Белоградчик: фортеця й неймовірні скелі. Болгарія.

Белоградчик: фортеця й неймовірні скелі. Болгарія.

Белоградчик – “біле місто” на півночі Болгарії. Отримало свою назву через неймовірні скелі навколо. Над долиною здіймаються вгору величні кам’яні колони. Белоградчицькі скелі – унікальна природна пам’ятка, що входить до переліку 100 національних туристичних об’єктів Болгарії. На вершині скель, над містом Белоградчик, височіє старовинна фортеця “Калето”. Навколо мальовничі долини, гори, глибоки печери. Тут проходили зйомки відомого фільма “У пошуках капітана Гранта”. Що подивитись у Белоградчику та навколо, як сюди дістатись – розповімо в цій статті.

Белоградчик – невелике місто на північному заході Болгарії, в 220 км від Софії, в 110 км від Враца, в 55 км від міста Відін і Румунії, в 55 км від Сербії. Ми відвідали його під час подорожі на машині по “неморській” Болгарії. Напередодні милувались горами природного парку Врачански Балкан і знайомились з містом Враца.

Читайте також: Враца – стародавнє й молоде місто Болгарії.

Белоградчицькі скелі.

Белоградчицькі скелі – різнокольорове диво, величні скелі, що ніби виростають з-під землі. Червоний, жовтий, сірий, рожевий і ще багато відтінків мають скелі Белоградчика. Вони формувались протягом 200 мільйонів років. Природа – це справжній скульптор. Вода, вітер, рослини, перепади температур на Землі утворили скелі, що схожі на тварин, казкових героїв, птахів, людей. Деякі скелі досягають висоти 200 метрів.

Белоградчицькі скелі займають площу майже 50 кв. км на північному заході Болгарії, на схилі гір Стара Планина. Із заходу на схід вони тягнуться на 30 км – від села Рабиша до села Белотинці, мають ширину 5-7 км. Це велика скельна група, що складається з 5 частин. Навколо Белоградчика розташовані три великі групи мальовничих  скель.

Якщо пройти/проїхати на машині від центру міста за вказівником до ресторану “Мислен Камък”, знайдете оглядовий майданчик з чудовою панорамою Белоградчицьких скель: гори, долини, ліси, Балканські гори на виднокраї. Затамовуєш подих, коли бачиш цю красу.

Кожна скельна гряда схожа на якусь істоту, має свою назву і легенду: Вершник, Чернець і Черниця, Ведмідь, Горіла, Лев, Замок, Гриби, Адам і Єва. Які скелі перед вами можна дізнатись на інформаційній таблиці.

Ось один з місцевих переказів. Легенда про Ченця і Черницю. Колись у давнину у долині жила красуня Віта. Вона пасла овець, мала чудовий співучий голос. А поруч з нею віртуозно грав на сопілці Пастух. Молоді люди закохались один в одного. Але одного недоброго дня завітав у село чернець, побачив дивовижну красу дівчини і наказав батькам віддати її в жіночий монастир, щоб сховати від злих очей і запобігти біді. Довгі роки страждала у темній келії Віта, що отримала чернече ім’я Віфінія. Раптом під час монастирського свята вона почула знайому мелодію сопілки і побачила свого коханого Пастуха. Юнак знайшов дівчину, згодом став ченцем Лукою у сусідньому чоловічому монастирі.

Закохані почали таємно зустрічатись. Однієї ночі черниці почули з келії Віфінії дитячий плач. Вони разом з ченцями чоловічого монастиря вирішили вигнати молоду мати з немовлям з монастиря, викинути їх у зимовий холод, без даху над головою… Коли дівчина, притискаючи дитинку, вийшла з храму, в одну мить затремтіла земля, жіночий монастир обвалився, а всі ченці, Лука, Віфінія з немовлям перетворились на камінь. Тож сьогодні серед скель можна роздивитись постаті Ченця і Черниці.

Белоградчик. Фортеця Калето.

Високо на скелях, над містом й долинами, височіє стародавня пам’ятка Белоградчика – фортеця Калето. Одна з найкраще збережених фортец Болгарії. Її назва походить від турецького слова “кале”, що значить “фортеця”. Територія фортеці складається з трьох частин, кожна будувалась в різні часи. Найдавніша частина – знаходиться на самому вершечку скель. Тут за часів панування Римської імперії, у I-III ст., була збудована перша невелика фортеця, точніше пункт спостереження. Колонни скель утворили природну фортецю, її доповнили кількома мурами.

болгарія белоградчик фортеця фото 24

У XIV столітті видинський цар Іван Срацимір, один з останніх болгарських царів, розбудував й укріпив фортецю. Для цього достатньо було збудувати мури лише з двох боків, інші сторони надійно захищали недоступні високі скелі. Цар звів кілька веж та міцних стін у підніжжя скель, облаштував кам’яні сходи й підвісні дерев’яні містки для зручного маневрування солдат. У ті часи фортеця Калето була відома як одна з найбільших у Болгарії. Протягом 4 років, з 1365 року, Белоградчик був під владою угорського короля Людовика І Анжуйського. Літописець короля у своїх записах назвав це місто і фортецю – “Фехервар”, що в перекладі з угорської значить “біле місто”.

болгарія белоградчик фортеця фото 22

У 1396 році болгарські землі захопили турки, а фортецю зруйнували. Але все ж вони оцінили вигідне стратегічне розташування фортеці. Згодом її частково відремонтували та розмістили невеличкий гарнізон солдат. У XV-XVII століттях у фортеці служили від 8 до 30 чоловік.

У 1805 році почалась велика розбудова фортеці. До роботи залучили інженерів з Франції та Італії. Протягом наступних 30 років звели ще більш потужні фортифікаційні укріплення навколо Калето і розмістили великий гарнізон для контролю над окупованими землями. Нові стіні з білокам’яних блоків мали висоту до 12 метрів і товщину біля основи – до 2,5 метрів.

Три двори фортеці Калето були обладнані гарматними амбразурами й майданчиками, вартовими приміщеннями, бійницями, складами для боєприпасів, млинами, колодязями для сбору води.

болгарія белоградчицькі скелі фото 26

У 1850 році турки придушили повстання місцевих болгар, що не змогли взяти фортецю. Останні військові дії у фортеці були у 1885 році, під час короткої, двохтижневої болгарсько-сербської війни. Під стінами  Калето болгари розбили сербські війська, що зайшли до гірського перевалу.

белоградчик фортеця болгарія фото 32

Після реконструкції Белоградчишска крепост Калето стала історичним музеєм і популярним туристичним місцем Болгарії.

болгарія белоградчицькі скелі фото 25
Ці величні різнокольорові скелі чудернацьких форм зберігають багато таємниць.

белоградчицькі скелі болгарія фото 27

На вершині фортечних скель – неймовірна панорама на 360 градусів.

белоградчицькі скелі болгарія фото 28

Ти перестрибуєш зі скелі на скелю, щоб побачити нові приголомшливі краєвиди.

белоградчицькі скелі фото 30

белоградчицькі скелі фото 29

Червоні дахи будинків Белоградчика з висоти виглядають атмосферно.

болгарія белоградчик скелі фото 12

Так приємно у затишній тіні дерева на вершині Белоградчицьких скель зловити свій “дзен”, милуючись околицями. Здається, що ці стародавні скелі щедро діляться з тобою життєвою силою.  Ми здивувались, коли зрозуміли, що після відвідування фортеці наша втома кудись ділась і ми готові підкорювати нові вершини.

болгарія белоградчик скелі фото 11

“У пошуках капітана Гранта”.

Свій “дзен”, своє натхнення знайшли у Белоградчику багато творчих людей.Місцева дивовижна природа й старовинна фортеця стали місцем зйомок кінофільмів. Один з них – відомий радянсько-болгарський фільм “У пошуках капітана Гранта”. Белоградчицькі скелі зіграли у ньому роль Кордильєр, Патагонії та Нової Зеландії. Під стінами Белоградчицької фортеці (6 серія фільму “У полоні канібалів”) знаходилось “новозеландське” поселення людоїдів, тут Паганель рятував своїх друзів.

В цій подорожі по неморський Болгарії ми побували ще в кількох місцях зйомок “У пошуках капітана Гранта” – улюбленого фільма про подорожі нашого дитинства.

Читайте також: Печера Проходна – природне диво Болгарії.

На території фортеці Калето щороку у липні проходить фестиваль “Опера на вершині“. У кінці вересня в Белоградчику збираються поціновувачі екстріму, тут проходить Міжнародний фестиваль повітряних куль.

Дивіться коротеньке відео з вершини фортечних скель.

Години роботи фортеці. Вартість відвідування.

Фортеця Калето відкрита щоденно. Години роботи залежать від сезона. Влітку з 9-00 до 20-00, травень і вересень з 9-00 до 19-00, квітень і жовтень 9-00 – 18-00, з листопада по березень 9-00 – 17-00.

Парковка поруч з Фортецею Калето коштує 2,40 лев.

Вартість квитків у Фортецю Калето: 6 лев, дитина – 4 лева. Сімейний квиток (дорослі з дітьми до 18 років) – 12 лев.

Комбінований квиток коштує 22 лева. З ним можна відвідати всі музеї й пам’ятки Белоградчика: фортецю Калето, печеру Магура, природничий та історичний музеї, картинну галерею.

Кілька порад: для відвідування фортеці варто мати зручне взуття та одяг, багато питної води. На вершині фортеці дивіться під ноги, особливо коли з вами діти, адже між скелями можуть бути провалля, які потрібно перестрибувати. Також будьте обережні у непогоду, вологі скелі слизькі. Біля фортечної парковки, при готелі Hotel Fort o Bel є кафе/ ресторан. Ціни на воду тут в кілька разів вище, ніж в місті.

Місто Белоградчик. Що подивитись.

Белоградчик вразив бідністю, облупленими будинками, досить депресивне місто. На околиці міста розташоване поселення ромів, їх багато на вулицях міста. Але водночас побачили таку картину: продавчиня крамниці просто перекрила вхід в крамничку шваброю, коли вийшла на “5 хвилин”. Загалом люди у Белоградчику привітні. У сезон місто наповнюється туристами – поціновувачами природи, активного й зеленого туризму. Що подивитись у Белоградчику та навколо.

белоградчик болгарія фото 8

У Белоградчику можна відвідати природничий та історичний музеї, картинну галерею, спробувати місцеві вина й кухню, піднятись над містом на повітряній кулі, покататись на квадроциклах, джипах і конях, пройтись еко-стежками серед скель. Про всі послуги можна дізнатись у місцевому туристично-інформаційному центрі. Основні туристичні місця Белоградчика розташовані по дорозі від центру міста до фортеці, маршрут починається з вулиці Княз Борис І. Чим ближче до скель, тим крутіший підйом.

белоградчик болгарія фото 9

Художня галерея Вилчо Вилчев.

Невелика художня галерея знаходиться у старовинні будівлі, в якій до 1980 року розташовувався банк. Тут представлені роботи відомих болгарських художників, проходять тимчасові виставки і пленери. Адреса галереї: вулицяКняз Борис І, 41. Години роботи: щоденно з 9-00 до 18-00, перерва з 12-00 до 13-00. Квиток коштує: 3 лева/2 лева – дитячий.

болгарія белоградчик фото 20

Історичний музей Белоградчика.

Музей розмістився у колишньому “Будинку Пана”, зведеному у 1810 році. Буде цікавим тим, хто хоче дізнатись більше про побут, народні традиції, ремесла, історію та культуру регіону. Знаходиться на вулиці Княз Борис І, по дорозі до Фортеці Калето. Години роботи: щоденно з 9-00 до 18-00, перерва з 12-00 до 13-00. Квиток коштує: 3 лева/2 лева – дитячий.

болгарія белоградчик фото 7

Мечеть Хаджи Хусейн.

Старовинна мечеть – спадщина османського періоду Белоградчика, пам’ятка культури місцевого значення. Це єдина мечеть у світі, в якій стеля оздоблена традиційною болгарською різьбою по дереву. Зведена у 1751 році. З її будівництвом пов’язана легенда про кохання.

Жив у Белоградчику мусульманин Хаджи Хусейн. Вирішив він збудувати мечеть во славу Аллаха. Для цього найняв талановитого місцевого столяра, болгарина Стойне. Довгі роки тривало будівництво. Мечеть була оздоблена золотим мінаретом, розкішними килимами. Стойне прикрасив стелю різьбленим по дереву сонцем.

Читайте про найгарніший Музей різьби по дереву тут: Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.

Коли мечеть була майже завершена, столяр зайшов до Хаджи Хусейна за зарплатнею. Коли він постукав, двері відчинила донька – красуня Айше. Вона тримала троянду в руці. Стойне так закохався у дівчину, що почав прикрашати мечеть різьбленим по дереву візерунком Троянди Айше.

Дівчина також полюбила майстра. Але Хаджи Хусейн зажадав, щоб Стойне прийняв іслам. Юнак відмовився і за наказом Хаджи був убитий. Красуня Айше за кілька днів завершила розпочате коханим різьблення з Трояндою. Після цього вбила себе. Невдовзі помер Хаджи Хусейн з дружиною. У дворі мечеті знаходяться три могили. Різьблення сонця й троянди з мечеті Хаджи Хусейна знаходиться в Історичному музеї Белоградчика. Адреса мечеті: вулиця Цоло Тодорова 10. На жаль, мечеть закрита для відвідувачів.

белоградчик болгарія фото 6

Природничий музей Белоградчика.

Єдиний музей природознавства на північному заході Болгарії. В експозиції представлено майже 500 експонатів, у фондах – більше 3 тисяч. Тут можна дізнатись про рослинний й тваринний світ регіону з минулого до теперішнього часу. Музей знаходиться поруч з Фортецею Калето. Години роботи: щоденно з 9-00 до 18-00, перерва з 12-00 до 13-00. Квиток коштує: 3 лева/2 лева – дитячий.

болгарія белоградчик фото 10

Печера Магура.

Навколо Белоградчика знайдено понад 100 печер, кілька з них доступні для відвідувачів. Ми побували у печері Магура. Це одна з найбільших печер Болгарії. Знаходиться в 25 км від міста. Години роботи: щоденно з 9-30 до 18-30. Вхід можливий тільки з гідом. Перша екскурсія – о 10-00, остання – о 16-30. Прогулянка печерою триває майже 1,5 години. Вартість квитка: 12 лев / 10 лев для дітей. Сімейний квиток – 20 лев.

Читайте скоро на блозі статтю про Магуру.

печера магура болгарія

Белоградчик. Де поїсти.

Белоградчик відомий в Болгарії винний край, а кухня має свої особливості. Нам хотілось спробувати національну кухню з місцевим колоритом. За хорошими відгуками на Гугл мапс знайшли в центрі міста ресторан Механа Маркашница. (В Болгарії заклад “механа” схожий на нашу “колибу”.) У ресторані майже всі столи були зайняті місцевими жителями. (це для нас показник). Друзі, родини спілкувались за вечерею. У тінистимому дворі механи – своя затишна атмосфера, привітне обслуговування. Повечеряли трохи менше ніж на 4 євро з людини. Механа Маркашница знаходиться на вулиці Васил Левски.

Про лінгвістично-гастрономічний курйоз. Болгарська мова багато в чому зрозуміла. Добре дошли – ласкаво просимо, Благодаря – дякую, Много вкусно – дуже смачно.  У меню механи побачили пилешки – що значить курка. Замовляю страву “пилешка дробчета по селски”, думаю подрібнена курка по-селянські. Принесли… курячу печінку. Відкриваю гугл-транслейт, а виявляється “дробчета – це печінка. Але було смачно.

болгарія белоградчик фото 21

Як дістатись до Белоградчика.

До Белоградчика можна дістатись потягом, автобусом, а краще на машині.

  • Потягом. Від Софії, Враца потягом напрямку Софія-Відін, можна дістатись до с. Орешець. Розклад руху – офіційному сайті. Ця залізнична станція знаходиться в 10 км від Белоградчика, далі таксі, автобуси з села ходять рідко.
  • Автобусом. Раз на день з автостанції Софії ходить автобус до Белоградчика, в дорозі близько 4 годин. Автобусний маршрут Відін-Белоградчик курсує частіше, в дорозі 1 година.
  • Машиною. Оптимальний варіант. Ми орендували авто в аеропорту Софії, тож побачили багато цікавих місць “неморської” Болгарії.

Читайте більше: Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.

оренла авто в болгарії наш досвід

На відео – лдрога місцевого значення №102, від траси Е79 (Софія-Видин) до Белоградчика. Скелі вже починаються на околиці міста.

Белоградчик на мапі Болгарії.

Белоградчик знаходиться в 220 км від Софії, в 110 км від Враца, в 55 км від міста Відін (ГКПП Відін-Калафат), що на кордоні з Румунією, в 55 км від кордону з Сербією, ГКПП Вришка чука. Белоградичькі скелі можна відвідати по дорозі до Сербії, Чорногорії.

Белоградчицькі скелі на карті Болгарії:

Де зупинитись. Готелі Белоградчика.

У Белоградчику до послуг туристів кілька готелів та гостьових будинків. Тут популярний зелений туризм та активний відпочинок.

Ми зупинились у гостьовому будинку Ego 2 Guesthouse. Знаходиться в 10-15 хвилинах пішки від фортеці та Белоградчицьких скель, в 5 хвилинах від центра міста. Машину ми припаркували безкоштовно у дворі гостьового будинку. Є спільна кухня, місця для відпочинку з вуличними меблями у дворі. Номери чисті, комфортні, з балконом і власною ванною кімнатою. У Болгарії є така особливість – часто в готелях/апартаментах душ немає шторок чи кабіни, що дуже незручно. У ванній кімнаті цього гостьового будинку була душова кабіна, це одна з причин вибору саме цього житла в подорожі.

болгарія готелі белоградчик фото 3

Наш номер у гостьовому будинку, ванна кімната, спільна кухня, вид з балкона.

Забронювати цей гостьовий будинок можна за цим посиланням: === Ego 2 Guesthouse ===

Інші варіанти готелів, апартаментів, гостьових будинків Белоградчика можна знайти на цьому сайті.

Дивіться спеціальні пропозиції готелів тут:



Booking.com

Белоградчик – невелике депресивне болгарське місто…Якби не…Неймовірні скелі, старовинна фортеця Калето на вершинах скель, глибоки печери, дивовижна природа, місцева кухня і вино! Коли ти стоїш на вершечку скель і милуєшся навколишньою панорамою гір і долин, в тебе ніби виростають крила. Белоградчицькі скелі – то не Каппадокія, тут своя неповторна атмосфера! Ми таку Болгарію ще не бачили!

Бажаємо яскравих подорожей!


Ми користуємось в подорожах сервісами:

  • Booking.com – наш улюблений сервіс бронювання готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua– тут ми шукаємо дешеві авіаквитки серд пропозицій сотень авіакомпаній.
  • Infobus – міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потяги по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com – оренда автомобілів в будь-якій країні світу. Порівняння цін на різних сайтах бронювання і пошук найбільш дешевої ціни і вигідних умов оренди.
  • Hotline.finance – сервіс онлайн-страхування: туристична медична страховка, зелена карта “Green card”, ОСАГО, КАСКО, Асистанс, страхування від нещасних випадків, страхування житла.
    1. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
    2. Бонус 7% при купівлі Зеленої картки з промокодом EPGC7.
    3. Бонус 7% при  купівлі Автоцивілки, Страхування житла, Мінікаско з промокодом EPF7.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.
Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....

Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.
Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.

На прямий потяг Київ-Будапешт придбати квитки майже нереально, тому я...

Як купити квиток на сайті угорської залізниці.
Як купити квиток на сайті угорської залізниці.

Покрокова інструкція - як купити квиток на сайті угорської залізниці....

Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.

Це той випадок, коли враження від міста перевершують очікування. "У...