Новий аеропорт Стамбула (IST) – грандіозна споруда, що претендує на звання найбільшого аеропорту світу. Назва турецькою – “İstanbul Havalimanı”. Аеропорт відкрився у квітні 2019 року. Він замінив аеропорт Ататюрка, який став затісний для пасажиропотоку, що збільшується з кожним роком. В цій статті розповімо: Як зорієнтуватись у новому аеропорту Стамбула. Як дістатись у центр Стамбулу. Скільки коштує поїздка.
Аеропорт “İstanbul Havalimanı” є транзитним пунктом між Європою, Середньою Азією, Америкою, Близьким Сходом, Індією, а це майже 120 країн і 60 столиць світу. Обслуговує більше 60 авіакомпаній, 250 міжнародних і 50 внутрішніх напрямків. Новий аеропорт став хабом для таких турецьких авіакомпаній: Turkish Aitlines, Onur Air, AtlasGlobal. На разі працює 4 злітних смуги і ще будуються дві. Планується обслуговувати більше 150 мільйонів пасажирів на рік.
Пролітаємо над новим аеропортом:
Новий аеропорт знаходиться на європейській частині, в кількох кілометрах від узбережжя Чорного моря, між селами Tayakadın та Akpinar. Від аеропорту до історичного центру Стамбула – 40 км. На мапі:
Авіаквитки до Стамбулу.
З 15 березня 2021 року Туреччина запровадила нові правила в`їзду в країну.
Читайте: Нові умови в`їзду до Туреччини.
У Стамбул летіли рейсом авіакомпанії МАУ. Квитки купували за рік до подорожі за ціною 600 грн в один бік. Це був лоукост-тариф МАУ за 10 місяців до подорожі. У вартість включена ручна поклажа розміром 55*40*20 та вагою до 7 кг. З червня 2019 року компанія відмінила дешевий тариф за 10, 8, 6 місяців і запровадила нові акції раннього бронювання. Придбати авіаквитки можна на сайті авіакомпанії МАУ.
З різних міст України до Стамбулу літають також інші авіакомпанії, напркилад SkyUp У наступну нашу подорож ми летіли Turkish Airlines. Ми прямували у Даламан з пересадкою у Стамбулі. “Спіймали” вигідну пропозицію – акцію з недорогими квитками. Приємно вражені високим рівнем сервісу.
Недорогі квитки і вигідні акційні пропозиції авіакомпаній можна знайти на сайті Skyscanner.com.ua. Ми давно користуємось цим сервісом. Він швидко порівнює пропозиції багатьох авіакомпаній і вибирає найвигідніші варіанти. При цьому Ви бронюєте авіаквитки безпосередньо на сайті авіакомпанії, отримуючи всі належні бонуси.
Авіаквиток в потрібному Вам напрямку знайти просто. Внесіть дані в форму пошуку сайту і вибирайте кращий для себе переліт. Якщо у вас немає точних дат подорожі, то в розділі “Дати” оберіть опцію “Весь місяць” та “Найдешевший місяць“. Так ви зможете побачити і порівняти економні пропозиції, підібрати максимально бюджетний рейс в обидва боки.
Новий аеропорт Стамбула.
Зона прильоту. З перших кроків після виходу з літака ми були здивовані побаченим. Багато простору, космічна архітектура, чистота і комфорт. Аеропорт дуже великий, довгі відстані можна подолати на горизонтальних ескалаторах.
У зоні прибуття швидко пройшли паспортний контроль. Масштаби будівлі вражають. У порівнянні з аеропортом Ататюрка, де всі мусили рухатися у тісному натовпі, стояти у довгих чергах на контролях, у новому аеропорті Стамбула при такій же кількості пасажирів почуваєшся комфортно. Величезні зали отримання багажу облаштовані місцями відпочинку, живими квітами, кафе, Duty free.
У наступній залі зони прильоту є пункти обміну валют, кафе, стійки туристичних фірм, офіси оренди авто. Зорієнтуватись в аеропорту просто. Тут є інформаційна стійка, інтерактивні монітори і вказівники.
Зона вильоту. І знову ми вражені масштабами нового аеропорту Стамбулу. Будівля має кілька входів. На нижньому поверсі – сад, місця відпочинку.
Біля входів – зупинки автобусів і таксі, що прибувають, також місце короткої зупинки машин для висадки пасажирів. Для довшої парковки є багатоповерховий платний паркінг.
Контроль безпеки при вході у будівлю аеропорту.
Стійки реєстрації. Ліворуч – автомати онлайн реєстрації на рейси авіакомпаній.
Інформаційне табло. А зал просто фантастика!
В зоні вильоту – величезний Duty Free. Ціни на все значно дорожчі, ніж у місті.
Вихід до “гейтів”. Їх в аеропорту більше 70. Відстані великі, тож до свого виходу доведеться добряче пройтись. Дорогу полегшує горизонтальний ескалатор. Можна винайняти міні-кари, що розвозять пасажирів по аеропорту.
Новий аеропорт Стамбулу здивував розміром, оригінальною архитектурою, комфортом, сервісом. Завдяки великим масштабам, немає натовпу й великих черг. Посадка і висадка пасажирів відбувалась через коридор-“рукав”, без тісних автобусів, що дуже зручно і швидко.
З мінусів – Wi-Fi потребує реєстраціі, не завжди нам вдавалось підключитись з першого разу.Через довгі відстані варто закладати трохи більше часу і приїжджати в аеропорт хоча б за 2,5 години до вильоту. (У старий аеропорт Ататюрка ми теж раніше прибували, тому що були великі черги і теж чималі відстані до “гейтів”).
Як дістатись з аеропорту Стамбула в центр міста.
В Стамбул з нового аеропорту можна доїхати на автобусах. Згодом планується запуск лінії метро М 11. На відміну від багатьох аеропортів, з яких у центр курсують лише кілька ліній до залізничного вокзалу чи певної станції метро, у Стамбулі діє (на момент написання статті) 18 маршрутів автобусів компаній Havaist і IETT, що цілодобово доставляють пасажирів у різні частини міста. Дуже зручно для туристів. Автобуси відправляються кожні 20-30 хвилин. На автобусах компанії Istanbul Travel можна дістатись у різні міста Туреччини.
У зоні вильоту є вказівник на зупинку автобусів і таксі. Вона знаходиться на нижньому поверсі аеропорту. Спуститись можна по сходам або на ліфті .
Номер перону потрібного Вам маршруту можна побачити на табло при виході з зони прибуття. Він збігається з номером автобуса Havaist.
Перони позначені великими білими цифрами на помаранчевому тлі. Наприклад, перон №12. З нього відходить автобус HVIST-12.
Біля кожного перону – табло та стенд з інформацією про маршрут, зупинки й вартість проїзду. Наприклад, маршрут автобуса HVIST 13 – İstanbul Havalimanı – Bakırköy. Вартість проїзду 24 ліри. (вибачте за розмиту світлину, поспішали).
Автобус. Маршрути компанії HAVAİST:
Для туристів, що прямують в історичний центр Стамбулу актуальними будуть маршрути автобусів: в європейську частину -HVİST-20 до району Султанахмет (тимчасово відмінено, в зв’язку з пандемією COVID-19), HVİST-14, HVİST-15, а в азіатську частину до Кадікей – HVİST-9. В другий аеропорт Стамбулу Сабіха Гекчен можна доїхати на лінії HVİST-10. На шляху – мінімум зупинок. В дорозі 1-1,5 години в залежності від заторів та відстані.
Щоб дістатись до історичного центру Султанахмет, сідаєте на автобус HVİST-15: İstanbul Havalimanı -Yenikapı, їдете до зупинки Aksaray, далі пересідаєте на трамвай T1 до зупинки Sultanahmet.
Вартість проїзду: чим довше маршрут, тим дорожче. Наприклад, до історичного центру (Султанахмет, Таксім) квиток коштує 25 лір. До Кадикей – 32 ліри. До аеропорту Сабіха Гекчен – 37 лір.Розклад, ціни і мапу зупинок можна подивитись на сайті компанії: hava.ist.
Як оплатити проїзд: 1) кредитною карткою через термінал у водія автобуса, 2) готівкою в турецьких лірах в спеціальних касах біля автобусних перонів, 3) за допомогою istanbul card – придбати і поповнити її можна готівкою в лірах у таких автоматах на пероні.
Детальніше про istanbul card і міський транспорт читайте тут:
= Громадський транспорт Стамбулу: вартість проїзду, де купити квитки, як зекономити.
Маршрути з аеропорту İstanbul Havalimanı до Стамбулу:
HVİST-15 İstanbul Havalimanı -Yenikapı : İstanbul Havalimanı – Ayvansaray – Ulubatlı – Aksaray – Yenikapı Marmaray – Yenikapı Sahil. Лінія з/до порту Yenikapı, гілки метро Yenikapı, станції міської залізниці Marmaray. Європейська частина. На зупинці Aksaray пересадка на трамвай Т1 до Султанахмет, в центр.
HVİST-7 İstanbul Havalimanı – Beylikdüzü/Çatalca: İstanbul Havalimanı – Çatalca Devlet Hastanesi – Tepecik – Büyükçekmece – TÜYAP – Cumhuriyet Mah. – Beylikdüzü. Європейська частина.
HVİST-5 İstanbul Havalimanı – Otogar: İstanbul Havalimanı – Hasdal – Otogar Esenler. Маршрут з\до автобусної станціі і станції метро М1А та М1В Otogar. Європейська частина.
HVİST-13 İstanbul Havalimanı -Bakırköy: İstanbul Havalimanı – Kuleli – Şirinevler – Ataköy 3. Kısım – Bakırköy İDO İskelesi. Лінія з\до порту Bakırköy і станціі метро М1А – Şirinevler/Ataköy. Європейська частина.
HVİST-9 İstanbul Havalimanı – Kadıköy: İstanbul Havalimanı – Kavacık Köprüsü -TEPEÜSTÜ – Yenisahra – – Acıbadem Metro – Kadıköy. Лінія до порту і станції метро лінії М4 – Kadıköy. Азіатська частина.
НVİST-10 İstanbul Havalimanı – Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı: İstanbul Havalimanı – Sabiha Gökçen Havalimanı – Tavşantepe Metro – Pendik YHT İstasyonu. Лінія до аеропорту Сабіха Гекчен. Азійська частина.
НVİST-8 İstanbul Havalimanı – Avcılar Cami: İstanbul Havalimanı – Ispartakule Blokları – Bahçeşehir – Haramidere – Avcılar Cami. Європейська частина.
HVİST-6 İstanbul Havalimanı -Halkalı İstasyon: İstanbul Havalimanı – Başakşehir Metrokent – Demirciler Sitesi – Atatürk Mahallesi – ÇİMENTEPE – Kanuni – Konut Birlik – Halkalı İstasyon. Європейська частина.
HVİST-14 İstanbul Havalimanı – Taksim: İstanbul Havalimanı – 4. Levent – Zincirlikuyu Metrobüs – Beşiktaş İskele – Taksim. Лінія до площі, фунікулеру та гілки метро М2 Таксім і району вулиці Істікляль. Європейська частина.
***На час пандемії COVID-19 маршрут № 20 в історичний центр міста відмінено! İST-20 Sultanahmet – İstanbul Havalimanı: Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük -Üüncü Havaalanı – Havalimanı Taksi Kooperatifi – VIP Terminal Mülki İdare Emniyet. Лінія в історичний центр Стамбулу Султанахмет і до порту Еміньоню.
Маршрути автобусів компанії İETT:
Для туристів ці лінії не підходять, адже прямують у далекі від центру житлові райони міста. Детальніше про маршрути дивіться на сайті компанії. Але номера ліній İETT залишимо тут:
H-1 Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı
H-2 Mecidiyeköy – İstanbul Havaliman
H-3 Halkalı – İstanbul Havalimanı
H-6 Mescid-i Selam/Arnavutköy – İstanbul Havalimanı
H-8 Hacıosman/Sarıyer – İstanbul Havalimanı:
H- 9 Cevizlibağ – İstanbul Havalimanı
По дорозі з міста в новий аеропорт Стамбулу – район з сучасними модерновими будівлями й хмарочосами. На відео – будинок – “листочок”:
Таксі.
Поруч з зупинкою автобусів – стоянка таксі. Від нового аеропорту до центру Стамбула поїздка коштує приблизно 110-150 лір. На фото -паркінг, посередині – таксі, далі – зупинка автобусів.
Трансфер з аеропорту.
Недорогий трансфер з аеропорту зручно замовити на цьому сервісі Airporttransfer. Плюси сервісу трансфера з аеропорта: Ціна таксі зафіксована при замовленні, зустрічають з іменною табличкою, підлаштовуються під Ваш рейс, допомагають з багажем.
Оренда автомобіля в аеропорту Стамбулу
Для відвідування Стамбула орендувати машину не обов’язково. Місто відоме величезними заторами. Економніше і зручніше в місті поєднувати громадський транспорт з пішими прогулянками. Оренда автомобіля підійде, якщо Ви плануєте поїздки за межі Стамбулу. Вигідно і недорого взяти авто на прокат можна на сайті Rentalcars. Цей сервіс порівнює ціни на оренду машини у відомих прокатних компаніях і допомагає вибрати оптимальний варіант.
Про наш досвід прокату читайте тут: Оренда авто в Туреччині. Наш досвід.
Де зупинитись в Стамбулі.
Для знайомства з визначними туристичними пам’ятками Стамбулу краще зупинитись в історичному центрі. В цьому випадку не доведеться багато часу витрачати на транспорт, адже це місто -мільйонник.
Читайте також: Де зупинитись в центрі Стамбулу. 15 кращих готелів.
Що подивитись у Стамбулі за 2 дні читайте тут: Колоритний Стамбул. Звіт про подорож.
Ми зупинялись в готелі The And в самому центрі історичного Старого міста. Тож до основних пам’яток діставались пішки.
А з тераси готелю за сніданком милувались красою старовинного Стамбулу.
Читайте також: 15 готелів Стамбулу з терасою і чудовим краєвидом.
Забронювати житло у Стамбулі можна за цими посиланнями:
Спеціальні акції та пропозиції зі знижками готелів Стамбула дивіться тут:
Booking.com
Сподіваємось наша стаття допоможе Вам зорієнтуватись у новому аеропорту Стамбулу і легко дістатись у центр міста.
Бажаємо яскравої подорожі!
Читайте також:
=Прогулянка по Босфору. Самостійно і мегацікаво!
=Чамлиджа – найбільша мечеть Стамбулу.
= Безпека у подорожах. 10 порад для мандрівників.
= Хмарочос Сапфір. 236 метрів над Стамбулом.
= Принцеві острови. Який острів вибрати.
Дуже дякую за таку корисну інформацію! На новий рік збираємось з доцею до Стамбула, і ваша інформація на сайті дуже нам допомогла, тепер знаємо в якому саме готелі будемо зупинятись?
Христино, щиро дякуємо Вам за відгук! Раді стати у пригоді! Стамбул – неймовірно цікаве місто. У нас на блозі є багато статей по цікавим місцям і пам’яткам Стамбула. Чудової подорожі!
Дякую. Просто, докладно, зрозумілою мовою.
Вікторе, щиро дякуємо за відгук. Раді стати у пригоді))). Чудової подорожі!
Дякую за те,що виклали маршрути автобусів компанії IETT!Завдяки маршрутам я знайшов пересадку на Мармарай,який прямує до нашого готелю,і не користуватимусь послугами дорогих автобусів HVIST.Завдяки вам ми на трьох зекономимо близько 60 лір!
Ігоре, раді стати у пригоді)))Дякую, що читаєте!Зверніть увагу, що деякі маршрути автобусів IETT відмінено. Наприклад, маршрут H-4 Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı, H-7 Alibeyköy Cep Otogarı- İstanbul Havalimanı, додали в статтю маршрут H-9. Вартість Мармарай залежить від відстані. Тут детальніше https://ua.elenapuzatko.com/gromadskij-transport-stambulu/ Чудової Вам подорожі! Яскравих вражень від колоритного Стамбулу!
Добрий день!
Цікаво читати всі ваші подорожі.
Досить детальна інформація.
В мене є зауваження. Все ви гарно пишете українською мовою, але коли справа доходить до посилань на веб сайти послуговуєтеся російськими варіантами, при тому, що переважно всі з них мають українську версію.
Так ,наприклад з Booking.com, Kiwitaxi та інші. Вибачте, але я цього не можу збагнути. Це що якась меншовартістність вилазить на верх, бо інакше я не можу цього пояснити.
А в усьому решта – ви молодці.
Добрий день, Леоніде! Дякуємо, що читаєте)) Раді стати у пригоді)). 1)Щодо комплексу меншовартості. Цікава версія, але для нас є дивним почути такі слова на свою адресу. У всіх закордонних подорожах ми дізнаємось також про цікаві факти з історії нашої країни, якими можемо пишатись. Про це розповідаємо на блозі. Наприклад, у статті про Відень https://ua.elenapuzatko.com/viden-za-dva-dni-yak-distatis-de-zupinitis-shho-podivitis-zvit-pro-podorozh/ , у статті про Вільнюс https://ua.elenapuzatko.com/vilnius/ , у статті про Вроцлав https://ua.elenapuzatko.com/vroclav/ , та в статтях про багато інших міст. Ми пишемо про подорожі Україною, великими, маленькими містами і селами. Ми розвиваємо туристичну галузь у рідному місці. Тож з комплексом меншовартості ми точно не дружимо))
2) А про посилання на сайти Ви могли би просто спитати, чому саме так. Є технічні моменти роботи посилань на сервіси та роботи пошукових форм, які залежать не від нас. Зокрема, посилання на букінг налаштовані так, що мовна версія сайту визначається Вашим браузером. Тобто, якщо людина читає нашу статтю українською мовою, але браузер її комп’ютера чи телефона налаштований польскою, англійською, російською та ін. мовами, або вона переглядала перед цим сайт букінг польскою, англійською, російською та ін. мовами, то при переході за посиланням вона попадає на відповідну мовну версію букінгу – польску, англійську, російську та ін. Втім версію завжди можна змінити натисканням на значок мови вгорі сайту.
3) Дякуємо за підказку щодо ківітаксі. Напевне, українська версія цього сервісу вийшла нещодавно, раніше її не було. А статті, як Ви можете побачити, писались не сьогодні, а набагато раніше. Тож, завдяки Вашому зауваженню поступово будемо виправляти посилання на українську версію.
4) На жаль, багато туристичних сервісів, якими доводиться користуватись не мають ще української версії. Так само, як немає, наприклад, аудіогідів в музеях, аудіогідів у автобусах Hop-on Hop-off, екскурсій у багатьох містах українською мовою. Тож тут, якщо досконало не знаєш англійську чи інші мови, доводиться обирати – або користуватись рос. версією або не користуватись взагалі. І це реальність, яка не залежить від нас з Вами)). Але є приємні моменти. У туристичних центрах Словаччини, Угорщини ми бачили мапи міст, інформацію про пам’ятки також українською мовою.
Гарних Вам подорожей!
Знову добрий день!
Вибачте, якщо я написав щось не так. В мене налаштування українською, але з ваших посилань скидали на російськомовні версії сайтів.
Зрештою, яке право я маю вас критикувати?
Ви стільки праці вкладаєте в свій блог, що я просто здивований, як вам вистачає терпіння на всі ці деталі подорожей включно з фотографіями.
Молодці. Так тримати!
Удачі вам і наснаги у вашій нелегкій роботі.