З 12 по 30 жовтня 2016 р. в Музеї історії Богуславщини ( м. Богуслав Київської області) проходить виставка відомої майстрині – килимарниці Валентини Ткач, присвячена Дню захисника України. На виставці представлені килими, виткані за ескізами колишньої богуславської фабрики “Перемога” та авторскі килими родини Валентини. З задоволенням відвідали виставку, отримали справжню естетичну насолоду, радість від гарного спілкування та дізнались багато цікавого й нового. Про це й розкажемо вам у статті.
Наше місто Богуслав здавна славиться мистецтвом художнього ткацтва. В XVIII ст. на шовкоткацькій мануфактурі місцеві майстри ткали рушники, ковдри, скатертини, запаски, килими. Характерний малюнок богуславських виробів- червоні візерунки на білому фоні ( з додаванням синіх, а пізніше й чорних ниток) завжди впізнавали на ярмарках серед виробів інших відомих регіонів ткацтва України.
Дізнайтесь також про цікаві етнотури тут: Богуслав – місто натхнення. Екскурсії, тури.
Після Другої Світової війни майстрів об’єднали в ткацьку артель. А потім в 1960 р. реорганізували у велику потужну фабрику художніх виробів “Перемога”. На ній працювали більше 500 майстрів килимарства та ткацтва. Продукцію фабрики неможливо було купити у Богуславі, адже вона через Москву йшла на експорт у різні країни світу.
Заходиш на виставку в кімнаті музея та поринаєш у теплий, сповнений життєрадісної енергії, світ. Причиною того є природні барви тканих килимів, уникальні символічні малюнки та неймовірний позитив й затишок, що дарує ця унікальна експозиція. Спливають спогади дитинства – у моєї бабусі в хаті теж були гарні килими та доріжки.
Щоб відчути й побачити це- варто відвідати виставку відомої богуславської майстрині – килимарниці, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, Валентини Ткач. Її авторські килими є справжніми витворами мистецтва. Вони представлені на постійно діючий виставці авторськіх килимів за мотивами козацьких часів у “Мамаєвій Слободі” м. Київ, в багатьох приватних колекціях українських поціновувачів ткацтва, в різних країнах світу: Франції, Канаді, США, Німеччині, Китаї, Портгуалії, Польщі, Англії.
Нам пощастило поспілкуватися на виставці з Валентиною. Це була неймовірно приємна та пізнавальна бесіда. Адже коли зустрічаєш людей, захоплених своєю справою, завжди дивуєшся та захоплюєшся тій позитивній добрій енергетиці, що від них іде, відданості та професіоналізму.
З майстринею Валентиною Ткач.
На виставці ми дізнались про історію ткацтва та відомих ткачів Богуславщини. Валентина розповіла про свою сім’ю, про себе маленьку, про розквіт та занепад фабрики “Перемога”, про те, як з мамою Марією Михайлівною рятували цінне обладнання, бо не могли залишатися осторонь і дивитися, як на їх очах вона розкрадається та знищується.
В 90-х роках підприємство закрилось, почало руйнуватись та розкрадатись. Валентина викупила десяток станків за безцінь, орендувала приміщення. Тепер з Марією Михайлівною та ткалями з фабрики відроджують та розвивають ткацтво у Богуславі, розробляють власні авторські ескізи килимів. При цьому зберігають старовинні традиції та слідкують за сучасними тенденціями моди.
Про традиції килимарства Богуславщини та майстриню Валентину Ткач, її родину цікаво розповідається у фільмі телекомпанії ГЛАС: “Долі барвисті доріжки. Валентина Ткач та її династія”
На виставці “Богуславські Килими” є унікальний фотоальбом. У ньому- архівні світлини сім’ї Валентини про роботу колись відомої у світі богуславської фабрики художніх виробів “Перемога”. Директором підприємства був батько Валентини- Вовкула Іван Григорович, а мати, Марія Михайлівна, працювала ткалею та розробляла власні ескізи килимів.
Ось таку акцію “Доріжка миру- 2016” започаткувала Валентина Ткач 19 травня 2016 р. на Міжнародному фестивалі традиційних культур “Етносвіт” у м. Київі. Продовжила вже у своїй майстерні в м. Богуславі. До акції долучилися багато бажаючих. Кожен гість виткав частинку килима. На світлинах в музеї – люди, які взяли участь у створенні “Доріжки миру”. Ця праця об’ єднала у прагненні до миру різних людей: від маленьких діточок до поважних дорослих з різних куточків України, а також різних країн.
Кольори та візерунки килимів, вишиванок, тканин з давних давен були відображенням почуттів майстрів та їх бачення навколишнього світу. В богуславських килимах присутня символіка та природні барви землеробства, традиційного для Київщини. Тут квіти, трави, зернятка, соняшники, сонце, небо. Старовинний народний орнамент є основою для створення нового сучасного ескізу килима.
У авторських тканих килимах родини Валентини Ткач гармонійно поєднуються традиційні та сучасні ідеї кольорів та символів. Які ж привабливі жоржини на синьому фоні!
Символіка Сонця, колосся ( життя та родючості) – у теплих кольорах першого килима на світлині “Три Сонця”. Другий- авторський килим “Рось”, життєрадісний малюнок на синьому “водному” фоні. Наступний авторський килим на світлині має назву “Богуслав” та містить характерні старовинні візерунки.
А цей килим- справжній рарітет. Він був витканий на фабриці “Перемога ” у 1982 році за авторським ескізом Вовкули Марії Михайлівни, мами Валентини, та присвячений 950- річчю заснування нашого міста Богуслав. Тепер килим “переїхав” у Музеї історії Богуславщини. Його подарувала майстриня жителям міста.
Всі килими родини Валентини Ткач виготовляються з натуральної овечої вовни. А ще дуже важливо, що майстрині підходять до ткацького верстата тільки у гарному настрої. Тому містять позитивну добру енергетику та душевне тепло. Авторьскі килими Валентини Ткач, виготовлені у такий спосіб, є справжнім оберегом родинного затишку.
Ми домовились з Валентиною про інтерв’ю, тож вже у листопаді чекайте нову статтю про майстриню та відомих ткаль Богуславщини. Слідкуйте за новинами блогу)))
Майстер- класи з ткацтва та ціни на авторські килими Валентини Ткач
Валентина у своїй майстерні в місті Богуслав ( 120 км від Київа) кожної п’ятниці, суботи та неділі проводить майстер – класи на ткацькому верстаті. Контакти для запису на майстер – класи, а також ціни на килими та ткані вироби майстрині можна дізнатись на сайті Валентини Ткач– http://kylymy.lemon.ua/
*** Велике прохання)) Будь ласка, скажіть, що інформацію Ви дізналися з Блогу Євгенія та Олени Пузатків. Дякуємо)))
Де зупинитись у м. Богуслав:
Дістатись до Богуслава просто: на машині – 120 км від Київа. На автобусі – від станції Видубичі, м. Київ, ходять кожну 1-1,5 години маршрутки. Час в дорозі приблизно1 год 40 хв. На поїзді- до ст. Миронівка, потім на автобусі 15 км їхати до м. Богуслава.
= Де зупинитись в Богуславі. Найкращі готелі і садиби Богуславщини
Екскурсії Богуславом.
Запрошуємо до славного козацького, майже тисячолітнього, міста Богуслав. Тут мальовнича природа, велична історія, цікаві легенди, традиційні українські народні ремесла.
Більше про екскурсії читайте тут:
Бажаємо Цікавих подорожей)))
Читайте також:
= Відпочинок у Київській області. Садиба зеленого туризму «Коряківський рай»
= Свято Вареника на Богуславщині. Традиції гостинності в садибі “Калиновий кущ”
= Музей истории Богуславщины, или захватывающее путешествие во времени.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.