Це неймовірно! 9 тисяч років тому тут жили люди, ходили цими вуличками, розпалювали вогнище у будинках. Хирокитія – поселення епохи неоліта, що найкраще збереглось на території східного Середземномор’я. Занесено до переліку пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО. У музеї неолітичного поселення Хирокитія цікаво побачити древні руїни і сканзен – відновлені житла тих часів. Багато таємниць доісторичного міста досі не розгадані. Звідки з’явились люди в цій місцині? Куди згодом зникла ціла цивілізація? Як виглядали, чим займались, у що вірили ці первісні люди? Розповімо як сюди дістатись, про вартість квитків і графік роботи.
Археологічний музей Хирокитія (англ. Choirokoitia, грецькою – Χοιροκoιτία) знаходиться на пів шляху між Лімасолом та Ларнакою. До нього їхати менше кілометра від автобана А1. Відстань від Лімасола та Ларнаки – 35 км, від Нікосії – 50 км, від Айя-Напи – 80 км, від Пафоса – 100 км. Дуже зручне розташування для побудови маршрутів по Кіпру.
Загадкова Хирокитія – поселення часів неоліту.
Перші поселення на Кіпрі виникли у 8500-8000 років до н.е. – більше 10 тисячоліть тому. Ймовірно, люди припливли на Кіпр з материка, з Палестини або Малої Азії. Вони привезли з собою нові види тварин та рослин. Археологі знайшли 20 древніх міст на території острова. Найкраще з них збереглась Хирокитія. У VII тисячолітті до н.е. на схилі високого пагорбу, у підніжжя якого протікала річка Мароні, давні люди заснували поселення. У 1934 році вчені його знайшли і назвали археологічну пам’ятку як село поруч – Хирокитія.
Є багато версій виникнення назви. “Гирос” (навколо)+ “икия” (будинок) = значить круглий будинок , “хирос” (свиня) + “киті” (ліжко) = місце вирощування свиней, “Сидирокитида” – місце із залізом,навіть”хирогитья” – гадання на руці, хиромантія. Одне відомо достеменно – на старих мапах Кіпру село Хирокитія позначалось як Cherochetica или Chierochitia.
Жили тут люди в чудернацьких круглих будинках, вирощували тварин, займались землеробством та рибальством, і навіть подумати не могли, що через 9500 років їх цивілізацію назвуть “докерамічною неолітичною культурою”. Хирокитійці не знали, що таке кераміка. Предмети побуту вони виготовляли з різних видів каменів, трубчастих кісток та шкіри тварин, деревини, тростини та соломи.
Залишила по собі ця неолітична цивілізація багато таємниць. Вчені досі намагаються їх розгадати. Чому через тисячу років після заснування люди покинули укріплене поселення, а згодом у V тисячолітті повернулись? Відтоді минуло ще тисячу років і в 3900 роках до н.е. мешканці назавжди залишили місто, щоб ніколи більше не оселитись тут. Куди зникла ціла цивілізація на маленькому острові, якщо не було природних катастроф, ворожих набігів та епідемій? Чому хирокитійці ховали родичів під підлогою свого будинку і зводили над ними вогнище?
Реконструкція неолітичного поселення.
У Музеї Хирокитії можна побачити “неолітичний докерамічний” сканзен! Точні копії знайдених житл відновили у підніжжя пагорбу, в долині річки, поза межами стародавнього поселення. Цікаво, що відбудовували неолітичні хати з тих матеріалів і в такий спосіб, як робили це 9 тисяч років тому. Це була величезна кропітка робота науковців-археологів та будівельників.
У реконструкції можна побачити зовнішню стіну поселення, двір із місцем для млина, навколо двору 5 круглих хатин різних розмірів. Всередині відновлені предмети побуту: місце для вогнища, кам’яні посудини. Житла виготовлялись з місцевого вапняка, гальки, каміння, соломи, глини, соснових дерев, тростини. Фундамент збудовано з каміння, а стіни – з самана, глиняної цегли з додаванням соломи. Балки для стелі – з сосни. Плаский дах вкрито тростиною, гілками, соломою та глиною.
Залишки поселення Хирокитія.
До древніх руїн неолітичного поселення Хирохитія піднімаємось стежкою і кам’яними сходами.
Місто захищали дві потужні стіни (зовнішня та внутрішня). Будували ці міцні укріплення з каменю та глини колективно, усім селом. Стіни мають ширину майже 2,5 метра, а висоту -від 2 до 4 метрів, довжину до 260 м. До міста по схилу пагорба вели три ділянки кам’яних сходів, розташованих перпендикулярно одна до одної. Тож кожна людина мусила йти зиґзаґами по сходам, щоб піднятись у поселення. Так зверху могли контролювати, хто входить у місто, і легко відбивати напади ворогів.
Родини давніх людей мешкали в кам’яних будинках оригінальної круглої форми. Їх діаметр був різним – від 2 до 11 метрів. В одних хатинках жили родини, в інших були майстерні. Всередині будинків, на підлозі, розміщались вогнища.
Від будинків неолітичного міста Хирокитія збереглись тільки кам’яні фундаменти. Навколо них були знайдені стародавні знаряддя праці та млини. У поселенні не тримали худобу, вона була поза стінами міста.
Хирокитійці були маленького зросту. Середній вік життя 30-33 роки. Вони мали свої вірування й традиції. Померлих родичів компактно складали і ховали у ямі під підлогою свого будинку разом з предметами побуту. Зверху над могилою облаштовували вогнище. Стіни будинків прикрашали розписи. У Хирокитії були знайдені фігурки людини, вирізані з каменю. Сьогодні їх можна побачити в Кіпрському музеї в Нікосії та в Археологічному музеї Ларнаки.
Мешканці Хирокитії вирощували зернові та бобові у сусідній долині, розводили кіз, овець, свиней, полювали, рибалили, збирали фісташки, оливки, сливи.
Археологічна стежка навколо поселення Хирохитія.
З руїн неолітичного поселення можна спуститись по схилу з іншого боку пагорбу. Тут прокладена Археологічна стежка – піший туристичний маршрут.
По цій стежці до входу в музей йти пішки приблизно хвилин 20-30.
Вздовж стежки – залишки фундаментів древнього міста.
Особливо вражають краєвиди з пагорбу.
Графік роботи. Вартість квитків.
Археологічний музей Хирокитія працює щоденно, крім днів великих державних та релігійних свят (Різдво, Новий рік, Пасха та ін).
Графік роботи залежить від сезону. Взимку, з 16 вересня по 15 квітня, відкрито з 8-30 до 17-00. Влітку, з 16 квітня по 15 вересня, з 8-30 до 19-30.
Вартість квитків – 2,50 євро. Каса знаходиться при вході в музей. Тут можна взяти брошури з інформацією.
Поруч з музеєм є велика безкоштовна парковка, кафе, продуктовий магазин. Важливо мати зручне взуття, воду, сонцезахисний засіб та капелюх.
Щоб побачити багато цікавих місць на Кіпрі, ми взяли на прокат машину. Про це читайте в статті:
= Оренда машини на Кіпрі. Наш досвід.
Парковка Археологічного музею Хирокитія безкоштовна.
Хирокитія на карті.
Хирокитія знаходиться лише в 500 метрах від траси А1, на пів дороги між Ларнакою та Лімасолом.
Загадкова Хирокитія вразила чудернацькими будинками, таємницями, давніми руїнами будинків, яким більше 9 тисяч років. З пагорбу відкриваються гарні кіпрськи краєвиди. Музей неолітичного поселення Хирокитія точно буде цікавим всім, хто захоплюється історією, археологією, стародавніми пам’ятками. Тут варто побувати!
Бажаємо яскравих подорожей!
Де зупинитись на Кіпрі.
Готелі та апартаменти на Кіпрі зручно знайти на цьому сайті. Або через цю форму:
Читайте також:
=Аеропорт Ларнака. Як дістатись до різних міст Кіпра.
= Як забронювати готель через інтернет. Покрокова інструкція. Вибираємо кращий готель.
=Подорож з домашніми тваринами. Ділимось досвідом.
Добрий день, шановні Олена та Євген. Дуже вдячна вам за вашу працю. Ваші статті завжди є важливим джерелом інформації для мене при плануванні подорожей. Скористалась вашими порадами і під час подорожі по Австріїї, і в Стамбулі, і в Хорватії та Словенії. А відтоді як побачила дописи на вашій сторінці у Facebook про сімейну подорож на Кіпр постійно заглядаю на сторінку цього блогу в очікуванні статей з вашим досвідом та порадами щодо такої подорожі. Сподіваюсь, ви плануєте Їх написати. Наснаги вам та натхнення.
Добрий день, шановна Любове! Щиро дякуємо Вам за відгук, за те, що читаєте наш блог)). Дуже раді, що наші статті допомагали Вам в плануванні подорожей))). Так, про Кіпр у нас багато інформації. Звісно, плануємо ще нові статті по Кіпр, а згодом вийде путівник з маршрутами по цій країні. Тож очікуйте новинок))) Бажаємо Вам нових яскравих подорожей!