Елегантний білосніжний замок височіє на пагорбі над Дунаєм. Братиславський Град – один із символів Словаччини. На цьому пагорбі почалась і продовжується історія країни. Звідси відкривається дивовижна панорама Братислави. Сьогодні у колишньому королівському замку розміщається Парламент країни та Історичний музей. Братиславський Град – популярна туристична пам’ятка Словаччини. Що подивитись, як дістатись, про легенди та історію, години роботи, ціни квитків – розповімо у цій статті.
Кельтське поселення, римський табір, укріплене місто Великої Моравії, прикордонна фортеця Угорщини і згодом тимчасова резиденція її королів, розкішний бароковий палац Марії Терезії, занепад і відродження як місця представництва держави Словаччина – важливі етапи історії Братиславського Граду.
Коротко про історію замку.
«Oppidum» – так називалось давнє кельтське місто, що знаходилось на історичному пагорбі майже 4,5 тисяч років тому. Поселення мало чудове стратегічне положення. Це було військове укріплення на перетині торгових шляхів. Пізніше на пагорбі розташовувались римські фортифікаційні споруди, табір Posonium. Вони були частиною потужної оборонної системи на кордоні Римської імперії, що проходив по Дунаю. Так само як і замок Девін.
Читайте: Замок Девін – Де він? На перетині світів.
Протягом IX століття на пагорбі “виросло” важливе великоморавське слов’янське місто. Воно мало дерев’яні укріплення і кам’яні будівлі. На території Братиславскього Граду знайдено фундаменти цегляного палацу і базиліки – ймовірно, це був один з найбільших храмів у Великій Моравії. Вперше місто згадується у Зальцбургському літописі 907 року під назвою Pressalauspurch (Преслауспурч). Тоді угорці розбили військо Баварії, захопили і зруйнували слов’янську фортецю на пагорбі.
За угорської влади Братиславський Град став прикордонним укріпленням. Тоді місто отримало назву Пожонь. (дотепер угорці кажуть так на столицю Словаччини). В XI столітті на пагорбі постав міцний кам’яний замок. Поруч на фундаментах Великоморавської базиліки звели Церкву на честь Святого Сальватора. У 1189 році Братиславський Град став базою для військ кількох країн, що рушили звідси у третій Хрестовий похід.
З XIII століття Братиславський Град активно розбудовується і укріпляється. З цього часу залишилась найстаріша будівля сучасного замку – Коронна вежа у південно-західній частині. У 1427 році король Сигизмунд Люксембурзький суттєво перебудував комплекс. З того періоду збереглась Сигізмундова брама. Цікаво, що найдавніше зображення Братиславського Граду, знайдене в угорській хроніці малюнків, датується 1368 роком. Воно зберігається сьогодні в Національній бібліотеці Будапешту.
Читайте: Куди піти в Будапешті з дітьми. Путівник по Будапешту для дітей. 7 найцікавіших маршрутів.
У період окупації Османською армією Угорщини з 1529 року, протягом майже 300 років Братислава була тимчасовою столицею країни. У Братиславському Граді розміщалась резиденція угорських королів. Це був головний замок країни. У Коронній вежі з XVI по XVIII ст. зберігались королівські регалії угорських монархів. Замок зазнав масштабної реконструкції. Крім нового палацу, мурів і веж, звели нове потужне укріплення – Бастіон Леопольда.
За правління імператриці Марії Терезії замок кардинально перебудували як резиденцію для імператорської родини. Він став розкішним палацем у модному тоді стилі бароко. У ньому була навіть своя система водопостачання. Поруч заснували розкішний бароковий сад з оранжереєю. У Братиславському граді виступав композитор Йосиф Гайдн, зберігалась велика колекція картин і скульптур. (сьогодні вони є частиною експозиції знаменитого віденського музею “Альбертина” .
Читайте також: Відень весною – місто натхнення.
Після смерті Марії Терезії і сходження на престол її старшого сина Йосифа ІІ оновлений Братиславський град занепав. З 1784 року у його приміщеннях розмістили семінарію, з 1802 року – казарми. Пожежа 1811 року перетворила вишуканий палац на руїни. Вони простояли занедбані майже 150 років. Замок почали відбудовувати тільки в 1953 році таким, яким він був у свій найкращий період – за правління Марії Терезії. Реконструкція і дослідження у замку продовжуються дотепер.
Сьогодні Братиславський град є національною пам’яткою культури, символом тисячолітньої історії країни. У колишньому Лицарському залі палацу в 1992 році була урочисто підписана Конституція Словацької Республіки. Тут відбулась інавгурація першого Президента Словаччини. Тепер у Братиславському Граді засідає словацький Парламент – Народна Рада Словацької республіки. У замку розмістились експозиції історичного відділу Словацького Народного музею.
Мапа Братиславського замку.
1. Замок палац, 2. Почесний двір, 3. Двір Леопольда, 4. Західна тераса, 5. Будівля на Північних стінах, 6.Будівля біля Воріт Святого Миколая, 7. Замкова винарня, 8. Будинок у Південному бастіоні, 9. Знахідки періоду Великої Моравії, 10. Віденські ворота, 11. Ворота Леопольда з прилеглими укріпленнями, 12. Ворота Сигізмунда, 13. Ворота святого Миколая, 14. Бастіон Лугінсленд, 15. Оранжерея, 16. Зимова школа верхової їзди, 17. Бароковий сад.
Прогулянка по Братиславському Граду.
Це одне з найгарніших місць Братислави. На територію Братиславського Граду можна попасти через троє воріт: з боку Старого Міста – Сигізмундова Брама і Брама Святого Миколая, з боку Відня – наймолодші Віденські ворота. В замку збереглись ще Леопольдові ворота. Від Старого Міста можна також піднятись сходами Zámocké schody, що починаються навпроти Собору Св. Мартина. Ми зайшли у замок з вулиці Palisády, через головні Віденські ворота.
Віденська Брама (Viedenská brána) – західні, головні ворота Братиславського Граду. Збудовані у 1712 році з нагоди коронації на угорський престол імператора Карла VI, батька Марії Терезії. (коронувався як Карл ІІІ). Тому брама має ще одну назву “Карлова”.
Братиславський замок має 4 високі вежі на кожному з 4-х кутів. Найстарішою збереженою будівлею Граду є Коронна вежа, зведена як житлова і оборонна у XIII столітті. Вона була частиною захисних укріплень давнього палацу. Згодом через свою важливу історичну місію отримала “монаршу” назву. У Коронній вежі з 1552 по 1783 роки зберігались королівські регалії Угорщини. З неї відкривається чудовий краєвид на околиці. Піднятись на Коронну вежу можна по квитку в Історичний музей Братиславського Граду.
Західна тераса з відновленими конюшнями і господарськими будівлями палацу. Сьогодні в них розміщається канцелярія депутатів Парламенту.
Леопольдові ворота (Leopoldova brána) – вишукані білосніжні ворота у Почесний двір. Тріумфальна барокова брама збудована у 1674 році на честь імператора Леопольда І. На ній зображено його герб. Колись до цих воріт можна було дістатись лише по підвісному мосту. Довгий час Леопольдові ворота стояли замуровані. Їх відновили разом із замком у 1960-х роках.
Почесний двір Братиславського Граду побудований за часів Марії Терезії. По обидва боки від входу – будинки почесної варти. У замку розміщений Історичний музей – філіал Словацького народного музею. Каса музею знаходиться у Почесному дворі, праворуч за Статуєю Святополка.
Серед Почесного двору – кінна Статуя Святоплука (Святополка І) – князя Великої Моравії (846 -894 рр.) За 23 роки його правління великоморавська держава була найпотужнішою, мала найбільші за розміром території, що займали землі сучасної Словаччини, Чехії, Угорщини, півночі Хорватії. При Святоплуку у місті Нітра було засноване перше єпископство і перший монастир у Словаччині. Архієпископом у Нітрі був відомий проповідник і творець слов’янської азбуки Мефодій.
Існує версія, що назва Братислави (Преслауспурч, Прешпорок, Пресбург), походить від імені третього сина князя Святоплука – Предслава (або Преслава). Він правив цими землями після смерті батька.
Двір Леопольда і Південний бастіон Братиславського Граду. Потужне фортифікаційне артилерійське укріплення збудоване у XVI століття для захисту замку з боку Дунаю. Тепер тут оглядовий майданчик.
Цікаво, що Коронна вежа – єдина повноцінна кутова башта замку. Решта три – це надбудови. Якщо уявно перевернути палац, то він буде нагадувати стіл, а його 4 вежі – ніжки. З цим пов’язана легенда Братиславського Граду. У сиву давнину раз на рік мешканці замку просинались від того, що все навколо падало і розбивалось, а всі 4 вежі були вкриті брудом. Але це не ураган і не землетрус. Збитки нараховувались чималі.
Врешті Господарка Граду звернулась за допомогою до відьми. Та поворожила і сказала:” Це Клінгсор!” Так звали велетня-чаклуна, що мешкав у Трансільванії і щороку мандрував у Німеччину, на свою Батьківщину. Прешпорок (Братислава) був у нього на півдорозі. Тут велетень зупинявся на відпочинок. При цьому він перевертав замок догори дриґом, щоб зробити собі стіл. Після вечері, чаклун повертав палац на своє місце. За допомогою білої ворони відьма надіслала листа Клінгсору з проханням не чіпати палац. Велетень погодився. Відтоді стоїть Братиславський Град непохитно.
На території замку були знайдені і збережені фундаменти палацу, вежі і базиліки IX століття, збудованої слов’янами за часів існування на пагорбі міста Великої Моравії. Вважається, що це була найбільша церква на території цієї слов’янської держави. Згодом на її фундаментах збудували Храм Св. Сальватора. У XIII cт. угорські правителі перенесли церкву до підніжжя пагорбу, на місце, де сьогодні височіє Собор Св. Мартина. Це було зроблено, щоб закрити вільний доступ парафіян всередину укріпленого замку.
Східна тераса замку і Сигізмундові ворота. На жаль, не вдалось тут погуляти, саме проводилась реконструкція.
Сигізмундова Брама (Žigmundova brána) – найстаріші збережені ворота Братиславського Граду. Зведені за угорського короля Сигізмунда Люксембурзького у 1430-х роках. Тоді монарх добре укріпив Град для своєї резиденції. Через готичну Браму Сигізмунда можна зайти у замок з боку Старого міста Братислави. Але доведеться довго підніматись сходами Zámocké schody.
Також в день мого візиту був тимчасово закритий на реконструкцію бароковий сад. Він відновлений за зразком вишуканого саду XVIII ст, що заснувала імператриця Марія Терезія. Щоб ви побачили як виглядає бароковий сад Братиславського Граду, розміщу тут світлину з офіційного сайту. Відреставровані також зимовий павільйон для верхової їзди, старовинна оранжерея.
Навколо Братиславського Граду – чудовий, затишний парк. Тут приємно просто погуляти, милуючись краєвидами. Для діток облаштований ігровий майданчик. У парку є скульптура Святої Єлизавети, доньки угорського короля Андраша ІІ. Вона народилась у Братиславському замку в 1207 році. Єлизавета Угорська канонізована церквою за те, що все життя допомагала бідним.
Скульптура відьми (Bosorka), встановлена в пам’ять про красивих жінок, спалених у середньовіччі за звинуваченням у чаклунстві. Можливо, це та сама відьма і ворони з легенди про велетня Клінгсора. На світлині також – Бастіон Лугінсленд (Bašta Luginslandі). У перекладі з німецької “сторожова вежа”. Частина фортифікаційних укріплень замку.
Через замкові ворота Святого Микулаша (Св. Миколая) ми вийшли із Братиславського Граду. Сходами, що починаються біля Православної церкви Св. Микулаша, і вулицею Mikulášska спустились донизу.
На перетині вулиць Beblavého і Židovská- красивий старовинний будинок під назвою “Дом доброго пастиря” (Dom U dobrého pastiera). Зведений у стилі рококо у 1760-х роках. У ньому розмістився Музей годинників XVII-XIX століть. Працює щоденно з 10-00 до 17-00, крім понеділка. Квиток – 2,5 євро.
Вуличками спустились до середньовічних оборонних мурів, що колись захищали Старе місто Братислави. Збереглась лише частина стіни з вежами поруч із Собором Св. Мартіна.
Години роботи Братиславського Граду:
Бароковий сад відкрито: з листопада по лютий: 9-00-16-00, березень з 9-00 до 17-00, квітень з 9-00 до 19-00, травень з 9-00 до 20-00, влітку: 9-00 – 21-00, вересень з 9-00 до 19-00, жовтень з 9-00 до 17-00.
Історичний музей, філіал SNM – Словацького Народного музею: працює щоденно з 10-00 до 18-00, крім понеділка.
Вартість відвідування:
Вхід на територію Братиславського Граду і барокового саду безкоштовний.
SNM – Історичний музей + скарбниця: ціна квитка 10 євро, дитячий 4 євро, до 6 років вхід безкоштовний.
Скарбниця: окремий квиток у скарбницю коштує 3 євро/ 2 євро.
Вхід в музей у першу неділю місяця безкоштовний. Сайт музеїв: www.snm.sk.
Адреса музеїв: Vajanského nábrežie 2. Сайт Братиславського Граду: www.bratislava-hrad.sk
Братиславський Град на карті:
Піший маршрут від центру Старого Міста, площі Hlavne namestie, через Браму Сигізмунда до Замку.
Для тих, хто на машині: Поруч з центральним входом на територію Братиславського граду є цілодобовий підземний паркінг. Адреса: Námestie Alexandra Dubčeka, 811. Заїзд з вулиці Palisady street. Вартість 3 євро за годину. Відвідувачам музеїв Братиславського Граду надається знижка 50%, не більше ніж на 3 години (потрібно надати в касі музею парковочний талон).
Про все, що потрібно знати для подорожі на автомобілі по Словаччини, читайте у нашій статті:
= На машині в Словаччину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість пального, відгуки
Братиславський Град – королівський замок над Дунаєм. Взимку, під час мого візиту, кілька локацій замку були недоступні туристам. Але на це є поважна причина – реконструкція і відбудова. Поступово відроджується вишуканий палацовий комплекс часів імператриці Марії Терезії. Братиславський Град – візитівка Словаччини. Це красиве і затишне місце з чудовими краєвидами на Дунай і Братиславу.
Бажаємо яскравих подорожей!
До речі, ми бронюємо житло в подорожах на цьому сайті.
Читайте також:
=Братислава, Словаччина. На машині по Європі. Частина 5.
=Тренчанський Град і затишний Тренчин. Словаччина.
=Аеропорт Братислави. Як дістатись у центр міста. Як доїхати до Відня, Праги та інших міст Європи.
=Як подивитись Відень економно і цікаво. 10 порад для бюджетних туристів. Наш досвід.
=Де зупинитись у Відні. Райони міста. Ціни на житло. 15 кращіх готелів за ціною та якістю.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.