Крушунські водоспади – найбільші каскади Болгарії.

Крушунські водоспади – найбільші каскади Болгарії.

Крушунські водоспади – найбільші водні каскади Болгарії. Карстові травертинові тераси, вкриті густим зеленим мохом скелі, освіжаюча прохолода у тіні лісу, спів птахів і стрімкий потік річки – це казкове місце для неспішної прогулянки. Еко-стежка Крушуна є найкоротшим пішим туристичним маршрутом Болгарії.  Де знаходяться водоспади Крушуна. Як до них дістатись. Що подивитись. Яка вартість квитка і графік роботи. Про легенди Крушуни – дізнайтесь у цій статті.

Крушунські водоспади розташовані в центрі Болгарії, в регіоні Ловеч, недалеко від села Крушуна. Від Ловеча сюди – 35 км,  від Русе – 125 км, від Велико-Тирново – 80 км, від Плевена – 50 км, від Софії – 185 км. Якщо ваш основний маршрут у напрямку Софії, Греції, Сербії, Північної Македонії, то варто зробити гак і заїхати на Водоспади Крушуна і до Печери Деветашка. Це дивовижні місця Болгарії.

Читайте також: Грандіозна Печера Деветашка. Болгарія.

Між Дунайською рівниною і балканськими горами Стара Планина розташоване невелике мальовниче Деветашкове плато. В перекладі значить дев”яте. Місцеві казки починаються так: “Через дев”ять гір на десятій, через дев”ять річок на десятій, через дев”ять озер на десятому, через дев”ять сіл на десятому”. Ця місцевість вражає красою природи: густі ліси, яри, каньйони, високі скелі, водоспади, глибоки печери. На Деветашському плато справжне царство флори і фауни, що охороняється законом. Тут живе більше 80 видів птахів, багато видів плазунів, олені, лисиці, кабани, вовки борсуки, рідкісні види рослин.

На шляху до Крушунських водоспадів бачили на дорозі багато змій, які, на жаль, не вижили під колесами машин. Раптом помітили черепашку, що чимчикувала по асфальту. Зупинились, сфотографували і перенесли на узбіччя, щоб вона не потрапила під автівки. Потім дізнались, що на Деветашському плато живуть “червонокнижні” черепахи – болотна і колюча хвостата. “Наша” схожа кольором на балканську. Хто знає що це за вид? Будемо вдячні за відповідь в коментарях.

водопади крушуна фото 1

Через дев”ять сіл на десятому” – 10 сіл, що розташовані на Деветашкському плато об”єднались з метою розвитку туризму, культури, економіки. Це Агатово, Брестово, Горсько-Сливово, Деветаки, Крамолин, Кикрина, Кирпачево, Тепава, Чавдарці та Крушуна. Тут колись існували різні культури: фракійці, римляни, слов”яни, турки. Фракійська бронзова статуетка оленя, знайдена на плато, стала символом місцевості. Історія, природа, традиції, фестивалі камерної та джазової музики приваблюють все більше туристів.

Крушуна – маленьке ошатне старовинне село, засноване у VI ст. Тут живе сьогодні майже 400 мешканців. Його назва пішла від слов”янського слова Крошун – сокіл, яструб. До X ст. село так і називалось Коршун. З часом слово трансформувалось у Крушуна, і з “яструба” перетворилось на “грушу” (по-болгарські груша – це крушуна). Село стало відомим завдяки Крушунським водоспадам – унікальній пам”ятці природи.

Крушунські водоспади і парк Маарата.

Крушунські водоспади входят у список 100 національних туристичних об”єктів. Поруч з ними на берегах річки Маарата знайдено печери, старовинний монастир і фортецю. Цю красу об”єднали в Природний Парк Маарата. З турецької мови “maara”перекладається як печера.  У парку прокладені дві еко-стежки, два піших маршрута – короткий червоний та довгий синій. Обидва маршрута промарковані, встановлені вказівники. На території є є Wi-Fi, недорогі кафе з національними стравами, ресторан, готель, сувенірні лавки, маленький ринок, дитячий майданчик, басейн з мінеральною цілющою водою. Тутешні води лікують захворювання шкіри, опорно-рухового апарату, неврологію, сприяють відновленню організму. Тож парк Маарата – гарне місце для сімейного відпочинку і оздоровлення.

крушуна парк маарата 18

Стежка Крушуна є найкоротшим пішим туристичним маршрутом Болгарії. Синій маршрут веде через ліс і скелі вгору до печери Маарата, Таємного водоспаду та печери Водопада, далі спускається до водоспадів Крушуна. У XIII-XIV століттях у цих важко доступних скелях був печерний монастир. Його  заснували ченці – ісихати, що втекли з Велико Тирново, захопленого турками. Це “мовчазні” ченці – відлюдники. Вони завжди зберігали тишу, шукали місця подалі від людей, щоб усамітнитись у внутрішній молитві і єднанні з Богом. За переказами, ісихати вміли зцілювати людей, допомагали бідним.

Печери Маарата та Водопада можна побачити тільки на початку – галерею біля входу. У глибину прохід можливий тільки зі спеціальним спорядженням та з гідом. З печери Водопада витікає річковий потік, що утворює Крушунські водоспади. На синій маршрут варто закладати 2-3 години.

крушунски водопади фото 5

В цей день ми запланували відвідати ще кілька цікавих локацій, тому обрали короткий червоний маршрут, щоб подивитись каскади Крушунських водоспадів. Тож виходить – пройшлись най-найкоротшою туристичною  стежкою Болгарії))). Неспішна прогулянка по цьому маршруту тривала трохи менше години. Починається стежка асфальтованою дорогою, що веде до готелю Hotel & Relax Zone Cattleya. Він розташований серед парку Маарата.

крушунські водопади болгарія фото 10

Далі піднялись до Крушунських водоспадів по пологій лісовій стежці.

водопади крушуна фото 13

Вгорі – популярна місцева атракція.

болгарія крушунські водопади фото 11

Внизу, попід стежкою, тече річка Маарата.

крушунські водоспади фото 20

Хвилин за 15 вийшли до водоспадів Крушуна. Дуже мальовниче місце. Вода падає каскадами зі скель висотою 15-20 метрів. Верх водоспаду роздивитись важко, затуляють гілки дерев. Один момент був для нас неочікуваним – колір води. На багатьох світлинах і в описах водоспадів Крушуна ми бачили бірюзовий відтінок річки. Напевне, сильні дощі напередодні зробили воду каламутною. Але навіть так – Крушунські водоспади вражають красою.

крушунські водоспади фото 16

За місцевою легендою водоспад оберігає крилатий дракон. Він має 7 крил і 7 лап (знову казкова математика)). Дракон – володар таємничого підземного озера. Воно розташоване в печері, з якої витікає річка, що утворює Крушунські водоспади. У давні часи один сміливий фракійський воїн закликав на бій богів. Він хотів довести, що сильніший за них. Звісно він богів не переміг, але бився так завзято і хоробо, що вразив їх своїм сильним духом. Боги подарували фракійцю безсмертя і перетворили його на крилатого дракона. Тепер він охороняє водоспади і підземне озеро, що дотепер є джерелом живої води для богів. Щоночі вилітає дракон з печери і тоді навколо утворюється дивовижна тиша.

 

Перейшли місток біля водоспаду і почали спускатись стежками /містками червоного маршруту.

водопади крушунски фото 21

І коли ти думаєш, що головну прикрасу парку Маарата вже побачив, починається … Казка. Річка стрімко тече донизу по терасам – карстовим травертинам, утворюючи пороги, вири, басейни, маленьки водоспади.

водопад крушуна фото 15

Водні каскади в оточенні яскравої зелені лісу створюють дивовижну атмосферу.

водоспади крушуна фото 22

І ти ходиш містками і стежками ніби зачарований. І раптом згадуєш, що в дитинстві вже чув цю казкову математику:”Через дев”ять гір на десятій, через дев”ять річок на десятій”. Дуже схоже на “”В тридевятом царстве, в тридесятом государстве…”. Так ось де це чарівне місце – на Деветашському плато!

крушунски водоспади фото 17

Таємничий казковий ліс. 50 відтінків зеленого.

водопади крушуна фото 23

На туристичних стежках парку Маарата обладнані місця для відпочинку. Тут добре посидіти, милуючись природою навколо.

водоспади Крушуна фото 19

Графік роботи і вартість квитків.

Перед входом до парку з Крушунськими водоспадами є велика парковка, кафе, сувенірні лавки.

Влітку парк відкрито з 8-00 до 20-00.

Вартість входу 4 лева для дорослого, 2 лева для дитини. Діти до 7 років безкоштовно. Паркінг коштує 3 лева за цілий день.

крушунски водопади фото 12

Як дістатись до Водоспадів Крушуна.

Найзручніший спосіб – це автомобіль. До водоспадів Крушуна оптимально дістатись від міста Ловеч, лише 35 км. До Ловеча хороша дорога з Плевена, що знаходиться на трасі Русе-Софія, другий варіант – звернути з траси Велико Тирново – Софія. Залежить від вашого основного маршруту.

Щоб подивитись такі віддалені мальовничі місця в Болгарії, ми орендували машину в аеропорту Софія.

Читайте про це тут: Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.

Ось така дорога від міста Ловеч до Крушунських водоспадів.

Громадський транспорт – це автобуси. Спочатку від Софії (або іншого міста Болгарії) до Ловеча. З автостанції Ловеча двічі на день ходить місцевий автобус до села Крушуна. Такий варіант передбачає ночівлю у селі.

Крушунські водоспади на карті:

Волоспади Крушуна і Природний парк Маарата знаходяться в 35 км від міста Ловеч.

Де зупинитись біля Крушунски водопади.

Ми забронювали чудовий готель Guest House The Old Lovech, у колоритному місті Ловеч, звідти їздили в печеру Деветашка і на Крушунські водоспади. Це готель у 200-річному будинку, майже етно-музей. В селах Деветашкового плато є готелі та гостьові будинки з гарними оцінками гостей. Наприклад,

  • Hotel & Relax Zone Cattleya – знаходиться в 600 метрах від Крушунських водоспадів.
  • The White House – гостьовий будинок у с. Крушуна, в 1 км від водоспадів.
  • BeeFree – гостьовий будинок в с. Горско Слівово, в 14 км від вадоспадів Крушуна.

Більше варіантів житла в Ловечі та навколишніх селах зручно знайти на мапі:



Booking.com

Крушунські водоспади і парк Маарата – чудове місце для сімейного відпочинку. Природа створила тут дивовижні водні каскади травертинів. Містичний густий ліс навколо дарує відчуття дива. Цікаво, чи справді вночі над Крушунським водоспадом літає крилатий дракон?! На казковому Деветашському плато все можливо))).

Яскравих вам подорожей!

 

Читайте також:

=Печера Проходна – природне диво Болгарії.

=Аеропорт Софія. Як дістатись у місто вдень і вночі.

=Морські курорти Болгарії. Який курорт вибрати для відпочинку на морі

=Болгарія. Колоритний Старий Несебр.

 

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.
Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....

Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.
Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.

На прямий потяг Київ-Будапешт придбати квитки майже нереально, тому я...

Як купити квиток на сайті угорської залізниці.
Як купити квиток на сайті угорської залізниці.

Покрокова інструкція - як купити квиток на сайті угорської залізниці....

Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.

Це той випадок, коли враження від міста перевершують очікування. "У...