Як часто прагнеш побачити далекі країни і нові міста, в той час як у тебе «під носом», в твоєму рідному місті є ще багато цікавого. Богуслав- місто з тисячолітньою історією, місто легенд та козацької слави. Тут неймовірно гарна природа, затишна спокійна атмосфера. Відома Богуславщина майстрами ткацтва, гончарства, вишивки. Подорож до Богуслава пізнавальна та емоційна. Справжнім відкриттям для нас став Музей історії Богуславщини. Відвідали його з задоволенням.
Читайте також: Богуслав – місто натхнення. Екскурсії, тури.
Як дістатись до Богуслава та музею Історії Богуславщини:
Наше рідне м.Богуслав Київської області знаходиться всього в 120 км від Києва. Дістатись просто:
- на автобусі від ст. метро Видубичи через кожну 1-1,5 год. ходять маршрутки, час у дорозі приблизно 1 год 40 хв.;
- на поїзді чи електричці – до станції Миронівка, звідти автобусом до Богуслава 15 км. Час у дорозі 30-40 хвилин.
Вам потрібно зійти з автобуса на зупинці “Біля танку”в старій частині міста ( так називають її у нас)і трохи піднятися угору по вулиці.
Адреса Музею: вул. Шевченко, 36. Знайти просто на центральній вулиці старої частини міста.
Час роботи: Щоденно з 9-00 до 16-00. Вихідний – понеділок, 1 січня, 7 січня, Пасха. Вартість квитків: 30 грн – дорослий, 15 грн – для дітей, студентів, пенсіонерів. Екскурсія по музею – 200 грн для груп дорослих, 100 грн для груп школярів та студентів.
Телефони для замовлення екскурсій музеями Богуслава: моб. тел. 097-346-62-23.
На двох поверхах будівлі Музею Історії Богуславщини представлені близько 6 тисяч унікальних експонатів різних епох.
Здивувала сама концепція музею. Вона відрізняється від звичних нудних краєзнавчих музеїв зі стандартними стендами. Я б назвала її «Захоплююча Подорож у Часі». Переходячи з одного залу в інший, спускаючись і піднімаючись по сходах, ви ніби переміщуєтесь з однієї епохи в іншу. Це дуже емоційна подорож в минуле Богуслава, повне відкриттів і яскравих вражень.
Історія створення музею Богуславщини
Ідея створення такої оригінальної і несхожої на інші концепції музею належить його засновнику і першому директору археологу, Заслуженому працівнику культури УРСР Левченко Борису Митрофановичу. Він довгий час був директором клубу в с.Медвин, Богуславського району. Організував при клубі театральну студію. Їздив з виставами на гастролі по Україні. Створив Музей історії села.
Борис Митрофанович захоплювався історією. Особливо його приваблювала археологія. Він навчався на історичному факультеті Київського державного університету ім. Шевченко. Брав активну участь у багатьох археологічних розкопках. Їздив в експедиції як співробітник інституту археології АН України.
Музей історії Богуславщини створений археологом Б. М. Левченко в 1982 р всього за 11 місяців зі знанням, любов’ю і творчим підходом. Йому в усьому допомагала дочка Ніна Борисівна. Зараз вона старший науковий співробітник музею. У 1987 р Борис Митрофанович помер. А музей, заснований ним, продовжує дивувати і допомагає пізнвати історію Богуславщини.
Дивно, як ця талановита людина зуміла з’єднати воєдино свій театральний постановочний досвід і історичні знання, втілити їх в музеї. Кожен зал – це нова епоха. Тут продумано все до найдрібніших деталей – історична експозиція, театральні декорації, художнє оформлення стін, підлоги, стелі, підсвічування, кольорова гамма. Все допомагає перенестися в минуле і відчути подих того часу.
Вирушаємо в захоплюючу подорож у минуле Богуславщини.
Вхід в музей з двору. Поруч – пам’ятник Богуславському полковнику, наказному гетьману Правобережної України Самійлу Самусю. Він створив Богуславський козацький полк в 1685р, побудував монастир на протилежному березі Росі і захищав місто від набігів турків і татар.
Музей розташувався в старому будинку. Це будинок купця, побудований в 19-му столітті. (Вся вулиця Шевченка в 17-19 століттях була торговою вулицею і тут в основному жили купці). На першому поверсі будинку був магазин, а на другому-жила купецька сім’я. У голодні 20-ті роки тут була контора, в якій радянська влада виманювала/ обмінювала у євреїв золото і коштовності на продукти харчування. Після війни на першому поверсі був магазин, на другому бібліотека, а пізніше банк.
Ось такі колоритні дерев’яні сходи ведуть у музей.
А ось вони які гарні всередині.
Внизу – основний вхід до музею. Все в ньому продумано до деталей, все має свою символіку. Стіни коридору зроблені зі знаменитого сірого Богуславського граніту. Відслоення граніту – великі камні та скали на берегах річки Рось – це пам”ятка природи, якій понад 2 млрд. років.
І ось попереду вузький кам’яний лаз. Це вхід в стародавню печеру епохи неоліту. Тут вас зустрічає тигр. У нішах кістки мамонта, скам’яніле дерево, знаряддя праці печерних людей.
В віконці печери можна побачити полювання на мамонта. Така цікава міні – діарама.
У наступному залі – епоха скіфів і трипільців. Безліч посуду і знарядь праці.
Під час археологічної експедиції в Гірчаковскому лісі біля с. Медвин Б.М. Левченко знайшов поховання скіфської жінки і відтворив його в музеї.
А ось і вхід в Богуславський замок. Справжня дерев’яна міні-фортеця. Вражає!
Заходимо всередину замку – це епоха князя Ярослава Мудрого, засновника Богуслава.
В 1032 р князь Ярослав Мудрий побудував уздовж річки Рось Пороську оборонну лінію. Вона була потрібна для захисту Київської Русі від кочівників – половців і печенігів. Серед численних міст-фортець, заснованих князем є сучасна Біла Церква (старовинний Юр’єв), Володарка (за старих часів Володарев), Корсунь-Шевченківський (колиш. Корсунь), а також наш Богуслав. Є різні версії старовинного назви міста: Богуславль, Буйслав, Боєслав, Буслав.
Ось карта стародавнього Богуславського замку й околиць. Дитинець – це сама фортеця, куди ховалися місцеві жителі під час набігів кочівників і захищалися від них.
В 1240р Богуслав був дотла спалений татаро-монголами, але знову відбудований заново. Продовжуємо подорож історією Богуслава дерев’яною доріжкою зі зрубу, стилізовану під нову козацьку епоху XIV- XVII ст. У ці роки місто процвітало і отримало Магдебурзьке право і свій герб (1620г).
Богуславська земля славиться подвигами козаків. З 1648р за часів визвольної війни на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким Богуслав став сотенним містом Корсунського козачого полку. Богдан Хмельницький не раз бував в нашому місті, тут приймав послів, видавав важливі укази.
А в 1685г героїчний полковник і наказний гетьман Правобрежной України Самійло Самусь (скульптура на фото) заснував Богуславський козацький полк і одне з перших поселень козаків Січ Росьова. Ймовірно, це селище було на місці сучасного педагогічного коледжу.
Побудував полковник С. Самусь також монастир на протилежному березі Росі. До сих пір не розкрита таємниця підземних ходів, які прориті під Богуславом, під монастирем і Детинцем- фортецею. Кажуть вони прориті навіть під річкою Рось. В ту епоху Богуслав був гетьманською столицею і ставкою С. Самуся. А жителі селища – вільними козаками. Сучасний прапор і герб Богуслава прикрашають славні козацькі символи – жовті хрести.
Палаючий вогонь на стендах відображає тривожний настрій того часу. Визвольна війна, численні селянські і гайдамацькі повстання, колиївщина, напади татар і турків. Легенда про Марусю Богуславку – сміливу дівчину, яку захопили під час набігу на Богуслав турки, відноситься до цієї епохи. Будучи коханою дружиною султана, вона врятувала з турецької неволі близько семи сотень козаків. Пам’ятник Марусі Богуславки – візитна картка нашого міста.
Після бурхливого періоду козацької слави і повстань XІV – XVII століть потрапляємо в сільську хату Київщини XVIIІ -ХІХ століття. Тут час ніби зупинився. Все зроблено з душею. Так жили наші предки.
Цікаво, яким був Богуслав до революції. Старовинні фотографії дозволяють порівняти минуле і сучасність.
З початку ХХ-го століття у Богуславі розвивається промисловість.
За вузькими сходами переходимо в епоху революції. І навіть у сходинках все продумано! Спочатку піднімаємося цегляними щаблями, а потім поворот – і металеві сходи, як підйом на революційний броньовик.
Піднялись у нову епоху і знову дивуємося майстерності оформлювачів музею.
Тут епоха червоного терору, колективізація, голод 1932-1933 років, масові репресії, повстання в с. Медвин – Медвинська республіка.
Діорама мирного Богуслава 1941 р. Старий міст, Рось, Замкова гора.
Берега р.Рось і сучасний міст, побудований замість дерев’яного, можна побачити тут.
Картину мирного Богуслава руйнує новий трагічний поворот в історії – Друга світова війна. Спускаємося вниз по сходах. Навколо сліди пожеж, розривів снарядів, каски, патрони.
Солдатский бліндаж і експозиція, що розповідає про героїзм богуславців.
В кінці цього залу такі слова, як вони важливі для України, особливо зараз!
Афганістан і Чорнобильська катастрофа в новому залі. Жителі Богуслава брали активну участь в ліквідації наслідків аварії.
Наступні зали – це розповідь про людей, якими пишається Богуславська земля. Письменники, поети, музиканти, художники.
Виставка декоративно-прикладного мистецтва Богуславщини. Гончарством з давних давен відоме село Дибинці. Воно славиться цілими династіями гончарів. Про село Дибинці та відпочинок у ньому ми писали в цій статті.
Сьогоднішні події в Україні вже стають історією. Співробітники музею ретельно збирають нові експонати. Революція Гідності – Майдан. Експозиція. Фото 2014 р.
Війна. АТО. Богуславщина береже пам’ять про своїх загиблих синів. Страшні експонати – свідки жахливої війни.
В 2014 -2015 р співробітники музею і волонтери плели маскувальні сітки для української армії. Кожен бажаючий міг приєднатися і вплести свою стрічку перемоги. Ось таким був виставковий зал музею взимку 2014 -2015 р.
Тепер в цьому залі знову проходять виставки. В жовтні 2016 р мали за честь відвідати виставку відомої богуславської майстрині – килимарниці Валентини Ткач, присвячену Дню захисника України.
На виставці були представлені килими, виткані за ескізами колишньої богуславської фабрики “Перемога” та авторскі килими родини Валентини. Ми отримали справжню естетичну насолоду, радість від гарного спілкування та дізнались багато цікавого й нового. Про выставку Валентини Ткач читайте в статті:
=Чудова виставка Валентини Ткач “Богуславські килими”. Запрошуємо відвідати наше місто.
Співробітниці музею – чудові люди, справжні ентузіасти. Вони багато цікавого розповіли про музей і про те, як він створювався. Дякуємо вам! Слава Україні!
Ось і минула наша захоплююча подорож в часі в Музеї історії Богуславщини. Фото не передають всі емоції від експозиції, тому приїжджайте в Богуслав, дивіться самі)))
Організація індивідуальних екскурсій Богуславщиною.
Звертайтесь. З задоволенням проведемо екскурсію Богуславом та покажемо його таким, яким любимо).
Складіть свою індивідуальну програму екскурсії, детальніше читайте тут
Де зупинитися в Богуславі:
Добірку кращих готелів і садиб Богуслава і району, дивіться тут.
= Де зупинитись в Богуславі. Найкращі готелі і садиби Богуславщини
Цікавих Вам подорожей! Ласкаво просимо до Богуслава!
Читайте також:
=== Парк “Богуславль”. Легка прогулянка для душі
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.