Кузґунджук (Kuzguncuk) – красивий нетуристичний квартал Стамбулу. Місце з колоритними локаціями для фотосесій. Квартал, з якого почалась історія турецьких серіалів. Яскраві старовинні будинки з ажурними дерев’яними вікнами і балконами повертають вас у XIX століття. Тут неймовірно творча і романтична атмосфера. Квартал Кузґунджук знаходиться на азійський частині Стамбулу, в районі Ускюдар. Як дістатись і що подивитись – розповімо у статті.
Кузґунджук – унікальний квартал з цікавою історією. Тут протягом століть мирно співіснують люди різних національностей і вірувань: греки, євреї, армяни, турки. На центральній вулиці İcadiye Cd знаходяться недалеко один від одного синагоги, мечеті і православні церкви. Тут звучить азан і дзвонять храми, закликаючи до молитви. Здавна сусіди відзначали свята кожного народу разом. Кажуть, через такий тісний багатонаціональний зв’язок Кузгунджук набув свого неповторного колориту. У кварталі утворився свій “суржик”. Місцеві мешканці використовують у спілкуванні слова, запозичені з інших “сусідських” мов. Це нагадує мені Одесу з її своєрідним мовним фольклором.
Читайте також: Одеса. Путівник: готелі, маршрути прогулянок, пам’ятки, їжа, пляжі, фото, відгуки.
У Кузгунджук збереглась атмосфера XIX століття. Гуляти вуличками такого “іншого” Стамбулу дуже комфортно. Тут душевно, затишно, яскраво. Лише сучасні автівки нагадують про те, що ми у XXI ст.
Вам буде цікаво: Колоритний Стамбул. Звіт про подорож.
Як дістатись до Кузгунджук.
Доїхати до цього колоритного району Стамбулу просто. Найшвидший спосіб – Автобусом №15 (з будь-якою буквою в номері). Від причалу Ускюдар (Üsküdar) їхати 5-7 хвилин до зупинки Kuzguncuk. Ми добирались цим маршрутом. На світлині – кінцева зупинка автобуса №15 навпроти причалу Ускюдар.
До причалу Ускюдар на азійській частині Стамбулу можна дістатись так:
- на метро Мармарай, що проходить під Босфорськім проливом. Вихід на станції Marmaray Üsküdar.
- на катері вапуру від причалу Еміньоню (Eminönü), Бешикташ (Beşiktaş) або іншого причалу міста.
Читайте: Громадський транспорт Стамбулу: вартість проїзду, де купити квитки, як зекономити.
Кузгунджук на мапі Стамбулу.
Квартал Кузгунджук на карті:
Романтичний Кузгунджук у Стамбулі.
Кузґунджук значить “маленьке вороня”. Поселення у долині на березі Босфору виникло понад тисячу років тому. За часів Візантії називалось воно Хрісокерамос (Hrisokeramos), в перекладі “Золота плитка”. У 553 році при імператорі Юстиніані тут звели церкву, присвячену Діві Марії. Її дах був вкритий позолоченою черепицею. За переказами, назва “Кузґунджук” походить від імені поважної людини Кузгун-баба, який оселився тут у XV столітті, у період правління султана Мехмеда ІІ Фатіха -Завойовника (1451-1481 рр).
У історичних джерелах XVII століття Кузгунджук називався “єврейським селом”. Це було перше поселення євреїв на азійський частині Стамбулу. Вигнанці з Іспанії і Португалії прибули сюди у XV столітті і створили велику єврейську громаду. Кузгунджук сприймався новими мешканцями як остання зупинка перед святими землями. Більшість євреїв оселились у цій місцевості назавжди, при цьому зберегли свою унікальну мову “ладіно” і традиції.
Читайте про головний єврейський квартал міста тут: Балат – яскравий район Стамбулу.
Разом з єврейським населенням тут завжди жили греки. З XVIII століття до них приєдналась велика громада армян. Кузґунджук XIX століття був переважно немусульманським кварталом Стамбулу. Але 2 мечеті все ж збудували у 1860 і у 1952 році. У XX ст. більша частина єврейського населення виїхала в Ізраїль. Поєднання архітектурних традицій різних народів, взаємоповага мешканців різних націй, культурний обмін створили за століття унікальний, не схожий на інший квартал міста.
Кузгунджук сьогодні називають “Грінвічським селом Стамбулу”. У 1970-80-х роках квартал почали заселяти представники інтелігенції – драматурги, архітектори, поети. Тут панує творча атмосфера і особлива спокійна”сільська” романтика. У кварталі одна центральна вулиця İcadiye Cd. Від неї, як гілочки, розгалужуються вулички. Варто “заблукати” у них і відчути унікальність Кузгунджука.
На цій легендарній вулиці відбулись зйомки одного з перших турецьких серіалів Perihan Abla. Вийшов він на телебаченні у 1986-88 роках і став дуже популярним. Цікаво, що вулицю навіть перейменували на честь фільму. Тепер це вулиця Perihan Abla. Оновили свої назви також місцеві заклади. Наприклад, ресторан традиційної кухні Ekmek Teknesi. У перекладі “Хлібний човен” – так називався один з турецьких серіалів 2002 року.
Згодом у кварталі відзняли ще кілька популярних турецьких серіалів. Дерев’яні будинки Кузгунджука стали чудовою декорацією для фільмів про минулу епоху. Тут нечасто побачиш туристів. А місцеві шанувальники турецьких серіалів навідуються, щоб пройтись місцями улюблених фільмів.
Відвідували квартал Кузгунджук світові знаменитості. Серед них письменник Ден Браун, актриса Джоанна Ламлі. Меріл Стріп вечеряла у сімейному рибному ресторані İsmet Baba Restaurant на набережній.
Цей яскравий будинок – один з “героїв” турецьких серіалів.
Колоритний Кузгунджук також став героєм творів багатьох турецьких письменників. Це дійсно неповторне місце, що надихає на творчість. Тут краса в деталях!
Головна вулиця Кузгунджука – Ікадіє (İcadiye Cd.). На ній розташовані 2 грецькі православні храми, 2 синагоги, ресторани, крамниці, галереї, пекарня. Пам’яткою кварталу є місцевий дендрарій Kuzguncuk Bostanı. Це велика зелена ділянка саду і городу, на якій вирощують овочі і фрукти.
З центральної вулиці İcadiye Cd. варто звернути у бокові вулички і пройтись ними.
Цікавинкою Кузгунджука є маленькі крамнички з оригінальними вітринами.
Або кав’ярні, пекарні чи ресторанчики, у яких так добре посмакувати місцевими наїдками, випічкою, чаєм.
До речі, завжди думали, що у Туреччині більш популярна кава. Ось розвіяли ще один стереотип про цю країну. Чай у Стамбулі п’ють усюди, навіть на катерах вапуру. По-турецькі чай звучить так само -“çay”.
Цікаво неспішно гуляти вуличками кварталу Кузґунджук.
Хочеться сфотографувати ледь не кожен будинок.
Прогулянка Кузгунджуком залишає теплі, душевні почуття. І це не тільки від красивих старовинних будинків. У кварталі панує спокій і затишок.
Піднімаємось вуличкою вгору. У цій частині кварталу вже більше кам’яних будинків.
Майже кожен дім прикрашено квітами, яскравими “handmade виробами”, іграшками.
Знамениті стамбульскі котики всюди почуваються комфортно. Ось один гріється на сонечку на столі.
Читайте також: Коти в Стамбулі. 10 цікавих фактів з котячого життя.
На пагорбі відкривається гарний вид на Босфор і Босфорський міст. Читайте про наш круїз по Босфору:
=Прогулянка по Босфору. Самостійно і мегацікаво!
Ми спустились з пагорбу на набережну кварталу Кузгунджук. У невеличкому парку Abdullahag Park на березі Босфору відпочивають цілими родинами. Жителі Стамбулу влаштовують тут сімейні пікніки.
З набережної можна помилуватись видами на Босфорський міст і європейський берег Стамбулу. А ще побачити унікальну маленьку дерев’яну мечеть Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii. (на світлині праворуч). Зведена у 1860 році. Носить ім’я шейха, що її збудував. Дерев’яний виточений Мінарет є одним з найгарніших у Туреччині.
На протилежному березі Босфору – розкішний Палац Долмабахче, мечеть Ортакей, хмарочоси. Читайте:
= Хмарочос Сапфір. 236 метрів над Стамбулом.
= Долмабахче – розкішний палац султанів у Стамбулі.
Ми відвідаємо ці пам’ятки Стамбулу на наступний день.
Далі ми направились знайомитись із старовинним палацем на азійській частині Стамбулу. Читайте:
=Елегантний Палац Бейлербей. Стамбул.
Квартал Кузгунджук – неймовірно романтичне місце у Стамбулі. Це особливий світ у багатомільйонному мегаполісі. Тут панує спокій і творча атмосфера. Сюди варто приїхати, щоб побачити “інший” нетуристичний Стамбул. Кузгунджук – місце, куди хочеться повертатись.
Читайте також: 15 готелів Стамбулу з терасою і чудовим краєвидом.
До речі, житло у подорожах ми бронюємо на цьому сайті. Акції готелів Стамбулу дивіться тут:
Бажаємо яскравих подорожей!
Читайте також:
= Чамлиджа – найбільша мечеть Стамбулу.
= Новий аеропорт Стамбула. Як дістатись у центр міста.
= Мегацікавий Музей Рахмі Коча в Стамбулі.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.