Прага. Путівник: туристичні пам’ятки, готелі, транспорт, їжа, маршрути, відгуки.

Прага. Путівник: туристичні пам’ятки, готелі, транспорт, їжа, маршрути, відгуки.

Прага – столиця Чехії, величне місто ста веж і прекрасних парків. Що подивитися в Празі, де краще зупинитися, де поїсти, як побачити «іншу» Прагу. Ділимося своїми перевіреними маршрутами прогулянок і порадами в нашому авторському путівнику по Празі. Це місто приголомшливо красиве. Воно вражає розкішшю архітектури, затишком вулиць і неймовірними юрбами туристів. Прага входить в 5-ку найпопулярніших туристичних міст Європи.

Ми давно мріяли побувати в Празі. Присвятили свою подорож ювілею – 20 річчю нашої сім’ї. Чомусь при думці про Чехію спочатку згадалися моменти дитинства: веселий мультфільм про Крота і його друзів, улюблений чехословацький фільм Олени – “Три горішки для Попелюшки», популярні, але дуже дефіцитні, олівці Koh-i-noor. Дорослі асоціації – чудова архітектура, знамените чеське пиво і кухня. У поїздці по Чехії ми відкрили для себе дивну країну з хорошими людьми, зрозумілою мовою, затишними селами та містечками. Її столиця – прекрасне місто Прага.

Що потрібно зробити в Празі: побачити Карлів міст на світанку, знайти один одного в щільному натовпі туристів, спробувати свіжозвареного чеського пива і «вепрево коліно», завмерти від захоплення біля собору Святого Віта, зустріти захід на набережній Влтави чи на древніх стінах Вишеграду, прогулятися розкішними парками і просто насолодитися атмосферою унікального міста. Про це все по порядку)).

Зміст:

  1. Де зупинитися в Празі. Кращі райони. Готелі, апартаменти.
  2. Як дістатися до Праги.
  3. Громадський транспорт. Як заощадити на проїзді.
  4. Поради з безпеки.
  5. Обмін валюти в Чехії.
  6. Їжа та напої. Що спробувати в Празі.
  7. Ціни на продукти в супермаркетах.
  8. Що подивитися в Празі. Маршрути по визначних пам’ятках:

а) Маршрут першого дня.

Додатковий маршрут – «Інша» Прага. Карлів міст на світанку.

б) Маршрут другого дня.

Додатковий маршрут – Фортеця Вишеград.

Де зупинитися в Празі. Готелі та квартири Праги.

У Празі величезний вибір готелів, апартаментів, хостелів, вілл. Житло на другу половину липня ми бронювали вже на початку квітня. Були дуже здивовані. Чому? Більшість відмінних апартаментів Праги, які ми в січні «запримітили», вже в березні !!! були зайняті на наші липневі дати. І це за за 5 місяців до поїздки! Ось що означає популярне туристичне місто. Тому гарне житло в центрі краще бронювати заздалегідь. В цьому випадку у вас є великий вибір і дешевша ціна за ранню бронь, так ви заощадите бюджет поїздки.

В якому районі Праги краще оселитися туристу.

Це питання задає собі кожен мандрівник. Коли ми вибирали житло в Празі, дивилися на такі чинники: близькість до центру, ціна, зручний громадський транспорт, кілька варіантів доїзду (трамваї, метро, автобуси), парковка (для машини), потім вже йшли зручності готелю або апартаментів.

Де зупинитися в Празі, щоб комфортно знайомитися з визначними пам’ятками міста. Читайте нашу добірку найбільш зручних районів та кращіх готелів/апартаментів Праги:

=== Де зупинитися в Празі. Який район вибрати .Кращі готелі та апартаменти в центрі Праги.

Ми забронювали апартаменти в затишному районі Виногради, Прага 2. Вартість 54 євро на добу. Це недорога ціна для Праги. Тут тихо, немає натовпів туристів. Господиня квартири заздалегідь забронювала нам місце на парковці біля спортивного центру Folimanka, всього в 100 м від будинку. GPS координати парковки: 50 ° 4’1.066 “п.ш., 14 ° 25’55.085” E. Вартість на добу – 200 крон.

До зупинки трамваю № 18 або № 22 (самі туристичні маршрути трамваїв) всього 5-7 хвилин ходьби. У центр Праги, на Старомєстску площу, ми добиралися 15 хвилин, а до Празького Граду – максимум 30 хвилин. Фортеця Вишеград – в пішій доступності, але ми їздили на трамваї №18, туди всього 2 зупинки.

Забронювати житло в районі Виноградів – Прага 2 можна за цим посиланням:

=== Готелі району Виногради – від 40 євро на добу

= ==Апартаменти району Виногради – від 35 євро на добу

На скільки днів оптимально зупинитися в Празі.

Любителі Праги скажуть, що мінімум потрібно 2 тижні і більше, щоб зануритися в атмосферу міста, познайомитися з його визначними пам’ятками, парками, музеями, театрами. Ми зупинилися в Празі лише на 2 дні. Це мінімум. Звичайно, двох днів для знайомства з Прагою мало. (Я б ще додала 1-2 дні))). Але для першого знайомства з основними пам’ятками столиці Чехії і при обмеженому часі поїздки цілком достатньо.

Забронювати готель або апартаменти в Празі швидко і комфортно можна за цим посиланням:

Ще варіант – Просто внесіть дані в форму пошуку нижче:



Booking.com


Читайте також: Як забронювати готель через інтернет. Вибираємо кращий готель за ціною і якістю. Бронюємо готель без кредитної картки.

Як дістатися до Праги.

  • На літаку – найшвидший і зручний спосіб

Рекомендуємо відмінний сервіс, яким користуємося ми, наші родичі і друзі – Skyscanner.com.ua – пошук дешевих авіаквитків. Він швидко порівнює пропозиції сотень авіакомпаній та вибирає найвигідніші варіанти. При цьому Ви бронюєте авіаквитки безпосередньо на сайті авіакомпанії, отримуючи всі належні бонуси. Авіаквиток в Прагу на сайті знайти просто. Внесіть дані в пошук і вибирайте кращий для себе переліт.

Недорогий трансфер з аеропорту Праги можна замовити на цьому сайті Airporttransfer. Це зручно. По прильоту водій вас зустріне з іменною табличкою, допоможе з багажем.  Розрахувати вартість вашої поїздки можна на сайті.

airporttransfer.com

  • На автобусі або поїзді.

Квитки на автобус до Праги з України та інших міст Європи можна придбати на популярних сайтах. Бюджетний варіант: поїздом компанії LEO Express від м.Кошице (Словаччина) до Праги. Фірмові автобуси LEO Express ходять спеціально під цей рейс поїзда з Ужгорода чи Мукачева. Ціна квитка в одну сторону від 20 євро.

Також до Праги на автобусі можна дістатись з багатьох міст Європи. Квитки на автобус можна купити на сайті Infobus. Це міжнародний сервіс, що порівнює цінові пропозиції різних автобусних кампаній і знаходить найдешевші варіанти.

  • Автомобілем

Ми вибрали самостійну подорож до Праги на своєму автомобілі. Все, що потрібно знати про поїздку на машині в Чехію і парковки в Празі читайте тут:

===На машині до Чехії. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, місця для відпочинку в дорозі.

Весь маршрут нашої подорожі Україна- Угорщина – Чехія – Німеччина-Словаччина представлений на карті в нашому звіті:

=== На машині по Європі. Звіт про поїздку – частина 1. Україна: Сколе, замок Паланок, Берегове

До речі, Новинка! Тепер страховку “Green Card”- Зелену карту можна також оформити через інтернет на сайті Hotline.finance. И отримати з доставкою додому.
страховка зелена картка

Оренда автомобиля.

Чи потрібно брати автомобіль в оренду? Тільки для відвідування Праги орендувати машину не потрібно. Економніше і зручніше в місті поєднувати громадський транспорт з пішими прогулянками. Оренда автомобіля підійде, якщо Ви плануєте поїздки за межі Праги. Вигідно і недорого взяти авто на прокат можна на сайті Rentalcars. Цей сервіс порівнює ціни на оренду машини в відомих прокатних компаніях і допомагає вибрати найоптимальніший варіант.


Громадський транспорт Праги. Як заощадити на проїзді.

Включає метро, трамваї, автобуси, фунікулер на Петршин пагорб і річкові пороми. На всі види транспорту Праги діє єдиний квиток – купуєш і користуєшся з пересадками будь-яким видом транспорту в межах певного часу. Чудово, що весь транспорт ходить чітко за розкладом. Таблиця з номерами маршрутів і часом прибуття є на зупинках.

Де купити квиток на міський транспорт Праги. Квитки на громадський транспорт Праги називаються jízdenka ( «єзданка»). Купуються в тютюнових кіосках, спеціальних пунктах, в деяких сувенірних крамницях. Також квиток можна купити в автоматах на зупинках і в метро, але тільки за монети.

Вартість проїзду в Празі. Ціна квитка залежить від часу його дії і віку пасажира. на цій схемі все наочно:

Дитина – від 6 до 14 років і старші за віком – від 60 до 69 років купують квитки за пільговим тарифом. З 15 років починається дорослий тариф. Безкоштовно на громадському транспорті Праги мають право їздити маленькі діти до 6 років в супроводі дорослих і пенсіонери з 70 років. Актуальні ціни на проїзд є на сайті громадського транспорту Праги: dpp.cz

Детально про громадський транспорт Праги, графік роботи вдень і вночі, картах проїзду, популярні маршрути, вартості таксі читайте в цій статті:

=== Громадський транспорт Праги. Як заощадити на проїзді.

Поради з безпеки в Празі.

Прага вважається відносно безпечним для мандрівників містом. Але розслаблятися тут не можна. Ми розповімо, де можуть обдурити туристів.

Як в будь-якому популярному туристичному місті уважно стежте за своїми сумками і рюкзаками. Бувають кишенькові злодії. Орудують в місцях скупчення людей: в історичному центрі, в трамваях, метро.

У Празі дуже багато туристів. Заздалегідь домовтеся, якщо заблукаєте де ви будете один одного чекати. Хоч і є зараз мобільні телефони, але, про всяк випадок, нехай договір буде в силі)))

У ресторанах і кафе уважно перевіряйте рахунок і здачу. Офіціанти можуть обрахувати або додати в рахунок страви, які ви не замовляли. Особливо часто це буває з великими компаніями або з тими, хто багато випиває.

Деякі таксисти теж не проти «заробити» на туристах. Можуть «накрутити» лічильники, обрахувати, запросити свідомо більше за проїзд або повезти вас далекими маршрутом, щоб спеціально збільшити шлях. Тому при посадці відразу запитуйте остаточну вартість проїзду. Щоб орієнтуватися в відстанях, візьміть безкоштовно в будь-якому інформаційному туристичному центрі карту міста.

Але краще в Празі брати офіційне таксі з єдиним тарифом за посадку і кілометри в дорозі. Стоянки таксі знаходяться недалеко від основних визначних пам’яток і відзначені спеціальним знаком. Детальніше про празьке таксі і тарифи ми писали тут.


Обмін валют в Празі.

З цим пунктом «обдурення» туристів ми познайомилися на практиці. Перший раз – на кордоні, коли в’їхали в Чехію на машині. Про цей момент читайте в цій статті -звіті про подорож до Праги. Знайомі розповіли також про невигідний курс в аеропорту. У Празі в основному розплачувалися карткою, але готівка також потрібна. Довелося міняти євро.

Валюта Чехії – крона. У центрі міста багато обмінників. Кожен привертає дуже вигідним курсом, написаним великими яскравими літерами на вивісках і електронних табло. Але насправді в більшості пунктів є велика комісія. Про неї повідомляється дрібним непомітним шрифтом. Розмір комісії може доходити до 5-10%. На жаль, більшість туристів «ведеться» на курс і отримує на руки значно меншу суму, ніж розраховували. З таким способом обману в обмінниках ми вперше зіткнулися в Болгарії, на курорті Сонячний берег.

У путівнику по курорту ми докладно описали, як уникнути обману. Читайте тут:

===  Болгарія. Сонячний берег. Путівник. Відгуки, готелі, пляж, фото, ціни, пам’ятки, відпочинок з дітьми на море.

У Празі перед обміном запитали в касі Вестерн Юніон, скільки грошей ми отримаємо на руки в результаті. Видно було, що касир не очікував такого питання, розгубився. Інтуїція і болгарський досвід нас не підвели))) Озвучена сума комісії нас шокувала. Тільки зібралися йти, цей же касир заметушився і почав торг, який офіційно називався: “я вам оформлю дисконтну картку з мінімальною комісією». Гроші ми поміняли, але бардак з обмінниками в Чехії нас неприємно здивував.

Їжа та напої в Празі.

Ситно, просто, смачно, багато – ось, що можна сказати про чеську кухню. Національні страви Чехії дуже калорійні. Порції величезні, можна спокійно замовляти одну страву на двох. Ось таке «Вепрове коліно» розраховане на одну !!! людину. Ну як це здолати одному ?! ))

прага що подивитись фото 1

У ресторанах прийнято залишати чайові 5-10% від суми замовлення. Буває, що вони вже включені в рахунок. Але якщо Вам не сподобалося обслуговування, можете чайові не платити. Багато закладів Праги з 12-00 до 15-00 пропонують вигідне денне меню «denní menu». У нього входять перша і друга страва (на вибір із перерахованих в меню). Коштує денне меню в середньому 100 крон на людину.

Національна чеська кухня формувалася століттями. Вийшло дивне поєднання місцевих смаків зі стравами сусідніх країн. Наприклад, з угорської кухні прийшли суп гуляш, трдельнік. Тушкована капуста з ковбасками – з німецької кухні. Шніцель – знаменита австрійська страва. Кнедлі здавна готують також в Словаччині і у нас на Закарпатті.

Що спробувати в Празі.

З перших страв чеської кухні популярні супи: часниковий суп Česnečka, картопляний суп Bramboračka, цибульний суп з сиром і грінками Cibulačka, томатний суп Gulašova. Суп чеською мовою – «полівка». Часто в ресторанах подають різні супи в хлібі – Polévka v chlebu. Яловичий бульйон в Чехії називається vývar. Нам він сподобався.

Knedlíki– зварене на пару борошняне, картопляне тісто. Бувають з начинкою і без. Подають їх з різними соусами «omáčka», супами, як гарнір до м’ясних страв. Спробувати їх можна не тільки в ресторанах. У супемаркетах ми купували заморожені кнедлі з м’ясом. Зварили за 7-8 хвилин. Вийшло дуже смачно. Bramboráky – картопляні деруни з майораном. Ще одна знаменита національна чеська страва. Їх подають як гарнір до м’яса або самостійно.

У Чехії дуже люблять м’ясо. Тут стільки смачних ситних м’ясних страв зі свинини, яловичини, качки, гусака. Особливо популярні: запечена яловичина в сметанному соусі з кнедликами Svíčková na smetaně, печеня з свинини з тушкованою капустою і кнедликами Vepřo-knedlo-zelo, замариноване в пиві і запечене свиняче коліно Vepřové koleno, свинячі реберця з медом Pečená vepřová žebírka v medu, запечена качка або гусак з тушкованою капустою і кнедликами Pečená kachna. До пива добре спробувати сосиски Utopenec, ковбаски Кlobása, смажений сир Hermelin.

Пиво – найвідоміший національний чеський напій. Найвідоміші марки чеського пива: Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel, Staropramen, Gambrinus, Radegast. Оригінальне і смачне пиво варять у чеських пивоварнях: монастирських, приватних, заводських. Спробувати його можна тут же в ресторанчиках.

прага що подивитись фото 2

Інші популярні чеські алкогольні напої: лікери Бехеровка, Фернет Сток, Абсент, фруктова горілка Сливовиця, моравські вина. З безалкогольних – в Європі відомий газований напій Кофол.

Найпопулярніша вулична їжа в Празі – це мариновані пряні сосиски Utopenec, смажені ковбаски Кlobása, картопляні деруни Bramboráky. З солодкого – всюди продаються свіжі булочки з дріжджового тіста Trdelník, що означає «дурень», «порожній». Вони порожні всередині, у продажу є трдельнікі з різними солодкими наповнювачами. Такі булочки продаються в Австрії, Словаччині. В Угорщині вони також вважаються національною стравою і називаються «кюртош- калач», що в перекладі «мисливський ріг».

прага що подивитись фото 3

Ціни в супермаркетах

У Празі є супермаркети багатьох відомих мереж: Tesco, Metro, Lidl, Billa та ін. В них зручно купувати продукти, а також подарунки і сувеніри з Праги. Поруч з нашими апартаментами був супермаркет Billa. Там і робили покупки.

У супермаркеті купили додому, нашим родичам/друзям в якості сувеніра чеське банкове пиво (найзручніший варіант для перевезення), бальзам-лікер на 45 травах -Бехеровку, моравське вино. До речі, читайте статтю – підказку:

===  Що привезти з Праги. Топ-10 чеських із сувенірами та подарунками.

Ціни на продукти в супермаркетах дуже демократичні. (Крона до гривні приблизно 1:1). Цікаво, що чеське пиво коштує дешевше, ніж кока-кола.

Що подивитися в Празі за два дні. Маршрути прогулянок.

Історичний центр Праги дуже компактний. Це зручно для мандрівників. Всі основні визначні пам’ятки цілком можна обійти пішки. Ми склали путівник по Празі за таким простим принципом: перший день дивимося Старе Мєсто і Єврейський Квартал на правому березі Влтави, а другий день – присвячуємо Празькому Граду, Петршиному Пагорбу і острову Кампа на лівому березі річки. Є й додаткові цікаві маршрути. Вони не займають багато часу, але дарують приголомшливі емоції. Це прогулянка по Вишеграду і незабутня «інша» ранкова Прага тиха, спокійна, велична.

Маршрути прогулянок по Празі для вашої зручності ми зробили на активних картах. Ви можете збільшувати їх (натиснувши «+» внизу зліва на мапі) і за бажанням додавати в свій індивідуальний маршрут інші пам’ятки, музеї, цікаві місця Праги поруч. Всі вони видні на Гугл мапі при збільшенні. Тому, якщо ви приїхали надовше, ніж на два дні, наші базові маршрути також будуть корисним

Прага. Маршрут першого дня

Староміська площа- вул. Целетна – Порохова вежа – Громадський будинок -Єврейський квартал – Рудольфіум – Манеш міст- набережною до Карлова Моста.

* Без відвідування музеїв цей піший маршрут займає близько 5 годин.

Старе Мєсто – величний центр Праги. Тут зосереджено багато історичних пам’яток, музеїв, театрів, магазинів, ресторанів. Таку назву старий район Праги отримав в XIV столітті після будівництва імператором Карлом IV міста – Нове Мєсто. У 1784г окремі маленькі міста – Старе Мєсто, Мала Страна, Нове Мєсто, Градчани- і стародавні фортеці Вишеград і Празький Град були об’єднані у велике місто Прага. Його головна муніципальна рада знаходилась в Старомєстській Ратуші, на однойменній площі.

Від станції метро Staroměstska або зупинки трамвая Staroměstska по красивих вуличках йдемо до головної площі Праги.

Старомєстська площа.

У VIII-XVII століттях на території Старого Мєста було торговe місто. Його центром служила велика ринкова площа. Тепер називається Старомєстська площа. Вона була свідком багатьох важливих подій в історії Чехії.

Staroměstské náměstí – величезна площа з унікальною атмосферою. Її оточують вишукані будинки різних стилів архітектури: готика, рококо, бароко, ренесанс. У кожного своя оригінальна назва, наприклад, «У білого однорога», «У кам’яного баранчика», «У синьої гуски», «У золотого янгола». У багатьох будинках – музеї, художні галереї, магазини відомих чеських брендів. Фоном для цієї архітектурної розкоші служить різноголосий і багатомовний гул туристичного натовпу, пісні музикантів, аромати вуличної їжі. На Старомєстській площі щороку з кінця листопада і до початку січня проходить Головна різдвяна ярмарка Чехії.

Над площею височіють готичні шпилі Храму Діви Марії перед Тином, або Тинська церква. Побудований головний храм Старого Мєста в XIV столітті. Дві його вежі різних форм символізують чоловіче і жіноче начало. У церкві в 1601 р похований знаменитий астроном Тихо Браге, який відкрив понад 700 зірок і будову Сонячної системи.

прага що подивитись фото 4

Яскрава елегантна будівля XVIII століття з червоним черепичним дахом – це палац Кінських. Зараз його займає експозиція Національної галереї Праги. Цікаво, що на початку XX століття в ньому була гімназія, яку відвідував Франц Кафка, а на першому поверсі працював галантерейний магазин його батька. Найстаріша будівля на площі – «Будинок біля кам’яного дзвону» (на фото праворуч від палацу). У центрі Старомєстської площі височить пам’ятник Яну Гусу– національному герою Чехії, проповіднику, борцю за церквоні реформи і самобутність Чехії. Після звинувачення його в єресі і страти за наказом Римської католицької церквою почалися «гуситські» війни.

прага що подивитись фото 5

Костел Святого Мікулаша – головний діючий храм гуситской церкви в Чехії. Тут в 1401 р проповідував Ян Гус. Вечорами в церкві проходять концерти органної та класичної музики.

прага що подивитись фото 6

Старомєстська Ратуша – це цілий комплекс будівель Празького магістрату. Її будівництво почалося в 1338 р. Після об’єднання малих селищ в місто Прага в 1784 р, тут знаходилась празька муніципальна рада. На вежу Ратуші можна піднятися і оглянути Прагу з 50 метрової висоти, вхід з 9-00 до 22-00 платний (дор. 130 кр, дит. 80 кр) + необхідно терпіння, щоб відстояти чималу чергу за квитком. Можна також з 9-00 до 18-00 відвідати каплицю, історичні зали, підземелля – комбінований квиток коштує 100 кр. для дор. і 70 кр. для дет. Актуальна інформація на сайті Ратуші www.staromestskaradnicepraha.cz/

За Ратушею в сквері на тротуарі викладені цифри з датою «1621». Це пам’ять про 27 страчених на цьому місці дворян протестантів, учасників Повстання станів, які боролися за незалежність Чехії і проти правління Габсбургів. Наступати на цей напис непристойно.

прага що подивитись фото 7

Астрономічний годинник – Pražský orloj – головна прикраса Старомєстcької Ратуші. Такої пам’ятки немає ніде в світі. Це справжній середньовічний науковий і технічний шедевр. Ходить легенда, що майстра, який виготовив куранти засліпили, щоб він більше ніколи не зміг їх зробити. Вгорі Празького Орлоя розташований астрономічний циферблат, внизу – календарний. Верхній годинник показує три виміри часу: старочеський (арабські цифри), середньоєвропейський (римські цифри), зоряне (стрілка з Місяцем і стрілка з Сонцем).

Нижні годинник – це старовинний календар. Зовнішній диск з міді розділений на 395 частин, в кожній котроткі віршовані склади про цей день. У центрі внутрішнього диска – герб Праги, по краях – знаки зодіаку і фрески, які зображують середньовічний сільський побут в кожен з 12 місяців.
З 8-00 до 20-00 щогодини куранти оживають. У вікнах над годинником з’являються фігурки 12 апостолів і Христа. Рухаються і скульптури на вежі: Смерть дзвонить в дзвіночок, Жадібність струшує гаманцем, Марнославство милується своїм відображенням у дзеркалі, Ангел загрожує грішникам мечем. З співом золотого Півня над вікнами жива середньовічна казка замовкає. А на Старомєстській вежі з’являється трубач в яскравому костюмі. Красива мелодія сповіщає все місто що наступив час.

прага що подивитись фото 8

Вулиця Целетна – пішохідна історична вулиця Праги. У ХІІІ столітті фортеці Празького Граду і Вишеград були надійно захищені потужними стінами. А Старе Мєсто могло легко піддатися нападам татар. Король Вацлав I наказав звести оборонні стіни навколо території Старого Мєста. Зараз на місці цих древніх стін проходить вулиця Целетна, що отримала назву на честь тутешньої пекарні і кондитерського виробу «цалта». Вулиця була частиною Королівського шляху, який починався від Порохової вежі і через Старомєстську Площу, Карлів міст вів в Празький Град. На деяких будинках вулиці є таблички із старовинними назвами « У білого лева »,« У чорного сонця »,«У білого Павлина».

прага що подивитись фото 9

Будинок «У Чорної Матері Божої» – яскравий приклад архітектури в стилі кубізму. У ньому розміщується кав’ярня і виставки чеських художників. З підземеллям цієї будівлі пов’язані легенди про празьких тамплієрів. На розі будинку – скульптура Чорної Богородиці, символу засіяної насінням землі. за віруваннями селян.

прага що подивитись фото 10

Порохова Вежа служила офіційним в’їздом в Старе Мєсто і головними воротами Королівського шляху. Побудована в 1475 р Пізніше в ній зберігався порох, звідси і назва.

прага що подивитись фото 11

Громадський будинок знаходиться поруч з Пороховою вежею на площі Республіки. Він побудований на місці Королівській резиденції в 1912 р. Це чудовий шедевр архітектури в стилі ар-нуво. Над проектом і оформленням фасадів і інтер’єру Громадського будинку працювали кращі художники і архітектори Чехії. Тут в 1918 р була оголошена незалежність Чехословаччини і прийнята конституція республіки (в честь цієї події названа площа). Зараз тут один з головних концертних залів Праги, виставки, дорогі ресторани.

прага що подивитись фото 12

Від площі Республіки старовинними вуличками Праги прямуємо до Єврейського кварталу.

прага що подивитись фото 13

На вулиці Malá Štupartská 6 – красивий храм. Костел Св. Якуба вважається третьою за величиною і найдовшою церквою Праги. Цю Базиліку звів в 1232 році король Вацлав I при заснуванні стародавнього міста Старе Мєсто. Пізніше до неї добудували монастир міноритів. Тут ховали видатних людей Чехії. У 1689 р від пожежі Костел Св. Якуба дуже постраждав. Протягом 50 років храм відновлювали, до готичних рис додалися елементи бароко. Над трьома дверима на фасаді – красиві скульптурні композиції. У Костелі Св. Якуба прекрасна акустика. Вечорами тут проходять концерти органної музики. Орган звучить в храмі з 1705 року.

прага що подивитись фото 14


Єврейський квартал

Єврейський (або Йозефів) квартал в Празі вважається одним з найстаріших в Європі. З ХХ століття тут окремо від християн жили євреї. Вони не мали громадянських прав, їх часто вбивали й калічили під час погромів. Місто було обнесено стіною і нагадувало нетрі. Тільки в 1850 р австрійський імператор Йозеф II наказав надати рівні права євреям. На честь нього квартал став називатися «Йозефів». В кінці ХІХ століття нетрі були знесені, а на їх місці побудували гарні витончені будівлі. Від старого Єврейського міста залишилися тільки 6 синагог, древнє єврейське кладовище, церемоніальний зал, ратуша. Зараз це відомий торговий квартал Праги – відмінне місце для гарного шопінгу в Празі. На вул. Паризькій, В Колковнє, Душні знаходяться бутіки відомих світових брендів.

прага що подивитись фото 15

Іспанська Синагога побудована в 1868 р на місці синагоги XII століття під назвою Стара школа. Свою назву отримала на честь відомого іспанського парку і палацу Альгамба, за зразком якого оформлена.

прага що подивитись фото 16

Пам’ятник Францу Кафці біля Іспанської синагоги. Незвичайний пам’ятник неординарному письменнику. Є думка істориків, що пам’ятник Кафці стоїть якраз на тому місці, де були ворота в єврейське гетто, а пізніше стояв будинок, в якому жив письменник. До речі, Франц Кафка переселявся більше 10 разів, тому ви не раз в Празі зустрінете такі будинки.

прага що подивитись фото 17

Навпроти пам’ятника Ф. Кафці – ресторан V Kolkovne. Нам його порекомендувала місцева жителька. Детальніше про цю зустріч і про ресторан ми писали в звіті про поїздку до Праги. Це «зоряний» мішленовский ресторан. Ціни вище середнього. Смачна їжа і пиво, колоритна атмосфера. Ми залишилися задоволені.

прага що подивитись фото 18

Старе єврейське кладовище і Клаусова синагога – унікальні пам’ятки єврейського кварталу. Кладовище вважається найстарішим в Європі. Поховання проводилися тут з 1439 року по 1787 г. На маленькій території поховано близько 100 тисяч євреїв, багато могил мають 10-12 рівнів в глибину. У Клаусовій синагозі розміщувалося похоронна єврейська громада. Зараз в ній виставка, присвячена традиціям і життю гетто.

прага що подивитись фото 19

Церемоніальний (обрядовий) зал знаходиться поруч із цвинтарем і Клаусовою синагогою. У ньому розмістився Єврейський музей Праги. Він був заснований в 1906 р з метою зберегти цінні предмети побуту після руйнування Йозефова. У сучасній експозиції – найбільша європейська колекція срібла, тканин, предмети мистецтва. У Другу світову війну Гітлер задумав відкрити тут музей «вимерлої раси», тому звозив всі награбовані в Європі єврейські цінності в Прагу. З цієї ж причини не було зруйновано старий цвинтар. Вхід в музей і сінагогу платний. Єдиний білет- 480 кр. для дорослих, 320 кр.- для дітей і студентів. Працює в теплу пору року до 18-00, листопад-березень – до 16-30. Докладніше на сайті музею www.jewishmuseum.cz/.

прага що подивитись фото 20

Старонова синагога вважається однією з найдавніших діючих синагог Європи. Побудована в 1270 р і зберегла свій первісний вигляд. Свого часу вона називалася «Нова синагога», а постраше існувала на вул. Душно. Це головна ортодоксальна синагога Праги, чоловіки і жінки в ній моляться в різних залах. З Староновою синагогою пов’язана містична легенда про Голема – чудовисько з глини, якого в XVII столітті створив для захисту євреїв від погромів раббі Лев. Монстр перестав підкоряться раббі і почав трощити все навколо. Сталося це під час суботньої служби. Раббі Лев покинув молитву, вийняв з рота Голема чарівний амулет, яким оживив його раніше. Чудовисько впало замертво, а раббі повернувся знову до молитви, яку не переставали читати віруючі. На згадку про цю історію досі в Староновой синагозі по суботах читають один рядок кілька разів. Кажуть, залишки Голема зберігаються на горищі синагоги.

прага путівник фото 1

Єврейська Ратуша зведена в 1577 р старостою гетто Мордехаєм Майзель. Тут засідала муніципальна рада гетто. Сьогодні це будівля Єврейської релігійної громади Праги. На вежі Ратуші два циферблати. З римськими цифрами – традиційний, і з єврейськими цифрами і стрілками, що йдуть у зворотному напрямку.

прага путівник фото 2

Пінкасова синагога побудована в XV столітті як приватний молитовний будинок для багатої єврейської сім’ї Горовець. Онук засновника рабин Пінкас Горовець зробив відвідування синагоги загальнодоступним. На честь нього і названий храм. Зараз в ньому – меморіал жертвам Голокосту, нацистських репресій. Понад 80 тисяч імен загиблих євреїв вигравірувані на стінах синагоги. Тут зберігаються малюнки дітей, яких тримали в роки Другої світової війни в чеському концентраційному таборі «Терезин».

прага путівник фото 3

Якщо бажаєете ознайомитись з історією Єврейського кварталу більш докладніше, то для цього можна замовити екскурсію


Набережна Влтави. Карлов міст.

Виходимо до набережної річки Влтави і знову в район Старе Мєсто.

Рудольфіум – розкішна будівля XVIII століття в стилі неоренесансу, названа на честь спадкоємця престолу австрійської імперії Рудольфа. Фасад прикрашають скульптури знаменитих композиторів і образи з їхніх творів. У Рудольфіумі знаходяться філармонія, художня галерея, концертний зал.
прага путівник фото 4

Манесів міст названий на честь майстра Юзефа Манеса, який створив знаменитий астрономічний годинник на Старомєстській Ратуші. Скульптури, що прикрашають міст, присвячені празьким рибалкам. Колись тут на березі було рибальське селище. Манесів міст потрібно обов’язково відвідати. З нього відкриваються чудові види на Карлів міст і Празький град. Якщо літнім вечором перейти Манесовим мостом, то можна поспостерігати за годуванням лебедів на Влтаві. Поруч з мостом відправляються по Влтаві туристичні прогулянкові кораблики.

прага путівник фото 5

Набережна Влтави – прекрасне місце для вечірньої прогулянки. Прага на заході чудова!

прага путівник фото 6

Уздовж набережної йдемо до Карлового Мосту. Поруч з ним – маленька стародавня площа Хрестоносців, яка була частиною Королівського шляху від Порохової вежі в Празький град. Вона з’явилася в XII столітті і належала єдиному чеському чоловічому лицарського Ордену Хрестоносців Червоної Зірки. Цей чернечий орден унікальний тим, що його заснувала жінка Свята Анешка Чеська. Лицарі допомагали бідним хворим, а також стежили за робочим станом Юдітіного моста (він був до Карлового Моста і в 1342 р зруйнувався під час льодоходу) і збирали податки з вантажів, що відправляються по Влтаві.

Над площею підноситься купол Храму Св. Франциска Серафімского, зведеного орденом в XIII ст. Перед ним скульптура імператора Карла IV, який заснував в 1348 р Каролинум, або Карлов університет. Поруч з храмом – музей Карлова Моста, напроти через площу – музей тортур.

прага путівник фото 7

Костел Святого Сальватора – архітектурна прикраса площі Хрестоносців. Він побудований чоловічим чернечим орденом єзуїтів в 1593 р на місці Капели домініканського монастиря. Це головний храм Клементіум, другого за величиною архітектурного комплексу Праги. (Перше місце займає Празький Град). Ченці – єзуїти займалися просвітництвом, наукою і освітою. Клементиум був найбільшим в Європі навчальним закладом. Зараз в його комплексі розкішних барокових будівель знаходиться Національна бібліотека Чехії.

прага путівник фото 8

Карлів міст – одна з найголовніших визначних пам’яток Праги. Заснував його в 1357 р імператор Карл IV. Дату і хвилину закладки першого каменя ретельно прорахували астрологи, щоб міст служив століттями. На честь імператора і назвали. Карловим мостом зі Старого Міста через Малу Страну в Празький Град проходив Королівський шлях. Ця споруда була свідком багатьох історичних подій, кожен камінь зберігає легенди і вікові таємниці Праги.

прага путівник фото 9

Західна і східна частина Карлова моста осблуговувалась і ремонтувалася двома лицарськими орденами: Орденом хрестоносців Червоної Зірки – східна, західна сторона – орденом Святого Іоанна, або Мальтійським орденом (про нього ми багато дізналися в нашій подорожі на Мальту). Ними також збиралися мита з вантажів.

Старомєстська вежа (1380 р) – вхід на Карлів міст з боку Старого Мєста. Її прикрашають скульптури святих покровителів Чехії. Старомєстську Вежу називають найкрасивішою європейською міською вежею. Нагорі є галерея і оглядовий майданчик. Підйом платний.

прага путівник фото 10

Малостранські вежі на протилежному боці Карлова моста – ворота в район Мала Страна. Низька – Юдітіна вежа. Вона найдавніша, побудована в XII столітті. Трохи вище – Малостранська вежа, найпізніша споруда, датується XV століттям. (Фото зроблено під час додаткового ранкового маршруту по Празі, міст майже порожній!)

прага путівник фото 11

Міст прикрашає галерея з 30 скульптур католицьких святих. Це копії. Оригінали XVII століття знаходяться в Національному музеї. Особливо популярна у туристів статуя скинутого в 1393г з моста святого – Яна Непомуцького з п’ятьма зірками над головою. Перетворили її в черговий туристичний «атракціон бажань» .Загадують і труть два горельєфа біля підніжжя скульптури. Багато блискучих потертостей видно і на інших статуях. А можна закоханим просто загадати бажання і поцілуватися на мосту. Дуже романтично!

прага путівник фото 12

День 2. Маршрут прогулянки по ранковій Празі.

Хочете побачити зовсім іншу – спокійну, величну, тиху, атмосферну Прагу? Без натовпу туристів, без шуму та гаму. Заплануйте прогулянку по найпопулярніших місцях рано вранці. Скажімо, з 5 години ранку)))

Карлів міст – Набережна- Танцюючий Будинок.

* Маршрут з 5-00 ранку і до 6-30 – 7-00.

Цей маршрут дарує можливість “відчути” Прагу, почути і побачити її справжню. Бонус до нього – відмінна фотосесія на фоні визначних пам’яток і без натовпу туристів.

Наша ранкова прогулянка вийшла дуже емоційною і незабутньою. У ній немає інформації про визначні пам’ятки. Тільки відчуття і тільки позитив, яким щедро, по-королівськи, ділиться прекрасна Прага.

прага путівник фото 13

прага путівник фото 14

прага путівник фото 15

прага путівник фото 16

Танцюючий будинок у Празі.

прага путівник фото 17

Більше емоцій і фотографій ранкової столиці Чехії дивіться в нашому звіті про поїздку до Праги:

=== На машині по Європі. Звіт про подорож – часть2: Чехія, Прага

Прага. Основний маршрут другого дня

Королівські сади – Пражський Град – Собор Св. Віта – Страговський монастир – Петршин Холм – фунікулер – острів Кампа- Карлів міст.

  • Маршрут пішої прогулянки на 7-8 годин. На Празький Град без відвідування музеїв потрібно виділити близько 3-3,5 годин. З малим колом музеїв на нього піде добрих півдня.

Особливість цього захоплюючого маршруту по лівому березі Влтави – Празький Град і Петршин Пагорб знаходяться на височинах. Більшість туристів виходять у підніжжя, на зупинці трамвая “Малостранська” або станції метро “Малостранська”, і крокують до Празького Граду вгору по сходах. Ми пропонуємо варіант легше)) Піднятися на трамваї і пішки спускатися вниз, знайомлячись з визначними пам’ятками. Якщо Ви приїхали на метро, зробіть пересадку на трамвай.

Як дістатися до Празького Граду: На трамваї №18 ми поїхали до зупинки «Чотковий сад» (початкова точка маршруту на карті). Тим, хто їде на трамваї №22 підійде зупинка «Празький Град».

Королівські сади.

Знайомство з Празьким Градом починається в тінистій прохолоді найкрасивіших Королівських садів. Вони закладені на місці виноградників імператором Фердинандом I в 1534 р. Це перший приклад ландшафтного парку при палаці в стилі ренесанс. Рослини сюди завозилися з різних країн Європи і Азії. Цікаво, що перші тюльпани завезли з Туреччини не в Голландію, а в Королівські сади Празького Граду. Їх підніс в подарунок Фердинанду турецький посол. Колись тут був ставок з екзотичними рибками, звіринець, штучні печери і гроти. Багатьом деревам саду більше 500 років. Головні пам’ятки Королівських садів: Літній палац Королеви Анни, Співаючий фонтан, Мічовня, Президентський будиночок, Оранжерея.

Літній палац Королеви Анни (або Бельведер) побудований для проведення церемоній в 1538 р імператором Фердинандом I для дружини Анни Яггелонкі. Пізніше був обсерваторією знаменитого асторонома Тихо Браге.

прага путівник фото 18

Співаючий фонтан з латуні знаходиться навпроти входу до палацу. Якщо притулитися до нього, то можна почути мелодію води.

прага путівник фото 19

Мічовня (Зал для гри в м’яч) – Красива будівля XV ст.. побудована Габсбургами для популярної в Європі гри «jeu de paume», яка стала прародителькою великого тенісу.

 путівник по празі фото 1

З Королівських садів відкривається приголомшливий вид Прагу і на Собор Св. Віта. Дух захоплює, коли бачиш таку архітектурну міць.

 путівник по празі фото 2

Прекрасно видно величний Празький Град. На першому плані кругла Порохова вежа Мігулка (1496 г). Вона була найбільшою вежею в фортеці. Цікаво, що в цій вежі відлили найбільший дзвін Праги «Зигмунд». Він знаходиться в Соборі Св. Віта. У ній довго зберігали порох, звідси назва. Зараз в Пороховій вежі експозиція, що розповідає про життя гвардійців Празького Граду.

 путівник по празі фото 3
Президентський будиночок (або Вілла Едварда Бенеша, другого президента Чехословаччини) – резиденція президентів Чехословаччини з 1938 по 1990 рр. У цей час більша частина Королівських садів була територією, закритою для відвідувачів. Відкрив її тільки президент Вацлав Гавел.

 путівник по празі фото 4

Пороховий міст – побудований через Оленячий рів і струмок Брусниця, які були природним захистом фортеці Празький град в середні століття. Веде він до північних воріт. Біля воріт стоїть почесна варта фортеці.

 путівник по празі фото 5

Празький Град

Празький Град – старовинний символ чеської державності. Це унікальний об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, найбільший замковий комплекс і президентська резиденція в світі. Його площа становить близько 70 тисяч квадратних метрів. Першу фортецю на високому пагорбі над Влтавою, захищену ровом, земляними валами і камінням, заснував в 880 р перший чеський князь Борживой з династії Пржемисловичів. Він побудував тут церкви – попередницю Собору Св. Віта і Базиліки Св. Георгія.

З кожним новим правителем на протязі століть добудовувався, зміцнювався і розширювався Празький Град. Так вийшло три основних двори. Нові палаци, храми зводилися з урахуванням модних тенденцій в архітектурі. Тому в фортеці представлені найрізноманітніші стилі – від стародавнього романського і готики, середньовічного ренесансу і бароко – до рококо і класицизму.

З Королівських садів входимо в Празький Град через північні ворота. Біля них, в касі можна купити квитки для відвідування об’єктів Празького Граду.

Час роботи: Вхід в Празький Град вільний з 6-00 до 22-00. Музеї, галереї та експозиції у Палацах працюють: з 1 квітня по 31 жовтня з 9-00 до 17-00, в зимовий період з 1 листопада по 31 березня з 9-00 до 16-00. Сади Празького Граду (крім Саду на бастіоні) взимку закриті.

Вартість відвідування: вхід в Празький Град, Королівські сади і Собор Св. Віта безкоштовний. Оплачується тільки відвідування музеїв, галерей, експозицій у Палацах. Ціна залежить від насиченості маршруту визначними пам’ятками. Чим їх більше в «колі ваших інтересів«, тим дорожче квиток. Фотографувати без спалаху коштує 50 кр (не можна фотографувати в Скарбниці, Експозиції Празького Граду, Картинній Галереї). Квиток дійсний 2 дні (в день покупки і на наступний), але всі об’єкти по ньому можна відвідати тільки один раз. Актуальна інформація – на сайті Празького Граду: www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky.

Що і де знаходиться – дивіться позначення (римські цифри) на Карті Празького Граду:


Вхід в резиденцію чеського президента охороняє почесна варта – елітна президентська гвардія. До речі, урочиста зміна варти в супроводі оркестру проходить в 12-00 щодня. А кожну годину можна спостерігати, як вартові змінюють один одного.

 путівник по празі фото 6

З північної брами ми відразу входимо у Другий історичний двір комплексу.

Головні пам’ятки Другого двору Празького Граду – комплекс будівель Новий Королівський Палац, Леопольдів фонтан, колодязь і біла витончена Капела Св. Хреста. Ця частина Празького Граду зведена в XVI столітті. Новий Королівський Палац був резиденцією Габсбургів. Будувати його почали в 1564, тому що нові імператори не бажали проживати в Старому Палаці. За два століття в другому дворі Празького Граду з’явилося кілька різнопланових будівель. Щоб об’єднати їх в один архітектурний комплекс, імператриця Марія Терезія в 1753 р наказала перебудувати фасади в єдиному стилі класицизму і зробити спільний дах. Для туристів відкрита тільки Північна частина Нового Королівського Палацу. У ній – Картинна Галерея. Південну і Центральну частини комплексу займають Резиденція Президента Чехії і президентська канцелярія.

У білій напівкруглій Капелі Св. Хреста XVII ст, яка була призначена для молитов королівської сім’ї, зараз знаходиться експозиція «Скарбниця Кафедрального Собору Св. Віта“. Колись поруч з нею було місце страждань багатьох знаменитих людей Чехіі- в’язниця Біла Вежа. Леопольдов фонтан і колодязь з ажурними гратами служили важливим джерелом води в середньовічній фортеці.Фонтан в честь його творця називають також Кохлов, ще одна назва – Левиний. На ньому скульптури левів і героїв давньогрецьких міфів.

 путівник по празі фото 7
Через арку переходимо в найстарішу і колоритну частину фортеці Празький Град – третій двір, трохи далі – на площу Св. Георгія (Св. Іржи) і вулицю Іржску. Тут кожен камінь зберігає тисячолітню історію і давні легенди Чехії.

Головні пам’ятки стародавнього Третього Двору фортеці Празький Град – це Старий Королівський Палац і приголомшливої краси Собор Св. Віта. У центрі двору скульптура Св. Георгія і монументальний лаконічний Обеліск, встановлений в пам’ять про жертви Першої світової війни.
 путівник по празі фото 8
Величний Кафедральний Собор Св. Віта, Вацлава і Войтеха підноситься над Празьким Градом і столицею Чехії. Це головний католицький храм Чехії, резиденція Празького архієпископа. У цьому Соборі коронували чеських королів. Тут поховані архієпископи Праги і особи королівської крові. У Соборі Св. Віта зберігаються стародавні символи королівської влади – коронаційні регалії. Перше, що відчуваєш, коли вперше бачиш поруч цей древній храм – це культурний шок. Як могли століття назад без сучасної техніки побудувати такий грандіозний архітектурний шедевр ?! Неймовірна, неземна краса!

 путівник по празі фото 9

На місці сучасного Собору чеський князь Святий Вацлав звів в 925 р. невелику круглу ротонду Св. Віта. За переказами, німецький король Генріх I підніс в подарунок князю Вацлаву мощі (праву руку) Святого Віта. На честь нього була побудована і названа ротонда. Але є ще інша легенда. На цьому місці було язичницьке святилище головного божества чеських племен Святовита. Люди приносили йому в жертву чорних півнів, калачі та вино. (До речі, на одному з шпилів Собору в пам’ять про це встановлена скульптура півня). Нова християнська релігія сприймалася вороже язичниками. Щоб їм легше було прийняти нову віру, храм назвали ім’ям, співзвучним з ім’ям язичницького святого.

У 1060 р ротонду під час правління династії Пржемисловичів (першої династії чеських князів і королів) перебудували в Базиліку Св. Віта, призначену для коронації, молитов і поховання. У 1344 р празьке єпископство отримало новий почесний статус – архієпископство. З цієї нагоди було вирішено побудувати грандіозний храм. Базиліку почали перебудовувати в великий готичний Собор. Були запрошені кращі архітектори з Франції та Німеччини.

Західна сторона Собору Св. Віта. Здається, що шпилі храму впираються в небо. Їх висота 82 м. На найбільшу Південну вежу (96 м) можна піднятися, щоб оглянути Прагу з висоти храму.
 путівник по празі фото 10

Будівництво Собору Св. Віта тривало майже шість століть і було завершено тільки в 1929 р Ці прекрасні ворота зі сценами будівництва храму і бюстами 4-х головних архітекторів, моментами з життя Св.Вацлава і Св. Войтеха були створені в 1921 р

 путівник по празі фото 11

«Золоті ворота» – головний «монарший» урочистий вхід до Собору Св. Віта. Сюди вів Королівський шлях від Порохової вежі через Карлів міст. Над трьома арками готичних воріт – унікальна древня мозаїка «Страшний суд». Створена венеціанськими майстрами в 1370р з міліона різнокольорових скляних шматочків, покритих золотом.

 путівник по празі фото 12

На Соборі багато скульптур страшних химер і містичних птахів. Вони відлякують злих демонів і застосовуються на практиці як водостоки храму.

 путівник по празі фото 13

Вхід в Собор Св. Віта безкоштовний. За квитками можна пройти ближче до вівтаря, до всіх 21 капел, усипальниці королів. Усередині Собор Св. Віта здається ще більшим, ніж зовні. Величезний чорний зал з красивими склепіннями висвітлюється м’яким райдужним світлом, який ллється крізь мозаїки вікон.

 путівник по празі фото 14

28 монументальних колон підтримують готичне склепіння храму і утворюють єдиний архітектурний ансамбль.

 путівник по празі фото 15

Готичні вітражні вікна і мозаїки – вишукані творіння знаменитого чеського художника Альфонса Мухи.

 путівник по празі фото 16

 путівник по празі фото 17

Так виглядає Собор Св. Віта зі східного боку, з площі Св. Іржи.

 путівник по празі фото 18

Біля стін собору скульптурна композиція про смерть шанованого в Чехії святого Яна Непомуцького, якого в XIV столітті скинули з Карлового мосту. Над місцем його загибелі з’явилося 5 яскравих зірок, тому святого завжди зображують з німбом з 5 зірок над головою.

 путівник по празі фото 19

Старий Королівський Палац (на фото зліва від Собору Св. Віта) був резиденцією чеських князів і королів з X до XVI століть. У ньому розмістилася експозиція «Історія Празького Граду».

 путівник по празі фото 20

Двір Старого Королівського Палацу.

прага пам'ятки фото 1

На площі Св. Іржи (за собором Св. Віта) знаходиться Базиліка Св. Георгія (Св. Іржи) .Це одна з найстаріших церков Чехії. Храм на честь Св. Іржи (Св. Григорія) на цьому місці зведений в 920 р і пізніше до нього було прибудовано будівлю самого першого чеського жіночого монастиря бенедиктинок.

прага пам'ятки фото 2

У XVII столітті будівля Базиліки була доповнена капелою Св. Яна Непомуцького. В цей же час фасад і капела оформляються в єдиному стилі бароко.

прага пам'ятки фото 3

Поруч з Базилікою Св. Іржи розмістився старовинний Рожмбергський Палац (1574р). Довгий час він належав знатному чеському роду Рожмбергів. Тут проводилися бали і урочисті прийоми. За часів правління Марії Терезії в палаці відкрився Інститут шляхетних дівчат. У ньому навчалися дівчата із збіднілих знатних родин.

прага пам'ятки фото 4

Іржска вулиця – одна з найколоритніших вуличок Празького Граду. Вона існувала вже в IX столітті. Названа на честь Базиліки Св. Георгія (Іржі по – чеськи). Веде від площі Св. Іржи до східних воріт фортеці.

прага пам'ятки фото 5
Чорна Вежа – служить східним входом в Празький Град і веде до Старих замкових сходів. Ця вежа збереглася краще за своїх сусідів. У середні століття вона вціліла після пожежі в фортеці 1541р., але стала чорною від кіптяви, тому і отримала свою назву. Поруч з нею – будівля Лобковіцкого палацу і Верховного Бургграфства з Музеєм іграшок. З Іржської вулиці повертаємо на знамениту історичну вулицю празьких ремісників –Злату вуличку. Тут же можна відвідати експозиції в оборонних вежах Празького Граду: знарядь тортур в башті Далиборка, середньовічної зброї в Новій Білій вежі і про гвардійців фортеці в Пороховій вежі Мігулка.

прага пам'ятки фото 6

Через третій і другий двір повертаємося до першого двору і головного входу в Празький Град. З першого двору в другий – вхід через арку Матіашових воріт XVII століття.

прага пам'ятки фото 7

Головний вхід в Празький Град через Ворота Гігантів. Вони ведуть в перший двір фортеці. Цікаво, що на цьому місці до 1759 р був глибокий рів, а в Празький Град можна було потрапити по мосту. Рів був засипаний і створений новий двір і фасади Палацу в класичному стилі.

За воротами Празького Града- велика Градчанська площа. Якщо спуститися трохи вниз вздовж гратчастої огорожі фортеці – відкриється дивовижний вид на Прагу.

прага пам'ятки фото 8

Градчанська площа до пожежі 1541 р була окремим маленьким містом – місцем проживання бідняків та робочих, які обслуговували Празький Град. Звідси пішла назва цього району Праги «Градчани» – значить «жителі при Граді». У XVII -XVIII століттях після пожежі, престижне місце поруч з Королівською резиденцією почали забудовувати розкішними палацами багатих представників духовенства та чеської знаті. Кожна будівля зберегла в назві прізвища своїх власників.

прага пам'ятки фото 9

На фоні Салмовского Палацу, напроти головних воріт Празького Граду, в 2000 р встановлено пам’ятник Томашу Гаррігу Масаріку– першому президенту Чехословаччини. У Палаці зараз одна з виставкок Національної галереї.

прага пам'ятки фото 10

Поруч з Салмовским Палацом ще одна будівля Національної галереї – Шварценбергський Палац. Побудований він після пожежі 1541 р на місці трьох згорілих будинків, представником знатного роду Лобковіцьких. Пізніше власником палацу стали дворяни Шварценберги. Це одна з найстаріших збережених будівель епохи ренесансу на Градчанській площі. Прикрашена вона унікальною середньовічною італійською технікою розпису по штукатурці «сграфіто».

прага пам'ятки фото 11

Тосканський Палац (на фото прямо) почав зводитися в 1690 р. З 1718 ним володіла герцогиня Тосканська Анна Марія Франтішка. Пізніше викупили будівлю Габсбурги. Зараз тут МЗС Чехії.

прага пам'ятки фото 12

На розі Тосканського Палацу – скульптура Архангела Михаїла– покровителя першого власника особняка – графа Туна. Затишними вуличками йдемо до Страгівського монастиря.

прага пам'ятки фото 13

Чернинский палац XVII століття – резиденція графського роду Чернін. Палац був настільки величезним, що на його утримання витрачалися величезні суми. Незабаром з цієї причини власники були змушені покинути палац. Пізніше в ньому влаштували притулок для бідняків і сиріт, армійські казарми. Під час Другої світової війни тут проживали німецькі намісники. Зараз ця будівля МЗС Чехії.

прага пам'ятки фото 14

Довга площа Погоржелец – одна з найдавніших в Градчанах. Перші будиночки челяді тут почали будувати в XIII столітті. Після пожежі 1420 р все згоріло, а за площею закріпилася назва «Погоржелец».

прага пам'ятки фото 15

Вздовж площі – дуже колоритні, багато прикрашені розписами і скульптурами будинки.

прага пам'ятки фото 16

Привернула увагу красива старовинна будівля зі скульптурами. Виявляється, в цьому палаці розміщується 4 зірковий готель Questenberk. В самому центрі! Ціна номера від 100 євро.

прага пам'ятки фото 17

Під арочними склепіннями одного з палаців на площі Погоржелец- ресторанчики, кафешки і сувенірні лавки.

прага пам'ятки фото 18

По вказівникам звертаємо ось в таку вузьку вуличку. Це прохід до Страгівського монастиря.

прага пам'ятки фото 19

По дорозі побачили Музей мініатюр. Працює з 9-00 до 17-00, крім понеділка. Вхід 70 кр.

прага пам'ятки фото 20

Страговський монастир.

Страговський монастир в Празі – один з найдавніших у світі монастирів ордену премонстрантів, які проповідували аскетичний, духовний образ життя. Сам чернечий орден був заснований Св. Норбертом в абатстві Премонте. Мощі цього святого було перевезено з Магдебурга в 1629 р і тепер вони зберігаються в Страговському монастирі. Це його головна святиня. Скульптура Св. Норберта встановлена на старовинних воротах. Це західний вхід в монастир.

прага цікаві місця фото 1

Монастир був заснований в 1143 р на місці застави, або «варти», що охороняла дорогу до Празького Граду. Звідси і назва «Страгівський». За сторіччя його будівлі згорали в пожежах, пограбовувались під час війн. При комуністичному режимі монастир закрили, але проводили на його території археологічні розкопки. З 1989 р сюди знову повернулися ченці премонстрантів. Сучасний вигляд в стилі бароко зберігся з XVIII століття. Реконструкція триває. Вхід на територію вільний. Тут тихо, затишно, комфортно.

прага цікаві місця фото 2

Відвідування Музею Страгівського монастиря включає можливість подивитися сад, трапезні, урочисті зали. В експозиції Галереї – картини художників XIV- XVIII століть.

прага цікаві місця фото 3

прага цікаві місця фото 4

У Страгівському монастирі можна відвідати старовинну бібліотеку, якій вже більше 800 років. У 1797 р відкриття цієї бібліотеки для відвідувачів врятувало монастир від закриття, як найменш корисного суспільству. Дуже гарні Філософський і Теологічний зал.

прага цікаві місця фото 5

Час роботи бібліотеки, музею та галереї Страгівського монастиря щодня з 9-00 до 17-00. Перерва на обід з 12-00 до 13-00.

Вартість квитків: в бібліотеку- 100 кр дор, 50 кр. – дит., Комбінований квиток в Музей монастиря + галерею + бібліотеку – дорослі 120 кр і дит.- 60 кр. Актуальна інформація – на сайті Страгівського монастиря http://www.strahovskyklaster.cz/.

Головна прикраса – Базиліка Вознесіння Діви Марії, зведена ще під час заснування монастиря. Протягом століть вона багато разів перебудовувалася. У Базиліці зберігається головна святиня Страгівського монастиря – мощі Св. Норберта.

прага цікаві місця фото 6

Спостерігаємо, як біля Базиліки збирається дитячий оркестр та хор.

Ми думали, що діти будуть співати релігійні пісні. Але на фоні стін монастиря те, що співали школярі прозвучало несподівано, але дуже красиво і позитивно.

Костел Св. Роха.

прага цікаві місця фото 7

З часів середньовіччя при Страгівському монастирі діє пивоварня «Klášterní pivovar Strahov». Пиво було живильним напоєм для ченців в піст, його пили замість води, щоб не заразитися під час епідемій. У Страгівській пивоварні варять пиво за унікальними старовинними чернечими рецептами.

прага цікаві місця фото 8

Ми тут смачно пообідали і продегустували свіжозварене монастирське пиво.

прага цікаві місця фото 9

прага цікаві місця фото 10

А за парканом Страгівського монастиря (по дорозі на Петршин пагорб) побачили ось таку монастирську пивоварню. Напевно, для грішників))) Тому що назва у неї «Peklo» (пекло).

прага цікаві місця фото 11

Зовсім поруч зі Страговським монастирем в будівлі XVI століття також побачили Готель Lindner Prague Castle. Для центру Праги – недорогий готель. Від 65 євро на добу. Є парковка у дворі.

прага цікаві місця фото 12

За вказівниками йдемо до Петршиного пагорба. Дуже раді, що вибрали для продовження маршруту парк. Від чудових архітектурних шедеврів і старовинних будівель Праги з’явилось «перевантаження». Прогулянка по прекрасному парку «врівноважила» наші враження.

Петршин пагорб.

Один з найбільших паркових комплексів Праги знаходиться на пагорбі Петршин. До християнства на цьому пагорбі знаходилося святилище. Тут язичники поклонялися богу Перуну. В ті часи на цьому пагорбі добували камінь для будівництва палаців і храмів. Назва Петршин пагорб походить від слова «камінь» (грец. «Petra»), можливо це був «камінь Перуна».

Ми йдемо вузькою стежкою по доглянутому Страгівському парку вздовж довгої кам’яної стіни. Звели її за наказом короля Чехії Карла IV в 1360 р (в той же час, що і Карлів міст) для захисту Празького Граду і міста Мала Страна. У той час лютував голод. Всіх будівельників стіни забезпечували їжею. Ця робота допомагала вижити голодуючим. Тому стіна отримала назву «Голодна стіна«, (а також «Хлібна», «Зубчаста»). Вона добре збереглася.

прага цікаві місця фото 13

Біля стежки – занедбаний старий будинок (майже як в казці- «хатинка на курячих ніжках»).

прага цікаві місця фото 14

Хвилин через 15 вийшли на вимощену каменем доріжку. Уздовж неї – каплиці зі сценами з життя і розп’яття Хріста. З 1733 цими стежками проходила паломницька Хресна дорога до церкви Св. Лаврентія.

прага цікаві місця фото 15

А Ви знаєте, що в Празі є копія паризької Ейфелевої Вежа? Ось вона – Петршинська оглядова вежа. Побудували її в 1891 р Висота вежі – 60 м. З 1953 р протягом 45 років вона була першою телевізійною вежею Праги. (Поки не побудували в 1998 р Жіжковську телевежу) Це один з кращих оглядових майданчиків Праги. З неї відкривається приголомшливий вид на місто. Вгору ведуть 300 сходинок. Підйом коштує 120 кр для дор, 65 кр для дітей і студентів. Ліфтом (ціна-60 кр. і 30 кр.) Можуть користуватися тільки люди похилого віку, інваліди та діти. Час роботи: з 10-00 до 22-00 влітку, взимку з 10-00 до 18-00. Внизу вежі – каси, кафе і невеликий музей.

прага цікаві місця фото 16

Парк на Петршиному пагорбі налаштовує до неспішної прогулянки в тіні дерев. Тут добре відпочити, посидіти/полежати прямо на траві, поспостерігати за спритними білочками. (До речі, знайдіть на фото білочку)))
прага цікаві місця фото 17

На невеликій площі знаходиться Костел Св. Лаврентія (Св. Вавржніца). За легендою цей Собор побудований в 922 р на місці головного язичницького святилища, присвяченого слов’янському богу Перуну. За століття храм багато разів перебудовувався. Сучасний вигляд зберігся з 1770 р. На площі поряд з Костелом Св. Лаврентія- невелика Капелла Голгофи (1737 р) із зображенням на фасаді Воскресіння Христа.

прага цікаві місця фото 18

На площі, навпроти Костелу Св. Лаврентія, маленький казковий замок. Дзеркальний лабіринт звучить чеською дуже цікаво «Zrcadlové bludiště». Час роботи таке ж, як в Петршинскій вежі. Вартість квитка: дор. – 75 кр, дит. – 55 кр.

прага цікаві місця фото 19

Побудований лабіринт в кінці XIX століття. Так розважалися тоді. Дзеркала лабіринту мали заплутати відвідувача і створити якусь містичну атмосферу. На виході з атракціону – кімната сміху з кривими дзеркалами. Ось вона нашим дітям сподобалася.

прага цікаві місця фото 20

В кінці дзеркального лабіринту – діорама, яка зображує бій на Карловому мосту під час Тридцятилітньої війни зі шведами. Тоді шведам так і не вдалося захопити міст і лівий берег Старе Місто.

прага цікаві місця фото 21

Сад троянд на Петршиному пагорбі закладений в середині XX століття. Тут цвітуть і дарують дивовижний аромат близько 10 тисяч троянд.

прага цікаві місця фото 22

У парках Петршин пагорба багато красивих скульптур. Скульптура «Поцілунок» – одна з найромантичніших.

прага цікаві місця фото 23

Спускаємося з Петршина пагорба на фунікулері. Празькому фунікулеру вже більше 100 років. Довжина шляху від Петршин пагорба до нижньої станції «Повіт» – 500 м. Є одна зупинка з цікавою назвою «Небозізек». Фунікулер входить в систему громадського транспорту Праги. Разовий квиток в одну сторону буде коштувати 24 кр. Ми поїхали безкоштовно по одноденному 24- годинному квитку. А ось на нижній станції побачили велику чергу на підйом. Вид з вікон фунікулера на Прагу – приголомшливий.

прага цікаві місця фото 24

У нижній станції фунікулера – невелика алея.

прага цікаві місця фото 25

Поверніть вправо від сходів фунікулера і йдіть прямо вздовж клумби (як на фото). На крутих сходинках – Пам’ятник – меморіал жертвам комуністичного режиму. Філософська скульптурна композиція.

прага цікаві місця фото 26

прага цікаві місця фото 27

Острів Кампа

Острів Кампа – одне з улюблених місць відпочинку городян. Кампа відділений від берега маленькою річкою Чортиця. У XII столітті на острові, намитому річкою Влтавою, росли виноградники і працювали водяні млини. Одне таке старовинне дерев’яне колесо Велкопржеворський млин XV ст. збереглося над річкою Чортиці, недалеко від Карлового моста. Його охороняє місцевий привид – скульптура водяного Кобурека. Після пожежі 1541 р на острів почали зносити залишки обгорілих будинків. Поступово землю утрамбували. В середні віки тут на ярмарках торгували гончарі. Після того, як на острові в XVI ст. простояв табір іспанської армії «кампа», за ним закріпилася назва «Кампа».

Зараз Острів Кампа – це великий красивий парк з рівним зеленим газоном, лавочками та скульптурами – класичними і неординарними.

прага цікаві місця фото 28

У старовинному білому домі з назвою «У совових млинів» знаходиться Галерея сучасного мистецтва. На подвір’ї – незвичайні скульптури. Вхід у двір галереї – безкоштовний. На виставки в будівлю – за квитками. Актуальні ціни і поточні виставки можна знайти на сайті галереї www.museumkampa.com/en/

прага цікаві місця фото 29

прага цікаві місця фото 30

прага путівник фото 21

З іншого боку старовинного будинку – галереї – повзають дивовижні немовлята. 10 таких же скульптур художника Давида Чорного встановлені на Жіжковській телевежі.

прага путівник фото 22

Виходимо до річки, а там – «Марш пінгвінів через Влтаву». Вночі вони світяться. Весела композиція.

прага путівник фото 23

Підходимо до Карлового мосту. Звідси – прекрасний вид на протилежний берег Влтави і Старе Місто. Трохи далі, біля річки Чортиці – район, який колись належав лицарям Мальтійського ордена. Є тут найвужча вуличка Праги «винарні Чертовка» (70 см шириною) зі світлофором для пішоходів, є міст закоханих через річку Чортиці і стіна Джона Леннона.

прага путівник фото 24

Карлів міст вдень. Це фото – ще один аргумент на користь ранкового маршруту))) Просто порівняйте)

прага путівник фото 25

Фортеця Вишеград

На пагорбі над річкою Влтавою височіє стародавня фортеця Вишеград. Заснована вона в X столітті, і разом з Празьким Градом зіграла важливу роль в історії чеської держави. Звідси пішов рід Пржемисловичів – перших князів і королів Чехії. З цього пагорба напророкувала славу і подарувала назву місту «Прага» (що означає «поріг дому») прародителька чехів княгиня Лібуше. У XIV ст. за короля Карла IV з Вишеграду, як данину предкам, починався Королівський шлях в Празький Град, через Старе Мєсто і Малу Страну. До 1866 р Вишеград відомий як військова фортифікаційна споруда. Пізніше в фортеці створили Національний цвинтар і мавзолей Славін. Тут покояться знамениті державні діячі, поети, художники, письменники Чехії.

Як дістатися до фортеці Вишеград: Зручніше і швидше за все добиратися пішки до фортеці Вишеград від зупинки трамваїв Albertov. Тут ходять трамваї №7, 14, 18, 24. Другий варіант – йти пішки 15-20 хвилин від станції метро Вишеград. Але цей шлях довший. Хоч ми і жили поруч з цією станцією метро, вирішили все ж проїхати трамваєм пару зупинок до Albertov.

Час роботи: фортеця Вишеград постійно відкрита для відвідування. Але виставки, каземати, Вишеградське кладовище, експозиція «Історія Вишеграду» доступні щодня з 9-30 до 18-00 влітку і з 9-30 до 17-00 – в зимовий час.

Вартість відвідування: підземні каземати, зал Горлиці, Цегляні ворота – 60 кр – дор., 30 кр – дит., Готичні підвали і експозиція «Історія Вишеграду» – 50 кр і 30 кр, Художня галерея -20 кр. Актуальні виставки і ціни на сайті www.praha-vysehrad.cz/

До речі, в підземному залі Горлиці зберігаються кілька оригінальних скульптур з Карлова Моста. Ми прийшли ввечері, тому подивилися Вишеград без відвідування експозицій і казематів.

Красивими вуличками піднімаємося до фортеці Вишеград. Входимо через цегляні ворота Cihelná brána, побудовані в XVIII ст.

прага путівник фото 26

У фортеці зараз великий красивий парк зі скульптурами. Тут відпочивають на траві, катаються на велосипедах, бігають. Туристів дуже мало. Спокійно і велично. Статуя Св. Войтеха зберігається за склом .. Поруч будівля XIX століття.

прага путівник фото 27

Вишеградське кладовище – понад 600 могил видатних діячів. Кожна прикрашена пам’ятником – справжнім витвором мистецтва. Поховання на цьому місці проводилися з 1240 р. Центральне місце кладовища займає Мавзолей Славін. Він побудований в 1893 р. Тут покояться близько 50 знаменитих людей Чехії.

прага путівник фото 28

Поруч із цвинтарем підноситься неоготичний Собор Св. Петра і Павла. Він був закладений в 1070 р королем Вратіславом II. За століття багато разів перебудовувався.

прага путівник фото 29

У парку поряд з Собором скульптура «Пржемисл і Лібуше». Це засновники династії чеських князів і королів Пржемисловичів. Про них є старовинна легенда. Княгиня Лібуше напророкувала, що вийде заміж за того, до кого приведе її кінь. Так вона зустріла простого сільського хлопця – орача Пржемисла.

прага путівник фото 30

На схилах і в парку фортеці багато виноградників.

прага путівник фото 31

З фортеці Вишеград відкривається дивовижний вид на Прагу і на річку Влтаву. Тут так романтично зустріти захід, милуючись околицями в променях  сонця, що заходить за обрій.

прага путівник фото 32

Ми розуміємо, що два дні в Празі – це дуже мало. Нам не вистачило днів, щоб подивитися музеї, експозиції Празького Граду, погуляти вуличками історичного району Мала Страна, що знаходиться між Празьким Градом і річкою Влтавою. Цікаво було б подивитися на Вацлавську площу і площу Миру, піднятися на Жижковську телевежу, відвідати зоопарк, не поспішаючи побродити по красивих вуличках і численних парках Праги. Ефект “недосказанності”, як на мене, краще, ніж перенасичення враженнями. Головне – ми всі закохалися в Прагу!

Знаємо точно, що наші карти маршрутів допоможуть Вам спланувати свої прогулянки по Празі більш детально і на більше днів. Яскравих Вам подорожей!

А нас попереду чекає давня німецька земля – Саксонія. Її столиця Дрезден, маленькі затишні містечка Мейсен і Моріцбург, природні пам’ятки з  цікавими назвами «Чеська і Саксонська Швейцарія».

 

Круїз на катері по річці Влтава можна замовити завчасно через інтернет на цьому сайті.

Автобусний Hop-On Hop-Off тур можна замовити на цьому сайті.

Бажаємо яскравих вражень!

Читайте також:

===Чехія, Прага. На машині по Європі. Звіт про подорож. Частина 2

=== Що привезти з Праги. Топ-10 чеських із сувенірами та подарунками.

=== Де зупинитися в Празі. Який район краще вибрати.

===Як дістатися з аеропорту Праги в центр міста. Вдень і вночі.

=== Громадський транспорт Праги. Як заощадити на проїзді.

=== На машині до Чехії. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину. Парковка в Празі.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (6 ком.)

  1. З вашої чудової розповіді я теж вже закохана у Прагу. Дякую за чудовий блог та корисну інформацію.

    1. Анжеліка, дякуємо Вам за відгук)) Так, Прага закохує в себе. Бажаємо Вам яскравої подорожі у столицю Чехії та багато інших цікавих міст)))

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.

 Аеропорт Марселя (MRS, Aeroport de Marseille Provence) - п'ятий за...

Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.

Все, що варто знати про Аеропорт Кракова - Krakow Airport:...

Копальня солі Величка. Краків.
Копальня солі Величка. Краків.

Копальня солі Величка - неймовірно цікава, унікальна пам'ятка Польщі. Розташована...

Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Замок Сент Міклош в Чинадійово. Фестиваль квітів.
Замок Сент Міклош в Чинадійово. Фестиваль квітів.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....