Ловеч для нас – кохання з першого погляду і справжнє відкриття. Єдиний на Балканах критий міст, середньовічна фортеця, автентичні будинки й вузькі вулички старого кварталу Вароша, грандіозні печери і мальовничі водоспади навколо міста, найколоритніше житло в нашій подорожі по Болгарії, смачна національна їжа. Де зупинитись, що подивитись, цікаві місця навколо, де спробувати традиційну національну кухню – ми склали путівник по Ловечу, одному з найдавніших міст Болгарії.
Ловеч – обласний центр Болгарії, знаходиться в центрі країни. Відстань від Софії – 150 км, від Велико Тирново – 85 км, від Русе – 155 км, від Пловдива – 160 км, від Плевена – 40 км. Тут мешкає 36000 жителей. Місто розташувалось серед високих пагорбів у мальовничій долині річки Осим, притоки Дунаю.
Фракійське місто Мелта, римська фортеця Президиум, болгарська фортеця Хисаря, “Золоте” середньовічне місто, центр національно-визвольного руху XIX століття, місто ремісників й торговців – це все про історичний, колоритний, самобутній Ловеч. Його називають “бузковим містом”, у травні у дворах і на пагорбі, в парку Стратеш, розквітає ароматний бузок. Небесними покровителями Ловеча є Святі брати Кирило і Мефодій. Тож, 11 травня у день цих святих, Ловеч святкує День міста.
Зміст:
- Ловеч. Що подивитись.
- Де поїсти у Ловечі.
- Де зупинитись. Готелі Ловеча.
- Цікаві місця навколо Ловеча.
- Ловеч на мапі Болгарії. Маршрут прогулянки по місту.
Про Ловеч мало туристичної інформації в інтернеті. Місто ми знайшли випадково, коли шукали де переночувати у цьому регіоні під час подорожі по “неморській” Болгарії. І тут побачили на сайті фото готелю Guest House The Old Lovech в старовинному будинку епохі болгарського Відродження, у центрі Старого Ловеча. І вирішили, що маємо зупинитись саме в цьому місці.
Особливо цікаво пожити в традиційному будинку стало після відвідування Етнографічного музею Етир недалеко від Габрово.
Читайте також: Етнографічний музей Етир – єдиний скансен у Болгарії.
Ловеч. Що подивитись.
На схилах пагорбу, над річкою Осим, розкинувся квартал Вароша – це найстаріше місце Ловеча. Над ним височіє середньовічна фортеця Хисаря. На протилежному березі річки – нові міські райони. Старий квартал “Вароша” та Нове місто з’єднує унікальний дерев’яний критий міст через річку Осим.
Про найгарніший Музей різьби по дереву читайте тут: Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.
Критий міст Ловеча.
Покритият мост (болг.) – єдиний критий міст на Балканах. Подібні мости зустрічаються лише в кількох європейських країнах, наприклад, в Швейцарії, Німеччині, Франції, Італії. Ми не очікували побачити таку оригінальну споруду в Болгарії. Збудований майстром Колю Фічето у 1874 році на місці старого мосту, знесеного водами бурхливої річки Осам. Перший критий міст згорів у 1925 році, через 6 років він був відновлений. Відтоді міст час від часу ремонтується, але його первісний вигляд збережений.
Критий міст є одним з символів Ловеча, тож зображений на гербі міста. Це своєрідна крита історична торгова вулиця, що має довжину 106 метрів і ширину – 10 метрів. Здавна тут продавали свої вироби місцеві ремісники. Ловеч славився гончарами, пекарями, виробами з міді. Сьогодні всередині мосту розташовані сувенірні крамниці і затишна кав’ярня з видом на річку.
Всередині Критого мосту знаходиться макет Старого Ловеча з основними пам’ятками.
В центрі “Нового” Ловеча, на лівому березі річки, можна побачити барокові будинки початку XX століття. А далі – стандартна міська забудова, околиці індустріального болгарського міста.
Старе місто Ловеча. Квартал Вароша.
Старе місто Ловеча, розташоване на правому березі річки Осам. Центральна площа названа на честь Тодора Киркова, місцевого героя національно-визвольної боротьби.
Це “тусовочне” місце Ловеча, тут у старовинних”барокових” будинках розмістились готелі, ресторани, бари.
Найцікавіше у Ловечі – Старий Квартал. Він називається “Вароша”, від угорського слова “варош” – місто, передмістя.
Тут збереглась атмосфера епохи болгарського Відродження – 1850-1870 роки: старовинні двохсотрічні будинки з черепицею, дерев’яні вікна й балкони прикрашені квітами, високі паркани й дерев’яні ворота з дахом.
Лабіринти вузеньких мощених вуличок піднімаються вгору до церкви, а далі – до стародавньої фортеці на пагорбі. Таке враження, ніби ти повернувся у XIX століття.
Етнографічний комплекс міста Ловеч.
У старому кварталі Вароша знаходиться краєзнавчий музей “Етнографски комплекс Драсова и Рашова къщи”. Він входить до 100 національних туристичних пам’яток Болгарії. Етнографічний комплекс утворений з двох колоритних будинків: Будинок Рашова і Драсова хата.
Драсова хата (болг. Драсова къща) побудована у середині XIX століття. Тут жила родина ловецького заможного купця. До речі, першим мером Ловеча після звільнення від турецької влади був Іван Драсов. Цікаво побачити, як був організований сімейний побут в ті часи.
Будинок Рашова (болг. Рашова къща) зведений у 1834 році на фундаментах XVII століття. Належав ловецькому краєзнавцю, педагогу, музиканту Ненчо Рашову. Він заповів місцевому музею свій будинок разом з великою бібліотекою і частиною майна . У Будинку Рашова – інтер’єри місцевої родини середнього достатку, що жила на початку XX століття.
Етнографічний комплекс працює: взимку з 9-00 до 17-00, влітку з 9-00 до 18-00, з обідньою перервою. Вартість квитка: 3 лева /2 лева дитячий, сімейний квиток для дорослих з дітьми до 18 років – 6 левів. Адреса: вул. Христо Іванова, 16.
Музей Васил Левски
Васил Левський – національний герой Болгарії, один з “чотирьох великих” болгар, що був організатором національно-визвольної боротьби проти османського панування. Революціонер багато часу провів у Ловечі. Музей Василя Левського входить до 100 національних туристичних пам’яток Болгарії. Тут зібрана найбільша колекція особистих речей болгарського “Апостола Свободи”. Експозиція розповідає про історію міста, про життя і боротьбу національного героя.
Музей працює щоденно: взимку з 9-00 до 17-00, влітку з 9-00 до 18-00, з обідньою перервою. Вартість квитка: 3 лева /2 лева дитячий, сімейний квиток для дорослих з дітьми до 18 років – 6 левів. Адреса: вул. Марина Поплуканова 16.
Церква Успіння Богородиці.
Сходами піднімаємось до затишного уквітчаного двору церкви Успіння Богородиці – болг. Православна църква “Успение Богородично”. Храм збудований у 1834 році на місці старої церкви XVII століття. При будівництви церкву вкопали в землю на три кроки, адже за правилами османської влади православний храм не повинен бути вище вершника на коні. Купол і дзвіницю добудували вже пізніше. Всередині церкви – унікальний дерев’яний різьблений іконостас XIX століття. Це робота майстрів знаменитої болгарської ремесленої школі з міста Трявна.
Читайте також: Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.
Церква Успіння Богородиці відома як місце, в який час від часу служив Василь Левський як ієродиякон Ігнатій. Тут він заснував один з численних революційних комітетів. У дворі церкви поховані товарищі Василя Левського. Сьогодні це діючий храм.
Пам’ятник Василю Левському.
На пагорбі Хисаря, поруч з середньовічною фортецею, встановлено пам’ятник національному герою Болгарії. Це найбільший пам’ятник Василю Левському в країні.
Звідси відкривається чудова панорама на місто Ловеч, навколишні пагорби і мальовничу долину річки Осам.
Середньовічна фортеця Хисаря.
На високому пагорбі Хисаря, над долиною річки Осам знаходяться руїни середньовічної фортеці. Колись вона захищала болгарську столицю Тирново та Троянський перевал, найкоротший торговий шлях з півночі на південь Болгарії.
Фракійські племена заснували на цьому пагорбі свою столицю Мелту у IV-III тисячолітті до н.е. Стратегічне значення цього місця оцінили у свій час римляни, вони збудували тут фортецю Президіум.
Фортеця Хисаря була зведена у VII столітті, у період Першого болгарського царства, та проїснувала до XVII століття. У 1187 році у ловецькій фортеці, після перемоги над візантійськими військами, був підписаний мирний договір між Візантією та болгарським царем Асеном, відтоді створено Друге болгарське царство. Ловеч епохи Середньовіччя був великим містом, культурним, економічний і духовним центром. У 1331 році ловечський деспот Іван Александър став болгарським царем. Тут народився його син Іван Срацимір, що разом з братом стали останніми царями Болгарії.
Читайте також: Белоградчик: фортеця й неймовірні скелі. Болгарія.
Після 1396 року Болгарію захопили турки. Фортеця Хисаря ще довго чинила опір загарбникам. У період османського правління місто називали “Алтин-Лофча”, “altin” у перекладі з турецької мови значить “золото”. Під час російсько-турецької війни багато міського болгарського населення було вбито турками. У 1877 році російські війська захопили фортецю Хисаря, після цього стратили або депортували з Ловеча всіх турків та болгар-мусульман.
Сьогодні на місці фортеці Хисаря діє невеликий історичний музей. Тут збереглись середньовічні фундаменти і стіни.
На території фортеці Хисаря знайдено залишки середньовічного житла і 7 церков.
Найдавніший і найбільший храм датується V століттям. Ймовірно це була велика базиліка, що знаходилась у центрі пагорба.
З вершині пагорбу Хисаря насолоджуєшся гарними краєвидами Ловеча й околиць.
Години роботи: Взимку з 9-00 до 12-00 та з 13-00 до 17-00. Влітку з 9-00 до 20-00. Щоденно, без вихідних.
Вартість квитка: 4 лева/ 2 лева дитячий. Сімейний квиток: 6 лев.
Комбінований квиток: 8 лев. У нього входить відвідування Фортеці Хисаря та Музею води у “Дели Хамам”.
У ловецькій фортеці Хисаря проходять фестивалі, концерти класничної і сучасної музики.
Вулички Старого Ловеча.
Атмосферними вуличками Старого міста “Вароша” спускаємось до набережної річки Осим. Гуляти старовинними мощеними дорогами серед колоритних будинків – то окреме задоволення.
На багатьох будинках – таблиці з написом, про те, що тут жила відома в Болгарії людина.
В деяких таких історичних будинках діють готелі. Наприклад, гостьовий будинок 1821 року – The Tinkov house in Lovech.
Стара міська лазня Ловеча “Дели Хамам”.
Дели Хамам – стара міська лазня Ловеча, що збереглась з XVI століття, з часів турецького панування. Вважається, що це останній в Болгарії хамам, який використовувався за призначенням. Вода до лазні поступала по акведукам з джерел неподалік Ловеча. Хамам нагрівався парою, що поступала у простори підлогою та між стінами. На початку XX століття для отоплення лазні почали використовувати парову машину, виготовлену в Англії.
Сьогодні в “Дели Хамам” розміщений сучасний “Музей води”, з візуальними ефектами й інтерактивними атракціями. Графік роботи музея: з 10-00 до 18-00, перерва з 13-00 до 14-00, вихідні понеділок та вівторок. Вартість квитка: 6 лев / 3 лева дитячий. Комбінований квиток: фортеця Хисаря + Делі Хамам коштує 8 лев.
В Ловечі також можна відвідати зоопарк, парки на пагорбах, картинні галереї.
Де поїсти у Ловечі.
У центрі Ловеча багато ресторанів, кав’ярень, барів. Нам хотілось спробувати місцеву кухню, тож ми направились у механу.
Механа “Вароша” – цей заклад у Ловечі став найсмачнішим недорогим рестораном у нашій тижневій подорожі по ” “неморській”Болгарії. Його порекомендував власник нашого гостьового будинку. Механа – це ресторан традиційної болгарської кухні з інтер’єрами у національному стилі, схожий на нашу колибу.
Механа “Вароша” знаходиться у центрі Старого міста Ловеча, навпроти Етнографічного комплекса. Тут атмосферно, смачно, затишно, якось по-домашньому: привітне обслуговування, великі порції, нові смаки, ароматне локальне вино, краєвид з балкона на Ловеч. У Механі Вароша приймають для оплати тільки готівку у левах.
Де зупинитись. Готелі Ловеча.
Ми зупинились у гостьовому будинку Guest House The Old Lovech, що розташований у двохсотрічному будинку на колоритних вуличках Старого міста “Вароша”.
Власник гостьового будинку – гостинний і привітний Дімітар – розповів нам багато про історію Ловеча, підказав що подивитись і де поїсти. Ця людина справді любить своє місто і свою справу. Батьківську хату він переобладнав на гостьовий будинок і своєрідний етно-музей. Тут дуже цікаво пожити, щоб відчути атмосферу старовинного міста Ловеч. Автентичні інтер’єри, традиційна болгарська різьба по дереву, старі фотографії Ловеча переносять тебе у минулі століття.
Водночас у кімнатах є всі необхідні сучасні зручності. Тут чисто, тихо, затишно. Все зроблено з натуральних матеріалів. У номері є маленька тераса з вуличними меблями. Ванна кімната зі шторкою для душа. Гостям пропонують сніданок.
Щодо парковки біля гостьового будинку Guest House The Old Lovech. Вулички Старого міста дуже вузькі. Ми спеціально орендували маленьку компактну машину, щоб їздити такими вуличками в різних містах “неморської” Болгарії.
Читайте більше тут: Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.
На відео – вулички Старого Ловеча, виїжджаємо з парковки готелю.
Для великої машини доїхати до парковки гостьового будинку буде складно. У цьому випадку можна залишити авто на міській парковці в 5 хвилинах від готелю. Або забронювати інший автентичний гостьовий будинок з простим доїздом. Наприклад, у Старому місті на березі річки.
Інші варіанти готелів Ловеча дивіться на цьому сайті.
Спеціальні пропозиції та акції готелів Ловеча – у формі нижче:
Цікаві місця навколо міста Ловеч.
Що подивитись недалеко від Ловеча. Навколо міста дивовижно гарна природа. Тут прокладено багато піших і вело-маршрутів. Ми побували у печері Деветашка, у печері Проходна, або Божиї очі, на Крушунських водоспадах. Всі ці місця внесені у перелік 100 національних туристичних пам’яток Болгарії.
Велична печера Деветашка.
Найбільший печерний зал у Східній Європі можна побачити у печері Деветашка. Вона відома як колишній секретний військовий об’єкт, як місце кінозйомок відомих фільмів. Це унікальна природна й історична пам’ятка Болгарії. Знаходиться в 20 км від міста Ловеч.
Читайте більше: Грандіозна Печера Деветашка. Болгарія.
Містична печера Проходна, або Божиї очі.
В 50 км від Ловеча, біля містечка Луковит, розташована дивовижна печера Проходна. Це найдовший печерний тунель Болгарії. Відома ця печера ще під назвою Божиї очі, адже має на стелі отвори, схожі на очі. Сюди варто приїхати, щоб зазирнути в очі Бога. А ще пройтись стежками кіногероїв відомої стрічки “У пошуках капітана Гранта”.
Читайте більше тут: Печера Проходна – природне диво Болгарії.
Мальовничі Крушунські водоспади.
Найбільші водні каскади Болгарії – це Крушунські водоспади. Дивовижна природа спонукає до неспішної прогулянки лісовими стежками. Тут гарно й затишно. Від Лочева до водоспадів лише 35 км.
Читайте більше: Крушунські водоспади – найбільші каскади Болгарії.
Місто Ловеч на мапі Болгарії.
Ловеч можна відвідати під час подорожі по Болгарії, сюди цікаво заїхати на шляху до інших країн: Греції, Сербії, Чорногорії або Північної Македонії. Адже місто знаходиться лише в 35 км від основних болгарських трас. На карті – маршрут пішої прогулянки по Ловечу на один день.
Ловеч – колоритне місто Болгарії. Старовинний квартал Вароша вражає вуличками XIX століття. Тут затишно, атмосферно, приємно. Ми здивувались, коли побачили критий міст у цьому болгарському містечку. Зазвичай такі конструкції зустрічаються в старих містах Європи, на ріках Канади та США. На жаль, у нас була тільки одна ніч, у Ловеч варто приїхати надовше.
Бажаємо яскравих подорожей!
Ми користуємось в подорожах сервісами:
- Booking.com – наш улюблений сервіс бронювання готелів і апартаментів.
- Skyskanner.com.ua– тут ми шукаємо дешеві авіаквитки серд пропозицій сотень авіакомпаній.
- Infobus – міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
- Rentalcars.com – оренда автомобілів в будь-якій країні світу. Порівняння цін на різних сайтах бронювання і пошук найбільш дешевої ціни і вигідних умов оренди.
- Hotline.finance – сервіс онлайн-страхування: туристична медична страховка, зелена карта “Green card”, ОСАГО, КАСКО, Асистанс, страхування від нещасних випадків, страхування житла.
-
- Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
- Бонус 7% при купівлі Зеленої картки з промокодом EPGC7.
- Бонус 7% при купівлі Автоцивілки, Страхування житла, Мінікаско з промокодом EPF7.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.