Етнографічний музей Етир (болг. Етър) – єдиний в Болгарії музей під відкритим небом. Тут відновлена вулиця ремісників XVIII-XIX століть. Цікаво побачити діючі водяні млини, будинки епохи Болгарського Відродження, взяти участь у майстер-класах від майстрів народного мистецтва. Скансен знаходиться у мальовничій долині річки Сівек, притоки Янтри. Навколо гарна природа. У музеї Етир приємно відпочити і більше дізнатись про традиції болгарського народу. Як дістатись. Що подивитись. Який графік роботи і вартість квитка.
Архітектурно-етнографічний комплекс розташований поруч з селом Етър, в 10 км на південь від центру міста Габрово, в 50 км від Велико Тирново, в 210 км від Софії, в 155 км від Русе, в 230 км від міста Бургас, в 130 км від Пловдіва. Ми планували заїхати сюди на годинку, це ж лише одна вулиця! Але в музеї Етир настільки цікаво, що затримались тут на 2-3 години і ледве встигли потрапити в Будинок гумору та сатири в Габрово.
Читайте також: Габрово – болгарська столиця гумору.
Етнографічний музей Етир.
Архітектурно-етнографічний музей Етир був заснований майже 60 років тому габровцем Лазарем Доньковим. Це була мрія краєзнавця. Етър – це стара назва річки Янтра, що протікає через місто Габрово. Життя, побут, ремесла людей в цьому болгарському регіоні пов’язані з цією річкою, звідси й назва музею. Впевнені, що ці слова, висічені на камені в музеї Етир, важливі і для України. “Народ, який не дотримується своїх традицій, приречений на забуття”.
Старовинні водяні млини і не тільки.
Історія скансену почалась з трьох старих водяних млинів, що діяли на місцевій річці Сівек. Ці млини були відновлені і працюють дотепер.
Згодом з різних сіл регіону Габрово до скансену почали переносити старовинні будинки, ремісницькі майстерні, старовинну техніку, предмети побуту, традиційні вироби. Так утворився музей під відкритим небом – Етир.
Сьогодні в етнографічному музеї Етир знаходиться єдина в Болгарії колекція діючих водних технічних споруд: старі млини, токарні верстати, тепавиця для обробки вовняних тканин, валявиця для прання тканин, бичкиджийниця – водяна пилорама. Сила води рухає механізмами, що мелють зерно, перуть, відбивають й ущільнюють тканини, плетуть вовняні нитки, пиляють дошки, точать ножі.
Міська вулиця XIX століття – пам’ятки епохи Відродження.
У скансені Етир зберігають і відроджують культуру й традиції однієї з семи етнографічних груп Болгарії, що проживає в центральних районах Старої Планини. Етнографічний музей Етир – це відтворена міська вулиця XIX століття з будинками, майстернями, крамницями, млинами, кам’яними мостами і фонтанами. Тут можна побачити 16 різних місцевих архітектурних стилей, майже 50 історичних пам’яток.
Корчма Хрещеного батька – Кръстникколчов хан.
Популярний у Габрово XIX століття заїжджий двір. Він належав заможній родині Колча Краснікова, названий на честь власника. Тут колись зупинялись багаті купці, укладались угоди. У 1869 році зупинявся Василь Левський, національний герой Болгарії.
Свято-Богоявленська Церква зі школою.
Зразок храму 1868 року з села Радовці. Для приміщення церкви пристосували жилий балканський будинок, добудували до нього круглу апсиду, а на другому поверсі храму розмістили школу.
Годинникова вежа в музеї Етир.
Копія вежі, що існувала у місті Дряново з 1778 по 1946 роки. Для того, щоб визначати початок і кінець робочого часу з початку XVIII століття в ремісницьких і торгових містах Болгарії зводились годинникові вежі. Таким чином забезпечувалась здорова конкуренція між майстернями, ніхто не мав права робити довше ніж інші. Такі вежі використовувались також як спостережні пункти на випадок пожеж і нападу ворогів. Цікаво, що у Європі годинники встановлювали на міських ратушах. Але в Болгарії ратуш не було, тому для годинників зводились окремі вежі.
Кам’яні мости.
Зразок традиційних місцевих мостів XIX століття. У музеї Етир їх два: односклепінний і двосклепінний.
Колоритний Ярмарок ремесел в музеї Етир.
Чим цікавий етнографічний музей Етър. Головна вулиця сканзену – це Ярмарок ремесел часів XVIII – початку XX століття, епохи Болгарського Відродження. У старовинних будинках, як і в давнину, знаходяться майстерні і крамниці.
На очах у відвідувачів народні майстри виготовляють традиційні вироби за старовинними техніками, працюють оргиніальними інструментами. Це робота з деревом, шкірою, металом, гончарство, ткацтво, ювелірна справа, а також ножі, іконопис, музичні інструменти і страви національної кухні. Загалом більше 15 майстерень! Можна взяти участь у майстер-класі або придбати вироби як сувенір.
У Етнографічному музеї Етир багато інтерактиву, тобто можливості долучитись, доторкнутись, спробувати свої сили у якомусь ремеслі. Він “живий”, тут занурюєшся у атмосферу XIX століття. І саме цим він цікавий. У музеї Етир багато майстерень, і в кожну ти заходиш в передчутті пізнання нового. Ми дуже любимо музеї такого формату.
Читайте також: Поїздка в місто майстрів Сентедре та Сканзен – колоритний етнографічний музей Угорщини
У Ткацькій майстерні можна сісти “поганяти човника” за старовинним ткацьким верстатом. Будинок ткачів 1865 року був привезений в скансен із села Батошево.
У Будинку заможного габровського торговця Петара Сакова 1850 року, як і в більшості будинків, на першому поверсі майстерня і крамниця. Другий – займає житлова частина. Будинок світлий всередині, адже має 21 вікно. Цікаво побачити автентичні інтер’єри, як тут жили люди майже 200 років тому.
Де поїсти в музеї Етир.
На території Етнографічного музею Етир є старовинна механа, що відкрита в традиційному дерев’яному балканському будинку XIX століття. Тут можна спробувати страви національної кухні цього регіону. На зелених галявинах обладнані місця для пікніка.
Музей під відкритим небом Етир отримує численні нагороди за популяризацію болгарської культурної та історичної спадщини. Зокрема, у 2022 році став “Кращим об’єктом культурної спадщини” на міжнародному форумі слов’янських культур.
Години роботи музею Етир. Вартість квитка.
Етнографічний музей під відкритим працює весь рік, без вихідних. Години роботи залежать від сезону.
Графік роботи музею Етир:
- влітку, з травня по вересень музей відкритий з 9-00 до 19-00.
- взимку, з жовтня по квітень музей працює з 9-00 до 17-00.
Час відвідування скорочено на Різдво та Новий рік.
Вартість квитка.
Ціна квитків залежить від сезону:
- влітку, травень-вересень, квиток коштує 8 лев / 3 лева дитячий. Сімейний квиток – 15 лев.
- взимку, жовтень-квітень, ціна 5 лев / 2 лева. Сімейний квиток – 9 лев.
Діти до 7 років – безкоштовно.
Поруч є платна парковка, коштує 2 лева за день.
Адреса музею: Габрово, вул. Ген. Дерожински, 144. Більше інформації на сайті музею.
Етнографічний музей Етир на мапі.
Музей під відкритим небом Етър знаходиться в 10 км на південь від міста Габрово, в 50 км від Велико Тирново.
Як дістатись до музею Етир: на автобусі або на машині.
- З міста Габрово до музею ходять автобуси №1, 7 та 10. До Габрово – автобусом або потягом.
- Ми взяли машину на прокат, щоб побачити більше цікавих місць Болгарії. Біля музею є парковка.
Читайте також: Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.
Етнографічний музей на карті Болгарії. Розташований в 10 км на південь від Габрово, в 50 км від Велико Тирново. На мапі – маршрут доїзду від міста Велико Тирново.
Де зупинитись поруч з музеєм Етир.
Ми зробили добірку готелів на околиці Габрово з найвищими оцінками гостей:
- Hotel Hitar Petar – готель в мальовничій місцевості, в 2 км від етно-музею “Етър”.
- Guest house Mikaela – гостьовий будинок, лише в 1,3 км від музею “Етир”.
Піч час нашої подорожі по Болгарії ми зупинялись у Велико Тирново. Читайте також:
=== 10 готелів Велико Тирново з парковкою.
Пропозиції готелів різних міст Болгарії дивіться на цьому сайті.
Етнографічний музей Етир для нас – цікаве відкриття. Серед природи, у долині гірської річки, пізнаєш культуру й звичаї іншої країни. Болгарія різноманітна, кожен регіон має свої традиційні особливості. Коли Євгеній був студентом, у 1990-х роках, відвідав музей Етир у складі екскурсії, ця поїздка пробудила студентські спогади.
Ми побачили скансен Етир – чудовий музей під відкритим небом з вулицею майстрів, діючими водяними млинами. Тому надзвичайно цікаво було пожити у традиційному будинку-музеї епохи Болгарського Відродження. Ми зробили це у місті Ловеч – наступній колоритній локації в нашій подорожі по Болгарії.
Читайте також: Ловеч – колоритне місто Болгарії. Путівник.
Бажаємо яскравих подорожей!
Ми користуємось в подорожах сервісами:
- Booking.com – наш улюблений сервіс бронювання готелів і апартаментів.
- Skyskanner.com.ua– тут ми шукаємо дешеві авіаквитки серд пропозицій сотень авіакомпаній.
- Infobus – міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
- Rentalcars.com – оренда автомобілів в будь-якій країні світу. Порівняння цін на різних сайтах бронювання і пошук найбільш дешевої ціни і вигідних умов оренди.
- Hotline.finance – сервіс онлайн-страхування: туристична медична страховка, зелена карта “Green card”, ОСАГО, КАСКО, Асистанс, страхування від нещасних випадків, страхування житла.
-
- Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
- Бонус 7% при купівлі Зеленої картки з промокодом EPGC7.
- Бонус 7% при купівлі Автоцивілки, Страхування житла, Мінікаско з промокодом EPF7.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.