багатьма відтінками. Виглядає незвично і яскраво. Правда, ми очікували музично-кольорове дійство, схоже на наші Вінницькі фонтани.

пула відпочинок фото 26

Ще трохи фото вечірньої Пули.

пула відпочинок фото 27

пула відпочинок фото 28

пула відпочинок фото 29

Пула вдень виглядає зовсім іншою: спокійною, дещо ліричною. Наступну прогулянку ми теж почали від Арки Сергієв. Але цього разу пройшли під аркою і направились у Старе місто, навколо пагорба по часовій стрілці. У Пулі саме була сієста. Вулички і ресторани майже пусті, навколо тихо. Немає гомінких юрб туристів, вуличних музикантів і вечірнього драйву. Час побачити Пулу такою як вона є насправді – з багатою історією, істрійським колоритом, унікальним поєднанням архитектури римського, венеційського, австрійського, югославського періодів, з ароматами лаванди і жареної риби, легким морським бризом, затишком вузеньких вулиць.

Біля Арки Сергієв, у кафе за столиком “відпочиває” і поблажливо “позує” для фото письменник Джеймс Джойс (точніше його скульптура). Він проживав у Пулі у 1905 році, викладав морським офіцерам англійську в цій будівлі.

пула відпочинок фото 30

У Пулі- сієста.

пула відпочинок фото 31

пула відпочинок фото 32

пула відпочинок фото 33

За вказівником на стіні будинку “Каплиця Святої Марії Формози” повертаємо на одну з старіших вулиць Пули.

Каплиця Святої Марії Формози – одна з найдавніх церков Пули, що збереглась з VI століття до наших часів. Уявіть тільки, їй майже 1300 років!

пула відпочинок фото 34

Каплиця – це все, що залишилось від великого Бенедиктинського абатства.

пула відпочинок фото 35

Щоб знайти наступну пам’ятку часів римської імперії в Пулі, мозаїку “Покарання Діркі”, треба пройти через парк ліворуч від Каплиці. На вході у двір житлового будинку висить табличка.

пула відпочинок фото 36

Мозаїка з сюжетом з античної міфології прикрашала підлогу римської віли III століття. Вона знаходиться на глибині більше двох метрів. Саме на такому рівні 1600 років тому були будинки у стародавній Пулі.

пула відпочинок фото 37

Так цікаво і незвично поєднується в Пулі історія і буденна сучасність – археологічні стародавні об’єкти розташовані у звичайних дворах житлових будинків. При цьому вони ретельно охороняються державою.

Така сама ситуація з наступною пам’яткою – Будинком Агрипіни. Фундамент давньоримського будинку розміщений посеред двору з сучасними квартирами. Знайти його просто – зайдіть по вказівнику у двір OTP банку, що у вуличці поруч з Форумом. Поки туристи фотографують залишки римської історії, жителі спокійно попивають каву на своїх балконах і не звертають уваги на “гостей”. Звикли, мабуть.

пула відпочинок фото 38

Ось така пуста площа Форум з Ратушею (праворуч) та Храмом Августа (ліворуч на фото). Аж не віриться, що ввечері тут не можна пройти: багато туристів, музики, танців. А вдень так тихо й розмірено. Тільки молодята влаштовують весільні фотосесії.

пула відпочинок фото 39

Приємно посидіти на сходах храму, розглядаючи середньовічні палаци, людей, небо.

пула відпочинок фото 40

пула відпочинок фото 41

Зайшли у маленький архелогічний музей у Храмі Августа.

пула відпочинок фото 42

Час піднятися на пагорб з фортецею Каштел і роздивитись Пулу з висоти міцних стін. До неї з Старого міста ведуть вгору безліч колоритних вуличок з кам’яними сходами.  Ось таких.

пула відпочинок фото 43

По дорозі зайшли у Церкву та Монастир Св. Франциска XIV століття. Вона побудована на схилі пагорба.

пула відпочинок фото 44

Двір перед церквою Св. Франциска.

пула відпочинок фото 45

Двір монастиря нам здався найзатишнішим місцем у Пулі. Тут спокійно й якось особливо душевно.

пула відпочинок фото 46

пула відпочинок фото 47

пула відпочинок фото 48

Всередині церкви Св. Франциска  досить аскетичний простий інтер’єр.

пула відпочинок фото 49

Справжньою окрасою храму є готичний позолочений вівтар XV століття.

пула відпочинок фото 50

Від Церкви Св. Франциска піднялись вуличкою вгору. Пагорб Каштел – найвищій серед семи, на яких розмістилась Пула. За легендою саме тут 3 тисячи років тому грекі заснували місто-колонію, а тепер височіє фортеця Каштел. Збудована в XVI столітті за часів правління Венеціанської республіки. На початку XIX століття цитадель ще більше укріпили австрійські війскові. Тут розмістили гарнізон, сховища, склади, в’язницю, спостережний пункт. Сьогодні у фортеці Каштел військово-морській музей Істрії.

пула відпочинок фото 51

Ми прогулялись міцними стінами й бастіонами фортеці, помилувались краєвидами Пули, її околиць, Адріатичного моря. А ось і чергова веcільна фотосесія.

пула відпочинок фото 52

Поки молодята фотографуються гості весело святкують під стінами Каштелу.

пула відпочинок фото 53

На маяку розмістився оглядовий майданчик.

пула відпочинок фото 54

З висоти бастіонів Каштелу розглядаємо Пулу.

пула відпочинок фото 55

пула відпочинок фото 56

пула відпочинок фото 57

Малий Амфітеатр Пули, зведений на схилі пагорбу у I столітті, міг вміщати 5 тисяч глядачів.

пула відпочинок фото 58

Порт міста Пули. Ввечері його крани перетворюються на різнокольорових “Сяючих гигантів”.

пула відпочинок фото 59

Всередені фортеці Каштел готувались до вечірнього рок-концерту.

пула відпочинок фото 60

На території Каштелу є кілька музеїв і художніх виставок, їх відвідування входить у вартість вхідного квитка в фортецю.

Музей композитора Джузеппе Фартіні.

пула відпочинок фото 61

Історичний музей приурочений Другій Світовій війні.

пула відпочинок фото 62

Вуличками спустились до площі Св. Фоми. Так вдень виглядає  Собор Вознесіння Блаженної Діви Марії. Ввечері тут грала музика, було гамірно і весело.

пула відпочинок фото 63

Зайшли в храм. Головний католицький Собор здивував простотою інтер’єра. Особливо, якщо порівнювати з такими церквами у багатьох містах Європи.

пула відпочинок фото 64

Через тунелі  Zerro Strasse, що прокладені під фортецею Каштел на початку XIX століття, ми повернулись до автобусної зупинки. У спеку було комфортно прогулятись прохолодним тунелем, але трохи моторошно.

пула відпочинок фото 65

В підземних ходах Zerro Strasse проходила виставка світлин військового-морського флоту Пули XIX – XX століття.

пула відпочинок фото 66

пула відпочинок фото 67

Ось такою ми побачили Пулу: популярний хорватський морський курорт з цікавими визначними пам’ятками різних епох, з сучасними розвагами, фестивалями, концертами, смачною кухнею, гостинними мешканцями. Якщо приїзжати у Пулу в холодний зимовий сезон, то варто залишитись тут на два-три дні.

Що побачити у Пулі, де зупинитись на березі моря, куди піти з дітками – читайте у путівнику:

= Пула. Хорватія. Путівник: відпочинок на морі, пляжі, готелі, пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.

Фажана (Fažana)

В Пулі та навколишніх містечках і селах влітку часто проводяться різноманітні фестивалі та традиційні вечори. Це чудова можливість познайомитись з країною, народними традиціями, місцевою кухнею, фольклором, поспілкуватись з місцевими жителями. Ми запланували під час відпочинку відвідати два таких феста: Гастрономічний фестиваль у м.Фажані та Традиційний вечір істрійського фольклору в м. Медулін. Ось що з цього вийшло.

Фажана – маленьке рибальске селище, засноване ще римлянами. Знаходиться в 10 км на північ від Пули на узбережжі Адріатичного моря. Тут дві офіційні мови: італійська та хорватська. Живе біля 3 тисяч мешканців. Славиться Фажана гарними гальковими пляжами та портом, звідки ходять катера на знамениті острова Бріуні.

Літнім вечором ми приїхали сюди на Фестиваль манештри. Манештра – це густий істрійський овочевий суп. Парковок у місті багато, але довелось трохи поїздити, щоб знайти вільне місце. Вартість парковки 6 кун/год, так само як в популярному туристичному Ровіні.

Маленька затишна головна площа Фажани знаходиться біля самого моря. Над нею височіє дзвіниця парафіяльної Церкви Святих Косми та Дем’яна, покровителів містечка.

На площі людно й весело.  Туристи і місцеві жителі відпочивають: їдять, танцюють, співають, ярмаркують.

фажана відпочинок фото 1

Для головної “зірки” фестиваля, супа манештра, виділено окреме місце на площі. Молоді дівчата у національних костюмах наливать суп. У кожному горщику – свій вид манештри.

фажана відпочинок фото 2

Порція манештри коштує 20 кун. Сподобалась організація фестивалю. Гості спочатку купують талончики за окремим спеціальним столиком. Тут також беруть одноразові тарілки/ложки. А вже потім сам обираєш за смаком яку манештру спробувати. Обмінюєш талончик на ароматний істрійський суп.. Вибір великий. Ми спробували манештру-лазанью з лапшою і манештру з кукурудзою та іншими овочами. Було незвично і смачно.

фажана відпочинок фото 3

Гості фестивалю смакують страви за дерев’яними столиками. І знову нас здивували європейською ввічливістю. Люди не сидять довго за їжею, не займають місця наперед, як у нас заведено. Коли ми взяли суп, то за столами не було вільних місць. Італійська пара побачила це, швидесенько доїла свої порції і уступила нам місце. Було тісно, але комфортно. Адже навколо тобі всі посміхались. Приємно!

фажана відпочинок фото 4

На пірсі причаївся крабік, спостерігаючи за людьми. Мабуть, теж собі посміхається))

фажана відпочинок фото 5

Поруч проходив майстер-клас по ліпленню pljukanci та інших видів істрійської пасти. Цікаво було спробувати кам’яними жерновами вручну змолоти борошно з пшениці.

фажана відпочинок фото 6

Майстрині розповіли нам, що на них вдягнуто традиційний істрійський буденний одяг  – чорні сукні. Так виглядали за роботою місцеві жінки у давнину.  А святкове вбрання ми побачимо на артистах фольклорних колективів.

фажана відпочинок фото 7

Підкріпились і пішли знайомитись з локаціями фестивалю та містечком. Центр Фажани маленький. Затишна головна площа Святого Косми та Дем’яна з Собором та кілька вузеньких автентичних “середньовічних” вуличок. Його можна обійти за 10-15 хвилин.

На центральній площі виступали народні аматорські колективи. Дорослі та діти в національних костюмах співали й танцювали. Цікаво подивитись на істрійські фольклорні традиції. Гості фестивалю з задоволенням танцювали разом з артистами, веселились від душі. На площі панувала дуже приємна тепла атмосфера.

фажана відпочинок фото 8

фажана відпочинок фото 9

Ну і куди ж фестивалю без ярмарки! На ній продавались продукти місцевого виробництва. Все можна куштувати безкоштовно, аби обрати і придбати для себе найсмачніший варіант.

Спробували кілька видів оливкової олії. Один з видів виявився гірким на смак. Продавчині нам розказали, що ця гірка олія називається пікантною. Її найбільше полюбляють і цінять істрійці. Вона дорожча, ніж звичайна – делікатна.

фажана відпочинок фото 10

Місцеві сири виготовляються на маленьких приватних фермах. Сири гарно смакують із істрійським медом, що також можна продегустувати поруч.

фажана відпочинок фото 11

Істрійській м’ясний делікатес – пршут. Це вялене свинне м’ясо на бурі, що значить “північний вітер”.  Аромат біля нього не дуже приємний, але на смак пршут сподобався. Дуже смачними були також місцеві ковбаски.

фажана відпочинок фото 12

Також на ярмарку були представлені вироби народних майстрів, оригінальний handmade, різна сувенірна продукція. Ми придбали вироби з лаванди – мило, масло в аромолампу, ароматичні подушечки.

фажана відпочинок фото 13

Вирішили познайомитись зі старовинною Фажаною. Спочатку зайшли в церкву Святого Косми та Дем’яна, що знаходиться на головній площі містечка. Храму більше 800 років. Всередині тиша й спокій.

фажана відпочинок фото 14

Потім пройшлись вузенькими колоритним вуличками Фажани. Тут затишно.

фажана відпочинок фото 15

фажана відпочинок фото 16

Маленька середньовічна капличка Св. Елісея.

фажана відпочинок фото 17

Прогулялись по вечірній набережній. Тут неймовірно гарно. Над гальковим пляжем нависають пінії і дарують приємний аромат  хвої.

фажана відпочинок фото 18

фажана відпочинок фото 19

Фажана – це місто сардин. З давних давен тут ловлять цей вид риби. В містечку навіть є невеличка рибальска академія і парк з скульптурами сардин. Вулицю Фажани з багатьма ресторанчиками місцеві та туристи називають “дорогою сардин”, адже тут у кожному закладі можна спробувати безліч варіантів “сардинових” страв. Чим ближче повертаємось до центру міста та фестивальних локацій, тим більше відчутний запах смаженої риби.

На фестивалі Манештри побачили як виглядав побут старовинного істрійського будинку.

фажана відпочинок фото 20

Познайомились з традиційними народними ремеслами. Гончар крутив коло і розповідав про своє мистецтво.

фажана відпочинок фото 21

А на цій локації можна було спробувати прати та прасувати одяг так, як в давні часи.

фажана відпочинок фото 22

Істрійське кружево – це відомий хорватській бренд.

фажана відпочинок фото 23

А ще не гастрономічному фестивалі влаштували змагання  – хто швидше й смачніше приготує млинці. У Фажані дві офіційні мови: італійська та хорватська, але ведучий свята говорив хорватською, італійською, англійською, німецькою. Навіть іноді французською.

Хорвати, які працюють з туристами, здивували нас знанням багатьох мов. І при цьому вони цікавляться мовою гостей з інших країн. В сувенірній лавці продавець уважно прислуховувася до нашої розмови, потім спитав, що це за мова – чеська, російська, польска? Ми відповіли, що з України. Одразу посипались питання: як по-українські “дякую”, “добрий день” та інше. За покупку він нам “подякував”, а ми його “похвалили”. (по-хорватські “дякую” – це “хвала”).

фажана відпочинок фото 24

Ось так цікаво пройшов ще один вечір нашого відпочинку. Поїздка у Фажану була неймовірно пізнавальною. За кілька годин на фестивалі ми дізнались багато про істрійські традиції та фольклор, побачили нове містечко, спробували місцеву кухню, приємно поспілкувались зтутешніми мешканцями.

Де зупинитись у Фажані.

До речі, ми розглядали курорт Фажану та його район Валбадон як варіант для нашого сімейного відпочинку на морі. Сподобались мальовничі галькові пляжі під пініями, спокійне містечко, звідси відправляються човни на заповідні острова Бріоні, невелика відстань до відомих туристичних міст: Пули, Ровіня, Ловрана. Але житло на березі моря не знайшли. Більша частина узбережжя належить кемпінгу, а в лютому вже всі апартаменти близько до пляжів були заброньовані. Тому варто потурбуватись про бронювання житла задовго до літнього сезону.

Забронювати житло для відпочинку можна за цими посиланнями:

Спецпропозиції готелів Фажани з вигідними цінами дивіться в цій формі:



Booking.com

 

Медулін (Medulin)

Наші друзі-мандрівники порадили відвідати містечко Медулін. Це відомий хорватський курорт з найбільшим (якщо не єдиним) піщаним пляжем на півострові Істрія. Медулін знаходиться всього в 11 км від Пули. Кілька раз на тиждень тут проходять традиційні вечори фольклору та гастрономії з народними піснями, танцями та ярмарком. В п’ятницю ввечері вирішили з’їздити в Медулін: познайомитись з містечком, подивитись на знаменитий піщаний пляж та пофестивалити.

В Медуліні є кілька видів пляжів, вздовж узбережжя тягнуться кам’янисті, галькові та великий піщаний пляж, є бетонні платформи в кемпінгу. Спочатку –  на піщаний пляж. Він знаходиться недалеко від центру Медуліна, у затоці Bijeca. Поставили машину на парковку, ціна 5 кун/год.

медулін відпочинок фото 1

Цікаво було порівняти піщаний пляж в Медуліні і гальковий, на якому ми відпочивали в Пулі. Що сказати, піщаний пляж геть не сподобався. Чому?

По перше, пісок якогось сіро-брудного неапетитного кольору.  В ньому багато камінчиків, шматочків мушлів, недопалків, мілкого сміття, тому ходити босоніж незручно. Можливо, це ввчері така ситуація, а зранку все чисто? По-друге, непрозора мутна вода. Ось така.

медулін відпочинок фото 2

Біля піщаного пляжу розташувався мілкогальковий.

медулін відпочинок фото 3

Вода тут трохи прозоріше, але до нашого пляжу в Пулі їй ще далеко.

медулін відпочинок фото 4

А ще цей знаменитий піщаний пляж дуже мілкий. На фото чоловік на горизонті, так вода йому доходить трохи вище колін. Дорослому треба добряче прогулятись, щоб з задоволенням поплавати. А от для маленьких діток це є плюсом. До того ж вода добре прогрівається, стає теплою як чай. Якщо в компанії є маленькі діти, то такий пляж буде хорошим місцем для відпочинку з малечею. Бажані акватапки.

медулін відпочинок фото 5

Далі від затоки – ось такі кам’янисті пляжі.

медулін відпочинок фото 6

І ще для порівняння – прейскурант цін на водні розваги та пляжний сервіс в Медуліні. Шезлонг 40 кун, зонт 40 кун в день.

медулін відпочинок фото 7

На мій смак, якщо хочеться кришталево-прозорої води, то краще в Хорватії обирайте гальковий чи кам’янистий пляж, тільки не піщаний.

Трохи прогулялись по вечірній набережній Медуліна. Це курорт галасливий, “тусовочний”. Нагадав нам наше чорноморське узбережжя або болгарський курорт Сонячний Берег. Тут так само багато людей, кафе, ресторанів, барів, клубів, крамниць, сувенірних лавок, звідусіль лунає музика, всюди пропонують різноманітні розваги, каруселі.

медулін відпочинок фото 8

Історична частина Медуліна знаходиться на високому пагорбі далеченько від моря і тусовочної набережної. Пішки йти приблизно 15-20 хвилин під гору. В Старому місті є старовинні будівлі й модні сучасні віли.

Центральна площа Старого міста так і називається “Centar”. Тут розташована мерія міста, у вуличках багато ресторанчиків.

медулін відпочинок фото 9

медулін відпочинок фото 10

Знову вузенькі вулички та багато старих будівель.

медулін відпочинок фото 11

Один з найстаріших будинків Медуліна. Напевне, господарі покинули його дуже давно. Будинок в занедбаному стані.

медулін відпочинок фото 12

Дійшли до церкви Святої Агнеси, першої покровительки рибальского містечка Медулін. В ній літніми вечорами (в липні та серпні) дають концерти класичної музики. Кажуть, що Медулін називають містом класичної музики. Хоча в самому місті звучала тільки попса.

медулін відпочинок фото 13

А де ж фольклорний фестиваль? Виявляється, він не в Старому місті, а на набережній. Напевне, не помітили…Повертаємось назад.

медулін відпочинок фото 14

В стороні від курортної тусовки притулились столики  ярмарку. Тут зустріли вже знайомих продавців продуктів та сувенірів, яких бачили на фестивалі у Фажані. А людей біля них мало.

медулін відпочинок фото 15

Нарешті, по дорозі до парковки ми знайшли основну локацію фольклорного фестивалю в Медуліні. Це невеличка альтанка на набережній, ще далі від ярмарку, старого та тусовочного центру курорту. Навколо зібралось 20-30 глядачів, які йшли від “парковки до тусовки”.

медулін відпочинок фото 16

І більше нічого цікавого на фестивалі в Медуліні не було. Абсолютна протилежність веселому, гомінкому, пізнавальному фестивалю у Фажані. Але все одно, поїздка у Медулін була дуже корисною. Ми побачили на власні очі піщаний хорватській пляж та розрекламований курорт Медулін. Він гарно підійде тим, хто полюбляє тусовочний відпочинок або родинам з дітками, що надають перевагу мілкому пляжу з теплою водою, а ввечері воліють розважати малечу на качелях-каруселях. (У другому випадку можна знайти тихі готелі подалі від гамірного центру). А нам, любителям тиші й спокою, такий курорт не до душі.

Де зупинитись у Медуліні.

Забронювати готель чи апартаменти можна за цими посиланнями:

Акції зі знижками та спецпропозиції готелів дивіться тут:



Booking.com

 

В продовженні нашого звіту про подорож до Хорватії читайте про найменше місто в світі та маршрут дороги Хорватія-Угорщина-Україна: Хум-найменше місто в світі. Маршрут Хорватія-Україна. Звіт про подорож.Частина 6.

Новинка! Бажаєте заощадити свій час у підготовці до подорожі? Отримайте наш авторській путівник з готовими маршрутами по місту. Дізнайтеся більше на цій сторінці:

Читайте також:

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (4 ком.)

  1. Доброго вам дня!)) Дякуєм за ваші розповіді і статті))
    Плануєм їхати в Хорватію і готувать самостійно так як у нас маленькі дітки і потребують домашнього харчування. Скажіть будь ласка ми можеш перевозить через кордон продукти для приготування їжі? Читала що деякі люди пишуть що можливо брать з собою тільки бутерброди? Підкажіть зі свого досвіду,дякую!)

    1. Доброго дня, Маргарита! Рады бути корисними))В країни ЄС не можна ввозити м’ясо-молочні продукти. (м’ясо, сало, сир). В супермаркетах Хорватії ціни невисокі. На деякі продукти лише трошки вищі, ніж у нас, на деякі такі самі. Ось тут ми писали про ціни в супермаркетах: https://ua.elenapuzatko.com/pula-xorvatiya-putivnik/ З собою варто взяти крупи (наприклад, гречку), блок води і їжу в дорогу. Все решта можна купити в супермаркетах або на місцевих ринках. Гарного Вам відпочинку!

  2. Доброго дня)
    Дякую Вам за такі хороші,цікаві та змістовні статті з Ваших розповідей!!!
    Допоможіть з порадою, будь ласка)
    Хочемо їхати в Хорватію вперше ,і на авто. Бронюємо в Опатії апарт.Даринка на кінець серпня,а вони хочуть всю оплату зразу і без повернення.Бронюємо через букінг вперше, порадьте, будь ласка,чи це безпечно?І що Ви скажете про ці апартаменти-читала Ви там були.
    Дуже Вам вдячна)))

    1. Світлана, доброго дня. Перед тим як бронювати, потрібно вивчити відгуки і загальну оцінку. 6,50 – це дуже погана оцінка.І в цих апартаментах ми не зупинялись. А після такого відгуку -” Все.приехали вечером.наш номер отдали другим,деньги сняли.В течении дня звонили,телефон не отвечал.” я б ці апатаменти не бронював би. Як забронювати готель і вибрати найкращий варіант читайте у нашій статті –https://ua.elenapuzatko.com/yak-zabronyuvati-gotel/
      А щодо безпеки платежів, то їх потрібно робити лише через систему Букінг. Тобто тоді коли оформляється бронювання, і у вас “прив`язана” до кабінету банківська картка. Тільки у цьому випадку Ваші платежі Букінг “бачить” і захищає їх. І ні в якому випадку не здійснювати платежі якимось іншим чином.
      Гарної Вам подорожі і вдалого пошуку апартаментів. Ми свої апартаменти починали шукати у січні місяці)))

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Музей Івана Франка в Нагуєвичах.
Музей Івана Франка в Нагуєвичах.

Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» - один з найпопулярніших музеїв України....

Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.

 Аеропорт Марселя (MRS, Aeroport de Marseille Provence) - п'ятий за...

Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.

Все, що варто знати про Аеропорт Кракова - Krakow Airport:...

Копальня солі Величка. Краків.
Копальня солі Величка. Краків.

Копальня солі Величка - неймовірно цікава, унікальна пам'ятка Польщі. Розташована...

Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...