Різнокольорові будинки, атмосферні кафе, “інстаграмні” фото-локації – це Балат, яскравий район Стамбулу. Це місце вражає. Тут можна побачити “інший” Стамбул – харизматичний, хіпстерський, контрастний. Балат відвідує мало туристів, хоч він розташований недалеко від історичного центру Султанахмет. Чим цікавий район, що подивитись у Балаті, як дістатись – ділимось враженнями у статті.
Район Балат (Balat) знаходиться в європейській частині Стамбулу, у муніципальному районі Фатіх, на західному березі Золотого Рогу. Це один з найстаріших кварталів міста. Межує по один бік з районом Айвансарай (Ayvansaray), у якому збереглись руїни візантійського Малого Влахернського палацу. Існує версія, що саме він дав назву району Балат, яка трансформувалась з грецької “palatiоn” – палац. З іншого боку розташований район Фенер (Fener), у якому знаходиться Вселенський Патріархат.
Читайте: Патріарший Храм Святого Георгія в Стамбулі.
Балат – донедавна головний єврейський квартал Стамбулу. У XV столітті на запрошення султана Баязида ІІ на цьому місці оселились родини євреїв – сефардів. Це були біженці з Іспанії, що й дала назву великій етнічній групі євреїв. “Сефард” у перекладі з івріту – “іспанець”. І мова у них була своя – ладіно. Належала до групи романських мов. Частина єврейських сімей надала перевагу азійській частині Стамбулу і розмістилась у районі Кузґунджук.
Читайте також: Кузґунджук – романтичний квартал Стамбулу.
За 4 століття єврейська громада збудувала 12 синагог. Поруч з євреями здавна жили греки, вірмени, болгари. Протягом століть сусідство різних народів і трьох релігій (іслам, християнство, іудаїзм) створило особливий колорит району. На вулицях Балату недалеко один від одного розташовані синагоги (серед них є найстаріша в місті), мечеті, грецькі, болгарські і вірменські храми.
У 1950-х роках євреї покинули район Балат. Більшість єврейської громади імігрувала в Ізраїль, дехто переїхав в інші райони Стамбулу. У Балаті залишилось зовсім мало євреїв. Після Стамбульського погрому 1955 року більшість вірменських і грецьких корінних жителів також покинули свої домівки. Будинки заселили курди, бідні турки, що приїхали зі східної Анатолії, і цигани. Район перетворився на нетрі й довго вважався небезпечним.
Читайте також: Де зупинитись в центрі Стамбулу. 15 кращих готелів.
Згодом у покинутих будинках Балату почали відкривались дизайнерські й антикварні крамниці з ностальгічними старожитностями, вінтажні кафе, концептуальні арт-ресторани. У районі запрацювали майстерні художнього скла, дерев’яних виробів, кераміки, hand made. Це було пов’язано з недорогою вартістю будинків і орендою приміщень. Сьогодні Балат вважається “хіпстерським”, богемним районом.
Читайте також: Колоритний Стамбул. Звіт про подорож.
Нова історія Балату почалась у 2017 році, після виходу турецького серіалу “Чукур” (“Яма”). Колоритні вулиці сусіднього району Айвансарай стали героями популярного фільму. Сюди почали навідуватись туристи – шанувальники серіалу. Балат не має визначних пам’яток. Щоб привабити і зацікавити туристів, район розфарбували, відкрили концептуальні заклади, створили цікаві фото-зони: різнокольорові сходи, автентичні будинки, парасолі на вулицях, барвисті кафе. Проте ввечері й досі не варто тут гуляти. Чим далі у бідні квартали району, тим небезпечніше.
Як дістатись до району Балат.
Від причалу Еміненю до району Балат близько 2,5 км. Дістатись можна на автобусі або на катері вапуру.
- Найшвидший варіант – на автобусі. З автобусної зупинки біля причалу Еміненю до Балату ходять автобуси №44B, 48E, 99, 99A ,99Y. Їхати вздовж Золотого Рогу 7-10 хвилин (якщо без заторів) до зупинки Fener або до наступної – Balat. Переходите дорогу і занурюєтесь у кольорові вулиці.
Це корисно знати: Громадський транспорт Стамбулу: вартість проїзду, де купити квитки, як зекономити.
- Цікавіший варіант – на вапуру. На катері до району Балат їхати значно довше, проте романтичніше. Можна по дорозі милуватись берегами Золотого Рогу, влаштувати собі круїз по затоці. Вартість поїздки на автобусі й на вапуру однакова. Вихід на причалі Fener або Balat. Потім йдете через парк і переходите дорогу.
- На екскурсійному автобусі Hop on Hop off. До Великого Синього автобусного туру входить зупинка Патріархат. Район Балат зовсім поруч, тож можна заразом відвідати Собор Св. Георгія і погуляти вуличками Балату. Квитки на автобус зі знижкою 10% можна придбати онлайн нана цьому сайті .
Район Балат в Стамбулі.
Балат – це лабіринт мощених вуличок, що піднімаються вгору від узбережжя Золотого Рогу. Популярні вулиці району Балат – Yıldırım Cd. і Vodina Cd., пагорб – Sancaktar Ykş і схил Merdivenli Yokuş Sokağı. Цікаво також звернути у інші вулички, щоб відчути колорит історичного кварталу. Вулиці Yıldırım Cd. і Vodina Cd. ідуть паралельно одна до одної і до берега Золотого Рогу.
Прогулянку по Балату ми почали з центральної вулиці Yıldırım Cd. Особливість району – старі 3-4-поверхові єврейські будинки, що мають вузькі фасади. На другому і вище поверхах над вуличками нависають еркери. Частина цих домів занедбана. Деяким з них більше 200 років.
В Балаті варто просто неспішно гуляти вуличками, посидіти за столиком атмосферної кафешки, пити чай з турецьким солодощами і спостерігати за навколишнім життям.
На розі вулиць Yıldırım Cd і Camcı Çeşmesi Ykş – знамените місцеве кафе “Naftalin” (“Нафталін”). Це ретро-кафе. Тут все прикрашено різними вінтажними речами: світлинами, іграшками, скатерками, посудом. Дуже атмосферне місце. Стамбульського шику “Нафталіну” додають коти. Вони почуваються тут господарями, як і у всьому Стамбулі.
Читайте також: Коти в Стамбулі. 10 цікавих фактів з котячого життя.
Поруч з “Нафталіном” у підвалі маленький Музей старожитностей.
Ми зайшли на чай у сусіднє кафе з цікавою назвою. “Coza” – в перекладі з турецького “балаканина”, “теревені”, а не домашня тваринка як ми подумали)). Колись це була квартира заможної єврейської родини. Тепер – кафе з антикварними меблями і речами.
Особливо сподобався балкон з видом на вулицю і сусідні будинки.
Цікавими є місця на пагорбі Sancaktar Ykş. До наступної історичної пам’ятки Балату веде крутий підйом вгору по вулиці Sancaktar Ykş. По дорозі побачили яскраве Balat Antik Cafe. Заклад часто відвідують туристи. Поруч з ним знаходиться Дім-музей Дімітрія Кантеміра (1676-1723 рр), молдовського Господаря, князя і вченого.
По-сусідству – ще одна яскрава місцева цікавинка – різнокольорові сходи кафе “Incir agaci kahvesi” ( в перекладі – “Інжир”). Популярне місце для світлин.
Ще трохи вгору і ми побачили красивий палац. Насправді, це школа. Грецький православний ліцей (Özel Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu) – найстаріша і найпрестижніша православна школа у Стамбулі. Заснована у 1454 році, після захоплення турецькою армією Константинополя. У ній навчались діти з аристократичних православних родин, майбутні єпископи, Константинопольські патріархи, міністри Османської імперії, воєводи Молдови і Валахії. (випускником закладу був також Дімітрій Кантемір).
Грецький православний ліцей називають ще “Червона школа”, “Червоний замок”. Він побудований у XIX столітті з червоної цегли, яку доставили на кораблях аж з Марселя. У круглому куполі школи була облаштована своя обсерваторія.
Ось такий оригінальний будинок навпроти Грецького православного ліцею. Район Балат відбудовується.
Вгорі і праворуч, за Грецьким ліцеєм, знаходиться Церква Марії Монгольскої (Meryem Ana Kanlı Kilise). Названа на честь доньки візантійського імператора Марії Деспіни, що жила у XIII столітті. Її видали заміж за монгольского правителя. Але поки доїхала до нареченого той помер, тож вийшла за його сина та спадкоємця Абака-хана. За легендою, Марія навернула чоловіка у християнську віру. Після смерті хана, вона повернулась з донькою у Константинополь. Оселилась у монастирі Богоматері Панагіотісси і побудувала при ньому цю церкву. Відтоді цей храм носить її ім’я – Церква Марії Монгольскої.
Це єдина збережена візантійська церква, що після захоплення османами Константинополя не була перетворена у мечеть і в якій постійно проходили богослужіння. Що вберегло храм? За переказами султан – завойовник Мехмед II передав церкву як подяку матері грецького архітектора, що побудував грандіозну мечеть Фатіх. Відтоді вона належала грецькій громаді. Церкву Марії Монгольскої також називають “Червоною” або “Кровавою”. Можливо, через колір цегли або через загибель тут християн, що чинили спротив османським солдатам у 1453 році. Постраждав храм і під час Стамбульского погрому 1955 року.
Повертаємось донизу знову по вулиці Sancaktar Ykş.
Покинута старовинна будівля. У підніжжя побачили кам’яну плиту. Колись тут був вуличний фонтан – один з символів кварталу Sancaktar Ykş. Таких історичних фонтанів у Балаті збереглось лише кілька. Нещодавно під час ремонту будівлі, новий власник демонтував історичну плиту фонтану і пробив на її місці вікно. Це викликало невдоволення громади. Будівлю опечатали, вікно забили, плиту фонтана тимчасово прикрутили до будівлі. Так місцеві намагаються боротись проти кардинальної перебудови старих будинків, прагнуть зберегти історичний вигляд Балату, одного з найстаріших районів Стамбулу.
Навпроти – дві старі будівлі: ошатна відремонтована й “залишки минулої розкоші”.“ Такий контраст поруч ми бачили на багатьох вуличках Балату.
На вулиці праворуч – знову яскраве кафе у тіні парасоль.
Багато будинків пофарбовані у різні кольори. Це створює піднесений настрій. Балат з його атмосферою поступово стає популярним районом Стамбулу. Сюди приїжджають на сніданок, для прогулянок і нових відкриттів. Центральна вулиця Vodina Cd. виглядає затишно.
Приємно і цікаво посидіти у місцевих концептуальних Арт-кафе або вінтажних барах/ресторанах.
Щоб знайти наступну цікавинку району, з вулиці Vodina Cd. повертаємо вгору. Піднімаємось по вул. Çiçekli Bostan Sk., далі – праворуч і трохи пройти по вул. Çorbacı Çeşmesi Sk.
“Вулиця зі сходами на пагорб” – так перекладається назва мальовничої вулиці Merdivenli Yokuş Sokağı. Це схил з історичними сходами, що здавна пов’язував пагорб району Балат і берег Золотого Рогу. Це популярна локація для “інстаграмних” світлин.
Різнобарвні цікавинки району Балат як “вишенька на торті” доповнює яскравий автомобіль.
Як ми зрозуміли, його встановив власник місцевого кафе. Він запрошував гостей безкоштовно фотографуватись біля машини і відвідати його заклад. До речі, з тераси кафе (цегляна будівля на фото) також відкривається гарний вид.
Недалеко побачили мечеть Hizir Cavus Cami. Збудована у 1590-х роках сержантом Hızır Ağa, названа на його честь. Відновлена після пожежі у XIX ст. У районі Балат багато таких маленьких старовинних мечетей.
Поблукали вуличками трохи далі від популярних місць району. Ось такий справжній місцевий колорит.
Повернулись знову на центральну вулицю району – вул. Vodina Cd.
Фасад цього будинку прикрашений яскравими іграшками. В ньому знаходиться благодійний центр допомоги нужденним родинам, центр соціалізації і розвитку дітей Minik Kalpler Çocuk (у перекладі “Маленькі дитячі серця”). Його майже 5 років тому організувала місцева родина і назвала “Будинок Хоббітів”. У центр приходять більше 60 діток із бідних сімей. Для них організовують безкоштовні сніданки й обіди. Волонтери проводять заняття, ігри, влаштовують свята. Тут живе доброта.
Так оригінально виглядає будівля благодійного дитячого центру з боку вулиці Yıldırım Cd.
Маленька мила мечеть Tahta Minare Cami на вулиці Vodina Cd. побудована Фатіхом Султаном Мехметом Ханом у 1458 році, через 5 років після завоювання османами Константинополя. Це одна з найстаріших збережених дотепер мечетей Стамбулу. Колись вона була дерев’яною. У XIX ст. її перебудували й обклали цеглою. Нещодавно цегляним став і дерев’яний мінарет.
Бокові вулички Балату не менш яскраві і колоритні.
Всюди між домами натягнуті мотузки з білизною. Так живе район Балат. А ми згадали Венецію і Неаполь.
Центральна вулиця Vodina Cd. з яскравими будинками й оригінальними вінтажними кафе.
Вийшли на ще одну основну вулицю Балату – вул. Yıldırım Cd. Затишна і різнокольорова. Тут завершилась наша прогулянка по району.
Кілька порад:
- для прогулянки вуличками Балату краще мати зручне взуття, підбори залиште вдома.
- Балат – бідний район, тому “не ловіть ґав”, щоб у вас чогось не поцупили.
- “На районі” не варто гуляти ввечері, особливо у бідних кварталах і поодиноким дівчатам. Тут своя “місцева тусовка” і свої правила.
- Чим глибше занурюєтесь у бідний квартал, тим менш безпечно туристу.
Район Балат на карті Стамбулу:
Стамбул – велике місто, але наскільки воно різноманітне. Один район може кардинально відрізнятись від іншого. Складається враження ніби ти гуляєш різними містами. Історичний центр Стамбулу з величними пам’ятками найбільше відвідують туристи. Але варто відхилитись від основних туристичних маршрутів, і ти попадаєш в “інший” Стамбул. Таким яскравим, оригінальним, контрастним ми побачили район Балат. Нетуристичне місце, що вражає.
Бажаємо яскравих подорожей!
До речи, готель в Стамбулі ми бронювали на цьому сайті.
Читайте також:
=15 готелів Стамбулу з терасою і чудовим краєвидом.
=Новий аеропорт Стамбула. Як дістатись у центр міста.
=Цистерна Феодосія – секретне місце Стамбулу.
= Бююкада. Поїздка на Принцеві острови.
=Мегацікавий Музей Рахмі Коча в Стамбулі.
Дуже гарна і детальна віртуальна подорож! ??? Вже бачу себе на тих милих вуличках з турецьких серіалів!)
Так, дійсно, маршрут по турецьким серіалам зараз дуже популярний у Стамбулі.Балат- колоритний райончик. Якщо пройти районом на північ, вздовж Золотого рогу, то можна потрапити в район Айвансарай, де проходили зйомки серіала Чукур. (одній та ввечері туди ходити не раджу – дууже неприємний райончик, нетрі Стамбулу. До речі, готелі в Стамбулі варто уважно підбирати за місцем розташування, щоб не потрапити в район нетрів чи мігрантський). Ось адреса парикмахерської з цього серіалу: Ayvansaray, Esnaf Loncası Sk. No:44, 34087 Fatih/İstanbul. А ще за “серіальними” місцями можна навідатись в район Кузгунджук – романтичний і тихій, повна противага “хіпстерському” Балату.Про цей район ми писали тут: https://ua.elenapuzatko.com/istanbul-kuzguncuk/ Гарної мандрівки! Яскравих вражень!