Печера Магура – одна з найбільших у Болгарії. Довжина її галерей 2500 метрів. Підземне диво природи формувалось мільйони років. Вражають найбільші у Болгарії сталактити й сталагмити. Магура – унікальна печера. Тут знайдено більше 750 наскельних малюнків кількох історичних епох. Деяким з них більше 10 тисяч років. Це найдавніші наскельні розписи на Балканах. На стінах печери зображено також найстаріший сонячний календар у Європі. Печера Магура входить до 100 національних туристичних пам’яток Болгарії. Вона приховує багато загадок і легенд. Як дістатись, графік роботи, вартість квитків – ділимось враженнями.
Печера Магура (болг. Пещера Магура, або Рабишка пещера) знаходиться на північному заході Болгарії, в 230 км від Софії, в 48 км від Видина, в 20 км від міста Белоградчик, недалеко від села Рабиша і Рабишко озеро. Печера розташована всередині високого пагорбу, що називається Рабишка Могила. Найвищі точка пагорбу – гора Магура, 460 метрів. До речі, ця назва зустрічається в багатьох країнах світу, зокрема в Україні є дві гори Магури – у масиві Сколівські бескіди та на Верховині. З румунської “магура” перекладається як “пагорб, велика гора”.
Читайте також: Белоградчик: фортеця й неймовірні скелі. Болгарія.
Вхід у печеру Магура і вихід знаходяться в різних місцях. Тут, на відміну від інших відвіданих нами печер Болгарії, не доводилось пригинатись, пролазити у вузькі ходи. Ми йшли широкими підсвіченими кам’яними стежками і залізними сходами, а навколо величний простір печери і таємнича темрява, у якій чути лише звуки крапель води, шурхіт крил кажанів (інколи) і промова гіда.
Галереї Печера Магура.
Галереї і тунелі переходять в багато залів різних розмірів. Найбільші печерні зали: Тріумфальний, Концертний, Зал кажанів, Тронний зал, Сонячний, Зал Сталактон, Санаторіум. Один з них має грандіозні розміри 200*50 метрів, а висоту 20 метрів, в такому залі може вміститись п’ятиповерховий будинок. У величному Тріумфальному залі печери Магура проходять концерти класничної музики.
Читайте також: Грандіозна Печера Деветашка. Болгарія.
Карстові мінеральні “бурульки” печери Магура (сталактити (ростуть зверху донизу), сталагміти (ростуть вгору) і сталактони) відомі як одні з найбільших у Європі. До речі, щоб вирости на 1 см, їм потрібно 100 років.
Сталактон – колонна, яка поєднує сталактит і сталагмит. Найбільший “Великий сталактон” в печері має висоту до 20 метрів і діаметр 4 метра в основі.
А найбільший сталагміт “Сосна, що впала” виріс вгору на 11 метрів і має діаметр 6 метрів в основі.
Фауна пещеры.
Постійна температура у печері + 12 градусів. Тут темно й сиро. Але й в таких умовах існує печерне життя. Тут живуть різні види сліпих або напівсліпих комах: павуки, мокриці, багатоніжки, черв’яки, жуки. Магура є місцем зимівлі і розмноження чотирьох видів кажанів, деякі з них занесені до Червоної книги. Взимку популяція кажанів сягає 3 тисяч голів. Комашок ми не бачили в темряві, а за кажанами, що літали високо під печерною стелею, спостерігали. Цікаво, що в доісторичні часи тут мешкали тварини: печерний ведміль, печерна гієна.
История пещеры. Интересные факты.
Доісторичні люди використовували спочатку печеру як тимчасове укриття. Перші сліди людських стоянок відносяться до епохи пізнього палеоліту, а це 8 тисяч років до н.е. Наступні тисячоліття у печері постійно проживали люди. Були знайдені їх стоянки періоду неоліту. У добу бронзи, приблизно 3 тисячі років до н.е., у залах Магури було побудоване ціле поселення з глиняними хатами. З тих часів у печері виявили цінні артефакти: печі, знаряддя праці, зброя, прикраси, багато прикрашеного геометричними орнаментами керамічного посуду. Скеля, схожа трон, прикрашає Тронний зал Печери.
Доісторичні наскельні розписи у печері Магура.
У печері Магура знайдено понад 750 наскельних малюнків первісних людей. Вони творили протягом кількох історичних епох у одній сухій печерній галереї. Найдавніши росписи належать до періоду пізнього палеоліту, їм більше 10 тісяч років. Найсвіжіші датуються VI століттям до нашої ери. Малювали первісні люди за допомогою гуано, сухих екскрементів кажанів. У своїх творіннях відображали власне бачення світу, вірування, сцени з життя й побуту. На печерних стінах зображені сонце, зірки, тварини, рослини, знаряддя праці, міфічні істоти, люди – мисливці, землероби. Наскельні малюнки Печери Магура є найстарішим зразком первісного мистецтва на Балканах.
У колишньому святилищі печері Магура був знайдений первісний печерний сонячний річний календар, що складався з 366 днів і 5 головних свят. Він вважається найдавнішим у Європі. Розписи й календар – справжні загадки минулого, з яких можна уявити життя людей 5-10 тисяч років тому. І в цьому велика цінність Печери Магура.
На жаль, доступ до Галереї первісних картин закрито. Як пояснив нам гід, через “сучасних неандертальців” – відвідувачів, що вже не один раз намагались доповнити унікальні історичні малюнки своїми “творіннями”. Тому сьгодні можна побачити лише “репродукції” наскельних малюнків на інформаційних таблицях печери.
Легенди Магури.
У період римського панування й середньовіччя люди покинули печеру й оселились на схилах і біля підніжжя пагорба Рабишка Могила. Натомість, у печері вони “поселили” жахливих міфічних істот з неймовірними здібностями. Про це придумали місцеві легенди. Одна з них про страшного дракона, що жив у підземному печерному озері. Іноді він виходив на поверхню у вигляді білої хмари і викрадав гарних дівчат. Багато скельних утворень у печері Магура нагадують обриси казкових героїв, тварин, героїв міфів, вони названі на їх честь.
Теперішні часи.
У XIX столітті учасники національно-визвольної боротьби проти турецької влади використовував Магуру як тимчасовий прихисток. Під час Другої світової війни у печерних залах розміщався військовий шпиталь і бомбосховище. За часів соціалістичної Болгарії в кількох залах Магури був медичний заклад, у якому лікували алергію та захворювання легень. У печері дуже легко і приємно дихається.
Сьогодні у кількох залах Магури розміщаються винні погріба. Завдяки унікальному мікроклімату у печері добре визріває місцеве ігристе вино. Кажуть, ці умови дуже схожі на умови виробництва у французькому регіоні Шампань. Біля виходу з печери є невелика винна крамниця, у який продаються місцеві вина, у тому числі витримані в галереях печери.
Коротеньке відео екскурсії в печері Магура.
Рабишко озеро.
Найбільше внутрішнє озеро Болгарії. За розмірами входить в десятку озер країни. Місцеві перекази розповідають, що у печері жили колись чудовиська, що вночі пропливали в Рабишко озеро по підземній річці. Сьогодні озеро – популярне місце відпочинку: тут можна поставити намети, ловити рибу, плавати на човнах.
Години роботи. Вартість квитка.
Години роботи: щоденно, з 9-30 до 18-30. У печеру можливий вхід тільки з гідом. Перша екскурсія починається о 10-00, остання – о 16-30. Ескурсія триває 1,5-2 години. Ми були на екскурсії болгарською мовою, сімейна пара, що трохи знали російську, іноді нам перекладали.
Вартість квитка: 12 лев/дитячий 10 лев. Сімейний квиток для дорослих з дітьми до 18 років – 20 лев.
Є також комбінований квиток за 20 лев. Він включає відвідування Печери Магури, Белоградчицької фортеці і всіх музеїв міста Белоградчик.
Кілька порад: у печері прохолодно й сиро, постійна температура повітря становить + 12 градусів, тому варто тепло вдягнутись. Місцями на шляху слизько, потурбуйтесь про зручне взуття. Вихід з печери знаходиться за 1,5 км від входу і парковки, де залишають машину. У високий туристичний сезон тут курсує міні-потяг, а в низький – ми пройшли цей шлях по дорозі пішки.
Як дістатись до печери Магура.
Спочатку потрібно доїхати до Белоградчика, потім взяти таксі до Печери Магура. Чим дістатись:
- Потягом. Від Софії, Враца потягом напрямку Софія-Відін, можна дістатись до с. Орешець. Розклад руху – офіційному сайті. Ця залізнична станція знаходиться в 10 км від Белоградчика, далі таксі, автобуси з села ходять рідко.
- Автобусом. Раз на день з автостанції Софії ходить автобус до Белоградчика, в дорозі близько 4 годин. Автобусний маршрут Відін-Белоградчик курсує частише, в дорозі 1 година.
- Машиною. Оптимальний варіант. До печери Магури на дорогах встановлені вказівники. Дорога від Белоградчика другорядна сільська, але нормальної якості. Поруч з печерою є парковка.
Ми орендували авто в аеропорту Софії, тож побачили багато цікавих місць “неморської” Болгарії.
Читайте більше: Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.
Печера Магура на мапі Болгарії.
Печера Магура розташована на північному заході Болгарії, в 230 км від Софії, в 48 км від Видина і кордону з Румунією, в 32 км від кордону з Сербією і ГКПП Връшка чука, в 20 км від Белоградчика. Маршрут Белоградчик-печера Магура на мапі:
Де зупинитись недалеко від печери Магури.
- По дорозі до печери, в 500 метрах від неї, розташований готельний комплекс Магура.
До послуг гостей – безкоштовна парковка, відкритий сезонний басейн, ресторан, спа-центр. З готельного комплекса – чудовий краєвид на околиці. Навколо росте лаванда.
Де поїсти біля печери. Ми заїхали пообідати в ресторан готельного комплексу Магура. Тут пропонують страви національної болгарської кухні. Спробували місцеву форель, болг. “пъстърва”, та літній холодний суп таратор. Було смачно і недорого.
- Найближче до Магури місто з вибором готелів – Белоградчик.
Ми зупинялись у гостьовому будинку Ego 2 Guesthouse. Розташований в 10-15 хвилинах пішки від фортеці та Белоградчицьких скель, в 5 хвилинах від центра міста. До послуг гостей парковка у дворі, спільна кухня й тераса, власна ванна кімната з душовою кабіною, комфортні номери з балконом.
Інші варіанти готелів, апартаментів, гостьових будинків Белоградчика можна знайти на цьому сайті.
Дивіться спеціальні пропозиції готелів тут:
Під час подорожі “неморською” Болгарією ми побували в кількох підземних печерах. Їх масштабність зростала поступово: від малої до великої. Спочатку печера “Бачо Кіра” біля Дряновського монастиря, потім “Леденика” біля міста Враца і нарешті – грандіозна Магура.
Читайте також: Печера Леденика – одна з найгарніших у Болгарії.
Мріяли побачити в оригіналі наскельні малюнки доісторичних людей, але, на жаль, галерея з ними закрита на невизначений час. Проте Печера Магура – вразила неймовірними розмірами, величними залами, дивовижно-казковими сталактитами, сталагмітами, найбільшим сталактоном.
Бажаємо яскравих подорожей!
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.