Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.

Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.

Трявна – невелике місто у центрі Болгарії. Місцевий Музей різьби по дереву є одним з найгарніших в країні. Трявна відома мистецтвом різьблярства й розпису, розкішною природою, колоритним Старим центром. Тревненська художня школа – найстаріша болгарська школа епохи Відродження, знана далеко за межами країни. Роботи майстрів із Трявни можна побачити в багатьох храмах, музеях Болгарії. Поруч з Трявною проходять багато піших туристичних та еко-маршрутів. Як дістатись. Що подивитись. Де зупинитись. Де поїсти і де НЕ їсти. Про цікаві місця Трявни розповімо у нашому путівнику містом.

Колоритне місто Трявна знаходиться в горах Центральної Болгарії, на схилі хребта Стара Планина. Відстань від Софії 230 км, від Варни 260 км, від Бургасу 200 км, від Русе – 140 км. Найближчі міста: Габрово – за 20 км та Велико Тирново – за 40 км. У Трявні мешкає майже 10 тисяч людей. На території між Трявною та Габрово розташований Природний парк “Българка”, по якому від міста прокладені мальовничі туристичні маршрути та еко-стежки.

Трявна. Путівник. Цікаві місця.

Търнава – так називалось місто у давнину. Місто засноване у XII столітті. Є кілька версій походження назви міста: від царських пасік “тръвна”, яких було багато в цій місцевості; від трави, що росла всюди; від назви торгівельного і військового шляху через Балкани, що проходив по цій території у часи фракійців, римлян, візантійців, османів. Вперше назва міста зустрічається в документах 1565 року. За турецької влади місцеві мешканці охороняли дорогу через Балкани до Едірне і Константинополя, а за це були наділені певними привілеями: не платити податків і не селити у Трявні турків. Завдяки цьому люди могли молитись у християнських храмах, зберігати свою релігію і традиції.

Трявна. Квартал Старого міста.

У Трявну варто приїхати, щоб подивитись колоритний, атмосферний Квартал Старого міста. У період Болгарського Відродження, XVIII-XIX століття, Трявна стала ремісничим і торговим центром. Відтоді збереглась архітектура Старого міста: майже 400 старовинних будинків, міська площа, торгова вулиця, “горбатий” міст. Старий квартал є архітектурним заповідником.

Церква Святого Архангела Михаїла.

Зведена у XII столітті. За переказами, три брати – болгарські царі роду Асенів, засновники Другого Болгарського царства, дуже полюбили красиву природу Тревненських схилів. Тут, недалпеко від столиці Тарновграда (Велико Тирново) вони збудували свої літні резиденції. Після перемоги в 1190 році на Тревненському перевалі над візантійським військом, брати вирішили збудувати кожен по церкві, присвяченій Святому Архангелу Михаїлу. У Трявні звів храм наймолодший з братів – цар Калоян.

трявна болгарія фото 15

У 1798 році вороги спалили місто і церкву. Від храму залишились тільки кам’яні стіни. Тревненські будівельники у 1819 році відновили церкву. Вона має оригінальну архитектуру, притаманну цьому регіону Болгарії. Всередині храм прикрашено витонченими роботами родини Вітанових – відомих іконописців і різьблярів Тревненської школи.

місто трявна в болгарії фото 21

Дерев’яна дзвіница над церквою Св. Архангела Михаїла збудована 1853 року. З тих часів храм добре зберігся.

місто трявна болгарія фото 29

Центральна Площа Капитан Дядо Никола.

Тут збереглось багато будинків епохи Болгарського Відродження, у притаманному саме Трявні особливому архітектурному стилі. Цікаво пройтись мощеними вуличками. У старих домах сьогодні відкрились ресторани, крамниці, майстерні місцевих художників і ремісників. Колоритна Площа Капитан Дядо Никола у Старому місті.

Годинникова вежа.

На міській площі височіє старовинна Годинникова вежа. Зведена у 1814 році. Вона виконувала також функції спостережної вежі, на випадок пожеж або нападу ворогів. Годинник у місті визначав робочий час. Всі майстерні і ремісничі цехи починали і завершували роботу одночасно, це забезпечувало рівні конкурентні умови. Оскільки в болгарських містах, на відміну від Європи, не було ратуш в центрі міста, то для годинників мурували спеціальні вежі. Висота цієї – 21 метр.

трявна болгарія цікаві місця фото 9

Музей Стара “Славейкова” школа.

Навколо Трявни було мало родючих земель. Тому з давних давен місцеві жителі заробляли на життя ремісництвом. В епоху болгарського Відродження Трявна славилась будівельниками і  самобутнім стилем в архітектурі, іконописцями, різьблярами, переробкою троянд, виробництвом упряжі для коней, гайтанджійством – виготовленням коси з ниток для оздоблення вовняного одягу, куюмджійством – ювелірною справою та обробкою металів (міді, цинку, свинцю).

На площі з Годинниковою вежею знаходиться будівля Старої школи (Музей Старото школо) – одна з перших світських шкіл у Болгарії. Ззовні, на першому поверсі будинку розташовані справжні майстерні. В них місцеві майстри відроджують традиційні тревненські ремесла. На жаль, через обмеження пандемії більшість з них була закрита. А так хотілось побачити місцеві рукотвори.

Варто зазирнути у двір Старої школи. Тут неймовірно атмосферно, ніби час зупинився. Відкрили школу у 1839 році. Одним з вчителів був Петро (Петко) Славейков ( про його дім-музей читайте нижче в статті). Він запровадив багто освітніх іновацій. Тому школу згодом так і  назвали “Славейкова”. У Музеї Старої Школи можна побачити старовинні підручники, відреставрований клас, колекцію годинників, спробувати писати на піску як у давні часи, дізнатись у яких умовах навчались діти в ту епоху. Тут можна замовити майстер-класи з різьблення по дереву.

трявна болгарія цікаві місця фото 17

Години роботи Музею Стара школа.

  • щодня, взимку, з 1 жовтня до 31 березня, з 9-00 до 17-00.
  • щодня, влітку, з 1 квітня до 30 вересня, з 9-00 до 18-00

Вартість квитків.

  • 5 лев / дитячий 2 лева.
  • Комбіновиний квиток на 3 музея Трявни коштує 12 лев / 5 лев дитячий. Діє протягом 3 днів.
  • Комбінований квиток на 6 музеїв Трявни коштує 22 лева / 10 лев. Діє протягом 3 днів від першого відвідування.

Будинок Райкова – Райковата къща.

Що таке знаменита трявненська архітектурна школа можна зрозуміти і побачити у цьому музеї. Будинок купця Ніколи Райкова є зразком стилю Трявненського Відродження. Зведений у 1846 році одним з кращих трявненських майстрів Дмитром Сергійовим. Всередині збереглись інтер’єри, меблі кінця XIX століття. Тут проходять майстер-класи на ткацькому верстаті, є виставка старовинного традиційного одягу. В цьому будинку народився Пенчо Райков – перший болгарський професор хімії.

болгарія трявна фото 11

Години роботи музею.

  • взимку, з 1 жовтня до 31 березня – за запитом.
  • влітку, з 1 квітня до 30 вересня, з 9-00 до 18-00

Вихідний – понеділок, вівторок.

Вартість квитків.

  • 5 лев / дитячий 2 лева.
  • Комбіновиний квиток на 3 музея Трявни коштує 12 лев / 5 лев дитячий. Діє протягом 3 днів.
  • Комбінований квиток на 6 музеїв Трявни коштує 22 лева / 10 лев. Діє протягом 3 днів від першого відвідування.

Старий міст Кивгиреният.

Старий міст Кивгиреният – один з символів Трявни. Він побудований у 1845 році. Спочатку був дерев’яним, але бурхливі річкові води часто його зносили. Новий міцний кам’яний міст звели у римському стилі. Арку мосту збудували занадто високою і зігнутою, щоб річка могла текти вільно. Через таку конструкцію міст стали називати “Горбатим”.

Цікаво, що на одній з плит мосту вирізьблений глечик. Кажуть, це нагадування гостям із Габрово – перед тим як заходити на базар у Трявну – вмитись. За іншою версією – тревненці мають вмитись перед поїздкою у Габрово. Чому таке ставлення до сусіднього міста?

Читайте в цій статті: Габрово – болгарська столиця гумору.

Вид з Старого мосту на Трявну.

трявна болгарія що подивитись фото 22

Стара торгова вулиця.

Вулиця названа на честь болгарського поета Петко Р. Славейкова – здавна славилась як торгова. Як і колись на ній розташовані численні крамниці, майстерні, механи, готелі. Тут багато людей і дуже колоритно.

трявна в болгарії фото 31

Будинок Даскалова – Музей різьби по дереву.

Будинок-музей Даскалова – той самий знаменитий Музей різьби по дереву і розпису, заради якого ми приїхали у Трявну. Він є одним з найгарніших музеїв Болгарії і входить у 100 національних туристичних пам’яток Болгарії. Музей розміщається у колишньому будинку заможної родини Даскалових, зведеному за традиціями Тревненської архітектурної школи. Атмосферний двоповерховий будинок з довгою дерев’яною терасою оточений високою стіною з бійницями. Такий собі “мій дім – моя фортеця”.

В експозиції музея представлено більше 5 тисяч експонатів багатьох різьблярських родин Трявни. У цьому будинку національний герой Болгарії – Василь Левський заснував місцевий революційний комітет, що боровся за визволення Болгарії від влади турків.

музей трявна болгарія фото 23

З балконів і вікон музею приємно милуватись старою частиною Трявни зі старовинними будинками на пагорбах.

музеї в трявні болгарія фото 30

Легенда Будинку Даскалова.

У 1808 році під час будівництва дому два відомих болгарських різьбляра Димитр Ошанеца і його підмастер’я Іван Бочуковеца  влаштували змагання. Кожен на стелі однієї з кімнат створив різьбляне сонце. Роботи тривали пів року. Коли майстри завершили  свої творіння, здивуванню “суддів” не було меж. Обидва різьблені сонечка були досконалі, вишукані, неймовірні. Тож вердикт був таким: «Майстерність Івана Бочуковця визнано, а майстер – уста Димитра…».

Кімната з різьбленим сонцем роботи одного відомого майстра.

Кімната з різьбленим сонцем роботи іншого легендарного майстра.

Сонце у болгар – це символ життя і свободи, що відроджується. Його можна побачити в оздобленні багатьох будинків і храмів Болгарії, навіть в інтер’єрі мечеті. Про кохання майстра з Трявни та доньки турецького бея, різьблене сонце і троянду розповідає легенда однієї старої мечеті у місті Белоградчик.

Читайте більше тут: Белоградчик: фортеця й неймовірні скелі. Болгарія.

Легенда Трявни.

Як давно з’явилось у Трявні різьблярське мистецтво – невідомо. Існує місцева легенда. Одного разу через місто проходив чернець Вікентій з афонського монастиря “Зограф”. В одному хлопчику він помітив здібності до малярства і взяв його з собою на навчання. Пройшли роки. У Трявну повернувся юнак з чернечим ім’ям Вітан. Він здивував усіх майстерністю різьби по дереву та іконопису. Відтоді пішов знаменитий рід Вітанових – найбільша родина різьблярів та малярів у Трявні. Своє мистецтво майстри передавали від батька до сина, з покоління в покоління. Відома також родина різьблярів Генчових.

Роботи відомих трявненських різьблярів представлені в музеї “Будинок Даскалова”: двері, меблі, предмети побуту, ікони, вівтарі,  церковне оздоблення, скульптури з дерева. Мистецтво різьби по дереву дійсно вражає!

трявна болгарія музеї фото 13

Кожна робота унікальна, витончена, неймовірно гарна! Недаремно трявненських майстрів запрошували оздоблювати храми й будинки заможних людей Болгарії та інших країн світу. Експозиція вишукана й атмосферна.

музеї трявни болгарія фото 10

музей трявна болгарія фото 26

Спочатку майстер малював ескіз на папері. Часто використовувались рослинні орнаменти: листя винограду, троянди, чорновбривці. Серед витончених гілочок і листя, можна побачити різних пташок чи тварин. Потім переносив малюнок на дерево. Найчастіше місцеві майстри використовували для різьби горіх, дуб, вільху, тополю, грушу. В лісах навколо Трявни багато деревини.

трявна музеї болгарія фото 27

У XIX століття, після звільнення Болгарії з-під влади Туреччини, почалось масове будівництво церков по всій країні. Це був зірковий час тревненських майстрів, яких запрошували в різні регіони країни.

Читайте також: Черепишський монастир. Болгарія.

На жаль, з розвитком промислових технологій, різьблярство занепало. Традиційне мистецтво різьби по дереву відроджують майстри-ентузіасти, а старовинні шедеври можна побачити у цьому надзвичайно цікавому музеї.

трявна болгарія музей фото 24

болгарія місто трявна фото 16

Години роботи Музею різьби по дереву.

  • щодня, взимку, з 1 жовтня до 31 березня, з 9-00 до 17-00.
  • щодня, влітку, з 1 квітня до 30 вересня, з 9-00 до 18-00

Вартість квитків.

  • 5 лев / дитячий 2 лева.
  • Комбіновиний квиток на 3 музея Трявни коштує 12 лев / 5 лев дитячий. Діє протягом 3 днів.
  • Комбінований квиток на 6 музеїв Трявни коштує 22 лева / 10 лев. Діє протягом 3 днів від першого відвідування.

Будинок Петра Славейкова – Славейковата Къща.

Будинок Петра Славейкова – відомого болгарського поета і вчителя місцевої світської школи, що все життя мешкав з родиною у Трявні. Разом з дружиною Іриною, вони виховали 4-х дітей. Кожен став впливовою особою у суспільно-політичному житті Болгарії. Син Іван був мером Софії та міністром освіти, Христо -міністром юстиції. Рачо – генералом болгарської армії, Пенчо – видатним болгарським поетом, номінованим на Нобелевську премію. В будинку зберігся інтер’єр XIX століття.

болгарія трявна фото 28

Години роботи музею:

  • взимку, з 1 жовтня до 31 березня, з 9-00 до 17-00.
  • влітку, з 1 квітня до 30 вересня, з 9-00 до 18-00.

Вихідний – понеділок, вівіторок.

Вартість квитків.

  • 5 лев / дитячий 2 лева.
  • Комбіновиний квиток на 3 музея Трявни коштує 12 лев / 5 лев дитячий. Діє протягом 3 днів.
  • Комбінований квиток на 6 музеїв Трявни коштує 22 лева / 10 лев. Діє протягом 3 днів від першого відвідування.

Музей африканського і азіатського мистецтва.

Неочікувано було побачити у Трявні такий екзотичний музей. До речі, єдиний на Балканах. Тут зібрані твори народного мистецтва з Індії, Непалу, Тибету, різних країн Африки. Цю унікальну приватну колекцію подарував місту болгарьский скульптор Златко Паунов.

Години роботи музею:

  • взимку, з 1 жовтня до 31 березня, з 9-00 до 17-00.
  • влітку, з 1 квітня до 30 вересня, з 9-00 до 18-00.

Вихідний: понеділок, вівторок.

Вартість квитків.

  • 5 лев / дитячий 2 лева.
  • Комбіновиний квиток на 3 музея Трявни коштує 12 лев / 5 лев дитячий. Діє протягом 3 днів.
  • Комбінований квиток на 6 музеїв Трявни коштує 22 лева / 10 лев. Діє протягом 3 днів від першого відвідування.

Трявна. Маршрут прогулянки на мапі.

Ми не встигли відвідати ще кілька цікавих музеїв Трявни, прогулятись довше по мощеним вуличкам старого центру міста. Ви плануєте в Трявні бути довше, ніж кілька годин? Тоді тут варто відвідати також: Музей Трявненської іконописної школи, кілька художніх галерей сучасного мистецтва.

Актуальну інформацію про події в Трявні та безкоштовну мапу міста можна отримати в Туристично-інформаціонному центрі за адресою: вул. Ангела Канчева 33. Працює з 9-00 до 17-00, крім неділі. Перерва з 12-30 до 13-30.

Піший маршрут прогулянки по цікавим місцям, пам’яткам, музеям і колоритним вуличкам Трявни. Наш маршрут починається від парковки, поруч з Будівлею Муніципалітету Трявни. Практично, це дві основні вулиці: вул. Проф. Печно Райков, переход через старовинний міст, далі – вул. Петко Р. Славейков.

Де поїсти у Трявні, а де НЕ їсти.

“Тревненски ястия”. Що скуштувати у Трявні. У Трявні є свої традиційні автентичні страви – “Тревненски ястия”, притаманні саме цьому регіону. Це “печената тиква с лук” – запечений гарбуз з циблею, “трявненска содова питка” і “содената питка със сирене” – дуже смачний місцевий хліб, з сиром подається теплим, “содені питчици” – булочки, “тревненската гъбена чорба” – суп з кількох видів грибів, “гювечета по тревненски” – м’ясна запіканка, “тревненски зелник” – овочі в тісті, “вегетарианската мусака по Тревненски”, “тревненска салата от чушки” – салат з перцем, “тревненският сач” – м’ясо з овочами приготовлене у спеціальній глиняній пательні “сач”, “патладжанът по Тревненски” – баклажани, “тревненската чорбаджийска запеканка”.

Ресторани Трявни з найвищими оцінками:

  • механа „Старата къща“– вул. „Ангел Кънчев“ 62, орієнтир – Міст Майстрів, навпроти дерев’яного Будинку-музею Ангела Канчева.
  • Бирария Трявна  (Пивоварня Трявна) – вул. „Проф. Пенчо Райков“ 5. Орієнтир – позаду Музея “Стара школа” на набережній.
  • Кав’ярня «Възрожденско кафене» – вул. Петко Р. Славейков 29 – навпроти Музею різьблярського мистецтва у Будинку Даскалова.
  • Ресторант Чукара -вул. Черновръх 9 – сучасний ресторан на горі, з чудовим краєвидом на Трявну, поруч з винарнею Чукара та Вино&SPA готелем Чукара.

Також ми напишемо з особистого досвіду, де НЕ їсти в Трявні. Ми приїхали в Трявну в обідню пору. Зголодніли, розпочався дощ, тож зайшли у найближчий до нас ресторан “Тревненски кит“, що знахоться на центральній площі міста, навпроти Годинникової вежі. Зовні він виглядав колоритно і всередині автентично. З мінусів – зверхнє ставлення офіціантки, повільне облуговування, дуже брудні вбиральні. З їжі найсмачнішим був ще тепленький трявненський хліб – “питка”.

трявна болгарія пам'ятки фото 20

Завершили свою прогулянку по Трявни затишними посиденьками за кавою біля Годинникової вежі на центральній площі міста. В пекарні-кафе “Шекерджийница” – “Кафене Паралиите” подають каву на піску та “глєзєнки от бабино времє” – солодощі за давніми рецептами. Особливо нам сподобалось печіво “Ореховки”, краєвид і приємне облуговування.

трявна болгарія фото 5

Як дістатись до Трявни.

Трявна трохи віддалена від центральних доріг. Найзручніше сюди доїхати на машині, також можна дістатись потягом з різних міст Болгарії та автобусом з Габрово. У Трявні є залізничний вокзал та автостанція.

До Трявни ми їхали на машині спочатку короткою дорогою від міста Дряново. Вона дуже поганої якості, до того ж в’їзд у місто з боку Дряново проходив через промзону, точніше руїни промзони з бомжами і т.п. Тому склалось не дуже привабливе перше враження від міста. Тож… Оптимальний маршрут – іхати до Трявни через Габрово.

Від  Трявни до Габрово ми повертались мальовничою гірською дорогою . Ось такою – дивіться відео:

Ми подорожували по Болгарії на машині, яку взяли на прокат в аеропорту Софії. Дізнайтесь більше про нюанси оренди машини в Болгарії в цій статті:

===Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.

Орієнтовні координати платної парковки в центрі Трявни: 42.86733232152948, 25.491836081808263, поруч з будівлею Муніципалітета. Коштує 2 лева за годину.

Місто Трявна на мапі Болгарії.

Трявна розташувалось в Центральній Болгарії, за 20 км від Габрово, за 40 км від Велико Тирново, за 230 км до Софії, за 260 км до Варни, за 200 км до Бургасу.

Дивіться на карті:

Де зупинитись в Трявні.

В Трявни хороший вибір гостьових будинків і готелів. Цікаво зупинитись в старовинних будинках, щоб відчути атмосферу міста. Також у Трявні є сучасні готельні комплекси.

трявна болгарія фото 43

Готелі Трявни з найвищим рейтингом:

  • Complex Vazrozhdentsi – на центральній торговій вулиці Петко Славейков, навпроти Музею різьблярства. Місць для паркування при готелі немає, але можна знайти громадську парковку на сусідній вулиці.
  • Готель Art – M Gallery –знаходиться навпроти Годинникової вежі в центрі Трявни. Парковка громадська безкоштовна.
  • Гостьовий будинок Часовника – знаходиться навпроти Годинникової вежі. Парковка безкоштовна.
  • Wine & SPA Hotel Chukara – знаходиться на високому пагорбі, на околиці міста. Звідси чудовий краєвид на Трявну.
  • Petrov Apartment – апартаменти з двома спальнями на торговій вулиці Петко Славейков, поруч зі спортивним комплексом і стадіоном, в 1 км від центру. Парковка безкоштовна.
  • Guest House Dar – гостьовий будинок з садом, в кількох хвилинах ходьби від Годинникової вежі в центрі Трявни. Парковка безкоштовна.
  • Hotel Compliment – на центральній торговій вулиці Петко Славейков, навпроти Музею різьблярства. Місць для паркування при готелі немає, але можна знайти громадську парковку на сусідній вулиці.

Більше акцій і пропозицій гостьових будинків і готелів Трявни дивіться у формі нижче:

Booking.com

Трявна – маленьке місто в горах, серед лісів. Тут приємно пройтись мощеними вуличками старого кварталу, скуштувати місцеву тревненську кухню, познайомитись з давніми народними ремеслами. Обов’язково рекомендуємо відвідати Музей різьблярства, що входить в ТОП-10 найгарніших музеїв Болгарії. Це одне з найяскравіших вражень під час подорожі по Болгарії. Саме тут ти розумієш, що потрапив у автентичне місто майстрів. Трявна – легендарне місто різьблених сонечок, болгарського символа життя, свободи й відродження!

Бажаємо яскравих подорожей!

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Добрий день! Ми з України! Ми — Олена та Євгеній Пузатки. Дуже любимо подорожувати всією родиною. Робимо це самостійно і з задоволенням. Раді вітати Вас на нашому Блозі про Сімейні подорожі. Тут ми ділимось авторськими путівниками, маршрутами, практичними порадами, яскравими враженнями! Мандруйте разом з нами)))

Тут можна підтримати наш проект

Підтримати проект

 
туристическая страховка
страховка зеленая карта