UPD. У 2022 році обмеження щодо в’їзду в країни через пандемію скасовані. Ця стаття – тепер більше нагадування про реалії подорожей 2019-2021 років. Що варто знати при плануванні подорожей під час пандемії? Які країни відкриті для туристів? Де знайти необхідну інформацію? На що звернути увагу при купівлі авіаквитків, бронюванні готелів, оренді авто? Що варто взяти з собою в дорогу? Які зміни в сервісі авіакомпаній? Про 10 особливостей подорожей в умовах пандемії і про наш досвід мандрів розповімо в цій статті.
Рік тому, почувши про виникнення в далекому Китаї нового вірусу COVID-19, ніхто не міг передбачити пандемію по всьому світу, закриття кордонів, комендантські години, карантин, онлайн-навчання, закриття закладів харчування і музеїв. Реаліями для всіх мандрівників стали скасовані рейси, втрачені кошти.
Трохи нашої історії. Через пандемію були відмінені наші рейси до Риги, Барселони, Афін. Квитки на них придбали за 10 місяців до мандрівки. Зазвичай ми купували авіаквитки майже за рік до подорожі. Так можна було суттєво заощадити. Наприклад, в Стамбул, Женеву літали лише за 600 грн в один бік. В умовах пандемії довгострокове планування подорожей практично неможливе. Тепер в організації самостійних подорожей актуальна спонтанність і навіть певна доля авантюризму (у хорошему значенні цього слова)).
А моооречка хотілось… У вересні 2020 року ми самостійно полетіли на відпочинок в Туреччину – країну зеленої зони з відкритими для туриста кордонами і без вимог наявності ПЛР-тесту. Недороги квитки по акції купували за 2 тижні до виліту. У спонтанності в мандрах є свій шарм. До неї варто додати знання про особливості подорожей в умовах пандемії. Тоді ваша поїздка буде успішною! Ділимось цими знаннями, конкретними порадами і нашим досвідом.
Наш авторський путівник по Фетхіє читайте тут: Туреччина самостійно. Чудовий відпочинок у Фетхіє.
10 особливостей подорожей в умовах пандемії.
1.Вибір країни для мандрівки.
Через пандемію більшість країн світу закрили свої кордони для іноземців. Є кілька, що дозволили в’їзд туристам. В кожної – свої умови перетину кордону, які можуть несподівано змінюватись. Тож перед тим, як планувати подорож варто дізнатись офіційну інформацію.
Як і де швидко дізнатись умови в’їзду в різні країни.
Оперативні данні щодо в’їзду, транзиту, особливостей та обмежень під час карантину в різних країнах світу зручно подивитись на сайті: tripadvisor.mfa.gov.ua Це сервіс Консульської служби України – “Поради Подорожуючим”. Тут розміщена інтерактивна мапа світу. По ній швидше знайти інформацію. Щоб дізнатись умови, наведіть мишкою на потрібну країну на карті. В нашому прикладі це буде Угорщина.
Тиснете на назву Угорщина. Після цього відкриваєте потрібну вам вкладку. В’їзд або транзит країною. (транзит актуальний, якщо ви плануєте через Угорщину проїхати в інші країни, це можна зробити тільки по транзитному коридору в обмежений термін). Також варто прочитати вкладку “Особливості по країні”. В ній вказані обмеження і правила, що діють під час пандемії. У розділі “Контакти” ви знайдете адресу, телефон, email, сайт Посольства України в Угорщині.
Як приклад, на скріншоті відкрита вкладка “Режим тимчасового в’їзду”. Тут зібрана необхідна інформація по умовам і процедурі в’їзду в Угорщину.
Так само на інтерактивній мапі можна подивитись умови і обмеження для інших країн. Додатково дізнатись про обмеження можна також на сайті Посольства певної країни в Україні, на сторінках консульства у Фейсбук.
!!! Якщо ви вибрали країну для подорожі, варто постійно моніторити ситуацію. Адже вона може змінитись навіть в день вашого від’їзду.
Так було, наприклад, з умовами в’їзду у Хорватію чи Болгарію влітку 2020 р. ПЛР- тести то відміняли, то знову висували обов’язковою умовою для в’їзду. До того ж у кожній країні з вимогою наявності негативного ПЛР-тесту були свої терміни його дії від моменту тестування. (48, 72 або 96 годин). В деяких країнах обов’язковим є також 14-деннний карантин або повторний ПЛР-тест за ваш кошт.
Поки писали статтю, змінились карантинні обмеження в Туреччині. Зокрема, з 20 листопада до кінця 2020 року на вихідні вводиться комендантська година. Не можна виходити з дому без поважної причини з 20-00 до 10-00. Особам молодше 20 років і старше 65 років бути на вулиці можна тільки з 10-00 до 16-00 (це про особливість планування сімейних подорожей з дітьми). Маски є обов’язковими всюди. Куріння на вулицях і громадських місцях заборонене. Ресторани працюватимуть тільки “на виніс”. Тож на разі, у Туреччину летіти краще у будні. Але це не остаточно)).
Де дізнатись умови повернення в Україну.
Під час пандемії COVID-19 потрібно знати не тільки вимоги до в’їзду в обрану країну, а й умови повернення.
З 23 червня 2021 року громадяни України та власники посвідки на постійне проживання звільнені від вимоги наявності або проходження тестування та / або самоізоляції з встановленням додатку Вдома при поверненні в Україну з будь-якої країни світу, крім Індії, Великобританії, Росії чи Португалії (з 2 липня 2021).
А раніше було так: За новим указом Кабміна з 22 березня при поверненні в Україну з будь-якої країни (незалежно від червоної і зеленої зони) потрібно мати негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше ніж за 48 годин до перетину українського кордону. Тобто тест потрібно здати в іншій країні перед поверненням в Україну. Якщо такий тест не зроблений, то громадянин України по поверненню має встановити додаток “Вдома” і піти на 14-денну самоізоляцію. Припинення обсервації можливе при отриманні негативного результату ПЛР-тесту, який зроблений вже в Україні.
Перелік країн червоної і зеленої зон можна подивитись на сайті МОЗ України. https://moz.gov.ua. В розділі “Пресцентр” – “Новини”. Ця інформація оновлюється і змінюється майже кожен тиждень.
Про повернення в Україну більш детально: якщо у вас немає ПЛР-тесту, зробленого за кордоном, при поверненні потрібно встановити на телефон додаток “Дій вдома“і зареєструватись у ньому. Далі на вибір: залишитись на 14-денному карантині у місці проживання, або пройти 14-денну обсервацію у спеціальних закладах, або ж достроково здати ПЛР-тести в акредитованій лабораторії. Алгоритм дострокового припинення самоізоляції при негативному ПЛР-тесті і перелік лабораторій прописаний на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Цього року ми полетіли до Туреччини. У вересні 2020 року це була стабільно “зелена” країна з відкритим для туристів кордонами, без вимоги ПЛР-тестів і обов’язкового карантину при в’їзді. В особливостях в’їзду до Туреччини зазначалось, що має бути обов’язкова туристична медична страховка з покриттям лікування COVID-19. В літаку ми ще заповнили анкету здоров’я, яку здали під час проходження паспортного контролю.
2. Особливості придбання авіаквитків.
Скасування або переніс авіарейсів – в умовах пандемії це звичне явище. У нас були скасовані два рейси компанії МАУ і один Wizzair. За перший рейс МАУ в Барселону кошти повернулись на особистий рахунок МАУ, в якості промокоду. Коли було повернення за другий рейс в Афіни, з’явилась можливість отримати повну суму на банківську картку, з якої оплачувались квитки. Тож всі авіакомпанії кошти повернули.
На разі, авіакомпанії час від часу оголошують акції з дуже привабливими цінами. Перед тим, як купувати авіаквиток за вигідною ціною дізнайтесь, чи маєте ви право в’їзду в цю країну, які діють в ній карантинні обмеження. Інакше може бути так, що ви купили квиток на рейс, але через пандемію ви не можете в’їхати в країну. У такому разі літак полетить без вас, а кошти за квиток вам не повернуть.
Варто одразу купувати авіаквитки на рейс туди і назад, в одній авіакомпанії. У випадку скасування одного з рейсів, ви маєте право безкоштовно його перенести або відмінити з поверненням коштів одразу за обидва напрямки (туда і назад).
До відміни рейсів і зміни часу вильоту варто бути морально і фінансово готовим. Наш прямий рейс Київ-Даламан-Київ авіакомпанії Turkish Airlines було скасовано за 3 дні до вильоту. Зателефонували у підтримку. Нам безкоштовно зробили заміну – переліт Київ-Даламан з пересадкою у Стамбулі. Але це ще не все…За 3 дні до повернення в Україну авіакомпанія знову повідомила про скасування рейсу. Знову зв’язались з підтримкою і безкоштовно перенесли рейс. В результаті ми відпочивали на морі на добу більше.)))
Якщо ви плануєте подорож з пересадками і при цьому купуєте квитки в різних авіакомпаніях, то при скасуванні хоча б одного рейсу, може змінитись/відмінитись план всієї мандрівки. І при цьому є ризик, що інший рейс у сегменті подорожі може полетіти без вас, а значить кошти вам не повернуть.
Більшість авіакомпаній тепер оголошують акції з гнучкими тарифами, за якими можна скасувати або перенести рейс. Також є можливість докупити за символічні 1-2 євро послугу безкоштовной зміни/відміни купленого рейсу.
Авіаквитки краще бронювати безпосередньо на сайтах авіакомпаній, а не на сайтах-посередниках. Так простіше перенести виліт або отримати повернення коштів за скасований рейс.
Ми користуємось сервісом Skyscanner.com.ua для пошуку недорогих авіаквитків. Так ми знайшли акцію від Туркіш на прямий рейс Київ-Даламан всього за 134 євро в обидва боки. Перевага в тому, що квитки бронюються на сайті авіакомпанії, а значить вам нараховуються всі бонуси/милі. Щоб знайти вигідний переліт, просто заповніть форму пошуку на сервісі. Якщо у вас немає точних дат подорожі, то в розділі “Дати” оберіть опцію “Весь місяць” та “Найдешевший місяць“. Так ви зможете побачити і порівняти економні пропозиції, підібрати максимально бюджетний рейс в обидва боки.
3. Особливості бронювання готелів.
Сьогодні багато готелів, щоб привабити туристів, оголошують акції зі знижками на проживання. Бронюйте тільки варіанти без передплати і з безкоштовною відміною бронювання в день заїзду або хоча б за день до прибуття. Щоб у разі відміни рейсу, зміни умов в’їзду до країни подорожі, ви не втратили кошти.
Читайте:Як забронювати готель через інтернет. Покрокова інструкція. Вибираємо кращий готель.
Зверніть увагу в описі житла – чи використовують тут додаткові міри по забезпеченню здоров’я та безпеки: антисептики, дезінфекцію, їжа в номер, дистанціювання, оплата карткою. Знайти таку інформацію можна в описі готелю.
Наприклад: В описі нашого улюбленого готелю у центрі Львову – Danylo Inn.
Або: в описі Darussaade Istanbul Hotel . Це колоритний готель у центрі Стамбулу, що розміщений у традиційному дерев’яному будинку османського періоду.
Читайте також: Де зупинитись в центрі Стамбулу. 15 кращих готелів.
Як варіант, обрати окремі апартаменти з кухнею, щоб купувати продукти в супермаркеті й готувати самостійно. Так можна зменшити кількість контактів з людьми.
До речі, ми бронюємо готелі та апартаменти для сімейних подорожей на цьому сайті. Це зручно і просто. Знайти та забронювати готель Ви можете через цю форму. Просто внесіть необхідні дані:
4. Оренда авто. Трансфер.
Зазвичай, нам подобається їздити у громадському транспорті. Так ти “занурюєшся” у атмосферу країни, бачиш місцевих людей, чим вони живуть, як спілкуються. Але через COVID-19 хочеться по-максимуму уникнути тисняви й контактів. Можна взяти на прокат машину, скористатись індивідуальним трансфером або найбюджетнішим варіантом – шатл-басом з аеропорту.
Оренда машини.
Для відпочинку в Туреччині ми взяли на прокат машину в аеропорту Даламан. Орендуйте автомобілі з можливістю безкоштовного скасування бронювання хоча б за 48 годин до приїзду. Таку можливість надає, наприклад, популярний сайт прокату авто Rentalcars . Цей міжнародний сервіс порівнює вартість і умови оренди автомобілей в різних прокатних конторах. На ньому є дійсні відгуки клієнтів. Зверніть увагу також на відгуки про чистоту і дезинфекцію машини. Щоб знайти оптимальний варіант, просто заповніть форму пошуку:
Індивідуальний трансфер з аеропорту.
Індивідуальний трансфер з аеропорту просто забронювати на цьому сайті Airporttransfer. Водій зустріне вас з іменною табличкою при виході з аеропорту.
5. Що варто взяти з собою в дорогу.
До звичного списку у подорож додаються набори масок і більше антисептиків, ніж зазвичай. Ми купували маски оптом з розрахунку використання по 1 в день.
Читайте також: Як зібратися з дітьми у подорож і нічого не забути. Три секрети зборів валіз без нервів.
Туристична (медична) страховка тепер має покривати ризики лікування COVID-19. Як обрати страховку для подорожі, де її придбати онлайн за 5 хвилин ми писали у цій статті:
Читайте: Туристична страховка онлайн. Що потрібно знати.
Ми користуємось сервісом Hotline.finance. На ньому можна порівняти вартість і умови страхування в різних компаніях та обрати оптимальний для вас варіант.
6. Зміни в аеропорту.
Змінились умови надання послуг в аеропорту. Тепер краще приїжджати за 3 години до вильоту, а не за 2 години як було раніше. Особливо це стосується крупних аеропортів. Чому:
- У будівлю аеропорту пускають тільки пасажирів, по квитку. Зустрічати і проводжати рідних/друзів тепер можна лише надворі, біля входів/виходів з аеропорту.
- Всі мають бути у масках, що прикривають рот та ніс.
- При вході в аеропорт можуть створюватись черги. У кожного перевіряють квиток і міряють температуру. Хоч черга рухається швидко, але час вона може забрати.
- Раніше при перельоті тільки з ручною поклажею можна було не підходити до стійки реєстрації, а одразу йти на контроль безпеки. В нових умовах ручна поклажа безкоштовно перевозиться у вантажному відділені літака. З собою у салон можна взяти лише маленьку сумочку до 4 кг. Тож доведеться витратити час на те, щоб здати валізу на стійці реєстрації.
- В аеропорту всюди встановлені санітайзери і знаки про дотримання дистанції на підлозі та стільцях у залах очікування. Людей значно менше, ніж було до пандемії. Частина магазинів Duty Free закрита.
7. Зміни в сервісі авіакомпаній.
У кожної авіакомпанії свої умови сервісу. Розповімо про наш досвід перельотів під час пандемії. Наша родина восени двічі літала в Туреччину. Перший раз – на відпочинок у Фетхіє, авіакомпанією Turkish Airlines, рейс Київ-Даламан з пересадкою у Стамбулі. Другий раз – наші діти летіли рейсом Київ-Стамбул авіакомпанії МАУ.
- Переліт з Turkish Airlines.
1) За тарифами економ-класу ми могли безкоштовно взяти з собою валізи 20 кг (зареєстрований багаж) і 8 кг (ручна поклажа). Їх здали на стійці реєстрації. В салон дозволено взяти маленьку сумку до 4 кг.
2) В салон літака запускали частинами. Спочатку “хвіст” літака, потім середина і т.д. На гейті кожному міряли температуру.
3) При вході на літак кожний пасажир отримав набір – одноразова маска і 2 дезінфікуючі серветки.
4) Дистанціювання в салоні немає, всі місця були зайняті. Постійно всі в масках. Стюардеси робили зауваження кожному, хто приспускав маску на підборіддя та рот. Персонал авіакомпанії був в масках і рукавичках.
5) Гарячого харчування на борту літака в умовах пандемії немає. Холодний перекус подається в індивідуальних паперових пакетах.
У “перекус” входить маленький сендвіч, тістечко, 0.2 л соку, 0.5 л пляшка води.
Про загальний сервіс Туркішів можна сказати лише одне – все супер!
- Переліт з МАУ.
1)Діти летіли тільки з ручною поклажею до 7 кг. Валізу безкоштовно здали на стійці реєстрації у вантажне відділення. З собою до салону можна було взяти маленьку сумку до 4 кг.
2) При вході у літак всім міряли температуру..
3)На сидінні кожного пасажира “чекала” 0,5 л пляшка води.
4) Майже всі місця в літаку були зайняті.
5)Всі стюардеси були вдягнені у одноразові медичні костюми, маски, захисні окуляри. Від цього почуваєшся некомфортно, ніби летиш в лікарняній палаті.
8. Особливості перебування в країні.
Перед поїздкою дізнайтесь про карантинні обмеження, що діють в країні призначення. Дотримуйтесь їх під час подорожі. Так ви убезпечите себе і уникнете можливих штрафів.
Читайте також: Безпека у подорожах. 10 порад для мандрівників.
В Туреччині на курортному півдні менше дотримувались “маскового режиму”. Всі надягали маски в крамницях, супермаркетах, музеях, на ринках, при вході на пляж. Але на вулицях і пляжах, коли немає натовпу, ходили без них. В Стамбулі всі ходять в масках, навіть на вулицях. Наш автобус при виїзді з аеропорту зупинили поліцейські, перевіряли чи всі пасажири у масках.
В деяких країнах діють обмеження між регіонами або особливі умови для переміщення всередині країни. Наприклад, в Туреччині для мандрівки по країні автобусами чи літаком ( крім рейсів з пересадками однієї авіакомпанії формату Україна-Туреччина-Туреччина) потрібно отримати спеціальний HES код-дозвіл. Це можливо тільки з турецького номеру, тобто треба придбати місцеву сім-карту.
З турецького номеру потрібно відправити смс на номер 2023 з таким текстом: HES UKR NN000000 1975 SURNAME. (NN000000 – це серія і номер вашого закордонного паспорта, 1975 – ваш рік народження, SURNAME – прізвище латинськими літерами як в закордонному паспорті). Зазвичай, смс з кодом приходить за кілька хвилин. Його потрібно буде показувати в касі при купівлі квитків на внутрішні автобусні чи авіарейси. На вокзалах, в аеропорту місцеві “підприємці” пропонують за невелику плату послугу отримання HES коду. Це може бути дешевше, ніж купувати сім-карту.
ОНОВЛЕНО! З 1 червня 2022 року HES-код у Туреччині відмінили. Тепер для в’їзду в країну НЕ потрібно його отримувати.
Варто бути готовим до того, що ресторани можуть бути закриті або працювати тільки “на виніс”. Тут стане у пригоді бронювання апартаментів з кухнею.
Не всі музеї, розваги відчинені для відвідувачів під час пандемії. При плануванні маршруту, перед поїздкою, можна зайти на сайти потрібних вам музеїв, щоб подивитись актуальний графік роботи.
Дивно бачити малолюдні вулички популярних туристичних міст, порожні музеї, багато вільних місць на пляжах у високий сезон. Але в цьому є велика перевага! Прогулянка без натовпів туристів – суцільне задоволення. Це можливість зануритись в атмосферу міста, роздивитись його красу. Ось так незвично порожньо виглядав Стамбул у жовтні 2020 року. На світлинах – популярні місця: Палац Топкапи, вулиця Істікляль, Гранд-Базар, вуличка з ресторанами у туристичному районі Султанахмет.
9. Онлайн-екскурсії – новий формат подорожей.
В нових умовах стали популярними онлайн-екскурсії. Це можливість відкрити світ, перебуваючи вдома. Екскурсії онлайн та віртуальні тури на разі пропонують багато музеїв.
10. Відкривайте Україну – особливо цікавий напрямок).
Через закриті кордони, все більше мандрівників подорожують Україною. Переважно це поїздки автівками, велосипедами на природу, в мальовничі парки, до загублених палаців, в ліси та гори, в невеликі міста та села. В нашій країні є багато цікавих атмосферних місць. Особливості таких подорожей – бажання уникнути скупчення людей, що завжди буває у великих містах. Ми любимо відкривати для себе Україну. Про цікаві місця країни читайте в цьому розділі блогу:
Приїжджають гості і в наш рідний Богуслав, що в Київський області. Запрошуємо! З радістю покажемо вам місто й околиці. Що цікавого подивитись на Богуславщині – читайте тут:
=Богуслав. Індивідуальні екскурсії “Туристичне намисто Богуславщини”. Пам’ятки, легенди, місця сили.
Цього року став популярним зелений, сільський туризм. В колоритній хатині з садочком так затишно. Тут немає метушні і натовпів міста, стресу від потоку новин. Лише свіже повітря, натуральні продукти, мальовнича природа. На Богуславщині теж є чудові зелені садиби, що радо приймають туристів:
Читайте більше: Де зупинитись в Богуславі. Готелі і садиби Богуславщини
Пандемія COVID-19 внесла жорсткі корективи у життя людей по всьому світу. Змінились і можливості мандрів. Ми написали про 10 особливостей подорожей в умовах пандемії. Розповіли про наш досвід. Мандрівка, далека або близька – десь поруч з вашим містом, це як свіжий ковток повітря. Це можливість “переключитись”, відволіктись від стрессів, відпочити, зробити нові відкриття, подарувати собі емоції.
Наша рубрика #Мандротерапія продовжується. Запрошуємо поділистись на сторінках блога своїми подорожами і враженнями. Так ми підтримаємо один одного у період пандемії.
***А який ваш досвід мандрів у 2020 році? Напишіть, будь ласка, в коментарях.
Сподіваємось, що скоро пройде пандемія, знову відкриються можливості для мандрів і ця стаття стане НЕактуальною. ))) Бережіть себе і родини! Міцного вам здоров’я! Яскравих подорожей!
Читайте також:
=Новий аеропорт Стамбула. Як дістатись у центр міста.
=На машині в Угорщину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, кордон.
=На машині до Болгарії. Вибираємо оптимальний маршрут Україна – Болгарія
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.