Копальня солі Величка – неймовірно цікава, унікальна пам’ятка Польщі. Розташована у м. Величка, за 12 км від Кракова. Це великий історичний, культурний, релігійний та оздровчий комплекс у місті Величка. Занесена до списку ЮНЕСКО. Цікаві факти про копальню, як дістатись, що варто знати, ціна квитків, де зупинитись, що подивитись. Ділюсь враженнями і досвідом самостійної поїздки в соляну копальню Величка в цій статті.
На території Копальні Величка розташовані шахти, цілюща Соляна Градирня, мальовничий парк Святої Кінги, 4-зірковий бутик-готель Grand Sal, єдиний у Польщі підземний санаторій “Величка”. Для зручності туристів є парковки, кав’ярні, ресторани, багато вказівників, інформаційний центр.
Історія шахти розпочалась 700 років тому. Сіль була колись “білим золотом” Польщі. У Середньовіччі дохід королівської скарбниці від видобутку солі становив 1/3 від загального прибутку. Завдяки цьому будувались міста, відкривались нові навчальні заклади, розвивалась країна.
Читайте також: Королівський Краків. Звіт про сімейну подорож до Польщі.
Сьогодні на соляній шахті Величка вже не видобувають сіль. Тепер туристи є “золотом ” цієї копальні, адже щороку її відвідує приблизно 2 мільйона туристів. Приїжджають сюди також на оздоровлення та лікування в підземний Санаторій “Величка”. Глибина копальні 327 м, 9 рівнів у глибину, тунелі загальною довжиною 245 км. Але туристам доступно тільки 2% від загальних розмірів шахти Величка. У копальню солі Величка можна потрапити тільки з екскурсоводом.
На разі діє 2 екскурсійні маршрути шахтою і 1 поломницький шлях.
- Trasa Górnicza – Шахтарський маршрут для екстремалів. Початок траси біля Стволу Регіс- Szyb Regis.
- Trasa Turystyczna – Туристичний маршрут, доступний для всіх. Починається біля Ствола Даниловича – Szyb Daniłowicza. Про нього і буде моя розповідь.
Туристичний маршрут починається від ствола шахти Szyb Daniłowicza і спускається на глибину 135 м, на 3 рівня донизу. Довжина шляху 3.5 км, тривалість 2- 3 години. Соляні тунелі, підземні озера, найбільший в Європі підземний храм… Цікаво, пізнавально, вражаюче!
Як дістатись до Копальні солі “Величка”.
До Копальні солі у Величці можна дістатись у кілька способів: самостійно або у складі організованої туристичної групи. Я їхала як індивідуальна туристка, тож розповім про це детально, але й про тури в шахту Величка спочатку згадаю)).
Придбати організований груповий тур в Соляну шахту Величка.
В цьому випадку вам забезпечать трансфер, потурбуються про час екскурсії і квитки. З Кракова є багато організованих турів до Копальні. Їх можна замовити також через інтернет. Вибрати тур та мову екскурсії можна на цьому сайті.
На машині.
Поруч з входом у соляні копальні є платні парковки. Оплата через паркомат.
На автобусі.
Лінія №304 з центру Кракова. Біля Головного залізничного вокзалу і ТЦ Galeria Krakowska є автобусна зупинка Dworzec Główny Zachód. Від неї до Копальні солі “Величка” їхати 40 хв. Від зупинки автобуса до шахти пішки кілька хвилин. Квиток на автобус коштує 6 зл, діє на І та ІІ зони.
Вам знадобиться ця стаття: Громадський транспорт Кракова: вартість проїзду, де купити квитки, як заощадити.
Потягом.
Я їхала саме в цей спосіб. Швидко, зручно. Від залізничного вокзалу Kraków Główny щопівгодини ходить електричка. Вихід на кінцевій зупинці Wieliczka Rynek-kopalnia. В дорозі 25 хвилин. Квиток коштує 6,50 злотих. Початкова станція цієї електрички – Аеропорт Кракова. Від нього до Копальні солі “Величка” їхати 40 хвилин, ціна квитка 21 зл. Квиток можна придбати в касі залізничного вокзалу, білетоматі на платформі, в білетоматі у потязі, а також у провідника. Від зупинки до шахти йти приблизно 5 хв. Всюди є вказівники.
Читайте також: Польська залізниця: як купити квитки через інтернет, відгуки. Вокзали Вроцлава та Кракова.
Що варто знати.
- Максимальна кількість туристів в групі – 35. Екскурсії проводяться на 8 мовах, у тому числі українською. Для кожної “мовної версії” свій час початку екскурсії. У жовтні екскурсія українською починалась об 11-45. У високий сезон можлива більша кількість екскурсій на день. При купівлі квитка Ви бронюєте екскурсію на певний час. Бажано бути хвилин за 15 до початку.
- Температура повітря в шахти 17-18 градусів. Тож варто тепліше вдягнутись. Краще багатошарово, ходити потрібно багато. На маршруті багато сходів. Тому взуття має бути комфортним.
- Екскурсія шахтою триває приблизно 2-2,5 години. По бажанню по завершенню екскурсії можна також відвідати Музей шахти, спробувати національні польські страви в кафе/бістро Karczma Górnicza на глибині 127 м, придбати сувеніри.
- Поруч з шахтою є Градирня з цілющим повітрям і парк Св. Кінги. Тож на відвідування Копальні солі Величка краще запланувати добрих півдня, а то й більше.
- Неочікувано, але в сувенірній крамниці та ресторані-буфеті на глибині 127 м був Wi-Fi і мобільний зв’язок.
- У шахту дозволено заходити лише з маленькою сумкою. В мене був великий наплічник, з дороги в готель ще не встигла поселитись. Зручно, що на території Копальні є безкоштовні Камери схову. Розташовані не в приміщенні, як я очікувала, а на відкритому повітрі. Знайти можна по вказівникам або запитати в Інформаційному центрі. Кількість скриньок обмежена, але мені пощастило знайти вільну.
Графік роботи.
Графік роботи Туристичного маршруту та Градирні: залежить від сезону. Взимку – короткий робочий день. Влітку – довгий. Віддвідування шахти можливе лише з екскурсоводом на певний час. Градирня доступна для самостійного відвідування.
Вартість квитків в Копальню солі Величка.
Вартість екскурсії по Туристичному маршруту польскою мовою – 86 зл, пільговий – 68 зл. Діти до 4 років безкоштовно, але потрібно забронювати безктоштовний квиток для дитини.
Ціна квитка на екскурсію іноземною мовою, в тому числі українською – 122 зл. для дорослого, пільговий – 102 зл. для дитини від 4 до 19 років, а також для студентів до 26 років і літніх людей після 65 років. Діти до 4 років безкоштовно, але потрібно забронювати безктоштовний квиток для дитини. Є також сімейний квиток для 2 дорослих та 2 дітей від 4 до 16 років. Ціна – 366 зл.
Градирня Копальні солі Величка. Вартість квитка 7 зл. Для дитини до 4 років – безкоштовно. Квиток можна придбати, онлайн, в касі копальні або білетоматі, що розташований поруч з входом в Градирню. Квиток онлайн потрібно роздрукувати або зберегти на телефон, щоб відсканувати при вході.
Де купити квитки в Копальню солі Величка.
Соляна копальня Величка – дуже популярна пам’ятка. Де придбати квитки індивідуальному туристу, щоб потрапити на екскурсію обраною мовою: на сайті, в касі або білетоматі.
У високий туристичний сезон рекомендую купувати квитки онлайн на офіційному сайті. Так ви точно потрапите на екскурсію на певний час. Адже квитки в сезон можуть швидко розкупити. При купівлі квитка обирайте Bilety indywidualne – Квиток індивідуальний. Він підійде для відвідування самим, з друзями та родиною. Далі обираєте дату і мову екскурсії. Відносно цього побачите час початку. Тоді можете забронювати квиток.
Я відвідувала соляну шахту в будній день в жовтні. Оскільки зранку добиралась в Краків з України, не знала точно чи встигну приїхати до початку україномовної екскурсії. Тож вирішила купувати квиток на місці, по приїзду.
Читайте також: Як дістатись до Польщі з України дешево: автобусом, потягом.
Квитки на території Соляної копальні Величка можна придбати в білетоматі або в касі, обираєте віконечко “Індивідуальні туристи”. Оплата можлива готівкою в злотих або карткою. Всюди є вказівники, а також допомогу можна отримати в Інформаційному центрі Копальні солі Величка.
Була дуже здивована, що в будній день, в жовтні так багато туристів відвідують Копальню. Такий собі конвеєр з екскурсій. За 10 хвилин до початку підійшла до стійки біля входу в Копальню. Тут починаються всі екскурсії, зокрема українською мовою. Стійка позначена прапором України.
Екскурсія до Копальні солі Величка. Туристичний маршрут.
Соляні галереї й лабиринти, дивовижні скульптури, підземні каплички й храми – неймовірні враження від Копальні солі Величка. Туристичний маршрут почався з зустрічі з екскурсоводом і довгого спуску 380 дерев’яними сходами на 64 м углиб, на 1-й рівень шахти. Часом навіть утворювались затори з груп, що йшли попереду й позаду.
Історія Соляної копальні Величка.
Довга піша прогулянка підземними ходами, прорубленими в покладах солі, справила враження. Екскурсовод розповідала історію створення шахти: від давнини до сьогодення. В епоху неоліту люди в цій місцевості випарювали ропу (розсіл) і так добували сіль. Це тривало століттями доки соляні джерела на поверхні не почали зникати. В XI-XIII люди копали колодязі, щоб здобути солону воду з під землі. Так одного разу на глибині були знайдені цілі грудки солі. Після цього важливого відкриття у Величці побудували перший ствол соляної шахти.
Століттями шахта розбудовувалась, прорубувались нові стволи і яруси. Польський король Казимир III Великий у 1368 році вперше видав Солеварний статут, у якому впорядкував закон, традиції видобутку солі на довгі роки. Третина королівської казни поповнювалась з доходів від видобутку солі. Завдяки цьому Казимиром III була відкрита Краківська академія – перший університет Польщі, а замість дерев’яних будинків постали кам’яні міста. Скульптура короля Польщі виготовлена з солі.
Робота шахтаря була дуже важкою і небезпечною. Працювали люди під землею по 12 годин. За часів Середньовіччя шахта Величка видобувала по 8 тон солі на рік. Це робили 300 шахтарів. На найважчі ділянки призначали тих, хто завинив, в тому числі крадіжкою солі.
Під землею використовувалась також праця коней. Після 12 років роботи на шахтах, коні уходили “на пенсію” – на поверхню.
У XVIII-XIX ст Копальня Величка була під владою Австрійської імперії. За 150 років австрійського керівництва шахти переобладнали за найсучаснішими технологіями того часу: прокладена підземна залізниця, встановлена електростанція та паровий підйомник, покращена безпека шахтарів. І не дивно, адже австрійці мали тисячолітній досвід видобутку солі. Регіон Австрії Зальцкаммергут (Salzkammergut) – перекладається як “соляний край”, а місто Зальцбург (Salzburg) у перекладі значить “соляний замок”.
Читайте також: Казковий Гальштат – унікальне містечко регіону Зальцкаммергут
Величка туристична.
За часів австрійського правління у Величці створені маршрути для туристів. До речі, одним з перших туристів у Копальні солі Величка був Микола Коперник у 1473 році. На честь такої події в галерях шахти встановлена соляна скульптура відомого вченого. Цікаво, що в XVII столітті копальню вже могли відвідувати туристи (вчені, письменники, дипломати, мандрівники), але тільки після отримання спеціального королівського дозволу.
А за часів правління Австрії у XVIII-XIX ст. туризм додався до важливих статей доходу копальні. Для туристів збудували багато різних атракцій: кінну залізницю, що була прокладена соляними галереями, спуск до шахти по канату, прогулянки на човні по соляному озеру.
Камера Михаловице – одна з найбільших у Соляній копальні Величка. ЇЇ стеля майстерно укріплена дерев’яними стовбурами і це виглядає дуже елегантно. До речі, в цій камері на початку XIX ст. був прокладений один з перших туристичних маршрутів. Гостей з свічками в руках зустрічав оркестр та запускались на їх честь феєрверки. З тих часів збереглись гостьові книги з записами заможних відвідувачів: купців, священиків, чиновників високого рангу, аристократів та навіть представників імператорської родини.
Видобуток кам’яної солі в копальні припинився у 1964 році. У 1978 році Копальня солі Величка була додана досписку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Згодом стала національною історичною пам’яткою Польщі. Сьогодні Соляну копальню у місті Величка відвідує щорічно понад 2 мільйона гостей. І тепер саме турист – є головним “золотом” Велички. Тож “перший турист” Микола Коперник був “легкий на почин”))).
Прогулянка соляною копальнею перетворюється на чарівну казку, коли ти бачиш скульптури з солі, загадкові гроти, підземні озера, унікальні соляні сталактити і сталагмити, коли торкаєшся холодної закам’янілої темно-сірої стіни і не віриш, що це справжня сіль. Вражає, що це все зроблено із солі руками людей.
А ще тут додано трішки казки)). Чарівні гномики-шахтарі – жителі підземного Соляного королівства. Одразу згадуєш пригодницьку подорож до гноміків-красналів, що мешкають у Вроцлаві.
Читайте більше тут: Казковий Вроцлав – доміки та гноміки. Звіт про сімейну подорож до Польщі.
Шахтарі вірили, що в підземних залах і коридорах живуть гноми-краснолюдки. Кожна скульптура гнома відображає певну шахтарську професію.
Легенда про Святу Кінгу.
Свята Кінга – покровителька шахтарів соляних копалень, була також покровителькою Речі Посполитої. За легендою саме завдяки Конегунди, старшій доньці угорського короля Бели IV, Величка завдячує започаткуванню видобутку солі. Дівчина не хотіла виходити заміж за краківського князя Болеслава V, вона воліла стати черницею. Її примусили до шлюбу, тож з пересердя Конегунда викинула свою обручку в одну з соляних шахт Закарпаття. По дорозі до Кракова дівчина захотіла пити і наказала вирити колодязь. Вода в ньому виявилась солоною, а в першій брилі солі знайшлась її обручка, що підземними соляними ріками мандрувала за своєю власницею.
Саме про цей момент легенди розповідає скульптурна композиція, створена з солі у 1967 році і встановлена в соляному залі XVII століття. Шахтар підносить дівчині сіль з обручкою, а поруч стоять угорські та польські воїни.
Весілля князя Болеслава і доньки угорського короля Конегунди справили у 1247 році. За взаємною згодою молодят це був “шлюб чистоти”, без “шлюбних зобов’язань”. Конегунда запросила з батьківщини угорських шахтарів, за її підтримки була пробита перша шахта у Величці і сусідньому місті Бохня. Так почався видобуток солі шахтним глибинним способом у Польщі. Після смерті князя Болеслава, Конегунда заснувала монастир кларисок у Старому Сончі. Вона опікувалась хворими й бідними. Після смерті була прилучена до лику святих і канонізована як Свята Кінга. До речі, Конегунда була пра-пра-пра-правнучкою Великого князя київського Володимира Мономаха.
Велична Каплиця Святої Кінги
Каплиця Святої Кінги у Копальні солі Величка – моє найяскравіше враження від екскурсії. Цікаво, що у копальні є ще приблизно 40 великих і маленьких каплиць. Шахтар – небезпечна професія, тож кожна людина, що працювала з ризиком для життя під землею, мала змогу помолитись перед роботою і попросити Божого захисту.
Каплиця Святої Кінги – один з найбільших підземних храмів у світі. Каплиця розташована на глибині 100 метрів, має довжину приблизно 54 м, ширину до 18 м , висоту до 12 м. Спочатку на цьому місці була величезна брила солі, з якої протягом 40 років видобували сіль.
Згодом для оздоблення каплиці запросили художників і скульпторів – братів Марковських та Антонія Виродка, що створили з солі різних видів і кольорів дивовижні шедеври. Каплиця Святої Кінги була відкрита у 1896 році. Соляна скульптура Святої – на вівтарі, що виготовлений також із солі.
Соляні скульптури і барельєфи прикрашають підземний храм. Це неймовірно!
Сьогодні Каплиця Святої Кінги – діючий храм. Щонеділі о 7-30 ранку в каплиці проходять богослужіння. На службу можна попасти безкоштовно всім, хто бажає. Спеціальний ліфт спускає вірян у соляний коридор поруч з храмом. Служба триває приблизно 1 годину. Також у каплиці відбуваються вінчання, проходять концерти. Тут чудова акустика.
Копальня – рекордсмен.
Цікаво, що Копальня у Величці є рекордсменом Книги рекордів Гінеса. Камера Станіслава Сташиця висотою 36 метрів (найвища у копальні) обладнана для стрибків з банджі. Тут навіть літали на повтряній кулі. Уявіть тільки! Під землею… на повітряній кулі…
Станіслав Сташиць – відомий польський вчений, що займався вивченням корисних копалин Польщі, склав першу геологічну карту, заснував кілька наукових закладів, серед яких Академічно-гірнічна школа. В Камері копальні, названій на його честь, вражає виставка різних видів солі.
Чим зайнятись після екскурсії на глибині копальні.
Екскурсія завершилась, час пробіг непомітно. Далі можна продовжити відвідування копальні самостійно: відвідати Музей соляного промислу, придбати сувеніри з місцевої солі, побачити банкетний зал і макет Копальні солі Величка, скуштувати польські страви в підземному ресторанчику. Бістро Karczma Górnicza розташоване на глибині 125 метрів. Тут подаються готові національні страви, було смачно, середні ціни. Мій обід коштував 32 зл.
На глибині 125 метрів розташована також грандіозна Варшавська зала. Тут проходять концерти, конференції, банкети, театральні вистави, фестивалі.
На поверхню туристів піднімає ліфт. Це був цікавий для мене досвід. Одночасно вміщає приблизно 40-50 осіб. Вперше бачила таку конструкцію ліфта в кілька поверхів, кожен поверх вміщує біля 10 людей. До ліфта також утворюються черги. Для індивідуальних туристів – окрема черга. Тож робіть запас по часу.
Парк Святої Кінги.
Після екскурсії по підземним коридорам та галереям соляної копальні, гарно прогулятись мальовничим осіннім парком Святої Кінги. На контрасті з темно-сірими стінами копальні так приємно було милуватись яскравими осінніми барвами у сонячному світлі.
Парк невеличкий, проте дуже затишний, доглянутий. Крім скульптур, альтанки, фонтану, тут розташована виставка старовинного транспорту копальні солі Величка.
Парковими доріжками можна дійти до ще однієї оздоровчої атракції Велички – Соляної Градирні.
Соляна Градирня.
Соляна Градирня – Tężnia Solankowa – розташована в парку Святої Кінги, недалеко від Стволу Даниловича, тобто входу до Туристичного маршруту. Градирня – це висока вежа, що служить для охолодження води повітрям, кондиціювання. Такі конструкції використовували для видобутку солі методом випаровування. Градирня у Величці будувалась протягом року і відкрилась для туристів у травні 2021 р. Дуже актуально для постковідних часів.
Градирня у Величці- це практично великий соляний інгалятор. Сюди приходять оздоровитись, підлікуватись, укріпити імунітет і просто відпочити, відновити сили.
Градирня – це великий двір з вежою, огороджений унікальною терновою стіною, по якій стікає донизу соляний розсіл – знаменита ропа Велички. Навколо двору, також на території Градирні, прокладені доріжки, обладнаний дитячий майданчик, є кіоск-кав’ярня, туалет.
Перше, на що звертаєш увагу у градирні – це вологе повітря. Тут особливо легко дихається. Потім чуєш як тече вода, звук сам ніби ллється. Це дивним чином заспокоює, розслабляє. Тут приємно неспішно ходити або сидіти на лавочці, спотерігаючи як тече вода по терновому гіллю.
Шкода, що відео не передає ту легкість повітря, що наповнює легені та шкіру.
Можна піднятись на Вежу Градирні. Вона має висоту 22 м. Підйом нескладний, але має обмеження по кількості людей на вежі. Цікаво під час підйому роздивитись конструкцію вежі та стін.
Градирня збудована з колод модрини, єдиного дерева, що не гниє у воді. Між дерев’яними балками викладені тоненькі гілки терену. По всім терновим стінам градирні стікає солона вода, ропа Велички. Це не проста вода, а з сертифікатом лікувальної мінеральної води, яку використовують в медицині, в тому числі для інгаляцій. Коли ропа стікає по гілкам, вона згущується і частково випаровуються. Завдяки цьому повітря наповнене соляним туманом, що має здатність проникати в організм через шкіру та дихальні шляхи.
На нижчому рівні вежі є вихід на дерев’яні стежки, що обладанані над всією стіною градирні. Це також приємне місце для оздоровчої прогулянки з краєвидами.
З вершини вежі Градирні відкривається чудова панорама на 360 градусів на місто Величка і околиці. Це старовинне зелене місто з багатьма парками, мальовничими пагорбами.
Парк Святої Кінги, Ствол Даниловича з вежею підйомника – тут починається Туристичний маршрут.
Відвідування Градирні корисно для оздоровлення, релаксу, зміцнення імунітету, жителям великих і малих міст з забрудненим повітрям для очищення легень, для лікування й профілактики алергій і захворювань дихальних шляхів. Тут не потрібен екскурсовод. У Градирню вхід можливий у зручний для вас, у години її роботи. Оптимальний час відвідування – 30 хвилин.
Де зупинитись поруч з соляною копальнею Величка.
Під землею. У санаторії соляної копальні “Величка”.
Чудова можливість переночувати і оздоровитись у глибинах соляної шахти. Таку пропозицію “Здоровий сон” пропонує Санаторій соляної копальні “Величка”. На глибині 135 метрів у соляній камері Stajnia Gór Wschodnich обладано 28 місць, такі собі двомісні “купе”. Тут панує унікальний мікроклімат з цілющим, насиченим солями повітрям, тримається постійно низька температура 13-14 градусів і висока вологість.
Санаторій є єдиним підземним оздоровчим закладом Польщі, розташований на глибині 135 метрів. Спеціалізується на відновленні та лікуванні дихальної системи на основі місцевої ропи з глибині 255 м. Але заночувати тут можна всім старше 4 років, хто бажає оздоровитись, відпочити, відновити сили. Спуск в санаторій зі Стволу Регіс (Szyb Regis) о 19 годині, підйом на поверхню зранку о 7-30. (Я дуже хотіла переночувати під землею, але наступний день в мене був ранковий рейс з аеропорту Кракова).
Є різні пропозиції санаторію: денне перебування – “День здоров’я”, на 1 ніч – “Здоровий сон”, з ночівлею на 1-3 дні, довге на 4-21 дні. Подивитись всі пакети і забронювати санаторій можна на офіційному сайті.
Готель Grand Sal. На території копальні.
Зупинитись на території копальні солі Величка “на поверхні” можна в 4-зірковому бутик-готелі Grand Sal. Готель розташований в парку Святої Кінгі, недалеко від Градирні. Цікаво, що він розміщений в старовинній відновленій будівлі Соляних купалень початку XX століття. В готелі діє зона релаксації: суха сауна, масажний кабінет. Тут можна зупинитись, щоб відвідати з екскурсією копальню, оздоровитись в градирні та пройти курс лікування в підземному санаторії Велички.
До послуг гостей: ресторан, безкоштовна парковка, сервіс замовлень екскурсій. Забронювати готель поруч з Копальнею солі Величка можна по цьому посиланню:
На терасі ресторану Grand Sal я чудово відпочила після екскурсії та прогулянки територією Соляної копальні Величка. Смачна кава, яблучний пиріг і гарний краєвид на парк Св. Кінги.
Знайти і забронювати готелі поруч з Копальнею солі Величка можна на цьому сайті:
Booking.comКопальня солі Величка на карті.
Соляна шахта розташована у місті Величка, лише в 12 км від історичного центру Кракова. Розташвання на мапі:
Копальня солі Величка – унікальна історична, культурна, релігійна і природна пам’ятка Польщі. Ти дивуєшся величезній небезпечній праці шахтарів, фантазії підземних архитекторів, майстерності скульпторів, грандіозним масштабам соляної копальні. А яке під землею легке цілюще, збагачене солями повітря!!! Соляна Градирня Велички – цікавий і корисний для здоров’я досвід, гарні краєвиди. Прогулянка мальовничим парком Святої Кінги була чудовим осіннім бонусом до поїздки. Тож я відпочила, перезавантажилась, відновила сили. І вам від душі рекомендую))).
Бажаємо яскравих подорожей!
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.