Унікальна Долина нарцисів, Географічний центр Європи та Закарпатська “Конча Заспа”

Унікальна Долина нарцисів, Географічний центр Європи та Закарпатська “Конча Заспа”

Долина нарцисів – унікальний Карпатський біосферний заповідник. Знаходиться в Закарпатті, всього в 6 км від м. Хуст, в заповідному урочищі Кіреші. Щовесни, в період травневих свят, тут розквітає ціла галявина рідкісних гірських вузьколистих нарцисів. Помилуватися білосніжним дивом вирішили і ми під час нашої поїздки по Карпатам.

Наш маршрут Україна – Молдова – Угорщина пролягав через Рахів та Хуст. Зовсім поруч з цією унікальною природною пам’яткою. Треба обов’язково заїхати в Долину Нарцисів! По дорозі зупинилися сфотографуватися біля Географічного центру Європи і випадково знайшли Закарпатську «Кончу Заспу». А тепер про все по порядку)))

Читайте також: 10 кращих готелів Закарпаття з термальними водами.

Як дістатися до Долини нарцисів.

  • На маршрутках і автобусах з Хуста чи Рахова.
  • На автомобілі з Хуста іхати всього 6 км за вказівниками на Кіреші і Долину Нарцисів.

Маршрут на карті:

  • На автомобілі з Рахова – 104 км. Дороги тут погані, тому часу займе набагато більше, ніж прораховує гугл. Ми їхали цим маршрутом.

Маршрут на карті:

Наш шлях по Карпатам проходив через Рахів. Цікаво, що це містечко вважається самим високогірним районним центром в Україні. Воно розташоване на висоті 430 м над рівнем моря, а найвища вулиця Рахова сягає позначки 1200 м над рівнем моря. Такий “добрячий” перепад висот. А в магазин як збігати?))) Місто не вразило, а наших дітей чомусь налякало))) Може тому що дороги жахливі в центрі і по окружній. Наближався вечір, але тут ми не стали шукати готель і поїхали транзитом далі.

Дорога вздовж річки Тіси – види приголомшливі, шум річки, повітря чисте!

На під’їзді до села Ділового нас зупинив прикордонний патруль. Поруч кордон, майже в 50 метрах. На протилежному березі Тиси вже Румунія. Перевірили документи і побажали щасливої дороги.

Географічний центр Європи

За черговим поворотом, біля дороги побачили кам’яну стіну з написом «Географічний центр Європи». Знаходиться він в с. Ділове. Зупинилися для фото. Людей майже не було. Вечір.

центр європи україна фото 1

Поруч зі знаком – Колиба- музей. Тут зібрані гуцульські автентичні предмети побуту, одяг, рушники. Ми туди заходити не стали. Пізно вже. Нам би готель знайти)))

центр європи україна фото 2

Думали, що центр Європи біля стіни з таблицею, але ні … Уздовж дороги потрібно трохи пройти вперед до двох пам’ятних знаків. Самий центр Європи знаходиться на тому, що трохи менший, блакитного кольору. Його встановили тут в 1887 р за вказівкою австро-угорських географів.

центр європи україна фото 3

Вчені віденського Імператорського Королівського військово- географічного інституту проводили на Закарпатті дослідження для побудови залізничних шляхів між Раховом і румунським Сіґетом. Заодно підрахували, що центром Європи є саме це місце, і встановили історичний знак з написом на латині. У перекладі він звучить приблизно так: «Дуже точно, спеціальним апаратом, виготовленим в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, встановлений тут Центр Європи. 1887 рік. »

Другу вищу блискучу стелу встановили поруч в 1977 р. На ній напис, що саме тут знаходиться Географічний центр Європи. Це такий пам’ятний знак – уточнення, що доповнює слова на латині на сусідньому старовинному. Мабуть, його висота і блиск повинні вселяти більше довіри))
Цікаво, що це не єдиний центр Європи. На право називатися їм зараз претендують:

  • с. Пурнушкес в 26 км на північ від Вільнюса (має сертифікат Французької академії наук від 1989р),
  • с. Талія Угорщина,
  • острів Сааремаа в Естонії,
  • місце в 50 км від м Полоцька, Білорусь,
  • с. Вишинька Тернопільська область,
  • с. Крагуле в Словаччині і ще кілька точок.

Як кажуть, сутеніло …))). Пора б і відпочити, втомилися дуже. Готелю по дорозі все ще немає. Спочатку мріяли про готелі з національним колоритом, але тепер вже нехай будь-який буде. (* До речі, після цієї поїздки зробили висновки і бронюємо готелі по дорозі заздалегідь через інтернет).

Нарешті, побачили банер з написом «Гранд готель с. Великий Бичків »У селі ще один вказівник на цей готель. Повернули з дороги направо, проїхали ще 300 м. Зняли на нашу сім’ю двокімнатний номер на одну ніч в готелі Grand в селі Великий Бичків. Ціна дуже доступна. Парковка під охороною безкоштовна. Повечеряли в кафе при готелі. Особливо сподобалась страва місцевої кухні «Куляша з грибним соусом».

Ми хотіли колориту – ми його отримали))) Рано вранці оглянули місце, де оселилися. Навіть затрималися трохи, щоб сфотографувати тутешню красу в променях сонця, що сходить.

Ранкові фото готелю Grand. Фасад.

Дворик з вимощеними з дерев’яних зрубів доріжками, містками. Усюди вози, альтанки, затишні лавки, фонтани, глечики, багато зелені і квітів. Місцеві молодята приїжджають в готель фотографуватися.

Будинок, в якому ми жили. Наш номер на другому поверсі з балконом, плетеними меблями.
Навпроти – лазня. Поруч басейн, гойдалки, мангал, альтанка.

У великій альтанці з столами зібранo автентичне домашнє начиння.

Готель сподобався. Дійсно колоритне місце. Рекомендуємо. Ділимося прямим посиланням:

=== Забронювати готель Grand

Далі до Хуста дорога тягнеться через села. Вони довгі, розтягнуті вздовж дороги. Одне село непомітно переходить в інше. Потрапили в маленьку пробку. Вранці йде на пасовище череда. У нас подорож, а у корівок – режим.

Закарпатська «Конча Заспа»

Заїхали в Солотвино. Далі с. Нижня Апша. З вікна авто дивимося на будинки, будиночки, хатки … І тут на тлі звичних оку будівель – Палаци, Замки, Вілли … В основному Недобудовані …

Прямо Закарпатська «Конча Заспа» уздовж дороги.

нижня апша україна фото 1

У деяких новобудовах вже живуть власники.

нижня апша україна фото 2

Здивувалися, звичайно. Перше, що спало на думку, господарі – на заробітках за кордоном. Заробили – приїхали побудували – знову вирушили заробляти, щоб далі будувати. Кругообіг будівництва по життю. Відчувається якесь змагання: чий будинок вищий, більший і розкішніший . Багато будинків мають басейни, оранжереї, по 10-40 кімнат.

Солотвино, Нижня Апша, Біла Церква – села, в яких проживають в основному румуни, а також угорці і українці. Ці палаци належать закарпатським румунам. На місці, де зараз зводять будинки, 10-20 років тому були просто поля. Масові будівництва почалися в 90-і роки. Багато їздили і їздять зараз на заробітки за кордон. Також в Нижній Апші продавали в 90-і рр великі партії спирту, на ньому і розбагатіли багато місцевих жителів.

Долина нарцисів

За вказівниками повернули в урочище Кіреші. Заїхали на парковку перед входом в долину. В 8-30 в цей день (27 квітня) ми були єдиними відвідувачами. Час роботи: з 8-00 до 17-00 (вих. Сб, нд), а в період цвітіння до 21-00 (без вихідних). Місцеві торговці сувенірами не поспішаючи розкладали столики і товар. Ми оплатили в касі вхід в заповідник. Вартість для дор. 20 грн, для дит. -10 грн. При Долині діє «Музей нарцису».

долина нарцисів україна фото 1

Ошатною, білосніжною, як на фото вгорі статті, ми мріяли побачити знамениту Долину нарцисів. Але ми приїхали занадто рано. 27 квітня нарциси тільки починали зацвітати. Щороку період цвітіння різний. Все залежить від погодних умов. Якщо весна рання, то пік припадає на першу декаду травня. Пізня весна диктує час активного цвітіння в середині травня.
На стенді поряд з галявиною є мінімум інформації про заповідник і про популяцію вузьколистого нарциса.

долина нарцисів закарпаття хуст україна фото 2

Чим унікальна і знаменита Долина нарцисів в урочищі Кіреші.

У світі налічується 54 первинних видів нарцисів і 59 гібридів. (Статистика Королівських ботанічних садів Кью). На Закарпатті в урочищі Кіреші цвіте вузьколистий нарцис. Це дикоростуща високогірна квітка. Його звичайне місце існування – 1000- 2000 м над рівнем моря. Вузьколистий нарцис росте високо на гірських луках Альп, Балкан, Карпат, в горах Середземномор’я.

Дивно, що ця квітка тут комфортно себе почуває, на висоті всього 200 м над рівнем моря. Це єдине в світі місце, де в долині росте високогірний вузьколистий нарцис. Унікальність Долини нарцисів ще в тому, що тут, в урочищі Кіреші, найбільша в Європі площа, зайнята цією розкішною квіткою. Заповідник займає рівнину між річками Тиса та Хустець площею близько 250 га. Він входить до мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО.

Як високогірна рослина з’явилася в долині? Це сталося ще в льодовиковий період. Сповзаючий з гір льодовик «захопив» з собою величезний шар грунту. У ньому містилися гірські рослини. Після танення льоду з гір стікала вода. Це сприяло утворенню особливого мікроклімату та поширенню вузьколистого нарцису по всій низовині від Мукачева до Хуста. Долина нарцисів – це древнє реліктове місце.

За часів Австро-Угорщини урочище Кіреші охоронялося законом. Тут було лісництво. Але в радянський період «діячі» колгоспу вирішили переорати унікальну долину під сільськогосподарські культури. Було знищено 50 га рідкісних вузьколистих нарцисів. Про це дізнався професор, ботанік, доктор біологічних наук Василь Іванович Комендар. Він негайно виїхав на місце, де відчайдушно лаявся з місцевою владою, ставав на шляху тракторів, щоб припинити це варварство. Завдяки професору Василю Комендару оранку цих земель зупинили і в 1979 р передали Карпатському біосферному заповіднику.

У 1980 р гірські вузьколисті нарциси були занесені в Червону Книгу України як зникаючий вид рослин. Зараз в долині росте близько 500 видів рослин. Серед них 16 видів орхідей, іриси, тирлич, перстач.

У наш приїзд далеко було видно маленькі нарциси.

долина нарцисів закарпаття хуст україна фото 3

У пік цвітіння ця галявина усипана білими «зірочками». Аромат розкішного природного килима наповнює все навкруги. А поки білі точки нарцисів видніються далеко на галявинці.

долина нарцисів україна фото 4

Легенди Долини нарцисів

Ну як же без них ?! З цієї прекрасною Долиною Нарцисів пов’язані кілька легенд.

  • Найвідоміша – Давньогрецька Легенда про Нарциса. Це закоханий в себе юнак, який помер, дивлячись в своє відображення на річковій поверхні. Багато джерел вважають, що побачив своє відображення Нарцис саме в водах річки Хустець, що протікає по Долині. Як на мене, цю легенду сюди «притягли за вуха». Все-таки придумали її в Стародавній Греції.

А ось місцеві легенди дійсно дуже цікаві і колоритні. Є серед них історія про романтичне кохання.

  • Давним-давно в Хустському замку жив князь з княгинею і прекрасною дочкою Русею. В день повноліття дівчини багато іменитих городян принесли їй дорогі подарунки. Бідний гончар Іванко теж хотів зробити подарунок іменинниці. Він зробив вазу дивовижної краси, на якій, наче живі, блищали білі нарциси. Коли гончар вручав свій презент юній княжні, погляди молодих людей зустрілися. Іванко та Руся полюбили один одного. Вони потайки зустрічалися в урочищі Кіреші. Князь дізнався про любов своєї дочки і бідного гончара. Він страшенно розлютився, схопив подаровану вазу і жбурнув з Замкової гори. Крихка ваза розбилася об каміння і розлетілася на дрібні-дрібні шматочки. На наступний ранок вся долина була вкрита білими ароматними нарцисами. Легенда НЕ оповідає про подальшу долю закоханих.

долина нарцисів закарпаття хуст україна фото 6

  • Народна легенда про Нанківську Чудотворну ікону Пресвятої Богородиці розповідає про чудесну появу Долини Нарцисів. За переказами в 1690 р в с. Нанково, що в парі кілометрів від урочища Кіреші, в місцевості «Полянки» з’явився образ Діви Марії. За християнськими традиціями на цьому місці потрібно було звести монастир або капличку. Але багата сім’я Подоліїв, яким належала земля, не захотіла виділяти своє поле для храму. Вони вирішили вивести ікону. Образ завантажили у віз, запряжений 8-ю волами. Але тварини не рушили з місця, ікона не хотіла покидати «Полянки». Пан розсердився і почав бити волів батогом. Промахнувся і вдарив по іконі. На лику Богородиці з’явився шрам, потекли сльози. За це, весь рід Подоліїв був покараний. Нанківську ікону повезли уздовж річки Хустець по долині урочища Кіреші. На її шляху капали сльози, з яких розцвітали нарциси ..

Оригінал Нанківської Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці вивезли в угорське місто Маріяпоч, що в 20 км від Ніредьгази. Король Угорщини прийняв плачущу ікону, побудував в її честь Каплицю, а пізніше звів Маріяпочанский монастир. Пізніше створили копію цієї ікони, яка також мала цілющу силу. Її залишили в монастирі, куди сьогодні з’їжджаються тисячі паломників. Оригінал ікони зараз знаходиться у Відні, в Соборі Святого Штефана.

Про нашу подорож до Відня, читайте тут: Австрія. Величний Відень, торт Захер і чарівність звуків в Будинку Музики.

На місці появи Діви Марії в с. Нанково все ж звели Каплицю Пресвятої Богородиці, сюди приїжджають тисячі паломників. Також тут в 1690 році забило джерело з чудодійною водою. Воно не пересихало навіть у найспекотніші роки. У 1914 році невідомий угорський художник зробив копію ікони з Маріяповчанського монастиря і передав в с. Нанково. Вона зберігається зараз в Нанківської церкві праворуч від іконостасу.

  • Нарциси допомагали перемагати ворогів. Про це оповідає ще одна легенда. Коли Закарпаття захопили татари, жителі Хуста перестали чинити опір і принесли в подарунок завойовникам м’які подушки, набиті квітами нарцисів. Вони стверджували, що спати на таких квіткових подушках – привілей тільки самих знатних панів. Татари взяли дар як знак покори. Спокійно заснули на нових ароматних подушках. Більшість з них вранці так і не прокинулося. Вузьколистий нарцис, виявляється, отруйна рослина.

Ось такі різні легенди про Долину Нарцисів – надзвичайно красиве і унікальне місце України.

Ми не побачили квітучий і ароматний килим. Але нічого))) Навколо дуже красиво, повітря чудове, птахи співають.

долина нарцисів закарпаття хуст україна фото 8

Що відвідати поруч з Долиною нарцисів

Наш шлях був транзитним, але для тих, хто планує затриматися в Закарпатті рекомендуємо відвідати ще кілька цікавих місць поруч з Долиною нарцисів.

  • с. Нижнє Селище в 10 км на схід від Хуста. Тут працює приватна сироварня. У ній виготовляють сир за швейцарськими технологіями з екологічно чистого молока місцевих «корівок». Це три основні сорти: напівтвердий «Селиський», м’який «Хуст» та напівтвердий «Нарцис Карпат». На сироварні для відвідувачів організовують екскурсії з дегустацією. Краще до них записатися заздалегідь і в першій половині дня. Контакти- на сайті сироварні – http://www.seliskasirovarnia.com.ua/
  • с. Іза в 6 км на схід від Хуста. Село відоме як центр лозоплетіння. Прямо уздовж центральної вулиці місцеві жителі презентують свої вироби з лози. На вуличній виставці-ярмарку можна придбати справжні шедеври лозоплетіння. Чого тут тільки немає: кошики, різноманітні плетені меблі, посуд з лози, будиночки для кошенят, оригінальні шкатулки. Своя приватна сироварня ОСГ «Баранове» є також в с. Іза. Організована вона на базі овечої ферми. Тут з овечого і коров’ячого молока роблять кілька видів сирів і ковбас. Проводять екскурсії по фермі і дегустації з келихом вина або чаєм. За 3 км на північний захід від Ізи в заповідному урочищі Городилов з висоти 4 м шумно стікає по камінню з зеленим мохом водоспад Городилів. Поруч є галявина для відпочинку з альтанками.
  • У 5 км від Ізи недалеко від с. Липча Хустського району знаходиться єдина в Україні оленяча ферма. На 57 га території вирощують 130 плямистих оленів. Приблизно в 8-00 і в 19-30 олені приходять на годування. Їх можна погодувати з рук. Це так чудово! Краще приїжджати вранці. Ферма працює до 18-00. Вартість відвідування: дорослі 20 грн, дит. – 10 грн.
  • с. Велятин в 10 км на південь від Хуста славиться термальними басейнами. Тут побудована водолікарня «Теплі води». Приймати лікувальні ванни, відвідувати басейни можна цілий рік. Цілюща вода Велятинського родовища піднімається з глибини 100 м і має температуру від 38 до 50 градусів.
  • Курорт Шаян в 20 км від Хуста відомий джерелами Марамарош з лікувальною мінеральною водою.
  • Хуст. На північній околиці Хуста, поруч з окружною дорогою в 2002 році відкрилася приватна страусина ферма. Для відвідувачів проводяться екскурсії. Вартість дор 25 грн, дит. – 10 грн.

Під час цієї поїздки ми хотіли відвідати Хустський замок. Заїхали в центр міста. Дороги жахливі, всі в ямах. Запитали, як дістатися. Виявляється, дорога до замку грунтова, розмита дощами. Вона піднімається круто в гору, потім потрібно ще пішки підніматися хвилин 30-40. Насправді, на горі тільки руїни Хустського замку. Побудований він був в 11-12 столітті на соляному шляху з Солотвино. У 13 ст. замок був подарований князівському молдовському роду, далеким родичам знаменитого Влада Цепеша, відомого нам як Дракула. У 1776 р в льох з порохом вдарила блискавка. В результаті Хустський замок вибухнув і вже більше не відновлювався. Все заросло травою і чагарниками. Ми вирішили не підніматися до замку, адже попереду у нас був ще цілий день подорожі в Угорщину.

Де зупинитися в Хусті і околицях.

Як забронювати готель читайте тут.

Більше акцій та пропозицій готелей Хуста дивіться тут


Booking.com

Яскравих Вам подорожей!

 

Читайте також про наші подорожі по Україні:

=== Авторські тури: Богуслав – місто натхнення. Екскурсії, тури.

=== Поділля – мальовничий край. Звіт про подорож по Україні. Пам’ятки, фортеці, замки, дороги Поділля.

=== Кам’янець-Подільський – місто сонця. Що подивитися за один день. Пам’ятки, історія,  фото, готелі.

=== Львів за один день. Аромат кави, шоколаду і чарівництва.

=== Поїздка одного дня. Батьківщина Тараса Шевченка і зовсім не французька Шампань.

=== Мукачівський замок «Паланок»: як дістатися, історія, легенди, фото.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.
Фестиваль квітів. Замок Сент Міклош в Чинадійово.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....

Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.
Як доїхати з Києва до Будапешта потягом. Мій досвід.

На прямий потяг Київ-Будапешт придбати квитки майже нереально, тому я...

Як купити квиток на сайті угорської залізниці.
Як купити квиток на сайті угорської залізниці.

Покрокова інструкція - як купити квиток на сайті угорської залізниці....

Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.

Це той випадок, коли враження від міста перевершують очікування. "У...