Грац. Путівник. Що подивитись за 1 день.

Грац. Путівник. Що подивитись за 1 день.

Що подивитись у Граці за один день. Маршрути по місту, цікаві пам’ятки, музеї, де зупинитись, як дістатись – ділимось досвідом у нашому путівнику по Грацу. Це місто Габсбургів і Арнольда Шварценеггера, найміцнішої фортеці середньовіччя і сучасного дизайну. Грац затишний і різноманітний. Він підкорив нас творчою атмосферою,  неординарними “космічними” будівлями, середньовічною архітектурою Старого міста, талановитими вуличними музикантами, краєвидом з гори Шлоссберг. Чим ще знаменитий Грац – розповімо у цій статті.

Від Венеції до Грацу – 420 км. Зранку ми пили каву у Венеції, а ввечері вже милувались вуличками Граца. Звіт про нашу подорож до Венеції читайте в цій статті:

Романтична Венеція. Путівник: що подивитись, маршрути, готелі, транспорт, їжа, безпека, поради.

Грац – столиця федеральної землі Штирія. Це друге за розмірами місто Австрії, тут проживає майже 240 тисяч мешканців. Місто розкинулось по обидва береги річки Мур, у підніжжя гори Шлоссберг.  Від Грацу до Відня – 200 км, до Будапешту – 350 км, до Марібора і Любляни – 70 км і 200 км. Чим цікавий Грац?

Історичний центр Граца належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Перше поселення на горі Шлоссберг виникло у IX столітті. Фортеця називалась “Градець”, з часом назва змінилась на Грац. У підніжжя замку у 1115 році вже розбудовувалось місто. З кінця XIII ст. і протягом майже 250 років місто було резиденцією Габсбургів. У Граці дивовижне поєднання австрійської та італійської архітектури. У XVI столітті  місто було столицею Innerosterreich – Внутрішньої Австрії, до якої входили землі Штирії, Каринтії, частина Словенії і Трієст. У цей період для будівництва палаців Грацу запрошували італійських архітекторів і художників. Старе місто Граца добре збереглось з давніх часів.

В 2003 році місто стало культурною столицею Європи. Грац оголошений ЮНЕСКО “Містом дизайну”. Він став одним з творчих міст світу. У цю глобальну мережу ЮНЕСКО входять більше 100 міст з різних континентів. Серед них: Стамбул, Прага, Берлін, Рим, Будапешт, Краков. .

Грац – місто музики. Концертний зал філармонії Stephaniensaal по акустиці є одним з найкращих концертних залів у світі. Почесними членами філармонії були відомі музиканти, серед них Бетховен і Шуберт. Цікаво, що головним диригентом Оперного театру та філармонічного оркестру Граца є українка Оксана Линів. Вона також відома як засновниця фестивалю LvivMozArt, що проходить у Львові. Мистецькі фестивалі Грацу: авангардний фест “Штирійська осінь” (“Steirischer herbst”),  музичний – “Styriarte”.

Грац відомий як місто студентів. Тут діють чотири університети. У селі Таль біля Грацу народився і провів дитинство Арнольд Шварценеггер. У грацькому тренажерному залі «Лібенауер» почалась його бодібілдерська кар’єра.


Зміст:

  1. Маршрут – Площа Hauptplatz і гора Slossberg.
  2. Маршрут – “Міська корона Граца” (Grazer Stadtkrone).
  3. Музей Арнольда Шварценеггера.

Як дістатись до Грацу.

Літаком.

В 10 км на південь від Граца знаходиться невеликий аеропорт Грац-Талерхоф (Flughafen Graz-Thalerhof). Він обслуговує регулярні та чартерні авіарейси авіакомпаній – Austrian Airlines, Lufthansa, Ryanair, Aegean Airlines, EasyJet, Turkish Airlines, що з’єднують Грац з багатьма містами Європи та інших континентів. Прямого перельоту з України до Грацу немає. Простіше дістатись до Відня, а звідти доїхати за 2 години потягом чи автобусом. Знайти дешеві авіаквитки  можна на сервісі Skyscanner.com.ua. Це відомий сайт- пошуковик. Він порівнює ціни на квитки більше 700 авіакомпаній (у тому числі лоукостів) і підбирає найвигідніші за ціною рейси. Для бронювання знайдених авіаквитків ви перенаправляєтесь безпосередньо на сайт авіакомпанії. Ви користуєтесь всіма акціями, бонусами, накопиченням “миль”.

Потягом.

До Грацу просто дістатись прямим потягом із Відня, Зальцбурга, Будапешта, Марібора, Любляни. Потяги до Відня ходять щогодини. Квитки на потяг до Грацу можна придбати на сайті  австрійської залізниці: www.oebb.at.

Автобусом.

Квитки на автобус до Грацу з Відня та інших міст Європи можна придбати на сайті Infobus – це міжнародний сервіс, що порівнює цінові пропозиції різних автобусних кампаній і знаходить найдешевші варіанти.

Автомобілем.

Ми подорожували на власній машині. Можна також орендувати авто за допомогою міжнародного сервісу Rentalcars. Він порівнює пропозиції багатьох прокатних компаній і пропонує найвигідніші варіанти. Все що потрібно знати про подорож на машині по Австрії читайте у нашій статті:

= На машині в Австрію. Відгуки, дороги, комплектація авто, ПДР, оплата доріг, бензин, парковки, маршрути

Парковка в Граці (та в інших великих містах Австрії) сайт: www.mein-contipark.at/parkplatz-finden. Середня ціна паркінгу у Граці – 2 євро за годину і від 12 євро за добу. Дорожче у центрі. Зауважте, що у підземний паркінг заборонено ставити автомобілі на газу. Мандрівникам на машині вигідно бронювати житло з парковкою.

Де зупинитися у Граці.

У Граці ми зупинились на 1 ніч. Забронювали апартаменти – City-Apartments Graz. Вони мають гарне розташування і недорогу ціну в порівнянні з іншими варіантами. До історичного центру лише 10-15 хвилин  пішки, поруч міський фермерській ринок, супермаркет, кафе, бари. Парковка – у сусідньому дворі за 5 євро на добу. Господар нас привітно зустрів, порадив що подивитись, де поїсти. Апартаменти комфортні й чисті. В одній кімнаті – двоспальне ліжко, столик для роботи.

грац де зупинитися фото 1

На кухні є все необхідне для приготування їжі, чай, кава, сіль, цукор. А також розкладний диван – додаткове місце для 1-2 гостей.

грац де зупинитися фото 2

Ванна кімната.

грац де зупинитися фото 3

Ми рекомендуємо апартаменти – City-Apartments Graz у Граці. Інші варіанти проживання можна забронювати за цими посиланнями:

Акції і спеціальні пропозиції готелів Граца дивіться тут:



Booking.com


Громадський транспорт Грацу.

Міський транспорт Граца – це автобуси, трамваї, таксі. Квиток діє для всіх видів транспорту. Вартість проїзду залежить від міської зони. Детальніше на сайті: www.verbundlinie.at.

Квитки для першої – центральної зони Граца коштують:

  • Звичайний  – 2,5 євро, діє 1 годину, протягом якої ви можете робити пересадки;
  • проїзний на 24 години –  5,5 євро, діє 24 години з моменту валідації.
  • проїзний на 72 години – 12,90 євро, дві дитини до 15 років подорожують з дорослим безкоштовно. Діє у 1- тарифній зоні для всіх міських ліній з одно- та двозначними номерами, на фунікулер, на S-bahn і автобуси 630/631 до аеропорту.
  • проїзний на тиждень – 15,20 євро.
  • квиток на 10 поїздок підійде для родин чи компаній друзів – 20,60 євро.

Цілий рік по суботам, неділям і святковим дням діє Freizeit -Ticket – квиток на транспорт на 1 день. Коштує 11 євро. В цей тариф входит проїзд на автобусах, трамваях, приміських потягах, регіональних автобусах, фунікулер на гору Шлоссберг.

Ми не користувались громадськім транспортом, крім підйому на гору Шлоссберг. Історичний центр Граца невеликий, все можна легко обійти  пішки.

Музеї Граца.

Плануєте відвідати багато музеїв. Вигідно придбати Єдиний квиток на музеї Граца  – Universalmuseum Joanneum. Коштує: 15 євро на 24 години, 21 євро на 48 годин. Діти після 6 років, студенти до 26 років – 6 євро і 9 євро відповідно. Сайт: museum-joanneum.at. В Universalmuseum Joanneum входять такі музеї:

  • Landeszeughaus
  • Kunsthaus
  • Museum für Geschichte – Музей історії
  • Schloss Eggenberg (Alte Galerie, Archäologiemuseum, Münzkabinett) – Замок Еггенберг
  • Joanneumsviertel (Neue Galerie, Naturkundemuseum, Multimediale Sammlungen)
  • Volkskundemuseum – Музей фольклора
  • Österreichischer Skulpturenpark – Австрійський парк скульптур – за межами Грацу
  • Römermuseum Flavia Solva – Римський музей – за межами Грацу
  • Schloss Stainz (Jagdmuseum) – замок за межами Грацу
  • Schloss Trautenfels -замок за межами Грацу.

Що подивитися за 1 день. Маршрути по Грацу.

На знайомство з Грацем у нас був цілий вечір і ранок наступного дня. Ви можете на основі нашого маршруту подивитись Грац за один день. Варто об’єднати наш вечірній і ранковий маршрути. Спільним пунктом у них є вуличка Шпоргассе та головна площа Hauptplatz. Старе місто Граца досить компактне. До всіх основних пам’яток можна дійти пішки.

Маршрут 1 – Площа Hauptplatz і гора Slossberg.

Наш маршрут почався з галереї Кунстхаус. Маршрут 1 – Hauptplatz і гора Slossberg – на мапі:

У Граці мене вразила вдала комбінація дизайну майбутнього і минулого. Схоже поєднання сучасної та історичної архітектури ми бачили у ЛіоніВроцлаві. Нас здивувала неординарна будівля Галереї сучасного мистецтва Кунстхаус (Grazer Kunsthaus). Таке враження, що якийсь космічний корабель приземлився у історичному центрі міста.

грац за один день фото 1

Кунстхаус – музей сучасного мистецтва, який відкрили у рамках програми “Грац – культурна столиця Європи 2003”. Він став візитівкою Граца. Цікаво було побувати всередині такої незвичної споруди. Тут розміщається музей, галереї, виставки, крамниця сувенірів, кафе, оглядовий майданчик, проходять концерти іфестивалі. Кафе Kunsthauscafé відкрито: пн-чт з 9-00 до 23-00, пн-сб з 9:00 до 1-00, нд з 9:00 до 20:00.

грац за один день фото 2

В експозиції Музея сучасного мистецтва Кунстхаус (Kunsthaus Graz) постійні і тимчасові виставки художників різних жанрів. Режим роботи: вт-нд, святкові дні 10:00 – 17:00. Квиток коштує 9,5 Є, діти, студенти- 3,5 Є. Адреса: вул. Lendkai 1. Сайт: museum-joanneum.at/kunsthaus-graz.

грац за один день фото 3

Проводимо оптичний експеримент.

грац за один день фото 4

Інсталяції з використанням світлових та графічних ефектів.

грац за один день фото 5

У цьому залі – повне занурення у космічну, нереальну дійсність. Тут було дуже цікаво. Це тимчасова виставка.

Інсталяція, що демонструє музику, створену автоматами і компьютерами. Технічна музика без людської душі, без гармонії виглядає і звучить жахливо. Це якійсь “технічно-музичний монстр”. Всі музичні інструменти під’єднані до компьютера, який приводить їх в дію. Добре, що включають його в певні години.

грац за один день фото 6

Нашому синові, що захоплюється класичною музикою, стало не по собі від почутого. Працівник музею, коли це побачив, видав йому безкоштовні беруші. Що ми почули, дивіться у короткому відео:

На останньому поверсі музею Кунстхаус є виставковий зал з гарним краєвидом на Грац і гору Шлоссберг. Цікаво побачити зблизька зовнішню оболонку цієї фантастичної будівлі.

грац за один день фото 7

На протилежному березі – дзвіниця одного з найдавніших храмів міста Францисканської церкви Maria Himmelfahrt.

грац за один день фото 8

Вздовж набережної пройшли на милу площу Mariahilferplatz. Над нею височіє Церква Маріягільф (Mariahilferkirche). Побудована у 1607 році італійським скульптором Джованні П’єтро де Поміс, талановитим учнем венеціанського майстра Тінторетто. Він був придворним художником імператора Фердінанда ІІ. Серед його проектів знамениті будівлі Граца: палац Еггенберг, Мавзолей Фердінанда ІІ. Джованні П’єтро де Поміс знайшов останній притулок у Mariahilferkirche.

грац за один день фото 9

За першим проектом храм звели без веж, на зразок венеціанських соборів. Вежі з’явились після реконструкції у XVIII ст.  По неділям у церкві проходять меси також польською мовою.

грац за один день фото 10

З нагоди звання “Культурної столиці Європи” у Граці звели ще один фантастичний об’єкт, схожий на інопланетний корабель, що приземлився на воду. Американський художник Віто Аккончі спроектував посеред річки Мур штучний Острів Murinsel. Це плавучий острів на платформі довжиною 5о м. Всередині – кав’ярня у вигляді морської мушлі. Гарний вид на Murinsel відкривається з пішохідного містка, навпроти площі Mariahilferplatz. По ньому ми перейшли на протилежний берег.

грац за один день фото 11

Особливо ефектно Murinsel виглядає вночі. Цікаво пройтись по містку через цей плавучий острів.

грац за один день фото 12

Кафе Murinsel. Відкрито з 10-00 до 20-00, крім понеділка.

грац за один день фото 13

На протилежному березі річки Мур – Замок Шлосберг (Schloßberg) й історична частина Граца.

грац за один день фото 14

На розі площі Schlossbergplatz знаходиться аристократичний Палац Аттемс (Palais Attems), найгарніший бароковий палац Штирії (праворуч на світлині). Збудував його у XVII столітті на місті 6 старих будинків граф Ігнас Марія фон Аттемс. Тут він заснував одну з найважливіших колекцій творів мистецтва Штирії.

грац за один день фото 15

Сьогодні палац належить муніципалітету. У ньому розміщаються редакція газети, крамниці, концертні зали, офіс відомих мистецьких фестивалів Штирійська осінь і Styriarte.

грац за один день фото 16

Поруч – елегантна барокова біло-золота Троїцька церква (Dreifaltigkeitskirche). Храм раніше був частиною монастирського комплексу Св. Урсули. На дзвіниці, збудованій у XVI році, встановлений третій за вагою дзвін Штирії. Мешканцям Грацу вдалось врятувати храм від бомбардувань війська Наполеона. “Голос” дзвону можна почути щодня о 7-00, 12-00 та 19-00. Праворуч від неї –  Малий Палац Аттемс (Kleine Palais Attems) XIX століття. Його ще називають палацом вдов, тут проживала вдова графа Аттемса.

грац за один день фото 17

На площі Schlossbergplatz, у підніжжя гори, знаходяться ліфт, сходи і тунель, що ведуть на гору. До замку ми піднімемось ввечері.

грац за один день фото 18

Торговою вулицею Sackstraße прямуємо до центральної площі міста Hauptplatz. Прокладена вона у XII столітті і вважається найстарішою вулицею міста, що збереглась. Назва пішла від слова “Sack”- мішок, адже вулиця колись закінчувалась глухим кутом. Тут селились ремісники і торговці. У XIX ст. старі будівлі знесли і звели вишукані палаци. “Миля мистецтва” – так сьогодні називають Sackstraße. Тут багато художніх галерей, студій, майстерень, ювелірних та антикварних крамниць. У будинках №16 і №18 розміщені Музей історії і Музей міста Грац. Одна з вітрин на “милі мистецтв”. Тутешня мода – вона така)).

грац за один день фото 19

Головна площа Граца – Hauptplatz. На ній проходять фестивалі, свята, концерти, різдвяний ярмарок. Навколо гарні середньовічні будинки XIII-XIX cтоліть. Фасади оздоблені фресками, ліпниною, скульптурами. З XII століття на площі вирував гомінкий ринок. Грац був важливим торговим містом, тут проходили ярмарки і щотижневі базари. Навколо жили торговці, згодом оселились знатні родини. Як і сотні років тому, на площі встановлені ятки, тепер вже фуд-корти. Тут варто спробувати смачні місцеві австрійські ковбаски «wursten» різних видів.

грац за один день фото 20

Першу Ратушу на площі звели у 1550 році. В ній розміщався муніципалітет, суд, в’язниця, поліція. До XVIII століття на площі Hauptplatz карали і страчували злочинців. Місто росло. У 1803 році звели нову більшу Ратушу. У XIX столітті на її місті побудували вже третю,  розкішну й велику будівлю, яку ми бачимо тепер.  Сьогодні в ній знаходиться мерія міста, РАГС, адміністративні установи, крамниці. Для тих, хто захоплюється перегонами Формула-1, авіа -змаганнями цікаво зайти у крамницю «Red Bull»(ліворуч від входа в Ратушу). У ній можна побачити справжній болід цієї команди.

грац за один день фото 21

Над головним входом – чотири статуї, які символізують Мистецтво, Комерцію, Ремесло і Науку.

грац за один день фото 22

В центрі площі – фонтан, встановлений у 1878 році на честь “штирійського принца” Ерцгерцога Йоганна. Чотири скульптури навколо фонтану символізують чотири річки тодішньої Штирії: Мур, Драву, Еннз і Санн. Ерцгерцог Йоганн – представник роду Габсбургів, брат імператора Франца I. Ця прогресивна людина впровадила багато соціальних і економічних реформ у Штирії, сприяла розвитку культури і освіти. Йоганн заснував штирійську бібліотеку, Технічний універсітет, музей Joanneum – сьогодні найстаріший і другий за величиною у Австрії. Він захоплювався подорожами, брав участь у розробці піших туристичних маршрутів по Альпам. Йоганн закохався у просту дівчину і одружився з нею, відмовившись від дворянського титулу і престолу. У 2009 році вийшов фільм «Анна і Принц» про історію кохання ерцгерцога. Сьогодні Фонтан Йоганна – традиційне місце зустрічі закоханих у Граці.

грац за один день фото 23

Мистецтво у Граці можна зустріти всюди. Особливо дивує оздоблення старовинних будинків. Таке враження, що художня виставка проходить прямо на вулицях міста, і ця експозиція постійна – існує з часів середньовіччя. З цікавістю і захопленням розглядаєш кожен будинок, розписаний фресками, оздоблений ліпниною.

грац за один день фото 24

грац за один день фото 25

На розі Hauptplatz і вулиці Sporgasse під №11 знаходиться одна з найгарніших будівель площі –  Будинок Луегг (Luegghäuser). Зведений  у XVI столітті. У 1680 році скульптор Доменіко Бошо  прикрасив його вишуканою ліпниною . У Будинку Луегг оригінальне оздоблення і назва. Спочатку він називався “Moßeregg”, згодом з’явилось імя “Luegg”.  “Ums Eck lugen ” значить «зазирнути за кут».

грац що подивитись фото 1

У аркадах нижнього поверху колись розміщались лавки торговців. Тепер в них виблискують камінням вітрини магазину «Сваровські».

грац що подивитись фото 2

Пройдемось по мальовничій вулиці Herrengasse. У будинку №3  – Герцогський двір (Herzogshof). Його ще називають Gemaltes Haus – розписаний будинок.  Зведений у XIII столітті. До 1450 року тут була резиденція Габсбургів . Вперше фасад був розмальований у XVI ст , коли у палаці проживав ерцгерцог Максиміліан Ернст. Теперішні розписи із зображенням героїв грецької і римської міфології з’явились на будівлі Herzogshof у 1742 році.

грац що подивитись фото 3

На вулиці Herrengasse 16 знаходиться Ландхаус (Landhaus) – один з найгарніших комплексів епохи Відродження у Європі, перша ренесансна будівля у Граці. Комплекс почали зводити на місці знесених старих будинків у 1500 році. Головна будівля у стилі традиційних флорентійських палаццо споруджена у 1565 році за проектом італійця  Доменіко делл’Аліо. Сьогодні у Landhaus  засідає парламент землі Штирія. Для гостей міста організовують безкоштовні екскурсії по старовинних залах комплексу. Потрібно заздалегідь зареєструватись на сайті – www.landtag.steiermark.at/cms/ziel/122783098/DE/ . Екскурсії проводяться: пн-чт з 08:00 до 15:00, пт з 08:00 до 12:00..

грац що подивитись фото 4

Landhaushof –  внутрішній італійський двір комплексу Ландхаус, Тут дивовижно гарно. Доступ вільний.

грац що подивитись фото 5

грац що подивитись фото 6

Криниця 1590 року оздоблена кованою решіткою і фігурою воїна. Це унікальна пам’ятка у стилі маньєризму за межами Італії.

грац що подивитись фото 7

У дворі Ландхаус проходять прийоми, концерти, вистави, різдвяні заходи. А за цими дійствами спостерігає ось такий чудернацький персонаж). Можливо, це той самий диявол з легенди про появу гори Шлоссберг.

грац що подивитись фото 8

Арсенал (Landeszeughaus) розміщений у сусідній будівлі комплексу Landhaus . Це найбільший історичний арсенал світу. Побудований у XVI столітті. Тоді Європа була під загрозою нападу османської армії. Туркам не вдалось підкорити Грац. 16-тисяч воїнів, що захищали місто, були добре озброєні завдяки цьому великому військовому складу. У XVIII ст. Марія Терезія закрила всі арсенали Австрії поза Віднем. Залишився тільки Грацький Арсенал. Він отримав статус історичної пам’ятки міста.  Сьогодні тут музей. На 4-х поверхах розміщена найбільша в світі колекція зброї XV – XIX ст, близько 32 тисяч експонатів. Години роботи: 10-00-17-00, крім понеділка. Квиток 9,5 євро, діти / студ. 3,5 євро, аудіогід входить у ціну. Сайт – www.museum-joanneum.at/landeszeughaus

У Арсеналі знаходиться також Туристичний інформаційний центр Грацу – Graz Tourism Information. Тут можна взяти безкоштовну мапу, дізнатись актуальні події у місті.

грац що подивитись фото 9

Біля будинку Луегг, на площі Hauptplatz, починається колоритна вулиця Шпоргассе (Sporgasse).

грац що подивитись фото 10

грац що подивитись фото 11

Ввечері тут дуже атмосферно. Виступають талановиті вуличні музиканти, звучить класика і джаз. Ми неспішно насолоджувались красивими будинками у світлі ліхтарів і музикою. Вечірній Грац подарував яскраві емоції і затишок. Таким ми уявляли місто музики. Дивіться відео:

Ще трохи вуличок вечірнього Грацу.

грац що подивитись фото 12

Площа Karmelitenplatz побудована у XVI столітті. Навколо неї збереглись барокова Чумна колона,  будинки того часу. Назву площі дав Кармелітський монастир, що був тут у XVII столітті.

грац що подивитись фото 13

Гора Шлоссберг (Schloßberg).

Ми повернулись на Hauptplatz, вулицею Sackstraße пройшли на площу Schlossbergplatz. Вона розташована у підніжжя гори Шлоссберг. Про появу гори розповідає легенда. Диявол уклав угоду з місцевими жителями, що він створить для них неприступну височину. Чим вона буде вище, тим більше душ отримає він натомість. Диявол полетів за скелею аж у далеку Африку. У передчутті нагороди повертається він з теплих країв, тягне на собі величезний камінь. Побачив унизу жителей, які йому душі наобіцяли. Всі йдуть хресним Великоднім ходом. Тут диявол зрозумів, що нині Пасха. В цей день він влади над людьми не має, тому жодної душі завоювати не зможе. Розсердився і жбурнув камінь донизу. Так з’явилась гора Шлоссберг.

Перший укріплений замок “Градець” був побудований на ній у IX столітті. Зі словенської мови «градець» значить місто). За століття ця назва трансформувалась у “Грац”. У XII ст. навколо пагорба, біля броду річки Мур, «виросло» прекрасне місто Грац. У 1240 році поселення отримало права міста.

грац що подивитись фото 14

Всередині гори прокладено багато тунелів. Колись це була частина фортифікаційних укріплень міста. Під час бомбардувань в них переховуватись мешканці Граца. Сьогодні у тунелях проходять виставки, фестивалі, концерти. У Граці під горою є унікальна концертна зала Dom im Berg, яка вміщає 600 глядачів. У тунелі Schloßbergtunnel ми відвідали цікаву тимчасову виставку про сприйняття кольору і світла. Вхід вільний.

грац що подивитись фото 16

грац що подивитись фото 17

Як дістатися на гору Шлоссберг.

Є три варіанта підйому. Перші два починаються на площі Schlossbergplatz.

1.Піший підйом. До Часової вежі на горі Шлоссберг ведуть 260 сходинок.

2. Ліфт – Schlossberglift. Скляний ліфт курсує всередині скелі. Поїздка вражає. Це найшвидший спосіб дістатись на гору Шлоссберг. Вартість підйому: 1,70 євро в один бік. Ліфт працює з 8-00 до 00-30.

Біля ліфту є цікаві розваги для дітей і дорослих:

  • Для любителів екстріму з гори можна спуститись на слайді по трубі (Rutsche). Незабутні враження ґарантовані). Ми у такий спосіб спускались з вежі Піраміденкогель у Клагенфурті.  Комбінований квиток ліфт + слайд:  6,10 євро / 5,80 євро для дітей вище 130 см. Слайд працює з 10-00 до 19-00.
  • У тунелі гори Шлоссберг курсує казковий потягGrazer Märchenbahn. Чудова розвага для дітей. Вартість поїздки: 8,50 євро – дорослий квиток, 6,50- дитячий. Працює щоденно 10-00 – 17-30, липень- серпень 9-30 – 18-30, крім 1-го понеділка місяця. Сайт https://www.grazermaerchenbahn.at.

3. Фунікулер – Schlossbergbahn. Нижня станція розташована на набережній Франца Йосифа (Kaiser-Franz-Josef-Kai), кілька хвилин пішки від площі Schlossbergplatz. Працює з 9-00 до 24-00. Вартість підйому: в один бік  – 2,40 євро дорослий квиток, 1,50 євро – дитячий (до 18 років). Після 17-00 квиток в обидва боки коштує  4,70 євро / 2,90 євро.

Комбінований квиток фунікулер + ліфт коштує 3,60 євро. По ньому можна піднятись на гору одним видом транспорта, а спуститись іншим. Розклад роботи і вартість можна побачити на стенді біля входу:

грац що подивитись фото 18

Квитки можна купити в автоматі біля входу. Оплата готівкою або карткою.

грац що подивитись фото 19

На Шлоссберг ми піднялись на ліфті. Тунель до ліфту Schlossberglift всередині горі.

грац що подивитись фото 20

Замок Шлоссберг (Schloßberg).

Schloßberg перекладається як “замкова гора”. Замок Шлоссберг виник на вершині у XII ст. До 1809 року це була неприступна фортеця, що зазнала слави “найсильнішої цитаделі” у середньовічній Європі. У XVI столітті османська армія тричі брала місто, але замок їй не скорився. Не змогли взяти штурмом Шлоссберг війська Наполеона Бонапарта. У 1809 році Габсбурги капітулювали, і французька армія підірвала нескорений замок. Від укріплень і казематів залишились руїни.  На горі вціліли тільки Годинникова вежа (Uhrturm) і Дзвіниця (Glockenturm). Ці пам’ятки вберегла місцева громада – заплатила за них викуп Наполеону. У XIX столітті на горі Шлоссберг засновано красивий міський парк. У середньовічних руїнах каземату влаштована відкрита літня сцена. У теплу пору року на ній проходять фестивалі, концерти, оперні вистави, а взимку вирує різдвяний ярмарок.

грац що подивитись фото 21

Годинникова вежа Uhrturm знаходиться біля верхньої станції ліфта. Це один із символів Граца. 34- метрова вежа була частиною замкових мурів. Збудована у 1260 році. Теперішній вид зберігся з XV століття. На кожній з 4-х стін – великий циферблат. Годинниковий механізм працює з 1712 року. Довга стрілка – показує години, а коротша  – хвилини, що дуже незвично. Навколо вежі – старовинна дерев’яна стежка. По ній колись ходили пожежники. Вони піднімались на “балкон” Uhrturm. Годинникова вежа служила міським спостережним пунктом. На ній дотепер є три дзвони. Кожну годину б’є перший – Stundenglocke. Це найстаріший дзвін Австрії, відлитий у 1382 році. Другий – вогняний дзвін Feuerglocke, 1645 року. Він попереджав містян про пожежі. Третій – «дзвін грішника» Armensunderglocke, 1450 року. Він зазивав людей дивитися на страти, що відбувались на площі Hauptplatz.

грац що подивитись фото 22

Годинникова вежа – романтичне місце Грацу. Тут призначають побачення. За місцевим звичаєм перший поцілунок має бути саме під годинниковою вежею. Це подарує парі щасливе кохання на довгі роки. Біля вежі – оглядовий майданчик. Вечірній Грац у світлі ліхтарів виглядає неймовірно.

грац що подивитись фото 23

Церква Маріягільф (Mariahilferkirche).  Синім підсвічується міст і штучний Острів Murinsel.

грац що подивитись фото 24

Ми захопились атмосферними вуличками міста, не помітили як стемніло. Піднялись на гору Шлоссберг, коли сонце сіло. Вечірній Грац зверху виглядає фантастично. Планували подивитись пам’ятки замку Шлоссберг і спуститись з гори на фунікулері. Але виявилось, що ввечері алеї парку не освітлювались. Тому ми не пішли до фунікулера, казематів, гармат, дзвіниці Glockenturm, яка має дзвін «Liesl»вагою 4632 кг, вилитий із 101 ворожого ядра. Цей дзвін мешканці Граца називають “товста Ліззі”. Ввечері на горі працює ресторан, Скайбар, Пивний сад. Щоб роздивитись пам’ятки замку Шлоссберг сюди варто піднятись вдень.

Маршрут 2 – “Міська корона Граца” (Grazer Stadtkrone).

Зранку ми пішли “базарувати”, як кажуть у нас в Богуславі. Недалеко від наших апартаментів на площі Lendplatz знаходиться фермерській ринок –Bauernmarkt Lendplatz.  Ми дуже любимо відвідувати такі колоритні місця. Тут можна побачити справжнє, нетуристичне місто, як і чим живуть його мешканці. На  ринок приїжджають торгувати своєю продукцією фермери з навколишніх сіл. Можна спробувати традиційні місцеві продукти, якщо володієте мовою – поспілкуватись з місцевими жителями.

грац путівник фото 1

“Kübisker nöl” – гарбузова олія, місцевий бренд. Земля Штирія славиться унікальною олією, зробленою з гарбуза. Такої ароматної, густої темно-зеленої олії з приємним насиченим смаком ми ще не зустрічали. С задоволенням придбали цей гастрономічний сувенір.

грац путівник фото 2

“Міську корону Граца (Grazer Stadtkrone)” утворюють такі пам’ятки міста: Кафедральний Собор, Грацький замок, Театр і старий Єзуїтський Університет. Маршрут цього ранку почався з вулички Шпоргассе (Sporgasse), по якій ми гуляли ввечері. Тож якщо ви приїхали у Грац на один день, то можна подивитись пам’ятки об’єднавши наш вечірній і ранковий маршрути. Маршрут 2 по Грацу на мапі:

Вулиця Шпоргассе (Sporgasse) знаходиться у підніжжя гори Шлоссберг. В епоху Римської імперії на цьому місці проходив торгівельний шлях, що поєднував долину річки Мур і римське місто Savaria (тепер це угорське місто Самбатхей). Вперше вулиця згадується у документах 1346 року. У Середньовіччі на ній жили ремісники, що виготовляли кінську збрую і шпори. Звідси і пішла назва вулички. На Шпоргассе багато старовинних будинків і колоритних двориків. Розповімо про найцікавіші:

Будинок №3 – Jugendstilfassade – будинок в югенд-стилі. Побудований у XVI ст. “Модерновий” квітковий фасад прикрасив будівлю у 1900 році.

грац путівник фото 3

Зранку Шпоргассе зовсім інша, ніж ввечері. Тут пахне кавою, свіжою випічкою і хлібом. У будинку №4 знаходиться одна з найстаріших пекарень Граца – “Sorger”, працює 1688 року. Тут можна спробувати традиційну австрійську випічку і страви, виготовлені з продуктів місцевих фермерів.

грац путівник фото 4

У Граці варто заглядати у внутрішні дворики середньовічні будинків. Це дуже атмосферні місця. Особливо нам сподобався двір Суду Тевтонського ордену (Hof des Deutschen Ritterordens) на вул Sporgasse 22. Будівля зведена у XV ст. Спочатку в ній розміщався монетний двір. У 1689 році її викупив граф Сейфрід фон Саурау, що належав до німецького лицарського ордену. Він об’єднав два сусідні будинки у один маєток. З того часу зберігся внутрішній двір з готичними аркадами і сходами. Бруківка вимощена каменями з Муру.

грац путівник фото 5

Ввечері тут дуже цікаво, навіть загадково.

грац путівник фото 6

Палац Cаурау (Palais Saurau) на вул. Sporgasse 25 – елегантний бароковий палац, зведений у XV столітті. З 1630 року належав графському роду Саурау. Про це нагадує родинний герб над входом. Мальовничий внутрішній двір палацу оздоблений  аркадами. Над входом, під самим дахом стирчить – фігура з шаблею. Це дерев’яна скульптура турецького офіцера. З нею пов’язана легенда. У 1532 році, під час облоги османською армією Граца, у цьому палаці мешкав турецькій головнокомандувач Ібрагім Паша. Під час обіду ядро, випущене з гармати замку Шлоссберг, поцілило у горщик з печенею і викинуло його у вікно. Турецькій офіцер кинувся навздогін страві і застряг у вікні. Ібрагім Паша був вражений майстерністю грацького артилериста, розцінив це як лихий знак і наказав війську відступити від міста. Фігура турецького воїна залишилась як згадка про перемогу захисників замку Шлоссберг.

грац путівник фото 7

Далі ми повернули на вулицю Hofgasse. Наступну унікальну пам’ятку Граца можна впізнати по розкішному різьбленому дерев’яному фасаду і аромату випічки. У будинку № 6 знаходиться найстаріша пекарня міста – “Hofbäckerei Edegger-Tax”. Цей сімейний заклад працює з 1569 року. Фасаду, виготовленому з дуба та горіха, більше 120 років. Він встановлений на першому поверсі будинку XV століття. Поруч з дверима пекарні – вхід у колишню вузеньку секретну вуличку. Колись по ній проводили злочинців з в’язниці замку Шлоссберг до Головній площі Hauptplatz.

грац путівник фото 8

Більше 450 років родина Едеггер (тепер вже у восьмому поколінні) випікає традиційний хліб і смаколики. У пекарні є пару столиків. Ми тут відпочити і скуштували солодощі. Гарний початок дня). Можна також придбати випічку і посидіти з кавою у сусідній кав’ярні. У “Hofbäckerei Edegger-Tax”можна купити солодкі сувеніри.  Популярне “Габсбургське печіво”. Воно має 5 смаків, а коробка з 2019 року прикрашена оригінальним зображенням членів імператорської родини – це роботи сучасного австрійського художника Tom Lohner. Пекарня працює з 6-00 до 18-00, субота до 13-00, неділя – вихідний. Сайт: www.hofbaeckerei.at.

грац путівник фото 9

На вулиці Hofgasse знаходяться всі основні пам’ятки Міської корони Граца: Кафедральний Собор, Грацький замок, Національний театр і Старий Університет.

Ми вийшли на площу Freiheitsplatz, або Площу Свободи. У 1918 році на ній було проголошено створення Австрійської Республіки. Площа створена у 1835 році. Її перша назва – Franzensplatz, на честь імператора Франца I. Пам’ятник йому височіє посеред площі. Навколо – старовинні будівлі “міської корони Граца”. Навпроти пам’ятника Францу I, на Hofgasse 14, розташований Старий Єзуїтський Університет (Alte Universität) – перший вищий навчальний заклад Штирії. Праворуч у будинку 11 – Національний театр Граца (Schauspielhaus Graz). Перший театр, зведений на цьому місці у 1776 році, згорів у пожежі. Згодом у XIX столітті побудували нову класичну будівлю з трьома сценами.

грац путівник фото 10

Грацький замок (Grazer Burg) побудований імператором Фрідріхом ІІІ у 1438 році. Майже 200 років він був резиденцією австрійського імператорського дому. Спочатку замок був частиною міських мурів, залишком яких є ворота. У XV-XVI століттях він добудовувався. Сьогодні в Грацькому замку засідає уряд Штирії. Доступ всередину закритий, крім однієї оригінальної пам’ятки замку.

грац путівник фото 11

Grazer Burg має 3 двори. У першому, найдавнішому дворі Грацького замку можна побачити унікальну пам’ятку  – Подвійні гвинтові сходи (Doppelwendeltreppe). Вони збереглись з часів імператора Максиміліана I, побудовані у 1499 році. Це архітектурний шедевр у стилі пізньої готики. Сходи схожі на дві спіралі, що з’єднуються на кожному поверсі. Вхід вільний з 7-30 до 20-00, орієнтуйтесь на вказівник.

грац путівник фото 12

В кінці вулиці Hofgasse розташовані Міські ворота – Burgtor. Це єдина брама міста, що збереглась дотепер. Burgtor (замкові ворота) зведені у 1339 році. Вважаються найстарішими воротами Грацу. Назву отримали у 1440 році, коли поруч повстав замок – “Burg”. Цікаво, що з боку Старого міста ми бачимо фасад воріт у готичному стилі, а з іншого боку – стиль ренесанс.

грац путівник фото 13

Кафедральний собор Граца, або Собор Святого Егідія (Grazer Dom, або Domkirche zum Heiligen Ägydius) почали зводити за наказом імператора Фрідріха ІІІ у 1438 році, одночасно з Грацьким замком. Парафіяльна церква була також придворним храмом імператорської родини. До XIX століття собор і замок пов’язувала крита галерея.  У XVII столітті до храму прибудували 4 каплиці. Прекрасний бароковий вівтар Кафедрального собору розписаний фресками з життя Св. Егідія.

грац путівник фото 14

Години роботи Грацького собору: пн, ср, чт, пт з 7:00 до 18:00, вт з 11:00 до 18:00, субота 7:00 – 16:00, нд 13:00 – 16:00. Вхід у собор безкоштовний. Літніми недільними вечорами тут проходять органні концерти.

грац путівник фото 15

На південній стіні Кафедрального собору за склом можна побачити одну з найважливіших фресок Штирії. Вона написана у 1485 році середньовічним художником Томасом фон Філлахом у важкий період життя Грацу. У місті вирувала чума, саранча шкодила врожаям на полях, нападали турки. Фреска “Landplagenbild” стала надією на спасіння міста від меча, епідемії і голоду.

грац путівник фото 16

Мавзолей Фердінанда II (Mausoleum Kaiser Ferdinands II) – поруч з Кафедральним собором, на вулиці Burgergasse 3. Це мавзолей династії Габсбургів. Зведений за наказом імператора Фердінанда ІІ. Будівництво розпочав у 1614 році італійський архітектор Джованні П’єтро де Поміс (автор видатних пам’яток Граца – замку Еггенберг, церкви Маріягільф). Завершив у 1638 році архітектор П’єтро Вальнегро. Мавзолей має дві частини. Перша – гробниця імператора Фердінанда II. Вхід під дзвіницею – 6 євро. Відкрито з 10:30 до 12:30, з 13:30 до 16:00, крім понеділка. З листопада по квітень доступ тільки зранку. Звідси можна піднятись на дзвіницю мавзолея.

грац путівник фото 17

Друга частина – Церква Св. Катерини (Mausoleumkirche hl. Katharina). В ній поховані батьки Фердинанда ІІ –  ерцгерцог Карл ІІ і Марія Баварська. Храм освячений на честь Святої Катерини – покровительки університетів. Навпроти церкви розташовані корпуса Старого Університету і Коледжу єзуїтів. Заснував ці навчальні заклади у XVI столітті ерцгерцог Карл ІІ, що покоїться у храмі. Вхід в церкву вільний з 10-00 до 17-00, крім понеділка.

грац путівник фото 18

Вражає красою витончений інтер’єр Церкви Св. Катерини. У XVII столітті за наказом імператора Леопольда І, онука Фердинанда ІІ, храм оновили у популярному в ті часи стилі бароко. Це проект знаменитого австрійського архітектора і скульптора Фішера фон Ерлаха, автора багатьох відомих пам’яток Австрії. Серед них палац Шеннбрун, церква Карлскирхе, Національна бібліотека у Відні.

грац путівник фото 19

грац путівник фото 20

Колоритними вуличками Граца вийшли на площу Глокеншпільплац (Glockenspielplatz). Її назва перекладається як “площа дзвоників”.  На ній знаходиться годинникова вежа Glockenspielhaus – цікава пам’ятка Граца. Тричі на день об 11, 15 та 18 годині звучить мелодія, відкривається вікно вежі, у ньому танцюють дерев’яні фігури – хлопець і дівчина у штирійських костюмах. Це дійство триває майже 120 років.грац путівник фото 21

У 1884 році власник заводу по виробництву спиртних напоїв Готтфрід Маурер викупив цей будинок, відкрив у ньому ресторацію. Здійснив свою мрію – встановив на вежі карильйон з 24 дзвонів. Його мелодія вперше пролунала у 1905 році. За заповітом Маурера карильйон перейшов у власність міста Грац. Його дзвони були переплавлені на гармати у Другу Світову війну. Карильйон відновлено у 1956 році.

грац путівник фото 22

На фасаді сусіднього з вежею будинку Готтфріда Маурера – яскраві розписи. На них зображені усміхнені люди. Мелодії карильйону, танцююча пара, веселі фрески заохочували перехожих зайти до ресторану Майрера, створювали настрій до доброї гулянки. Оригінальний приклад «рекламної компанії» того часу!

грац путівник фото 23

У Граці є свій “Бермудській трикутник” – так називають жителі міста три площі: Glockenspielplatz, Färberplatz та Mehlplatz. На цих площах сконцентровано багато ресторанів, барів, пабів, тож тут можна добряче “загубитись”. Площа Mehlplatz, у перекладі “борошняна”, дуже мальовнича. Колись тут розміщався ринок борошна. В будинку № 1 (на світлині праворуч) жив відомий австрійській композитор і диригент Штольц Роберт, “останній з королів вальсу”, перший європейській автор фокстроту.

грац путівник фото 24

грац путівник фото 25

Площа Färberplatz, площа фарб, створена у XIX столітті  на місці казарм. Навколо неї – будівлі XV – XX століть. На верхньому поверсі сірого сучасного будинку знаходиться бар М1. З нього відкривається гарний вид на дахи Старого Граца.

грац путівник фото 26

З’єднує три площі “Бермудського трикутника Граца” колоритна середньовічна вуличка  Färbergasse.

грац путівник фото 27

грац путівник фото 28

Ми вийшли до головної площі Hauptlatz, далі вуличками рушили у напрямку мосту через річку Мур.

грац путівник фото 29

Не очікували зустріти на вулицях Граца слоника)). Скульптура залишилась від готелю “Zum Kleinen Elefantan”, що був у цьому будинку з 1852 року. Тепер тут на першому поверсі ресторан.

грац путівник фото 30

Вийшли на площу Franziskanerplatz. Назву їй дав один з найдавніших храмів міста – Францісканський монастир і Церква Успіння – Maria Himmelfahrt. Чоловічий монастир був заснований на цьому місці у 1239 році мінорітами, а пізніше – тут з’явились ченці-францисканці.  Під час Другої Світової війни храм сильно постраждав. Сьогодні монастир знову діє.

грац путівник фото 31

Дзвіницю Францисканського монастиря видно здалеку. Вона має 68 м і є найвищою у Старому місті Граца. Зведена у XVI cтолітті. Дзвіниця спочатку виконувала функцію оборонної і сторожової вежі міста.  На ній зберігся один дзвін 1829 року вагою 2 тони, інші були переплавлені у Другу світову війну.

грац путівник фото 32

Міст Erzherzog-Johann-Brücke – міст кохання у Граці, прикрашений замками закоханих.

грац путівник фото 33

грац путівник фото 34

Ми закохались у Грац, у його фрески на середньовічних будинках, музичну атмосферу вулиць увечері, ранковий аромат випічки зранку. Місто, у якому чудово поєднана сучасна і старовинна архітектура. Тут приємно нікуди не поспішати).

Маршрут 3 – Музей Арнольда Шварценеггера.

В 10 км від Грацу у мальовничому селі Таль (Thal) знаходиться Музей Арнольда Шварценеггера (Arnold Schwarzenegger Museum). Його відкрили у колишньому будинку батьків легендарного голівудського актора. Тут пройшло його дитинство, спортивна юність, звідси Арнольд пішов служити у австрійську армію. Про різні етапи життя майбутнього Термінатора та губернатора Каліфорнії розповідає експозиція музею. Цікаво, що іноді сюди навідується Арнольд Шварценеггер. На початку створення він подарував музею багато особистих речей, оригінальних експонатів із зйомок фільмів. Радимо відвідати будиночок Шварценеггера всім, хто захоплюється кінематографом.

музей арнольда шварценеггера фото 1

Режим роботи музею: щоденно з 10-00 до 18-00. З листопада по лютий з 10-00 до 17-00. Вартість квитків –  8,90 євро, дитячий (5-14 років) квиток  -3,90 євро.  Адреса: Linakstraße 9  село Thal . Сайт: arnieslife.com.

Як дістатись до Музею Арнольда Шварценеггера. 1.На машині: доїжджаєте до озера Талерзее, прямо перед полем для гольфу за вказівником музею піднімайтесь круто вгору. Біля будинку є маленька безкоштовна парковка для авто та мотоциклів. На ній гостей зустрічає  “кіношний” робот. 2. На автобусі з пересадкою. Спочатку з Граца їдете на №40 до зупинки Gösting. З цього села на автобусі №48 прямуєте до зупинки Талерзее. Далі – пішки за вказівниками.

музей арнольда шварценеггера фото 2

Музей нам всім дуже сподобався. Цікаво дізнатись як жив маленькій Арні в дитинстві. Кімната майбутнього термінатора.

музей арнольда шварценеггера фото 3

У австрійській армії Арнольд був танкистом. Згодом він викупив свій танк і забрав його до США.

музей арнольда шварценеггера фото 4

Робочий стіл губернатора Каліфорнії.

музей арнольда шварценеггера фото 5

Впізнаєте? Знаменитий Харлей, на якому Темінатор рятував людство від робота T-1000.

музей арнольда шварценеггера фото 6

А ось сам Genisys.

музей арнольда шварценеггера фото 7

Ну і куди ж без головного героя фільму “Термінатор” ?

музей арнольда шварценеггера фото 8

У музеї багато оригінальних речей з інших кінофільмів, в яких знімався Арнольд. Наприклад, меч із фільму “Конан-руйнівник”.

музей арнольда шварценеггера фото 9

Цікаво дізнатись про побут звичайної австрійської родини Шварценеггерів. Кухня тих років.

музей арнольда шварценеггера фото 10

У дворі будинку – персонажі з фільму ” Трансформери”. Хоч вони не пов’язані з ролями Арнольда Шварценеггера, але гармонійно вписались в експонати музею.

музей арнольда шварценеггера фото 11

Після музею ми прогулялись набережною невеликого мальовничого озера Талерзее (Thalersee). Напевне, у ньому маленький Арні купався і ловив рибу)). Тут затишно. На березі є ресторани з гарною терасою, діє прокат човнів. У село Tahl приїжджають відпочити на вихідні.

музей арнольда шварценеггера фото 12

Ось так романтично-кінематографічно завершується наша насичена враженнями і новими відкриттями подорож на машині в Італію. Далі – через Будапешт, Мукачево, Сколе, Львів ми повернулись додому.

Бажаємо яскравих подорожей!



Booking.com

Всі частини нашого маршруту на машині до Італії – читайте тут:

= Сколе, Виноградів, Маріапоч, Будапешт. Звіт про подорож на машині до Італії. Частина 1.

= Цікаві розваги Клагенфурта. Атмосферне місто Удіне. Звіт про подорож на машині в Італію. Частина 2.

= Автентичне Тренто. Мольвено – найгарніше озеро Італії. Звіт про подорож на машині в Італію. Частина 3.

=Мальовниче Ріва-дель-Гарда. Відпочинок на озері Гарда. На машині в Італію. Частина 4.

=Верона – це не тільки про Джульєтту. Чим цікаве місто. На машині в Італію. Частина 5.

Романтична Венеція. Путівник: що подивитись, маршрути, готелі, транспорт, їжа, безпека, поради.

Ми користуємось в подорожах Сервісами:

  • Booking

    - наш улюблений сервіс пошуку готелів і апартаментів.
  • Skyskanner.com.ua

    - пошук дешевих авіаквитків
  • infobus.eu

    - міжнародний сервіс пошуку квитків на автобуси та потягі по Україні та Європі.
  • Rentalcars.com

    - оренда автомобіля в будь-якій країні світу.
  • Hotline.finance

    - туристична страховка за 5 хвилин. Зелена карта. Отримайте знижку 10% на туристичну страховку за нашим промокодом EP19 (літери англійською).
  • Tiqets

    - квитки онлайн в музеї, на концерти, екскурсії, круїзи, автобусні тури Hop-On Hop-Off, трансфери до/з аеропортів.

Коментарі (0 ком.)

Залиште свій коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати проєкт
 
туристическая страховка
страховка зеленая карта
Нові статті на блозі
Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Марселя. Як доїхати вдень і вночі.

 Аеропорт Марселя (MRS, Aeroport de Marseille Provence) - п'ятий за...

Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.
Аеропорт Кракова. Як доїхати вдень і вночі.

Все, що варто знати про Аеропорт Кракова - Krakow Airport:...

Копальня солі Величка. Краків.
Копальня солі Величка. Краків.

Копальня солі Величка - неймовірно цікава, унікальна пам'ятка Польщі. Розташована...

Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.
Як доїхати з України до Угорщини: потягом, автобусом.

Угорщина - популярний напрямок поїздок з України. Це також транзитна...

Замок Сент Міклош в Чинадійово. Фестиваль квітів.
Замок Сент Міклош в Чинадійово. Фестиваль квітів.

Середньовічний замок Сент Міклош знаходиться у центрі старовинного містечка Чинадійово....