«Галицький Версаль» – так називали цей замок в XVIII столітті. Він поєднує в собі розкішний палац і міцну фортецю. Підгорецький замок разом з Золочівським та Олеським замками входить до туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини». Йому майже 4 століття. Кажуть, палац зберігає містичні таємниці, час від часу у ньому з’являється привид «Білої Пані». А ще в ньому знімався відомий фільм «Д’Артаньян і три мушкетери».
Сьогодні тут діє Музей-Заповідник “Підгорецький замок”, до якого входять палац з бастіонами, заїжджий двір, парк, Костел Св. Йосифа. Розповімо про історію, містичні легенди, цікаві факти Підгорецького замку. Де знаходиться, вартість квитків, графік роботи.
Підгорецький замок знаходиться у селі Підгірці Золочівського району Львівської області. Височіє на пагорбі лише в 5 км від траси Київ-Львів (Київ-Чоп). Відстань від Львову 90 км, від Києва -460 км. Тож сюди варто заїхати, звернувши з траси на кілька кілометрів.
Підгорецький замок.
Підгорецькому замку майже 400 років. Він входить в сотню пам’яток світу, що потребують термінової реставрації. Замок почали зводити в 1633 р за наказом нового власника Великого гетьмана коронного, польського полководця Станіслава Конєцпольського. Він викупив ці володіння у сім’ї Підгорецьких. За 5 років за проєктом венеційського архітектора Андреа дель Аква і французького інженера Гійома Левассера де Боплана на пагорбі «виріс» шикарний замок в стилі ренесанс і бароко. Сучасники його називали «Галицький Версаль». Причому ця споруда два в одному, в ній поєднали вишуканий палац з потужними фортифікаційними укріпленнями, які включають бастіони, каземати, сторожові вежі, глибокий рів, земляні вали.
За час існування Підгорецький замок багато разів міняв власників. Його грабували і руйнували татари, козаки війська гетьмана Хмельницького, російська армія під час Першої світової війни, радянські солдати Золочівського гарнізону в 1945 р. Одні господарі доводили палац до сумного стану, інші перебудовували, перетворювали в справжній шедевр архітектури.
Особливо величним і розкішним був Підгорецький замок, коли належав королю Речі Посполитої Яну III Собеському (1656-1688 рр) і багатому магнату Вацлаву Жевуському (з 1720 по 1779 рр). У цей час палац був у самому розквіті. Його розкіш і краса вражала навіть самих знатних гостей. У палаці проводилися пишні бали та світські прийоми. Навколо замку був розбитий чудовий парк в кращих традиціях італійського садово-паркового мистецтва. За сторіччя від нього, на жаль, вже мало що залишилося.
Інтер’єри палацу за короля Яна III Собеського вражали гостей багатством і вишуканістю. Чудові тематичні зали Лицарська, Золота, Дзеркальна, Зелена, Китайська, Мозаїчна були оформлені за останніми тенденціями моди того часу. У Підгорецькому замку зберігалася величезна королівська колекція картин. Але в 1688 р палац не витримав облогу татар і був сильно пошкоджений і розграбований.
З 1720 року Підгорецький замок майже 150 років належав роду польських магнатів Жевуських. Але тільки один представник цієї знатної сім’ї з турботою ставився до своїх володінь. З 1728 р Вацлав Жевуський почав велику перебудову Підгорецького замку. Палац став триповерховим, його суттєво розширили. У замковому комплексі з’явилися Костел-усипальниця Воздвиження і Св. Йосипа і нові урочисті гостьові ворота «Гетьманський заїзд» (на фото). Вацлав Жевуський зібрав у палаці величезну колекцію предметів мистецтва, картин, старовинної зброї. (Частину з них привезли з Олеського замку, власником якого він теж був). У Підгорецькому замку створили навіть свій театр.
Після Жевуських замок занепадає. Він постраждав під час Першої світової війни. До 1940 р. тут був музей – спочатку приватний, що створили власники маєтку польсько-литовські князі Сангушки (до 1939 р). Під час Другої світової війни евакуйована князем Романом Владиславом Сангушко колекція картин стала основою для створення Мистецької галереї в м. Сан-Пауло, Бразилія. Згодом у палаці розмістили експозицію Львівського історичного музею. З 1947 р. в замку був відкритий санаторій для хворих на туберкульоз. Він пережив велику пожежу в 1956 р. У відомому фільмі «Д’Артаньян і три мушкетери» в 1978 р Підгорецький замок «зіграв» Паризьку мерію. Сюди на бал доставив алмазні підвіски Д’Артаньян.
Тільки в 1997 році замок передають Львівській галереї мистецтв, створюється фонд по відновленню замку. В Підгорецькому замку періодично, в залежності від фінансування, проходить реставрація. Для відвідування відкрито двір, підземелля й кілька залів Підгорецького замку.
Легенда про “Білу пані”.
Підгорецький замок зберігає багато містичних таємниць і загадок. Одна з них – привид дівчини «Білої Пані», який за твердженнями очевидців з’являється тут час від часу. Легенда про привид Підгорецького замку пов’язана з сином Вацлава Жевуського – Северином (а може і з іншим власником замку, є різні версії). Він був «схибнутий» на алхімії, чаклунстві і чорній магії. У підвалах палацу створив цілу лабораторію. У ній проводив магічні ритуали і досліди. Северин Жевуський намагався відкрити еліксир молодості і отримати філософський камінь. Будучи старим він одружився на молодій красивій дівчині Марії. Різниця у віці була майже 40 років. Молоду господиню полюбили піддані селяни за доброту, називали «милосердна пані». А ще – «Біла пані» за те, що любила носити Марушка світлі сукні.
За переказами Северин Жевуський вбив свою дружину. Він живцем замурував дівчину в стінах Підгорецького замку. Одна версія – через ревнощі. Старий страшно ревнував красуню – дружину. Інша версія – через заздрощі . У сирих підземеллях власник замку проводив багато часу в пошуках золота і рецептів молодості. При цьому біднішав, бліднув і виглядав все гірше і гірше. У той же час його дружина світилася юністю і красою. Северин вирішив, що Марія знає таємницю молодості. Але нічого не змогла сказати алхімікові дружина. Зі злості й заздрості наказав він замурувати дівчину живцем.
Відтоді місцеві жителі стверджують, що не раз бачили, як в саду і залах Підгорецького замку вже майже 200 років ходить привид дівчини в білих шатах, голосно зітхає, щось говорить, пересуває речі і відкриває двері. Це привид Білої Пані. Його ще ніжно називають тут «Марусенька». Щоб вивчити феномен «Білої Пані» в Підгорецький замок приїжджали екстрасенси, знахарі і навіть відомі американські дослідники «Мисливці за привидами» («Ghost Hunters International»). Всі вони стверджують, що в палаці є невідомі «сенсорні явища». Ну а вірити в це чи ні, кожен вирішує сам))).
Цій легенді приурочена експозиція в підвалі палацу «Таємні підземелля». В одній залі – відновлена алхімічна лабораторія Северина Жевуського, в іншій – фотодокази існування привиду. Наступна зала про «Білу Пані» – на стіні «світиться» її привид. Свічки і музика доповнюють містичний ефект підземель.
Костел Воздвиження та св.Йосипа.
Колись розкішна липова алея з’єднує замок і старовинний костел. Свого часу це був єдиний архітектурний ансамбль Підгорецького замку. Величний Костел Воздвиження та св.Йосипа збудований в 1752-1766 роках на замовлення власника Підгорецького замку та місцевих земель Вацлава Жевуського. Костел був задуманий як усипальниця для знатного роду Жевуських. Над входом – 7 скульптур святих. Восьма була зруйнована під час Другої світової війни. Після закінчення війни цей храм закрили.
З обох боків від Костелу – колони Святого Йосипа і Богоматері з маленьким Ісусом на руках.
У всьому відчувається колишня краса і велич храма.С 1861 року він був місцевим парафіяльним Костьолом.
В інтер’єрі збереглися розписи XVIII століття, зроблені українськими художниками. Сьогодні Костел Воздвиження та Св. Йосифа – діючий храм. Він реставрується разом з Підгорецьким замком.
Музей-заповідник Підгорецький замок.
Години роботи:
Субота-неділя з 11-00 до 18-00.
Вартість квитків.
Для дорослих – 150 грн, для студентів – 80 грн, для дітей і пенсіонерів – 50 грн.
Вартість сімейних квитків: 150 грн для 1 дорослий + 1 або 2 дитини, 300 грн для 2 дорослих + 1 або 2 дитини.
Вартість екскурсій: для групи до 10 осіб – 200 грн, для групи 11 – 20 осіб – 500 грн.
Акутальну інформацію можна подивитись на офіційному сайті.
Підгорецький замок на мапі.
Знаходиться Підгорецький замок на сході Львівської області, біля села Підгірці Золочівського району. Від Львова – 90 км, від Києва 460 км. За вказівниками до нього потрібно звернути з траси Київ-Чоп і проїхати трохи менше 5 км. (Хоча на вказівнику вказано 2 км). Біля входу в Підгорецький замок – невелика парковка, поруч – сувенірні лавки і кілька кафе.
Підгорецький замок – дивовижна пам’ятка архітектури. Колись він вражав красою і витонченістю, багатством оздоблень і кількістю видатних творів мистецтва. Сьогодні палац, костел, будівля заїжджого двору потребують реставрації. Коли ми вперше побували у Підгорецькому замку, для відвідувачів були доступні тільки підземелля і двір. Тепер, завдяки реставраційним роботам, можна подивитись кілька відновлених залів палацу.
Бажаємо яскравих подорожей!
Чудове місце! Шкода, що такий витвір архітектури занепав. Комуністичній владі старовинні замки були непотрібні, або й ворожі, а час безжально нищить споруди, що не мають належного догляду. Сподіваємося, після війни знайдуться люди, які зрозуміють, якою перлиною для світового туризму може стати Замок у Підгірцях.
Україна неймовірно цікава й багата на пам’ятки природи, архитектури, культури. Сподіваємось, після Перемоги цьому приділять увагу.