Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» – один з найпопулярніших музеїв України. Тут, в Нагуєвичах, недалеко від міста Дрогобич народився й виріс Іван Франко, відомий український письменник, науковець, громадський діяч. Завжди цікаво знати більше про видатних людей, що формували світогляд української нації. Тому ми побували на малій батьківщині “Каменяра”, відвідали Музей Івана Франка в Нагуєвичах. Що цікавого тут подивитись, графік роботи заповідника, вартість квитків, екскурсії, як дістатись – розповімо у цій статті.
“Каменяр”, український письменник, поет, перекладач, науковець, драматург, етнограф, історик, громадський діяч, борець за українську ідентичність і державну незалежність. Автор понад 6 тисяч літературних та наукових творів, 50 опублікованих томів. Знавець 19 мов, пятьма з них він писав твори. З 14 різних мов переклав близько 200 авторів. Доктор філософії Віденського університету. Єдиний український письменник, номінований на Нобелевську премію у галузі літератури. Кандидат в депутати Австрійського парламенту та Галицького сейму…
Не віриться, що все це сказано про одну людину – Івана Яковича Франка. Яким було його життя й творчість. Як складалась доля. Якою людиною насправді був Франко. Що стоїть за всіма цими званнями й цифрами. Щоб дізнатись це, варто відвідати Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі».
Музей Франка розташований у селі Нагуєвичі Львівської області, в 100 км від Львова, в 12 км від Дрогобича, в 25 км від курортів Східниця та Трускавець.
Стаття про наш візит на офіційному сайті заповідника: Відомі в Україні блогери-туристи відвідали музей-садибу в Нагуєвичах.
Під час подорожі на Львівщину ми, на запрошення нашого доброго друга, краєзнавця, журналіста, громадського діяча Сергія Матійка, відвідали місто Дрогобич та Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі».
Читайте також: Дрогобич за 1 день. Топ-10 цікавих місць.
Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі»
Музей Івана Франка в Нагуєвичх – це цілий комплекс, створений у 1994 році. До заповідника входять батьківська Садиба-музей, Літературно-меморіальний музей Івана Франка, Будинок літератора, сад із скульптурами. Недалеко, у Франковому Гаю, розташована Стежка І. Франка з “Галявиною казок” – дерев’яними скульптурами героїв творів письменника, старовинним Дубом Франка, цілющим джерелом “Ярина” й Каплицею Різдва Богородиці.
Навколо чудова природа, неймовірні краєвиди, на виднокраї – Карпати. Село Нагуєвичі – мала батьківщина І. Франка. Тут 27 серпня 1856 року народився видатний українець, вундеркінд, майбутній поет, письменник, науковець, перекладач. В Нагуєвичах він зробив свої перші кроки, сказав перші слова, вперше познайомився з навколишнім світом. Це місце, що дарує натхнення. Недаремно саме тут формувалась особистість, вподобання, характер, світогляд письменника. В таких місцях цікаво бувати, ніби біля якогось невичерпного джерела енергії та сили українського народу.
Читайте також: Поїздка одного дня. Батьківщина Тараса Шевченка
Екскурсію заповідником провів для нас Назарій Юрчишин, зберігач фондів музею. Ми були вражені його змістовною, легкою, цікавою розповіддю, глибокими знаннями про життя й творчість Івана Франка. Такі люди надихають, закохують в історію, спонукають дізнатись більше про письменника. Неймовірна екскурсія! (Дякуємо за фото Сергію Матійку).
Садиба-музей Івана Франка.
“Моя вітцівська хата” – за цим нарисом Івана Франка на території заповідника у 1981 році було відтворено обійстя батька письменника – коваля Якова Франка. На великому подвір’ї – батьківська хата, кузня, стодоли, стайня, шопа (сарай для зберігання сільськогосподарського приладдя), шпихлір (зерносховище), криниця, великий сад.
За спогадами Івана Франка, хату з обійстям і землею придбала його бабуся по батькові у 20-х роках XIX століття. Це було господарство збудоване в кінці XVIII століття першими поселенцями хутора Слобода, присілку села Нагуєвичі. Так виглядали садиби цього “підгірського” регіону. На такому ж обійсті 27 серпня 1856 року народився український геній Іван Франко.
Батько, Яків Франко, був заможним сільським ковалем. Мати, Марія Франко (Кульчицька), представниця шляхетного роду Кульчицьких, їх прізвище походить від села Кульчиці, що неподалік Самбора. До речі, серед представників цього роду був Юрій Франц Кульчицький – герой Віденської битви 1683 року, власник першої віденської кав’ярні, автор рецепту знаменитої віденської кави. Пам’ятники Юрію Кульчицькому встановлені у Відні та Львові.
Читайте більше про Юрія Кульчицького в розділі про каву в цій статті: Що привезти зі Львова. Топ-18 сувенірів, подарунків і “цяцянок” з міста Лева.
Батьківська хата Івана Франка.
Іван Франко детально описав і внутрішнє оздоблення кожної будівлі. Батьківська “бойківська” хата була вкрита солом’яною стріхою. Вікна, за місцевими традиціями, спрямовані на південь. Так через маленькі вікна потрапляло всередину більше сонячного світла і тепла.
Будинок мав сіни й дві кімнати, в одній з них була глиняна піч з припічком і запічком.
У батьківській садибі зібрані предмети побуту, посуд, одяг, меблі XIX -початку XX cт. Особливо цінними є речі родини Франків: нецки (ночви), мисник, дитяча колиска, ліжко, дзеркало, стіл, посуд, одяг.
До речі, є версія, що саме Іван Франко започаткував новий стиль в одязі – поєднання класничного костюму та української вишиванки. Він дуже любив носити вишиті сорочки.
Кузня з діючим ковальським міхом відбудована за спогадами Івана Франка. Серед інших предметів побуту, тут зберігаються знаряддя праці батька письменника, Якова. Маленьким Іван приходив у кузню, спостерігав за батьковою працею, можливо допомагав. У своїх спогадах Франко не раз писав про вогонь з батьківської кузні, що зберіг в “свою душу на далеку мандрівку життя”, а поезію називав “вогнем в одежі слова”. Цікаво було спробувати якою є робота коваля.
А який тут сад! Ошатний, доглянутий, затишний, з чудовим краєвидом.
Літературно-меморіальний музей Івана Франка.
Про цікаві факти з життя й творчий шлях Івана Франка можна дізнатись в Музеї Івана Франка, що розташований через дорогу від Музею-садиби.
У двоповерховій будівлі зібрані оригінальні експонати. Кожен з них зберігає свою історію в долі видатного поета, письменника, науковця.
Унікальними експонатами є “Золота книга” Дрогобицької нормальної школи з внесеним до неї прізвищем учня Івана Франка, рукопис першого виданого вірша, а також видані за життя письменника твори.
На другому поверсі – виставкові зали. Тут розміщаються постійні й тимчасові виставки. Можна побачити видання творів Івана Франка, старовинні світлини, меблі й церковні речі, вітражі. Картини сучасних художників.
Перед Музеєм Івана Франка – Кований “Хрест” роботи його батька – Якова Франка, встановлений в пам’ять про скасування панщини на Галиччині у 1848 році.
Цікаво, що ідея створити музей на малій батьківщині Івана Франка виникла у далекому 1934 році, але так і не була реалізована через окупацію совєтами у 1939-му. Син Франка – Петро – планував створення заповідника в Нагуєвичах. У 1941 році його схопили і стратили НКДБ за наказом Хрущова. Мрію Петра зміг реалізувати Григорій Франко, його двоюрідний брат та племінник Івана Франка. Він став першим директором “Літературно-меморіального музею Івана Яковича Франка” в Нагуєвичах, що був створений у 1946 році і діє дотепер як Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі».
Біля Музею встановлено єдиний в Україні та світі пам’ятник Петру Франку, сину Івана, письменнику, педагогу, науковцю, співзасновнику національної скаутської організації України “Пласт”. До речі, у 2024 році вийшов фільм про долю Петра -“Інший Франко”, рекомендуємо переглянути.
Скульптурна композиція “Іван Франко і світова література”.
На великій галявині поруч з Літературно-меморіальним музеєм – скульптурна композиція, приурочена Іванові Франку, українському письменнику, чиє ім’я звучить серед імен багатьох відомих світових геніїв літератури.
Цікаво, що пам’ятники Івану Франку можна побачити в багатьоїх містах і селах України. Скульптури та пам’ятні дошки встановлені також за кордоном: в хорватському місті Липик, у Празі, у канадських містах Вінніпег і Торонто, у Відні.
У Віденському університеті, де Іван Франко навчався, захистив докторську дисертацію про твір “Варлаам і Йоасаф” і став доктором філософії, є пам’ятна дошка. В столиці Австрії, на вулиці Postgasse 8, біля Греко-католицької церкви Св. Варвари, ми побачили пам’ятник видатному українцю, письменнику, вченому І. Франку.
Читайте також: Відень за 2 дні. Як дістатись, де зупинитись, що подивитись. Звіт про подорож.
В заповіднику “Нагуєвичі”, в Літературному музеї і на цій великій галявині, проходять численні конференції, семінари, концерти, лекціі, майстер-класи, етно-фестивалі та різні події, що збирають велику кількість відвідувачів.
«… ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів» – Іван Франко.
Графік роботи. Музей Івана Франка в Нагуєвичах.
Заповідник працює з понеділка по четвер з 10-00 до 18-00. П’ятниця, субота, неділя – з 10-00 до 17-00. Продаж квитків в касі припиняється за 1 годину до завершення.
Вартість квитків.
В ціну квитка входить відвідування всіх локацій Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі»: батьківська садиба, Літературно-меморіальний музей Івана Франка, «Галявина казок».
- Вартість квитка – 100 грн, 50 грн – для дітей та студентів.
- Екскурсія для групи до 10 гостей – 200 грн, до 20 – 300 грн, до 40 – 400 грн.
Додаткові послуги та екскурсії, актуальні новини можна дізнатись на офіційному сайті заповідника “Нагуєвичи”.
Готелі недалеко від Музею Франко.
Недалеко від заповідника “Нагуєвичі” можна зупинитись в Дрогобичі, Східниці, Трускавці. Ми зупинялись у Східниці, в цих готелях:
- СПА-Готель “RESPECT” – курортний готель біля лісу.
- Апартаменти Олівія – затишні апартаменти біля лісу.
Забронювати житло, апартаменти, готель в Трускавці, Дрогобичі, Східниці можна на цьому сайті.
Booking.comМузей Івана Франка в Нагуєвичах на мапі:
Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» розташований лише в 12 км від Дрогобича.
Як доїхати до Музею Франка в Нагуєвичах. Дістатись сюди можна на машині, а також рейсовим автобусом з дрогобицької автостанції №2, напрям Нагуєвичи, Сторона, Винники. Автобуси з/до Дрогобича ходять в середньому кожні 1,5 години. В дорозі 20-30 хвилин.
Музей Івана Франка в Нагуєвичах – знакове місце для кожного українця. Ти дізнаєшся про дитинство, кохання, долю, творчість видатної людини, що у свій спосіб боролась за українську державність, мову, культуру. Ці знання й розуміння історії надихають, мотивують, надають сили сьогодні чинити спротив в боротьбі за волю України.
Бажаємо яскравих подорожей!
Щиро дякуємо нашому доброму другу Сергію Матійку за запрошення й теплу, цікаву зустріч)).
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.