Як краще доїхати на машині з України в Хорватію і навпаки. Ділимось оптимальним маршрутом поїздки. Де знаходиться найменше місто в світі. Як до нього дістатись, що подивитись, де зупинитись. За версією книги Рекордів Гіннеса місто Хум (Hum) є найменшим на планеті і має всього 27 мешканців. Це казкове містечко, що збереглось з часів Середньовіччя. Побувати тут, наче повернутись у далеке минуле. Наш маршрут проходив всього в кількох кілометрах від Хума. Ну як було не заїхати?! В цій частині звіту про подорож до Хорватії розповім про це цікаве місто та нашу поїздку з Пули в Україну детальніше.
Наш відпочинок на морі в Хорватії добіг кінця. Про враження читайте тут:
= Пула, Медулін, Фажана. Відпочинок на морі в Хорватії. Звіт про подорож. Частина 4.
Корисну інформацію для відпочинку в Пулі ми написали в авторському путівнику:
= Пула. Хорватія. Путівник: відпочинок на морі, пляжі, готелі, пам’ятки, транспорт, їжа, ціни, фото.
Оптимальний маршрут з Хорватії до України проходить через Угорщину: Пула- Загреб – Будапешт – кордон в м.Берегово ПП Лужанка (або в с. Косино ПП Косино) – Львів – Київ . Відстань Пула – Київ 1725 км. Подорож з двома зупинками на ночівлю- у Будапешті та Львові. Ось так виглядає маршрут на карті:
Хум – найменше місто в світі.
Виявляється в 8 км від траси Пула-Рієка, в 80 км від Пули і 40 км від Рієки, знаходиться найменше у світі місто. Воно має назву Хум. Ми вирішили його відвідати на шляху додому.
Як доїхати до Хуму. Сюди рідко заїзжають туристичні автобуси. Туристам краще дістатись до Хума машиною. Біля містечка Lupoglav ми з’їхали з автобану Пула-Рієка (E751), оплатили дорогу в пункті оплати. До міста Хум веде вузенька асфальтована сільська дорога. Вона проходить під високою естакадою, по якій прокладений автобан.
А далі – їдемо вгору серед лісу.
Дорога до Хуму місцями настільки вузенька, що важко розминутись з зустрічним транспортом. Тому тут не іздять масово туристичні автобуси.
В’їзд у містечко Хум платне. За легковий автомобіль ми заплатили – 10 кун (прибл.1,5 євро).
Поруч є велика парковка.
Прямуємо у середньовічну казку. Ось так виглядає Хум.
Хум – стародавнє місто-фортеця, яке знаходиться на пагорбі висотою 350 м. Існує легенда, що його побудували велетні з гігантських каменів. Хоча історія доводить, що на цьому місті пару тисяч років тому існувало римське поселення. На його місті в XI столітті маркграф Ульріх I побудував фортецю. В цей період поселенню надали статус міста. Називалось воно “Castrum Cholm”, з італійської – “фортеця пагорб”.
За роки свого існування Хум був під різним пануванням: під Венеціанською республікою, Австрійською імперією, під владою Наполеона і Першої Французської республіки, під Італією та Югославією. С 1991 року це хорватське місто. Під час Другої Світової війни населення міста складало 450 чоловік, але напередодні вторгнення Національно-Визвольної Армії Югославії майже всі вони покинули місто. Лишилось кілька сімей. Люди боялись репресій. Після війни, з приходом влади Югославії, місто перейменували на “Хум”, що з хорватської “пагорб”. У найменшому в світі місті проживає всього 27 чолові., а у 2001 році мешкало лише 17 людей.
Головний і єдиний вхід у місто. Цим кам’яним стінам більше 500 років. Як і в давні часи міська брама зачиняється на ніч. Цікаво, яке ж маленьке це найменше місто? Заходимо всередину.
Міська брама збереглась з 1562 року, була реставрована ковалями кілька років тому. На масивних дверях – 12 знаків – символів всіх місяців року. На кожному зображені види домашніх чи польових робіт, притаманні цьому сезону. Також є написи на глаголиці, що вітають всіх гостей з добрими намірами та погрожують ворогам.
Всередині міської брами.
Біля брами – головна площа Хума. Вона дуже маленька. На ній розташована Дзвіниця 1552 року та парафіяльна церква Вознесіння Марії, якій вже понад 200 років.
В місті всього 2 вулиці і 13 будинків. Обійти його можна за 15-20 хвилин, а то й менше. Вулички й будинки дуже автентичні, адже тут нічого не змінювалось більше 500 років. Складається враження, що попав в Середньовіччя. Так і чекаєш, що з якоїсь хатини вийде мешканець у старовинному одязі.
Як і в кожному місті, в найменшому з них проживає суддя, поліцейський, пожежник, лікар. Є тут і свій мер – міський жупан (або префект). Ця посада символічна, її називають ще”посадою дурня”. Чому? У місті мешкають в основному пенсіонери. І жупану доводиться вирішувати всі їх великі й маленьки проблеми. Тому кандидатів на цю посаду важко знайти))) Вибори символічного очільника міста проходять кожного року в червні на день міста. За старовинною традицією у них беруть участь лише чоловіки з Хума та навколишніх сіл, голосують шляхом нанесення насічок на спеціальний жезл. Завершується все святкуванням з традиційним танцями та піснями.
Навколо все ошатне, прикрашене квітами. Деякі будинки зачинені, але при цьому чепурні. В Хумі є статут, за яким всі власники житла мають доглядати за ним, навіть якщо проживають і працюють за межами міста. Тож мусять приїжджати на вихідні і впорядковувати свої “володіння”.
Біля стародавньої міської вежі встановили лавочку. Приємно тут посидіти й помилуватись краєвидами.
У найменшому місті в світі є кілька колоритних сувенірних крамниць, винний бар, ресторан традиційної кухні “Humska Konoba”. Для туристів у Хумі відкрились готелі і апартаменти.
Наприклад, ось такі колоритні апартаменти Apartment Dores та Guest house Sobe Dores.
Зайшли у сувенірну крамницю-музей.
Одна кімната – музей традиційного старовинного побуту.
А інша кімната – крамниця з місцевими сувенірами: медом, винами, трюфелями, шоколадом з різними цікавими наповнювачами (ми придбали з лавандою), виробами handmade, картинами, прикрасами, місцевими алкогольними напоями.
Знову здивувала гостинність хорватів. Продавчиня питала покупців з якої вони країни і одразу переходила на їх мову. Говорила французською, німецькою, італійською, англійською. А коли дізналась, що ми з України, з посмішкою сказала: “Порозуміємось”. Адже хорватська та українська дещо схожі. Приємно!
Серед сувенірів особливу увагу звернули на такі знаки. Це букви глаголиці – найдавнішої слов’янської абетки, яка створена Кирилом у 860 роках. (Брати Кирило та Мефодій відомі творці слов’янської писемності). До чого ж тут Хум? В 7 км звідси розташоване відоме в Хорватії місто Роч. Саме там була надрукована в 1483 році перша хорватська книжка. Першодрукарем став священик Юрій Жакон. Він видав книгу “Служебник” на хорватський мові з використанням глаголиці.
В пам’ять про це між містами Хум та Роч створили “Алею Глаголиці”. Дорогу з обох боків прикрашають кам’яні скульптури у вигляді букв глаголиці. Дістатись до Алеї можна пішки або на машині.
Відома ця місцевість традиційними винами, міцним бренді “Biska”, наливками на основі різних трав, фруктів та ягід. Вони виготовляються переважно у сусідньому містечку Бузет, за 14 км звідси. А от домашній бренді “Humska biska” – автентичний місцевий продукт, зроблений на травах. Секрет його виробництва зберігається мешканцями Хума майже 2 тисячи років. Подають бренді у ресторані та барі міста.
У сувенірному магазинчику також пропонують дегустацію традиційних алкогольних напоїв. Можна обрати варіант собі до смаку. Я за кермом, тож ця “почесна місія” дісталась Олені. Придбали смачний виноградний лікер. Трохи незвичний для нас продукт, адже раніше з винограду ми вживали лише вино та коньяк.
Повертаємось до парковки. Біля входу у місто – колоритний старий будинок.
За межами міських стін розмістилось старовинне кладовище. При ньому Церква Св. Ієроніма, зведена в XII столітті.
Якось не очікували тут побачити стару телефонну будку. На тлі тисячолітнього міста вона виглядає як диво цивілізації.
Побували у Хумі, наче в казці. Таке враження, що історія тут оживає. В цьому місті все насправді: на старовинних вуличках живуть люди, єдина Міська брама зачиняється на ніч, традиції продовжуються з давніх часів. Все дуже цікаво і автентично.
Сюди варто заїхати. Це може бути коротка годинна подорож у минуле (як наша) або якісний сільскій відпочинок на кілька днів. Тут багато велосипедних та піших маршрутів, неймовірна природа, спокій, смачна їжа та напої, колоритна місцевість.
Де зупинитись у Хумі:
На диво, тут гарний вибір готелів та апартаментів. В центрі найменшого міста в світі 8 ! готелів і ще кілька недалеко за його межами. Забронювати житло в Хумі можна за цими посиланнями:
Вигідні акції та спеціальні пропозиції готелів у місті дивіться тут:
Booking.comОсь на такій казково-романтичні ноті завершилась наша подорож по Хорватії. Наступна зупинка на шляху додому – Будапешт.
Кордон Хорватія -Угорщина.
Хорватськими автобанами доїхали до кордону з Угорщиною. Тільки біля Загреба витратили годину у заторі через ремонт дороги. Про все, що треба знати для поїздки на авто в Хорватію, читайте в цій статті:
= На машині в Хорватію. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість пального, відгуки.
Кордон Хорватія – Угорщина розташований на автобані Е 65 – М7. Тут сумісний Пункт Пропуску двох країн. Документи у нас забрали хорватські прикордонники, а віддали зі всіма штампами вже угорські. Сподобалось, що не потрібно було бігати (як у нас) до віконечок на митниці. З машини вийшов тільки, щоб багажник відкрити. Кордон пройшли без проблем за 40 хвилин. Думаю, нам повезло. Зазвичай, в літній сезон тут довші черги.
Мені дуже подобаються угорські автобани. Чим? Читайте тут:
= На машині в Угорщину. Оплата доріг, ПДР, комплектація авто, вартість бензину, черги на кордоні.
Будапешт.
В столиці Угорщини зупинились на два дні. В цьому місті ми були вже багато раз. Будапешт з кожним приїздом відкривається для нас по-новому. Дуже любимо це красиве місто з величною історією, визначними пам’ятками, цікавими місцями. Рекомендуємо обов’язково зупинитись тут по дорозі в/з Хорватії.
Ділимось готовою добіркою готелів в кращіх районах Будапешта:
= Кращі готелі та апартаменти Будапешта з безкоштовною парковкою, від 38 євро.
=Кращі готелі Будапешта з термальними басейнами.
Спеціальні пропозиції та вигідні акції готелів Будапешта дивіться тут:
Booking.comЩо подивитись в Будапешті. Маршрути по визначним місцям.
Корисна порада: У вихідні (субота та неділя) та святкові дні парковка в Будапешті безкоштовна. Тож оглянути місто буде зручніше та швидше на машині. А якщо хочеться відпочити від керма – скористайтесь громадським транспортом.
Будапешт за один день. Щоб побачити Будапешт в режимі “сильний інтенсив”, можна забронювати житло на 2 ночі і за один день нашвидкоруч проглянути основні “картинні” види Будапешту: на стороні Буда – Королівський Палац і Рибальский бастіон, на стороні Пешт – Парламент, Собор Св. Іштвана, проспект Андраші, площа Героїв, замок Вайдахуняд. Мінус – після такого насиченого денного маршрута – втома ґарантується)). Можна завершити туристичний день і відновити сили в купальнях Сечені, що знаходяться біля замку Вайдахуняд.
Читайте також:Термальні купальні Будапешта. Наш рейтинг кращих купалень міста. Відгуки. Корисні поради.
Будапешт за два дні. Можна зупинитись на дві ночі по дорозі в Хорватію і на дві ночі на зворотньому шляху. Один день – знайомство з стороною Буда: Королівський Палац, Рибальский Бастіон, гора Гелерт. По-бажанню – купальня Гелерт або (наша улюблена) купальня Рудаш. Другий день – оглядаємо сторону Пешт: Парламент, Собор Св. Іштвана, проспект Андраші, площа Героїв, парк Варошлигет з замком Вайдахуняд, Зоопарком, купальнею Сечені. Як залишаться сили – прогулянка вулицею Ваці та набережною Дуная.
Про прогулянки визначими місцями Будапешта читайте тут:
І ще прогулянка:
= Прогулянка по Будапешту. Вулиця Ваці, Парламент та купальня Рудаш
Красиве місце з захоплюючим краєвидом:
= Будапешт. Гора Геллерт. Маршрут прогулянки: цитадель, печерна церква, філософський сад.
Цікаві маршрути по Будапешту.
- Ви в Будапешті не вперше і хотили б подивитись інші захоплюючі місця;
- приїхали в місто надовше, ніж на 1-2 дні;
- Ви подорожуєте з дітками.
Рекомендуємо почитати наш Авторській путівник по Будапешту для дітей та дорослих:
Бажаємо неймовірних вражень і нових відкриттів від прогулянок по Будапешту!
Перетин кордону Україна – Угорщина.
По дорозі до Угорщини ми вперше спробували проїхати кордон через ПП Косино. Детальніше про наші враження читайте тут:
= Львів та замок Сент Міклош. Звіт про подорож до Хорватії. Частина 1.
На зворотньому шляху вирішили подивитись, яка ситуація з чергами на ПП Лужанка в Береговому. Угорську митницю пройшли за 5 хвилин. Дуже зраділи, але дарма… Перед українською митницею черга у спеку на 2 години. Дуже повільно пропускали машини. У напрямку Україна – Угорщина була черга з 20-25 машин, десь 1,5 години мінімум. На мапі – Пункти Перетину кордону Україна – Угорщина.
Нарешті в рідній Україні! Прямуємо до Львова. Там зупинимось на ночівлю.
Львів
Ближче до вечора приїхали у Львів. Автомобіль поставили на паркувальний майданчик за адресою вул. Володимира Короленка, 9. Він під цілодобовою охороною, близько до історичного центру Львова, що зручно якщо житло заброньовано в Старому місті. Вартість 40 грн на добу.
На цей раз зупинились в апартаментах Krakow style apartment. Це квартира – студія на другому поверсі в центрі Старого міста на вул. Краківській. Площа Ринок в 2 хвилинах звідси. Дуже зручне розташування, вікна виходять на вулицю. Правда, розміщення в центрі має свій недолік – чути, як “гуляє” нічний Львів. Щодо зручностей – гарна, чиста квартира.
Де зупинитись у Львові.
Читайте нашу добірку кращих варіантів житла у центрі Львова в цій статті:
= 20 найкращих апартаментів і квартир в центрі Львова
Акції та спеціальні пропозиції готелів Львова дивіться тут:
Що подивитись у Львові.
У Львові ми не вперше. Дуже любимо тут бувати. Це місто з особливою атмосферою, визначними пам’ятками, музеями, книгарнями, цікавими рестораціями й кнайпами. Що подивитись у Львові, які традиційні місцеві сувеніри привезти рідним та друзям – читайте в наших статтях:
= Львів за один день. Аромат кави, шоколаду й чарівності.
= Парк мініатюр – маловідома пам’ятка Львова. А також Палац Потоцьких і Музей мистецтва давньої книги.
= Що привезти зі Львова. Топ-18 сувенірів, подарунків і “цяцянок” з міста Лева.
А поки – прогулянка улюбленим містом. Гомінкий, романтичний, чарівний вечірній Львів.
Повечеряли в ресторації-музеї “Гасова Лямпа” на вул. Вірменська 20. Як завжди, смачно і цікаво.
Львів недільним ранком вражає тишою, затишком, чарівною красою міста, що тільки просинається.
Зранку зайшли на каву і десерти в найулюбленішу кав’ярню “Вірменка”. Заклад працює майже 40 років, має свою богемну історію і постійних клієнтів. Саме вони приносять до кав’ярні власні світлини 20-30 річної давнини. Нам дуже подобаються тут атмосфера, затишок, приємне обслуговування, смачна кава й солодощі.
На полицях кав’ярні “львівська суміш”- поєднання книг, кави та місцевого лікеру.
Залишили у “Вірменці” підвішену каву як подарунок для наших читачів.
Приємно приносити людям радість, навіть у вигляді філіжанки запашної кави))).
Нарешті ми повернулись додому – у рідний Богуслав. Завершилась наша подорож до Хорватії. Дома побачили, скільки ми в мандрівці накупили сувенірів і подарунків для себе та друзів.
Подорож вдалась на всі 100%. Ми проїхали більше 4000 км. Побачили дві нові для нас чудові країни Словенію та Хорватію. Діти вперше побували в Італіі, в місті Трієст. Це оригінальне італійське місто з австрійською архітектурою. За час подорожі ми накупались в чистому, неймовірно прозорому Адріатичному морі, покатались влітку на санках, піднімались в гори, дивувались відкриттям у музеї ілюзій, побачили пам’ятки з історією в 2 тисячи років, спробували хорватські делікатеси, спілкувались з цікавими та привітними людьми. Спогадів залишилось дуже багато. Кажемо “Хвала” за літо 2017 року, що в перекладі з хорватської “Дякую”.
Дякуємо вам, за те, що читаєте нас)) Бажаємо нових цікавих подорожей і яскравих вражень!
Читайте про весь наш маршрут до Хорватії у звіті про подорож. Всі частини:
=Львів та замок Сент Міклош. Звіт про подорож до Хорватії. Частина 1.
= Словенія: Марібор, Любляна, Пред’ямский замок. Подорож до Хорватії.Частина 2.
=Трієст. Італія. Маршрут Словенія-Хорватія. Подорож до Хорватії. Частина 3.
=Пула, Медулін, Фажана. Відпочинок на морі в Хорватії. Звіт про подорож. Частина 4
=Романтичний Ровінь. Устриці на Лімському каналі. Колоритне Бале. Подорож до Хорватії. Частина 5.
Коментарі (0 ком.)
Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.