Музей Рахмі Коча (Rahmi M. Koç Müzesi) – один з найбільших музеїв техніки Туреччини. Чудове місце в Стамбулі для дітей і дорослих. Старовинні автомобілі, велосипеди, мотоцикли, іграшки, дитячі візочки, літаки, трамваї, потяги, яхти, пароплави, підводний човен – це далеко не всі експонати. У музеї багато інтерактиву. Тут пізнавати історію транспорту і промисловості можна мегацікаво. Ми побували у музеї. Ділимось враженнями, інформацією про ціни на квитки, графік роботи і як дістатись у цій статті.
Музей Рахмі Коча знаходиться на європейській частині Стамбулу, на березі затоки Золотий Ріг, у районі Hasköy. Це приватний музей. Його заснував відомий турецький бізнесмен Рахмі Коч. Він придбав і реставрував стару закинуту будівлю фабрики Ленгерсхане і напіврозвалену суднобудівну верф на березі Золотого Рогу. У 1994 році відкрився Музей Рахмі Коча. Він швидко став популярний. Колекція музею постійно поповнюється новими експонатами, інтерактивними розвагами.
Сьогодні індустріальний музей займає площу 27 тисяч кв.м. Складається з 3-х основних частин: виставка автомобілів і техніки у старовинній будівлі Ленгерхане, човни і кораблі на історичній верфі Хаскьой, експозиція транспорту під відкритим небом. На світлині – макет Музею Рахмі Коча.
Історія Музею Рахмі Коча.
Як з’явилась унікальна колекція техніки. Перші експонати музею почав збирати батько засновника Вехбі Коч (Vehbi Koç), підприємець і меценат, один з найбагатших людей Туреччини. Він починав кар’єру у 1926 році як представник компаній Ford Motor і Mobil в Анкарі. Згодом доповнив сферу своєї діяльності торгівлею будівельними матеріалами та обладнанням. У 1950-1960-х роках заснував у співпраці з відомими світовими виробниками великі заводи з виробництва ламп, побутових приладів, електротехніки, радіаторів, текстилю, автомобілів, тракторів. За ініціативи Вехбі Коча створені перші турецькі марки авто Anadol і Murat.
У 1969 році всі свої компанії він об’єднав у корпорацію “Коч Холдінг “. Вехбі Коч став прикладом для багатьох крупних бізнесменів Туреччини. Відтоді в країні почалась епоха холдінгів. Сьогодні у “Коч Холдінг” входить 113 компаній, що спеціалізуються у галузях виробництва продуктів харчування, автомобілей, енергетики, технологій, на туризмі, фінансах. Це одне з 200 найбільших підприємств світу. Тут працюють більше 90 тисяч людей. У 1984 році Вехбі Коч вийшов на пенсію і передав свою корпорацію єдиному сину – Рахмі Кочу. Сьогодні він є почесним президентом холдінгу.
Рахмі Коч продовжив збирати колекцію техніки батька. Настав момент, коли експонати не вміщались у приміщення. Ідея створення Музею техніки виникла у подорожах і ділових поїздках. Натхення підприємцю подарували відомі індустріальні музеї. Серед них Музей науки і техніки у Мюнхені, Музей науки в Лондоні, Музей Генрі Форда в Детройті.
Музей Рахмі Коча.
Перше приміщення музею – будівля Ленгерсхане. В Османській імперії якірний ланцюг називався ленгер, а місце його виробництва – ленгерсхане. З XVII ст. тут виготовляли ланцюги, а фундаменти цієї будівлі існують з візантійського періоду, з XII ст. Тепер тут розташована експозиція техніки, наукових засобів, транспорту, інструментів зв’язку, унікальна колекція автомобілів.
У цьому залі будівлі Ленгерсхане встановлена побутова техніка і машини з прозорими корпусами. Цікаво роздивитись як всередині працює мотор автомобіля або спостерігати за процесом роботи пральної машини.
Затримались у залі ігор і головоломок. Погрались, ну чим ми не діти)))
У мильній бульбашці)).
Мегацікавий зал з старовинними автомобілями, історія яких починається з 1800-х років.
Знайшла собі “машинку”. Мій розмір)).
Автомобіль – кінозірка. Культова британська марка 1960-х років Ford Anglia. Знімався у фільмі “Гаррі Поттер і Таємна кімната”.
Традиційний віз – стародавній народний транспорт.
Величезна колекція велосипедів і мотоциклів.
Старовинні дитячі візочки – теж свого роду транспорт. Можна роздивитись поруч колекцію дамських капелюхів тих часів і уявити образ молодої мами, що катає дитину у візочку.
Експозиція у відреставрованих приміщеннях суднобудівного заводу XIX століття відкрилась у 2001 році. Вона стала другою частиною Музею Рахмі Коча. Тут можна побачити старовинні яхти, човни, морські предмети, круїзний човен, що колись ходив по Босфору.
У цьому павільйоні історія оживає. Тут можна зайти у старовинну аптеку, крамниці, майстерні ремісників.
А також зробити ретро-світлини у красивому ретро-автомобілі.
Виставка техніки на відкритому майданчику – третя частина експозиції Музею Рахмі Коча. Тут зібрані автомобілі, трактори, паровози, літаки, паром Фенербахче, підводний човен.
Вишуканий вагон Султана Абдулазіза XIX cтоліття.
Можна заглянути всередину і подивитись як розкішно мандрували османські султани.
Старовинні трамвайчики, що ходили по маршруту Кадікей-Мода і Бешикташ-Каракей.
Заходиш у трамвай і наче переносишся у минуле, на сотню років тому.
Цікаво зайти у приватний літак бізнес-класу.
Відтворена залізнична станція початку XX століття. Можна посидіти у старих вагончиках. У вихідні дні тут катають на ностальгічному поїзді. Це безкоштовно, але потрібно забронювати місце в касі.
Підводний човен збудований у 1944 році у британському місті Портсмут. Брав участь у військових операціях проти Японії. Після Другої світової війни належав до ВМС Туреччини. Подивитись підводний човен зсередини можна разом з екскурсією і по окремому квитку.
Пором Фенербахче побудований у 1952 році у м. Глазго (Шотландія). До 2008 року він возив пасажирів від причалу Сиркеджи до Принцевих островів (Adalar) і міста Ялова.
Читайте: Принцеві острови. Який острів вибрати.
На поромі діє музей старовинних іграшок “Ялвач”. З ностальгічного кафе на палубі приємно милуватись Золотим Рогом і Стамбулом.
Читайте також: Колоритний Стамбул. Звіт про подорож.
Навпроти, на іншому березі Золотого Рогу – колоритний район Балат.
Дізнайтесь більше тут: Балат – яскравий район Стамбулу.
Для малечі у Музеї Рахмі Коча є сучасний дитячий майданчик. Радує діток чудова старовинна карусель, як у нашому дитинстві.
Як дістатись до Музея Рахмі Коча.
Доїхати до Музею Рахмі Коча можна на автобусі або на катері вапуру.
- На автобусі: від зупинки трамваю Т1 Eminönü або від причалу Eminönü ходять автобуси №47, 47Е, 47K, 47C, 47N. Вихід на зупинці Kırmızı Minare, вона поруч з музеєм. У дорозі 25-30 хвилин, якщо немає заторів.
Це корисно знати: Громадський транспорт Стамбулу: вартість проїзду, де купити квитки, як зекономити.
- На вапуру: катери стартують від причалу Eminönü у напрямку Eyüp. Вихід до музею на причалі Hasköy. Така поїздка – чудова можливість побачити затоку Золотий Ріг з води. На фото причал Hasköy.
- На екскурсійному автобусі Hop on Hop off. Музей Рахмі Коча входить до Великого Синього автобусного туру. Квитки на автобус можна придбати через інтернет на на цьому сайті .
Графік роботи Музею Рахмі Коча.
Години роботи залежать від сезону і днів тижня. Понеділок вихідний.
З 1 жовтня по 31 березня музей працює: у будні з 9-30 до 17-00, у вихідні з 10-00 до 18-00.
З 1 квітня по 30 вересня музей відкрито з 9-30 до 19-00, крім понеділка.
Музей не працює 31 грудня, 1 січня, а також напередодні і в перший день релігійних свят.
Вартість квитків.
Ціна квитка у Музей Рахмі Коча: дорослий – 400 TL, дитячий – 200 TL.
Квиток у підводний човен коштує: дорослий – 45 Tl, дитячий – 30 TL. Вхід тільки з гідом. Група max. 14 чол.
Мазей Рахмі Коча на мапі:
Під час нашого візиту у музеї було небагато іноземних туристів, і це нас здивувало. Адже Музей Рахмі Коча дійсно мегацікавий. Він є популярним індустріальним музеєм країни. Більшість відвідувачів – жителі Туреччини. Черги практично відсутні. Тож візит до Музею Рахмі Коча – це чудова можливість відпочити від щільного натовпу в історичному центрі Стамбулу і з користю провести час з друзями і родиною.
Бажаємо яскравих подорожей!
До речи, готель в Стамбулі ми бронювали на цьому сайті.
Читайте також:
=15 готелів Стамбулу з терасою і чудовим краєвидом.
=Прогулянка по Босфору. Самостійно і мегацікаво!
=Новий аеропорт Стамбула. Як дістатись у центр міста.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.