Колоритні болгарські будинки, кріпосні стіни, старовинні храми, вузькі вулички – автентична атмосфера унікального стародавнього міста Несебр підкорила нас. Прогулянка по ньому була пізнавальною і цікавою. Місто на самому березі Чорного моря знаходиться приблизно в 35 км від Бургаса і в 3 км від знаменитого болгарського курорту Сонячний берег. Несебр ділиться на дві частини – сучасне місто і Старий Несебр. Стародавня частина тісно і компактно розмістилася на маленькому півострові 850м в довжину і 300 м в ширину, і з’єднується з берегом тонким перешийком.
Все більш популярним стає відпочинок в Болгарії. Лазурне море, доступні ціни, хороший сервіс, система «все включено» в готелях, цікаві пам’ятки. Вирішили і ми, прихильники самостійних подорожей, спробувати, що за «звір» такий «все включено». Хороший «звір» і, головне, зручний для сімейного відпочинку з дітьми. Відпочивали на курорті Сонячний берег.
Для всіх, хто прагне поєднати відпочинок на морі та відвідування старовинних пам’яток, рекомендуємо зупинитись у древньому болгарському місті Несебр.
Як дістатися до Несебру.
1. На автомобілі. Про вибір маршруту з України в Болгарію, оплату й особливості доріг читайте наші статті:
=== На машині до Болгарії. Вибираємо оптимальний маршрут Україна- Болгарія
2. На автобусі. Із багатьох міст України направляються автобусні рейси. Квиток можна придбати онлайн на цьому сервісі: Infobus
3. На літаку. Найближчий до Несебру аеропорт в Бургасі – всього 36 км. Купити дешеві авіаквитки в Болгарію можна на відомому сайті Skyscanner. Всі варіанти перельоту можна вибрати тут:
Як дістатися з аеропорту Бургас до Несебру. Вартість таксі 30-35 євро за машину. Також кожні 40 хвилин ходить громадський транспорт: автобуси Бургасбус і інших компаній. Вартість проїзду 6 левів. До зупинки автобусів від аеропорту йти близько 150 м в сторону автомобільного моста.
Недорогий трансфер з аеропорту Бургаса можна замовити на цьому сайті Airporttransfer. Це зручно. По прильоту водій вас зустріне з іменною табличкою, допоможе з багажем. Розрахувати вартість вашої поїздки можна на сайті.
4. Оренда автомобіля. Ви плануєте багато їздити по визначних пам’ятках Болгарії. Щоб не залежати від громадського транспорту і бути вільним у подорожі, можна взяти машину в оренду. Ми брали в оренду авто на у цій компанії – Top Rent A Car.
Де зупинитись в Несебрі. Готелі та апартаменти.
В Несебрі великий вибір житла . Понад 200 різних готелів і апартаментів на будь-який бюджет! Чим ближче до моря, тим ціна житла дорожче. У високий туристичний сезон – липень – серпень також вартість готелів піднімається. Ми бронюємо житло на відомому сайті букінг.
Готелі та апартаменти можна забронювати, натиснувши на ці посилання:
- готелі Несебра – від 18 евро
- готелі Сонячного берега – від 15 евро.
Старий Несебр – місто 40 храмів.
Постійний релакс в режимі «готель-море-ресторан» ми вирішили «розбавити» вилазкою в місто Несебр. Взяли авто і через 15-20 хвилин вже знайшли парковку недалеко від в’їзду в Старе місто. Дістатися сюди можна також автобусом або туристичним поїздом з Сонячного берега.
Чим унікальний Старий Несебр? Це місто існує вже майже 3 тисячоліття. Спочатку тут оселилися фракійці і греки, назвавши його «Месамбрія» на честь легендарного засновника Мелсаса. У I столітті до н.е. місто захопили римляни. Після розвалу потужної Римської імперії Месамбрія стала частиною Візантії і перетворилася на велику військову фортецю. Після розгрому Візантійських військ місто отримало свою сучасну назву Несебр. Господарем в ньому стала першa болгарська держава. Розквіт Несебра припав саме на цей час. Важкі часи переживало місто з XV по XIX століття в період турецького іга- правління Османської імперії.
Для чого я перерахував всі ці історичні факти? Багата історія та різноманітність цивілізацій на цьому маленькому клаптику землі створили неймовірно колоритний Старий Несебр. На півострові можна зустріти архітектурні пам’ятки різних століть і культур. Тут помістилося близько 40! старовинних храмів. Місто 40 церков – так ще називають Несебр. І цим цікавe і унікальнe це древнє місто. У 1983р організація ЮНЕСКО внесла його до списку Всесвітньої спадщини.
Наше знайомство зі Старим містом почалося ще на вузькому перешийку. Дерев’яний млин, немов величезний велетень з роману М. Сервантеса «Дон Кіхот», стоїть на сторожі Несебра. Він зберігся ще з часів турецького панування.
У місто входимо через ворота кріпосної стіни з вежами, що захищала візантійський Несебр ще з V-VI століття.
Всередині я зрозумів, що умиротворене споглядання міста нам не загрожує. Багато туристів, організованих груп, різні сувенірні крамнички, магазини майже в кожному будинку, нав’язливі зазивали в ресторани … Сучасний Старий Несебр влітку суцільний і галасливий базар. Тут можна придбати автентичні болгарські сувеніри, одяг, вироби ручної роботи та, звичайно, знамениту болгарську косметику з троянд. Але шопінг на сьогодні не наша мета, тим більше з досвіду знаємо, що подібну красу можна купити набагато дешевше не в туристичному місці.
Знаходимо тихі житлові вулички Несебра. Тут тихо і дуже колоритно. Ми любимо такі негаласливі місця за те, що саме тут можна відчути справжню атмосферу міста. Оригінальна форма двоповерхових старовинних будинків має свої причини. Така форма виникла через великий податок на землю. Винахідливі болгари будували невелику за площею підставу будинку – перший кам’яний поверх, і платили податок тільки за ці маленькі розміри. А другий поверх, дерев’яний, з набагато більшою площею зводили над першим. Ці другі поверхи практично нависають над вулицею.
Досить цікава традиція, на будинках, воротах при вході до церкви висять фотографії померлих людей де написано дати їх життя
Зустріли сажотруса, потримати за гудзик, загадали бажання, сфотографувалися … і заплатили. Послуга виявилася платною для нас, довірливих туристів)))
В кінці вулиці під назвою Мена бачимо православну церкву Св. Стефана, зведену ще в ХІ столітті. Зараз це музей. У касі оплачуємо квитки і купуємо такий потрібний путівник по Несебру російською мовою. Експозиція починається в дворику храму.
Церква Св. Стефана входить в сотню національних туристичних об’єктів Болгарії. Велику цінність в ній представляють добре збережені фрески з євангельськими легендами, унікальний іконостас XVI століття, архієрейський трон. Підлога храму покрита древніми могильними плитами. Раніше ця церква носила ім’я Богородиці, тому більшість розписів присвячені життю Божої Матері.
Стародавнє оздоблення і фрески захоплюють. У храмі панує особлива світла та добра атмосфера.
Праворуч від храму Св. Стефана привертає арками та оригінальним орнаментом кладки велика церква Св. Іоанна Алітургетоса XIV століття.
Трохи спустившись сходами, насолоджуємося ось таким видом на Старий Несебр і блакитне Чорне море.
На площі Месамбрія знаходиться одна з найкрасивіших церков в Старому місті храм Христа Пантократора. Вона споруджена в XIII столітті і на сьогоднішній день чудово збереглася.
Йдемо по вулиці Метрополітській. Тут бачимо Церква Іоанна Хрестителя X століття.
Недалеко знаходиться непримітна і непоказна на вигляд церква Св. Спаса. Це пам’ятник XVII століття, який свідчить про утиск християнської релігії, тоді правила тут Османська імперія. За тодішніми законами храми інших релігій повинні бути не вище вершника на коні. Незважаючи на простоту зовнішню, внутрішнє оздоблення церкви Св. Спаса розкішне і витончене.
Про візантійську епоху VI -го століття нагадують руїни Пiзднеантичних терм.
Ідем по вузьких вуличках далі. Дві кам’яні церкви вражають багатством орнаменту, виконаного з цегли і різнобарвної кераміки. Маленька церква Св. Архангелів Михаїла та Гавриїла ХІІІ століття.
Церква Св. Параскеви кінця ХІІІ століття.
В самому центрі півострова височіють колони і залишки стін Старої Митрополії, так називають місцеві жителі Базиліку Св. Софії – V століття. За часів Месамбріі тут була резиденція несебрского митрополита.
Після насиченої прогулянки по Старому Несебру ми відпочили в кав’ярні на березі моря біля одної з веж Старого Несебра.
Так продовжили нашу сімейно-туристичну традицію – відвідувати кав’ярню з чудовим видом. Так було, наприклад, на Мальті у місті Мдіна , в Римі.
Старий Несебр вразив колоритом та унікальністю. Затишне містечко з вузькими вулицями, стародавніми храмами, оригінальною архітектурою і багатою історією залишив найяскравіші враження у всій нашій сім’ї.
Авторські путівники по Болгарії.
Що подивитись в Болгарії. Цікаві місця і готові маршрути на Гугл Мапс ми зібрали в наших авторських путівниках. Путівник – це файл у форматі World (docx), який ми висилаємо Вам на email. Ви можете його роздрукувати і взяти з собою у подорож. Також – загрузити на мобільний телефон і читати у мандрівці.
Зекономте час при підготовці до мандрівки. Замовити путівник можна на цій сторінці.
Читайте також:
=== Кращі готелі по дорозі в Болгарію через Чернівці. На машині в Болгарію
=== Морські курорти Болгарії. Який курорт вибрати для відпочинку на морі
=== На машині до Болгарії. Вибираємо оптимальний маршрут Україна – Болгарія
=== Як відкрити візу в Болгарію самостійно. Покрокова інструкція
=) =) =) =) =) =) Постарались.