Маршрут з Фетхіє: Летоон, Ксантос, Патара, Каш.

Маршрут з Фетхіє: Летоон, Ксантос, Патара, Каш.

Античні міста, мальовничі турецькі пляжі, атмосферне богемне містечко, неймовірні емоції і нові відкриття – це все за один туристичний день. Відпочинок на морі у Фетхіє ми “розбавили” цікавою поїздкою вздовж Бірюзового узбережжя Туреччини. У цій статті поділимось з вами готовим, перевіреним маршрутом, враженнями, практичними порадами. Таку поїздку можна спланувати також з інших міст турецького узбережжя.

Туреччина неймовірно багата на античні пам’ятки. Більше 3 тисяч років тому на півострові Теке, що знаходиться між містами Фетхіє і Анталія, існувала Лікійська держава. Вона об’єднувала 23 великі і маленькі міста. Столицею країни була Патара. Відомі ще 5 крупних міст: Тлос, Міра, Олімпос, Пінара, Ксантос. Летоон був релігійним центром Лікії. У святилищі поклонялись богині родючості й материнства Лето.

Наш авторський путівник по Фетхіє читайте тут: Туреччина самостійно. Чудовий відпочинок у Фетхіє.

Коротко про наш туристичний день: Спочатку подивились древні пам’ятки – святилище Летоон і місто Ксантос. Вони занесені до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Після древнього міста Патара відпочили на мальовничому піщаному пляжі Патара – найдовшому у Туреччині. Далі поїхали погуляти у колоритне місто Каш. Завершили день на маленькому гальковому пляжі Сейрек Чакіл з дивовижно прозорою лазуровою водою.

За день ми проїхали 230 км в обидва боки. Найбільша відстань від Фетхіє до Кашу – 125 км. Дуже зручно, що вздовж доріг є туристичні вказівники на всі пам’ятки. Тож їх легко знайти. (Мапу всього маршруту дивіться наприкінці цієї статті). Для того, щоб побачити більше цікавих пам’яток і мальовничих пляжів Туреччини ми взяли на прокат машину в аеропорту Даламан.

Читайте про це детальніше тут: Оренда авто в Туреччині. Наш досвід.

Порада: Ми виїхали зранку. У літню спеку з античними містами краще знайомитись зранку або ввечері, коли ще не сильно припікає сонце. Ми відпочивали у Фетхіє на початку вересня. Вдень температура повітря піднімалась до + 40 градусів. Це краще враховувати при плануванні маршруту.

У поїздку варто взяти: зручне взуття, питну воду, сонцезахисний засіб, капелюх, купальник, акватапки.

Древнє святилище Летоон.

Музей під відкритим небом Летоон – Letoon Antik Kenti – знаходиться в 62 км від Фетхіє. Якщо хочете побачити як живуть у турецьких селах, можна з траси D 400 звернути по вказівнику на музей і проїхати 10 км хорошими сільськими дорогами (ми вибрали цей шлях). Якщо бажаєте максимально швидко дістатись, то краще доїхати по трасі D 400 до села Kinik і вже звідси звернути по вказівнику на Ксантос і Летоон. Між ними лише 6 км. Як виглядає дорога D 400 можна побачити на відео:

У музей святилища Летоон ми прибули якраз під відкриття, тож зранку були єдиними відвідувачами. Гуляти самим, без натовпів, по древнім руїнам – то окреме задоволення.

Читайте детальніше тут: Античне місто Ксантос і храми Летоон. Туреччина. 

Святилище Летоон було засноване біля 2,5 тисяч років тому і приурочене культу давньогрецький богині Лето. Тут звели 3 храми на честь Лето та двох її дітей-близнят: богині Артеміди та бога Аполлона. Храм Лето вважається однією з найкраще збережених культових споруд Лікійської держави.

туреччина летоон фото 35

У Святилищі Летоон можна побачити залишки трьох античних храмів, древній театр, руїни агори – торгового центру міста, фундаменти і частини стін візантійської базиліки.

Летоон разом з Ксантосом відомі як місця, де були знайдені вибиті на каменях тримовні написи грецькою, арамейською та лікійською мовами. Завдяки ним вчені відкрили таємниці давньої, тепер вже мертвої мови лікійців.

летоон туреччина фото 36

Ціна квитка і Графік роботи.

Ціна квитка у музей Летоон: 12 лір. Оплата готівкою. По річній музейній картці Museumcard+ вхід безкоштовний.

Музей Летоон працює: з квітня по вересень з 8-30 до 19-30. Взимку з 8-30 до 17-30.

Античне місто Ксантос.

Лише в 6 км від Музею Святилища Летоон, на двох високих пагорбах, розташовані руїни лікійського міста Ксантос – Музей Xanthos Antik Kenti . Обидва Музея під відкритим небом занесені до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Древні артефакти, знайдені у XIX столітті англійськими вченими в Ксантосі, сьогодні є цінними експонатами Британського музею.

Ксантос вважають найбільшим містом древньої Лікійської держави. До II ст. до н.е. тут була столиця країни, її культурний і торговий центр. У цьому місті жили відчайдушні сміливці. Легенди розповідають, що воїни Ксантоса після поразки двічі вчиняли масове самогубство і спалювали місто, щоб нічого і нікого не залишилось ворогу. Тут цінували свободу більше за життя.

Територія Музея античного міста Ксантос велика. Між пагорбами з древніми руїнами проходить автомобільна дорога. Вона ділить музей на дві половини. Навпроти парковки – найстаріша частина міста – Лікійський Акрополь.

ксантос туреччина фото 1

Тут можна пройтись сходами античного театру, зазирнути у стародавні залишки “крамниць” і “бутиків” Римської агори, торкнутись стін лікійських храмів, побачити древній водопровід, унікальні лікійські саркофаги і гробниці, а також давній напис на камені трьома мовами: лікійською, грецькою, арамейською.

По інший бік дороги – Римський Акрополь. До нього веде стародавня, мощена каменем, центральна міська вулиця. Тут серед горбів можна побачити лікійські й римські саркофаги, скельні гробниці, руїни базиліки візантійського періоду.

ксантос туреччина фото 3

Гуляти Ксантосом дуже цікаво, тут є простір для уяви. На території не було “музейних” мотузок, тож ми заглядали і ходили де хотіли. Між стародавнім камінням бігали прудкі ящерки, це також додавало емоцій до прогулянки руїнами античного міста.

Ціна квитка і Графік роботи.

Ціна квитка: 14 лір. Оплата готівкою. По річній музейній картці Museumcard+ вхід безкоштовний.

Музей Ксантос відкрито: з квітня по вересень з 8-30 до 19-00. Взимку з 8-30 до 17-30.

Патара – древня столиця Лікії.

Від Музею античного міста Ксантос до Патари лише 14 км. Після села Gelemiş на дорозі встановлені шлаґбауми і пункт пропуску на Патару. Тут потрібно оплатити вхід у музей і на пляж. Біля музею античного міста Patara Antik Kenti є велика парковка, сувенірна крамниця та кафе.

Читайте більше: Патара – античне місто і найдовший пляж Туреччини.

2020 рік був оголошений в Туреччині “Роком Патари“. Тут почались активні роботи по обладнанню музею під відкритим небом, археологічні дослідження, розкопки. 3 тисячі років тому на березі гавані було засноване велике торгове місто-порт Патара. З II століття воно стало столицею Лікійської Ліги. Патара відома як релігійний центр. В античні часи тут існував культ Аполлона, місцеві оракули пророчили майбутнє від його імені. За Візантії у християнській Патарі розміщалось єпископство. У 270 році у сім’ї заможного патарського купця народився Святий Миколай – майбутній єпископ міста Мира.

патара фото 1

Конфедерація, як модель державного управління Лікії, через тисячі років стала основою для формування засад Конституції США. У Патарі зберігся і відновлений Булевтерій – найдавніша у світі будівля парламенту.

лікійське місто патара фото 6

В Музеї античного міста Патара можна ще побачити: театр, римські терми, храми, центральну міську торгову вулицю з крамницями, залишки зерносховища, некрополь з лікійськими і римськими саркофагами, тріумфальні ворота. У Патарі знайдений найдавніший у світі античний маяк 64-65 років н.е., що зберігся дотепер. Влада планує відбудувати споруду.

У Музеї Патари знаходиться унікальний корабель “Abora-IV“.  Це діюча реконструкція античного торгового судна. Він зроблений з очерету і має довжину 14 метрів. У серпні 2019 року корабель вийшов з порту болгарського міста Варна і через Чорне, Егейське і Середземне моря дістався турецького міста Каш. Експедиція тривала 3 місяці, було подолано 1500 км.

античне місто патара туреччина фото 23

Нам знову пощастило гуляти вулицями стародавньої Патари майже на самоті. Десь попереду ще ходила вервечкою за гідом організована група туристів, “ухандокана” спекою. Біля 11-ї ранку температура повітря сягнула +38 градусів. Тож прогулянка музеєм стала іспитом на витривалість))). У спеку нас рятувала тінь від старих олив.

патара туреччина аничне місто фото 35

Ціна квитка. Графік роботи.

Ціна квитка – 30 TL. До вартості входить відвідування музею і пляжу Патара. Оплата карткою або готівкою. По річній музейній карті Museumcard+ вхід безкоштовний. По дорозі до Патари, за селом Gelemiş, встановлено кіоск і шлаґбаум. Тут потрібно купити квиток.

Музей античного міста працює: з травня по вересень: 8-30 – 19-30, жовтень – квітень: 8-30 – 16-30.

Пляж Патара – найдовший у Туреччині.

Після спекотної прогулянки античними містами дуже хотілось зануритись у морську прохолоду. За 1 км від входу в музей Патари  знаходиться парковка знаменитого пляжу Патара. На ній є невеликий базарчик (сувеніри, фрукти, овочі). Від парковки до пляжу йти метрів 300.

Патара входить в десятку найкрасивіших пляжів Туреччини. Це найдовший пляж країни. Широкі піщані дюни Патари тягнуться по узбережжю на 18 км. Caretta – вид морських черепах, що протягом багатьох тисяч років відкладають на цьому пляжі яйця. Тут створено Національний заповідник Патара. Вночі пляж належить черепахам. На ньому заборонено ставити палатки.

пляж патара фото 14

Пляж Патара широкий і красивий. На ньому обладнана невелика платна ділянка з шезлонгами й парасолями. До послуг гостей кафе з доступними цінами, туалет, душ, кабіни для переодягання.

пляж патара фото 13

Вода приємного бірюзового кольору. Прозора, тільки біля берега трохи каламутна від піску.

патара пляж туреччина фото 7

На Патарі майже завжди вітряно. На морі постійно великі хвилі, що збивають з ніг. Глибина починається метрів за 10 від берега. На дні багато великого каміння, тож акватапки обов’язкові. Для маленьких дітей таке море не підходить, а для дорослих весела розвага – пострибати у хвилях. Емоцій – море!

Години роботи. Вартість послуг на пляжі.

Ціна квитка – 30 TL. До вартості входить відвідування музею і пляжу Патара. Додатково оплачуються парасоля – 10 лір, шезлонг – 10 лір. Можна розміститись безкоштовно на власному покривалі. Туалет і душ на пляжі безкоштовні.

Пляж Патара відкритий для відвідувачів з 8-00 до 20-00, взимку до 17-30.

Дорога до міста Каш.

Від пляжу Патара до міста Каш лише 42 км. По дорозі ми планували заїхати на розрекламований пляж Капуташ, що входить в десятку найкрасивіших пляжів Туреччини. Він розташований за 20 км до Кашу. Але Капуташ виявився дуже популярним. Вздовж дороги на кілометри від входу припарковані автівки, натовпи людей ходять по трасі, спека +40. Вирішили проїхати повз і пошукати пляжі біля Кашу.

Дорога до Кашу проходить вздовж узбережжя Середземного моря. Це траса D400 “Фетхіє-Анталія”. Цим маршрутом варто було поїхати хоча б заради дивовижних краєвидів.

На місцях для відпочинку зупинялись, щоб помилуватись морем і узбережжям.

траса фетхіє-анталія фото

дорога фетхіє-анталія фото

Колоритне місто Каш.

У Фетхіє нам не вистачало Каша, його автентичних будинків з різьбленими яскравими балконами, мощених вузеньких вуличок, затишних атмосферних ресторанчиків. Саме за таким неповторним колоритом ми приїхали до маленького міста Каш.

місто каш туреччина фото 6

Каш знаходиться на схилах гір, на березі Середземного моря. Міські вулички поступово спускаються до моря. Майже 3 тисячі років тому тут було засноване лікійське поселення Хабесос, згодом воно змінило назву на Антифеллос. Від античного періоду залишилось мало пам’яток: театр та лікійські гробниці. Маленьке рибальське село Андифлі населяли греки. У 1923 році після Великого переселення місцеві грецькі родини були депортовані в Грецію, а в їх будинки поселили турецькі сім’ї, що змушені були переїхати з грецьких земель в Туреччину. Після цих подій у міста з’явилась назва Каш. У перекладі з турецької “Kas” значить брова.

Читайте також: Покинуте місто-привид Каякой біля Фетхіє.

У Старому місті поєднуються грецький і турецький колорит. Каш також вважається богемним містом. Тут живуть і відпочивають турецькі поети, письменники, художники. У місті багато галерей і майстерень.

туреччина каш фото 23

У Каш не продають пакетні тури. Сюди приїжджають самостійні туристи, що надають перевагу спокійному відпочинку. Переважно це гості з Англії, Німеччини, Голландії.

Читайте більше: Каш – колоритне місто Туреччини.

Атмосферні ресторани Старого міста працюють ввечері, з 17-00 або з 18-00. Тож для пізнього обіду ми повернулись на набережну і зайшли в перший відкритий ресторан. Було затишно й смачно.

каш туреччина фото 30

Пляж Сейрек Чакіл.

Пляж Seyrek Çakıl Plajı ми несподівано побачили, коли прямували до Кашу. Вирішили відпочити на цьому пляжі на зворотньому шляху. Від міста Каш до Сейрек Чакіл -15 км. Ось так пляж виглядав з траси:

Невеликий затишний пляж у бухті серед скель. Назва Seyrek Çakıl перекладається як “унікальна, рідкісна галька”. Пляж гальковий з камінчиками різного розміру. Обладнаний шезлонгами, парасолями, альтанками, душем, туалетом, кабінками для перевдягання. Через дорогу – парковка і недороге кафе.

каш пляжі фото 15

Тут неймовірно прозоре бірюзове море. Глибина починається за пару метрів від берега. Дно гарно видно на 5-6 метрів у глибину. Для плавання потрібні акватапки.

каш пляж фото 16

Пляж Сейрек Чакіл став одним з наших топових пляжів. Тут затишно, гарно, чисто, гостинний сервіс. Чудове завершення насиченого туристичного дня!

Про наш рейтінг пляжів читайте тут: Фетхіє. 8 пляжів Бірюзового узбережжя Туреччини.

Години роботи. Вартість послуг.

Пляж Сейрек Чакіл працює влітку з 8-00 до 20-00. Шезлонг коштує 10 лір, парасоля – 10 лір, альтанка – 40 лір на день. Можна розміститись безкоштовно на власному покривалі. Туалет, душ безкоштовні.

Маршрут поїздки на мапі.

Туреччина – дивовижно гарна й цікава країна. Цей день був насичений емоціями і новими відкриттями, а маршрут пізнавальний і різноманітний. Летоон, Ксантос, Патара – стародавні лікійські міста. Знайомство з ними чудово поєднується з відпочинком на кращих пляжах Бірюзового узбережжя Туреччини і прогулянкою маленьким богемним містом Каш. Сподіваємось, наша стаття з маршрутом допоможе вам у плануванні цікавого відпочинку на морі в Туреччині.

Бажаємо яскравих подорожей!

Де зупинитись в Туреччині.

Готелі ми бронюємо на цьому сайті. Це надійний сервіс, яким завжди користуємось у подорожах. У Туреччині букінг не працює. Тому краще забронювати готелі ще вдома, перед поїздкою.

Читайте також: 15 кращих готелів Олюденіз. Туреччина.


Booking.com

 

Читайте також:

=Цікавий маршрут з Фетхіє: Сакликент, Тлос, Якапарк.

=На машині в Туреччину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість пального, наш досвід.

=Аеропорт Даламан. Як дістатись до Фетхіє, Мармарису.

=Новий аеропорт Стамбула. Як дістатись у центр міста.

=Олюденіз – дивовижний курорт Туреччини. Путівник.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (2 ком.)

  1. Дякую за цікаві розповіді, це дійсно красивий регіон. Користуюся вашими путівниками і порадами, тому за вашу роботу вам велика подяка. Гарних подорожей у майбутньому !

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Добрий день! Ми з України! Ми — Олена та Євгеній Пузатки. Дуже любимо подорожувати всією родиною. Робимо це самостійно і з задоволенням. Раді вітати Вас на нашому Блозі про Сімейні подорожі. Тут ми ділимось авторськими путівниками, маршрутами, практичними порадами, яскравими враженнями! Мандруйте разом з нами)))

Тут можна підтримати наш проект

Підтримати проект

 
туристическая страховка
страховка зеленая карта