Черепишський монастир Успіння Богородиці (болг. Черепишки манастир Успение Богородично) – один з найвідоміших у Болгарії, пам’ятка культури національного значення. У мальовничий долині на березі річки Іскар, у природному заповіднику Врачански Балкан, знаходиться монастирський комплекс XIV століття. Черепишський монастир здавна відомий як центр болгарської літератури, духовності, осередок спротиву турецький владі. Це місце, де відпочиваєш душею. Навколо ліси й дивовижні гори, гірська річка плине разом з твоїми думками, тут затишно й тихо… Де знаходиться Черепишський монастир. Як дістатись. Чому варто сюди заїхати.
Черепишський монастир знаходиться на території природного парку Врачански Балкан, в 100 км від Софії, в 30 км від міста Враца, в 40 км від траси А2 Варна-Софія. Монастирю вже понад 7 століть. Він має славну історію.
На цих землях звели монастир ще у 1390-х роках під час правління останнього болгарського царя Івана Шишмана. Про це свідчить знайдений монастирський статут. Серед скель униз та вверх по течії річки існували середньовічні фортеці Заград й Корітенград. За легендою, в цій долині у битві з турками загинуло багато царських воїнів. Звідси й назва монастиря, збудованого на кістках і черепах загиблих. За свою історію храм зазнавав численних руйнувань, але його знову й знову відновлювали.
У кінці XVI століття монастир Черепиш відбудував за зразком афонського монастиря “Зографу” художник та письменник Св. Пімен Софійський, або Пімен Зографський. Він обрав Черепишський монастир місцем свого служіння до своєї смерті, у 1610 році. Відтоді святе місце стало осередком просвітництва, болгарської духовності, розвитку болгарської літератури й прихистком для учасників визвольної боротьби проти османського панування. При монастирі діяла школа, бібліотека, старовинні книги з якої переписували ченці аби зберегти національну спадщину.
В часи турецької влади, коли частково заборонялась християнська релігія, національні традиції і писемність, Черепишський монастир відіграв велику роль у збереженні болгарської духовності та літератури. У XVI столітті в монастирі було видане Черепишське чотириєвангеліє – шедевр болгарського каліграфічного й ужиткового мистецтва. Згодом написаний “Апостол” від письменника Якова, “Черепишський буквар”, “Євангеліє” від Данила, збірник повчань “Маргарита”. У 1798 році у монастирському комплексі переховувався єпископ Софроній Врацький, що розпочав боротьбу за незалежну болгарську церкву.
Черепишський монастир був дуже відомим у свій час. Багато людей з різних міст і сіл Болгарії приходили до святого місця з молитвою про допомогу й оздровленням, вони вносили свої пожертви на храм. Поступово на цій землі зростав цілий монастирський комплекс, що складався зі Школи, Приймальні, Складу, Владишки (будинку єпископа), господарських будівель. За кошти заможних родин зводились монастирські будівлі, які отримували назву на честь дарувальників. Наприклад, Даниловата къща – будинок Данилов, Хаджидимова къща – Хаджидимов будинок.
Цікава історія будинку Рушидовата къща. Він побудований біля скель за кошти заможного турецького чиновника, врацького намісника Рушид-бея. Це подяка за зцілення молитвами ченців його тяжко хворої доньки. За переказами, дівчині наснилася Пресвята Богородиця, що покликала її до храму. Тож до Черепишського монастиря по допомогу звертались не тільки християни, а й мусульмани.
Невелика Церква Успіння Богородиці “Успения Богородично” – видатна пам’ятка XIV століття, найстаріша будівля монастирського комплексу.
Стіни храму мають товщину майже 1 метр, адже під час османського панування Церква постійно укріплювалась.
В ній збереглись фрески з XVII століття. Припускають, що це роботи Св. Пімена Софійського, що відновлював монастир Черепиш. Тут можна побачити також розписи XIX століття, вишуканий різний вівтар роботи відомих трявненських майстрів.
Читайте також: Трявна – місто різьблених сонечок. Болгарія.
У Церкві Успіння Богородиці зберігаються мощі Святих братів Безсрібних Даміана і Косьми, що за легендою наділені силою зцілення.
Поруч – затишний монастирський дворик з будівлями у стилі болгарського відродження.
За церквою, по дорозі до річки – капличка з монастирським кладовищем. Трохи вище – маленький водоспад на гірській річці.
На березі річки Іскир дивовижно гарно і спокійно.
У XIX столітті Черепишський монастир – одне з улюблених місць болгарських письменників. Тут знайшли натхнення багато відомих болгарських письменників. Іван Вазов описував цю місцевість у повісті “Болгарка”, прототипом головної героїні стала бабуся Ілійця з сусіднього села Челопек. Алеко Костянтинов захоплювався Черепишським монастирем у повісті “Болгарська Швейцарія”, він відвідав його під час подорожі країною у 1870-х роках.
«Боже, як гарний цей пустельний Черепішський монастир! Вигини ревучого Іскару, притиснутого з одного боку зеленими й квітучими лісистими пагорбами, повними солов’їв; з іншого боку притиснуті нависаючими різнокольоровими і різноманітними гігантськими скелями, усіяними печерами…“ – писав Алеко Константинов у книзі «Болгарська Швейцарія».
Спокій, гірьске повітря, пташиний спів, шум річкової води, величні гори – дивовижно гарне місце з особливою, приємною енергетикою. Тут відпочиваєш душею. Подивіться, яка краса!
Над монастирським комплексом серед скель височіє маленька капличка – кістниця. У Черепишському монастирі переховувались болгарські революціонери. У 1872 році було створено чернече братерство, що стало частиною боротьби за національне визволення Болгарії. Через 4 роки у місцевості Рашов Дол, неподалік, повстанці на чолі з Георгієм Апростоловим загинули у битві з турками. Потім османські солдати прийшли до монастиря і вирізали багато ченців. Їх поховали у скелях і збудували над могилою каплицю-кістницю.
Тут, у скельній печері, зберігаються мощі загиблих, що боролись і померли за свободу.
Сходи до каплиці доволі круті. Звідси відкривається чудовий краєвид на монастирський комплекс, річку Іскар та мальовничі гори.
Протягом 40 років, до 1990 року, у цих приміщеннях розміщалась Софійська духовна семінарія. Сьогодні Черепишський монастир є пам’яткою культури національного значення. Це діючий чоловічий монастир Врачанської єпархії, один з найвідоміших у країні. Його відвідують прочани з різних міст Болгарії та світу.
Дивіться – коротенька відео- прогулянка по Черепишському монастирю.
Черепишський монастир Успіння Богородиці – дивовижне місце, цікаве як історична пам’ятка Болгарії і як місце з неймовірно гарною природою і позитивною енергетикою. Сюди варто приїхати за спокоєм і затишком. За годину перебування тут ми чудово відпочили і відновили сили, щоб далі продовжити подорож по Болгарії.
Години роботи.
Згідно з монастирським статутом ченці відкривають монастир зі сходом сонця і закривають із заходом сонця. Церква Успіння Богородиці може бути відкрита до 17-00. На території є готель для прочан, тут можна переночувати, якщо є вільні місця.
Як дістатись до Черепишського монастиря.
- Найзручніший спосіб – на машині.
Ми прилетіли в аеропорт Софія і орендували машину. Завдяки прокату авто побачили багато цікавих місць “неморської” Болгарії. Де краще орендувати машину, які умови та ціни читайте в нашій статті:
=== Оренда авто в Болгарії. Наш досвід.
Поруч із входом на територію монастиря є невелика безкоштовна парковка.
До Черепишського монастиря можна доїхати по дорозі до Софії, Белоградчіка, під час подорожі транзитом до Греції, Північної Македонії, Сербії, Албанії. Від траси А2 лише 40 км. На дорозі встановлено вказівник на монастир. Чим ближче до Черепишського монастиря, тим дивовижніше краєвиди. Це територія природнього парку “Врачански Балкан”. Сюди варто поїхати навіть заради такої мальовничої гірської дороги, дивіться на відео:
Ділимось місцем, звідки відкривається вид на Черепишський монастир з гори. На зворотньому шляху, від монастиря до Враца, перед першим тунелем є місце для парковки поруч з дорогою. Ліворуч вгору веде вузька стежка. Це шлях до оглядового майданчику на горі, з якого відкривається чудовий вид на Черепишський монастир. На жаль, ми поспішали в аеропорт, тому не встигли піднятись по стежці, але про це місце вам розповімо)).
- На потязі.
В 10-15 хвилинах пішки від монастиря є маленька залізнична станція Черепиш. Сюди ходять приміські електрички з Софії та м. Мездра. Розклад – на сайті болгарської залізниці.
Черепишський монастир на мапі.
Монастир знаходиться в 100 км від Софії, від траси А2 та міста Ботевград лише 40 км.
Де зупинитись біля Черепишського монастиря.
Найбільший вибір готелів та гостьових будинків у місті Враца, що розташоване в 28 км від монастиря.
Ми зупинялись у гостьовому будинку Раде 3-Враца. Хороший міні-готель, недалеко супермаркет і центр міста. Чистий номер з гарним краєвидом з балкона.
Якщо потрібні апартаменти з кухнею у Враці, то хороший варіант – Comfort Luxury Apartments.
Також за пару кілометрів від Враца, серед мальовничої природи знаходиться готель Hotel Complex Chayka.
Інші варіанти готелів, апартаментів, гостьових будинків Болгарії можна знайти на цьому сайті.
Бажаємо яскравих подорожей!
Ми користуємось в подорожах сервісами:
- Booking.com – наш улюблений сервіс бронювання готелів і апартаментів.
- Skyskanner.com.ua– тут ми шукаємо дешеві авіаквитки серд пропозицій сотень авіакомпаній.
- Infobus – міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потяги по Україні та Європі.
- Rentalcars.com – оренда автомобілів в будь-якій країні світу. Порівняння цін на різних сайтах бронювання і пошук найбільш дешевої ціни і вигідних умов оренди.
- Hotline.finance – сервіс онлайн-страхування: туристична медична страховка, зелена карта “Green card”, ОСАГО, КАСКО, Асистанс, страхування від нещасних випадків, страхування житла.
-
- Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
- Бонус 7% при купівлі Зеленої картки з промокодом EPGC7.
- Бонус 7% при купівлі Автоцивілки, Страхування житла, Мінікаско з промокодом EPF7.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.